Jump to content



Project "Oil PC"


pug_f_e

Recommended Posts

Χρόνια πολλά και σε σένα φίλε μου (και κυρίως καλά).

Ειλικρινά, για μένα τουλάχιστον, δεν έχει καμία σημασία για το αν θα δουλέψει τελικά το σύστημα μέσα στο λάδι ή όχι, καθώς αυτό που πραγματικά μετράει είναι η όλη ιδέα, οι πατεντούλες, η εκτέλεση / υλοποίηση, η μαστοριά και το μεράκι.

Συγχαρητήρια και εύχομαι πάντα τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και σε σένα φίλε μου (και κυρίως καλά).

Ειλικρινά, για μένα τουλάχιστον, δεν έχει καμία σημασία για το αν θα δουλέψει τελικά το σύστημα μέσα στο λάδι ή όχι, καθώς αυτό που πραγματικά μετράει είναι η όλη ιδέα, οι πατεντούλες, η εκτέλεση / υλοποίηση, η μαστοριά και το μεράκι.

Συγχαρητήρια και εύχομαι πάντα τέτοια.

σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια ,να σαι καλα..

Οντως η διαδικασια μεχρι να ερθει το αποτελεσμα , ηταν η πιο ωραια.

Βεβαια ,θα προσπαθησω για καλυτερες φωτογραφιες , μιας και αυτο που βλεπω εγω δεν εχει καμια σχεση με τις φωτογραφιες που τραβηξα.

Δε το χω δυστυχως με τις φωτογραφιες

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, εχω δυσαρεστα νεα και αυτος ειναι και ο λογος που δεν ανεβασα και αλλες φωτογραφιες.

μετα απο 3 μερες λειτουργιας ξυπναω ενα πρωι και βλεπω οτι εχει "χαθει" το 1/3 του λαδιου απο τη γυαλα...

προφανως ειχαμε διαρροη και αμεσως αδειασα το υπολοιπο λαδι σε ενα μπουκαλι και εβγαλα και τα διαφορα κομματια

αρχικα νομισα οτι το παραφινελαιο "εφαγε τις κολλες" απο τη γυαλα.

Βγαζωντας ομως τα πραγματα απο μεσα, βλεπω μια ρωγμη η οποια στη συνεχεια και με λιγο με την ακουμπησα εφτασε μεχρι το τερμα οπως φαινεται στη φωτογραφια

image596.th.jpg

Συνεχιζοντας την αυτοψια βλεπω οτι η σιλικονη που ειχα βαλει εγω εξτρα στο πατο, εχει διαλυθει (σε σημειο που την επιανε να τη βγαλεις και κωβοταν στον αερα).

Οποτε ξαναλεω..εφαγε τις κολλες.

Αφου αδειασα τα παντα τη κοιταω καλυτερα και τη γεμιζω νερο να δω που χανει κλπ.

Οι κολλες δεν εχουν χαλασει πουθενα, οποτε λεω εχανε απο το ραγισμα=ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.

Στη συνεχεια ψαχνω να βρω το λογο που εσπασε η γυαλα.

Ραγισμενη δεν ηταν, γιατι το ειχα ελεγξει(ειχα βαλει για 2 μερες νερο οταν την αγορασα και γιατι 3 μερες με το λαδι ηταν οκ)

Επισης εψαξα και βρηκα οτι το παραφινελαιο ειναι πιο αραιο απο το νερο, οποτε ασκει και λιγοτερη πιεση στα τοιχωματα.

Οποτε αφου ηταν γυαλα για νερο, σιγουρα μπορουσε να αντεξει και πολυ περισσοτερο το παραφινελαιο

Τελος εχω καταληξει οτι πρεπει να παιχτηκε κατι με τις θερμοκρασιες και ραγισε.Εξηγω το γιατι...

Αφου εκανα οτι εκανα και εψαξα οτι εψαξα εκανα και τα παρακατω.

Μου φτιαξαν 2 "τζαμτζηδες" απο ενα γυαλινο κουτακι.Σε αυτα εβαλα παραφινελαιο για 2 μερες και δε παθαν κατι( αρα επαληθευω οτι δε φταινε οι κολλες).

Στη συνεχεια ριχνω και αφηνω 1 μερα ενα κομματι απο τη δικη μου σιλικονη (αυτη που ειναι συμπαγης , τη ζεσταινεις με το μπιστολι ,ρευστοποιειται και μετα ξανασφιγγει) και δε τη χαλαει...

Ενω αυτη που εβαλα εγω , την ειχα βγαλει σε κατασταση αποσυνθεσης.

Λεω..μαλλον φταιει οτι εκεινη την ειχα ζεστανει πρωτα.

Οποτε λιωνω ενα κομματι και μετα απο μιση ωρα το ριχνω μεσα.

