Jump to content



Τι μέγεθος SSD σας καλύπτει και πόσα είστε διατεθειμένοι να δώσετε?


neuromancer

Recommended Posts

Για poll το ξεκίνησα αλλά έβαλε τα κλάματα η μικρή και το παράτησα.

Βασικά τα ερωτήματα είναι δύο:

a) Τι μέγεθος καλύπτει τις ανάγκες σας (+20% "αέρα") σε ρεαλιστική βάση?

B) Σε τι τιμή είστε διατεθειμένοι να αγοράσετε αυτή τη χωρηστικότητα?

Εγώ με 160GB στα 250 ευρόπουλα είμαι ok.

Υπολογίζω και τουλάχιστον 20% "αέρα" για να μη μπουκώσει ο SSD. Για εφαρμογές κτλ θέλω γύρω στα 80-100 GB.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Από ότι βλέπω τώρα το system partition μου είναι στα 30.5GB!

To 100% προγραμμάτων που έχω (εκτός αυτά του επαγγέλματος που είναι εγκατεστημένα κανονικά) είναι όλα free portable και τρέχουν από διαφορετικό partition !

Αν τα βάλω και αυτά είναι +2.5 GB άρα πάω 33GB

Παιχνίδια δεν παίζω και γενικά μου έχει φύγει το μικρόβιο του συλλέκτη!!

Ότι έχω και δεν έχω είναι 130 GB

άρα!

Με έναν 64άρι SSD για λειτουργικό / portable προγράμματα / και τα πολύ μάχημα αρχεία πιστεύω θα είναι μια χαρά!

Ενώ σε έναν 250άρι βάζω μέσα όλη μου την ηλεκτρονική περιουσία :hehe: και έχω και 100GB free να παίζω μπάλα (μόνο και μόνο να μην έχω το άγχος ότι θα ξεμείνω)!

Σχετικά με το πακέτο... το πολύ ένα ευρώ το GB και μόνο για super TOP Quality SSD!! (και ας περάσουν 10 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

64GB μου φτανουν τελικα.

Τον 3ο Intel 32αρη τον αγορασα απλα για την πιθανοτητα να μην μου φτασουν τα 64, αλλα τελικα πανω απο 40GB partition λειτουργικου δεν εχω φτασει ποτε και αυτο σε περιοδο που δοκιμαζα κατι παιχνιδακια.

Link to comment
Share on other sites

Με 60GB που έχω τώρα στο partition του λειτουργικου μαζί με όσα προγράμματα δουλεύω δεν ξεπερνάει το 50% σε χρήση, 80-160GB μου είναι υπεραρκετά αν υπολογίσουμε και games μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Με έναν 45 GB στα 80 ευρώ είμαι υπερκαλυμμένος.

EDIT: Μόλις τώρα είδα ότι είχα ξεχασμένη μια ματρόσκα 15 GB στα έγγραφά μου. Άρα και με 32 GB στα 80 ευρώ είμαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

ιντελ 160gb ή καποιον πιο μεγαλο ακομα αλλα με αντιστοιχες επιδοσεις καθως θα κοτσαριστει επανω σε λαπτοπ εργασιας οπου ο χωρος ειναι χρημα στην περιπτωση μου!!!

edit: στα 150 ευρω !

Link to comment
Share on other sites

Για το σταθερό που παίζουν αρκετά προγράμματα κάνα παιχνιδάκι με έναν 80άρη Intel SLC στα 150ευρώ θα ήμουν άψογα.

Για το φορητό και ένας 60άρης MLC περί τα 70ευρώ με καλύπτει μια χαρά:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.