Jump to content


Project "Oil PC"


pug_f_e

Recommended Posts

Παιδες καλησπερα!διαβαζα το θεμα γιατι κανω και εγω κατι παρομοια παιχνιδια με λαδι!εμενα ομως θα βυθιστουν ηλεκτρονικα κυκλωματα DIY οπως φωτορυθμικα και τετοια!και εγω τον ιδιο φοβο αναφλεξης εχω με το παραφινελαιο!(το οποιο λεει αοσμο απ'εξω αλλα μυριζει πετρελαιηλα οταν πλησιαζω να το μυρισω)επισης φοβαμαι οτι επειδη εκει που θα μπει η κατασκευη δεν εχει καλο εξαερισμο φοβαμαι μην ξυπνησω καμια μερα με ΄κεφαλι΄ λες και εχω πιει κανενα μπουκαλι ουισκι!:p

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω, δεν το είχα προσέξει.

Προφανώς κάθε παραφινέλαιο έχει διαφορετικές τιμές. Το φαρμακευτικό (που έχω χρησιμοποιήσει) είναι 100% άοσμο, δουλεύει συνέχεια το pc στο δωμάτιο που κοιμάμαι. Ακόμα, έχει πολύ υψηλές τιμές ανάφλεξης. Τέλος, λόγω του ότι είναι φαρμακευτικό σημαίνει ότι έχουν εγκυρότητα οι τιμές που έχει και δεν είναι ότι να 'ναι. Φαντάσου είναι και πόσιμο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπόν 3 γρήγορες ερωτήσεις, επειδή σκέφτομαι να φτιάξω σιγά σιγά κάτι τέτοιο για ένα κατεβαστήρι που έχω και μου πέρνει τα αυτιά

1) κατα πόσο είναι εφικτό να μονωθεί ένας δίσκος ώστε να βυθιστεί και αυτός στην δεξαμενή?

2) υπάρχει τρόπος να γίνει το ίδιο για τους πυκνωτές απανταχού για να μην τα "φτύσουν"?

3) ένα βίντεο στο γιουτουμπ έδειχνε υλοποίηση Oil PC με baby oil Ο_Ο ? ισχύει ?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 11 months later...

Καλημέρα παιδιά. Έφτιαξα και εγώ το δικό μου ενυδρείο με μια γυάλα 30 λίτρων. Έχω χρησιμοποιήσει παραφινέλαιο (όχι το φαρμακευτικό,αλλά lamp oil). Ο υπολογιστής μου αποτελείται από asus psql/epu ,core duo quad q6600, geforce 9800gt, και ένα τροφοδοτικό 800 watt. Τρία προβλήματα μου παρουσιάστηκαν :

1) Η θερμοκρασία αυξάνεται συνεχώς στην γυάλα. την έχω αφήσει να πάει μέχρι 53 βαθμούς (4-5 ώρες)γιατί φοβάμαι πως δεν αντέξουν οι σιλικόνες.

2)έχει θολώσει το παραφινέλαιο ίσως αναμίχτηκε με κάποιο άλλο υλικό (πχ η σιλικόνη κάτω από τα ψυγειάκια του επεξεργαστή και της κάρτας γραφικών).. 3 μέρες σε λειτουργία και σήμερα φαίνεται να καθαρίζει..

3) Η άοσμη όταν ζεσταίνεται το λάδι είναι κάπως έντονη.

σκέφτομαι να ψύχω το λάδι με μια μικρή αντλία περνώντας από ένα ψυγειάκι μικρο αλλά καλό που βρήκα.

επίσης για τον εξαερισμό της θα βάλω έναν ανεμιστήρα από το υπολογιστή για να το βγάζω έξω...

ΑΚΟΥΩ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έφτιαξα και εγώ το δικό μου ενυδρείο με μια γυάλα 30 λίτρων. Έχω χρησιμοποιήσει παραφινέλαιο (όχι το φαρμακευτικό,αλλά lamp oil). Ο υπολογιστής μου αποτελείται από asus psql/epu ,core duo quad q6600, geforce 9800gt, και ένα τροφοδοτικό 800 watt. Τρία προβλήματα μου παρουσιάστηκαν :

1) Η θερμοκρασία αυξάνεται συνεχώς στην γυάλα. την έχω αφήσει να πάει μέχρι 53 βαθμούς (4-5 ώρες)γιατί φοβάμαι πως δεν αντέξουν οι σιλικόνες.

2)έχει θολώσει το παραφινέλαιο ίσως αναμίχτηκε με κάποιο άλλο υλικό (πχ η σιλικόνη κάτω από τα ψυγειάκια του επεξεργαστή και της κάρτας γραφικών).. 3 μέρες σε λειτουργία και σήμερα φαίνεται να καθαρίζει..