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ...ουτε αυτο χαλασε..

οποτε καταληγω στο οτι, οτι εγινε (λιωσιμο της σιλικονης μου, στην αρχικη γυαλα και οχι μετα στα πειραματα) , αλλα και το ραγισμα εγιναν απο τις θερμοκρασιες και μαλλον απο την εναλλαγη.

Βεβαια σαν θερμοκρασια μεσα η γυαλα δεν ειχε πανω απο 7-8 βαθμους παραπανω απο τη θεμοκρασια περιναλλοντος.

Οποιος μπορει να βοηθησει και θελει να σχολιασει κατι ή να πει οτιδηποτε...ας το κανει...

Link to comment
Share on other sites

παντως κριμα.. ηταν πολυ καλο προτζεκτ...

σκεφτεσαι να το ξανακανεις με οτι εχει περισεψει?...

Τωρα δεν ξερω να σου πω σιγουρα τι εγινε και ραγισε...

ναι βρε εννοειται οτι θα το ξανακανω.

εξαλλου οταν κατι δεν ειναι δοκισμασμενο και τα μισα ειναι πατεντες , εχει το ρισκο του

μονο η γυαλα χαλασε, ολα τα αλλα οκ (τα τσεκαρα)

απλα πρεπει να βρω τι εφταιξε , ωστε να μη ξαναγινει.

Αυτο που με παραξενευει πιο πολυ, ειναι γιατι η αρχικη σιλικονη που εβαλα διαλυθηκε και η επομενη οχι...

Επισης, σκεφτηκα μηπως το τροφοδοτικο εβγαζε τη τρελη θερμοτητα και εγινε οτι εγινε, ΑΛΛΑ δε χαλασε η σιλικονη μονο σε εκεινο το σημειο, αλλα παντου. Επισης το ραγισμα ηταν στην απεναντι πλευρα απο το τροφοδοτικο

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο εκανα...και οταν μετα απο 3 μερες εβγαλα τα παντα απο μεσα, οι σιλικονες ηταν πολυ μαλακες και διελυμενες.

γιατι τωρα που ξαναεβαλα την ιδια σιλικονη μεσα στο παραφινελαιο, δε χαλασε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο εκανα...και οταν μετα απο 3 μερες εβγαλα τα παντα απο μεσα, οι σιλικονες ηταν πολυ μαλακες και διελυμενες.

γιατι τωρα που ξαναεβαλα την ιδια σιλικονη μεσα στο παραφινελαιο, δε χαλασε?

Mάλλον γιατι την άφησες μόνο μία μέρα μέσα στο παραφινέλαιο...

Στο δικό μου tank, το παραφινέλαιο άρχισε να χαλάει τα λάστιχα μετά απο 7-8 ημέρες.

Η γρατζουνιά που φαίνεται στην φωτό σε ποιό σημείο ηταν αρχικά, πρίν την πιέσεις και μεγάλωσε?

Ήταν μήπως στον πάτο αρχικά, εκεί που είχες απλώσει την σιλικόνη? (κάτω αριστερά στην φωτο)

Link to comment
Share on other sites

τη συγκεκριμμενη σιλικονη τη χαλασε μεσα σε 2-3 μερες.

Οποτε αυριο θα πρεπει να εχει "φαει" και αυτη που εβαλα τωρα στα κουτακια των τζαμτζηδων,

Και ναι , η αρχη του ραγισμαστος ειναι κατω αριστερα(στη φωτο) . Σημειο που δε φαινοταν ( γιατι υπηρχε ενα μικρο γκρι πλαστικο σε καθε γωνια, πανω και κατω στη γυαλα)

τη σιλικονη την εβαλα (και καλα για εξτρα ενισχυση) στο πατο ,περιμετρικα

Link to comment
Share on other sites

τη συγκεκριμμενη σιλικονη τη χαλασε μεσα σε 2-3 μερες.

Οποτε αυριο θα πρεπει να εχει "φαει" και αυτη που εβαλα τωρα στα κουτακια των τζαμτζηδων,

Και ναι , η αρχη του ραγισμαστος ειναι κατω αριστερα(στη φωτο) . Σημειο που δε φαινοταν ( γιατι υπηρχε ενα μικρο γκρι πλαστικο σε καθε γωνια, πανω και κατω στη γυαλα)

τη σιλικονη την εβαλα (και καλα για εξτρα ενισχυση) στο πατο ,περιμετρικα

Έτσι εξηγειται! (κατά 90%...κρατάω και μία επιφύλαξη....)

Πιστέυω ότι είναι καθαρα θέμα συστολής-διαστολής.

Η θερμοσιλικόνη που έβαλες, όταν παγώσει γίνεται σχεδόν πέτρα.

