Jump to content



F.lux: Κοιμηθείτε νωρίτερα προσαρμόζοντας την θερμοκρασία χρώματος της οθόνης σας.


alexis2044

Recommended Posts

μετά από 2 βδομάδες , μπορώ να πω ότι σίγουρα είναι πολύ πιο ξεκούραστη η οθόνη, κάποια στιγμή χθες το βράδυ το έκλεισα και ήταν λες και έφαγα flash στη μούρη. επίσης μου φάνηκε ότι στα παιχνίδια/ταινίες(kmplayer) απενεργοποιείται μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

μετά από 2 βδομάδες , μπορώ να πω ότι σίγουρα είναι πολύ πιο ξεκούραστη η οθόνη, κάποια στιγμή χθες το βράδυ το έκλεισα και ήταν λες και έφαγα flash στη μούρη. επίσης μου φάνηκε ότι στα παιχνίδια/ταινίες(kmplayer) απενεργοποιείται μόνο του.

Ακριβώς έτσι! Εν τω μεταξύ πριν λίγο το είχα στο fast transition, και πραγματικά κάηκαν τα μάτια... Εγώ πρέπει να το απενεργοποιώ χειροκίνητα σε παιχνίδια και άλλες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα λέτε αλλά κανείς δε λέει σε τι ρυθμίσεις χρησιμοποιεί το πρόγραμμα.

Ας ξεκινήσω εγώ λοιπόν.

Οθόνη EIZO F730 (CRT) ρυθμισμένη σωστά σε contrast, φωτεινότητα και gamma. Θερμοκρασία χρώματος από το μενού της οθόνης 8500 Κέλβιν.

Το πρόγραμμα το χρησιμοποιώ εδώ και 2 εβδομάδες. Στην Daytime ρύθμιση το έχω αφήσει στο μέγιστο που δίνει, δηλαδή 6500K εκεί δηλαδή που δεν επεμβαίνει καθόλου στα χρώματα της εικόνας. Βέβαια, αφού έχω την οθόνη στους 8500K, προφανώς και το 6500K του προγράμματος είναι μούφα.

Στη ρύθμιση At night, το έχω στους 5800K. Σε αυτή τη ρύθμιση έχω πάντα αναμμένη και τη λάμπα φθορισμού του γραφείου μου. Τώρα για το αν είναι πιο ξεκούραστη η οθόνη από πριν, δεν έχω παρατηρήσει αυτή τη μεγάλη διαφορά που λέτε. Μια μικρή διαφορά ναι αλλά μεγάλη, όχι.

Οτιδήποτε κάτω από 5000K, μου φαίνεται πολύ κόκκινο και δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Δεν βλέπεται.

Θα ήθελα παρακαλώ και τις δικές σας εμπεριστατωμένες απόψεις, όχι απλώς "ναι μου κάνει διάφορα", "ναι μου αρέσει" και τέτοια.

@d|smal:

Εσύ σε τι ρύθμιση το έχεις για να σου τα έχει όλα τόσο κόκκινα;

EDIT: ΠΩΩΩ μόνο μη το ξεχάσω αναμμένο κανένα απόγευμα που θα θέλω να φτιάξω φωτογραφίες...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.