3) Η άοσμη όταν ζεσταίνεται το λάδι είναι κάπως έντονη.

σκέφτομαι να ψύχω το λάδι με μια μικρή αντλία περνώντας από ένα ψυγειάκι μικρο αλλά καλό που βρήκα.

επίσης για τον εξαερισμό της θα βάλω έναν ανεμιστήρα από το υπολογιστή για να το βγάζω έξω...

ΑΚΟΥΩ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΑΣ

Συγχαρητήρια αρχικά για το εγχείρημα σου!

Βάλε Φωτογραφίες να το θαυμάσουμε και ίσως δώσουμε κάποιες θερμικές συμβουλές.

1) Μιλάς για θερμοκρασία cpu, mobo ή του λαδιού;

2) Ότι μπει μέσα είναι πιο βαρύ(σκόνη κλπ), κάποια στιγμή θα πάει πάτο. Δεν έχεις θέμα σε αυτό. 3 χρόνια περίπου είναι πεντακάθαρο, χωρίς να το καθαρίσω ούτε μια φορά.

3) η φαρμακευτική πάντως και όταν δούλευε το pc στους 50 (θερμοκρασία λαδιού) δεν μύρισε ποτέ.

Ψυκτρα έχεις βάλει;;

Ανέβασε φωτο!!!

Sent from my PadFone using Tapatalk 4 Beta

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να πω ότι έχω αμφιβολίες για το κατα πόσο το λάδι μπορεί να κατεβάσει τις θερμοκρασίες. το λάδι έχει μια ιδιότητα ότι και ζέσταινεται γρήγορα και αποβάλει αργά τις θερμοκρασίες που έχει πιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να πω ότι έχω αμφιβολίες για το κατα πόσο το λάδι μπορεί να κατεβάσει τις θερμοκρασίες. το λάδι έχει μια ιδιότητα ότι και ζέσταινεται γρήγορα και αποβάλει αργά τις θερμοκρασίες που έχει πιάσει.

Αυτή την στιγμή (browsing και μουσική), με θερμοκρασία δωματίου περίπου 28 η motherboard λέει 37 και ο επεξεργαστής 32. Αυτές οι τιμές συνήθως σταθεροποιούνται στο 45 και 40 αντίστοιχα (αν τον έχω πάνω από μέρα ανοιχτό) το καλοκαίρι και περίπου 5-10 βαθμούς κάτω τον χειμώνα. Κατά την γνώμη μου, δεν είναι hardcore ψύξη του τύπου overclock είναι ένα ΑΘΟΡΥΒΟ είδος ψύξης και αρκετά έμπιστο. Για του λόγου το αληθές βέβαια όταν έπαιζα crysis 1 με τον i7 2600k από τα χρονισμένο στα 4.7 οι μέγιστες θερμοκρασίες ήταν της τάξης 60-70 (με την κάρτα γραφικών περίπου 75). Θεωρώ ότι είναι απόλυτα ασφαλής αυτές οι τιμές. Άλλωστε όλα τα σύγχρονα cpu έχουν προστασία γύρω στους 90 και κλείνουν μόνοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι!! θα ανεβάσω φωτογραφίες μέχρι το Σαββάτο. Αν καταφέρεις να διατηρήσεις την θερμοκρασία του λαδιού σταθερή τότε οι θερμοκρασίες που θα πάρεις από cpu και gpu θα είναι πολύ καλές. Εγώ κατέφυγα σε αυτή την δημιουργία γιατί μου κόστισε 100€ (λάδι+γυάλα), από ένα σύστημα υδρόψυξης αξιόπιστο που θα κόστιζε κοντά στα 200-250€.

Και ο λόγος που το έφτιαξα ήταν γιατί έκανα ένα μεγάλο overckloking σε cpu & gpu, αλλάζοντας τάσεις και συχνότητες. η κάρτα γραφικών μου άγγιζε τους 85-90 βαθμούς και έκοβε. τώρα με σταθερή πλέον θερμοκρασία λαδιού 40 βαθμούς C , δεν ξεπερνάει τους 54 βαθμούς. Για να μειώσω την θερμοκρασία χρησιμοποίησα δυο ψυγεία(ψύκτρες) από aircodition 9000 btu κυκλοφορώντας το λάδι μέσω μιας μικρής αντλίας ενυδρείου ψαριών. επίσης απαραίτητα είναι και τα blower κάτω από την ψύκτρα για να κρυώνουν το λάδι. Επειδή η αντλία ήταν μικρή σήμερα έβγαλα μια βυθιζόμενη αντλία καύσιμων από ένα αυτοκίνητο (2,5 bar).

Υ.Γ. Θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε κάποια καλά αθόρυβα ανεμιστηράκια για την ψήκτρα (κρίμα που όλα είναι αθόρυβα να ακούγονται τα ανεμιστηράκια :p )

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.