Πήγε μάλλον να κάνει διαστολη το τζαμι στο συγκεκριμένο σημείο, και έσπασε...

(για όσους δεν ξέρουν την συγκεκριμένη σιλικόνη, είναι ίδια με αυτήν που κολλάνε τα leds οι εταιρίες

πάνω στους fans.)

Μπορεί να σου φαινεται λίγο ακραίο το σενάριο συστολής-διαστολής, αλλα έχω προσωπική πείρα...

Πρίν απο 8-9 χρόνια ξεκόλλησε απο την ζέστη, ο μεσαίος καθρέπτης στο αμάξι του κολλητού.

Βάλαμε οι έξυπνοι ΜΟΝΟ ΜΙΑ σταγονα Logo, τον κολλήσαμε, και το μεσημέρι ραγισε το μπαμπρίζ....

Το ράγισμα ξεκίναγε απο την Logo, μέχρι τέρμα κάτω στους υαλοκαθαριστήρες....

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή! Πολύ καλό το project σου, λίγο υπομονή θέλει ακόμα για να φτιάξεις το πλαϊνό.

Το ράγισμα ξεκίναγε απο την Logo, μέχρι τέρμα κάτω στους υαλοκαθαριστήρες....

Φοβερό, πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
φιλε με βαριά καρδια θα σου το πω...

οι θεοί τις υδρόψυξης σε τιμωρούν γιατί αλλαξοπίστησες στην αίρεση της ελαιόψυξης.:hm:

Απόλυτα σωστός !! :p :P

@pug_f_e Μήπως θα πρέπει να δεις κάτι σε πιο επαγγελματικό όσον αφορά την κατασκευή της "γυάλας" ?

Μήπως να το ψάξεις σε μεταλλική κατασκευή με παράθυρα ?? (λέω τώρα...)

όπως και να έχει don't give up :coax:

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω να εφταιγε η ποιοτητα της γυαλας που εσπασε.

κατι αλλο ηταν. Εξαλλου μετα απο ψαξιμο ειδα οτι και το παχος π.χ ηταν υπερακετο για τα συγκεκριμμενα λιτρα.

Επισης, αλλες κατασκευες εκος οτι θα ειναι ασχημες σε σχεση με τη συγκεκριμμενη γυαλα που ειχε και την καμπυλη μπροστα, δε βολευουν γιατι πρεπει να ξαναφτιαξω αλλο καπακι απο την αρχη.

Αυτες τις μερες μου ειπαν οτι επιτελους θα ερθουν οι καινουριες που παρηγγειλαν.

Αντε να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορεί να σου φαινεται λίγο ακραίο το σενάριο συστολής-διαστολής, αλλα έχω προσωπική πείρα...

Πρίν απο 8-9 χρόνια ξεκόλλησε απο την ζέστη, ο μεσαίος καθρέπτης στο αμάξι του κολλητού.

Βάλαμε οι έξυπνοι ΜΟΝΟ ΜΙΑ σταγονα Logo, τον κολλήσαμε, και το μεσημέρι ραγισε το μπαμπρίζ....

Το ράγισμα ξεκίναγε απο την Logo, μέχρι τέρμα κάτω στους υαλοκαθαριστήρες....

Επιβεβαιωνω την ιστορια της κολας και του μπαμπριζ. εχω παθει ακριβος το ιδιο,

δεν ειναι καθολου παραξενο να προκειτε για υλικα με διαφορετικους συντελεστες διαστολης.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εξακολοθει το oil pc να μη θελει να φτιαχτει.

παιρνω τηλεφωνο για τη γυαλα την ημερομηνια που μου ειχανε πει και μου λενε οτι ολα αυτα που περιμενανε ηρθανε εκτος απο αυτο το σχεδιο που ηθελα εγω :rant::rant:

(και καλα δεν ηταν ετοιμα, οποτε δε μπηκαν σε αυτο το κοντεινερ)

οποτε μου λεει σε κανα 2μηνο τωρα :woot:

οποτε μιας και ερχεται και η εξεταστικη, προς το παρον δε κανω τιποτα και περιμενω κατα τον Ιουλιο

:offtopic2:

Το μονο καλο μιας και δεν ειχα τι να κανω λογω αναμονης της γυαλας( και για να καλοπιασω τους θεους της υδροψυξης ) εκανα sleeving σε ολα τα καλωδια του υπολογιστη με την υδροψυξη, που ηθελα πολυ καιρο να το κανω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν διάβασα κ τις 5 σελίδες φίλε αλλά είδες καθόλου βιντεάκια στο YouTube? Έχει πάρα πολλά κ πιστεύω πως θα σε βοηθήσουν με τα προβλήματα που συνάντησες. Πάντως συγχαρητήρια για την προσπάθεια, εύγε! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.