Jump to content



F.lux: Κοιμηθείτε νωρίτερα προσαρμόζοντας την θερμοκρασία χρώματος της οθόνης σας.


alexis2044

Recommended Posts

Για εσάς που ξημεροβραδιάζεστε μπροστά στην οθόνη και ξυπνάτε έτοιμοι να πυροβολήσετε κάποιον κάθε πρωι, έρευνες έδειξαν ότι η έκθεση σε υψηλές θερμοκρασίες χρωμάτων μειώνει την παραγωγή μελατονίνης και προκαλλεί αλλαγές στους καρδιακούς ρυθμούς. Η μελατονίνη είναι ανάμεσα σε άλλα υπεύθυνη για τον κύκλο του ύπνου, καθώς προκαλεί την υπνηλία πριν κοιμηθούμε. (ref)

To F.lux είναι ένα πρόγραμμα που κατά την διάρκεια της ημέρας, ανάλογα με την τοποθεσία στην οποία βρίσκεστε και την ώρα, αναπροσαρμόζει την θερμοκρασία χρωμάτων από την κανονική (~6500Κ) το πρωί, έως και 3400Κ (κοκκινωπή απόχρωση) το βράδυ.

Έτσι ισχυρίζεται ότι κάνει την οθόνη πιο φιλική στην παραγωγή μελατονίνης πράγμα που συνεπάγεται σε σωστότερο και στην ώρα του ύπνο.

Θέλει λίγο συνήθεια όμως...

Δοκιμάστε το και πείτε μας ή αν έχετε εμπειρία πείτε την. :)

(το πρόγραμμα καταλαμβάνει ~4mb στην μνήμη RAM και είναι συμβατό με XP/Vista/7/MacOS/Linux)

http://stereopsis.com/flux/

Link to comment
Share on other sites

I can't use this while doing design!

f.lux is not designed for use during advanced color work, but it's fine for layout or HTML. There's a checkbox to disable the program for an hour, which will return your screen to its normal settings. Currently, we don't recommend running f.lux on calibrated systems running Windows.

έχασε!

έχω ΤΝ, αρύθμιστο

άμα του βάλω και την παπάντζα θα δέσει το γλυκό....

Link to comment
Share on other sites

εγω το χω περασει και παρ οτι ειναι αρκετα ξεκουραστο τετοια ωρα, το ΤΝ πανελ δειχνει την ποιοτητα του και ειναι φουλ ξενερα...

επισης εχει πολυ πλακα που το ποντικι ειναι κατασπρο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον Αλέξη :T:

@Neph: Αnd no... no drugs 4 me... Γιατί να πάρουμε κάποιο φάρμακο, αφού μπορείς να το καταπολεμήσεις με διαφορετικούς τρόπους? Γενικότερα ισχύει αυτό - imho

Edit: Μόλις το εγκατέστησα! Βασικά, αξίζει πραγματικά αυτό το threadάκι ένα extra thumbs up :T:

Edit 2: Το χρησιμοποιώ σχεδόν μισή ώρα, να το τεστάρω και το απενεργοποίησα πριν ένα λεπτό κ ένοιωσα μια μικρή διαφορά. Ένοιωσα να με ενοχλεί ο κανονικός φωτισμός ως πιο φωτεινός, και άρα για βραδυνές ώρες πιο κουραστικός. Πιστεύω πως είναι πολύ πιθανό να βοηθάει, έστω και σε μικρό βαθμό...

Εdit 3: Ενδεχομένως η επίδοση του προγράμματος να εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την οθόνη (και πιθανώς και από τους cpu, κάρτας γραφικών) του κάθε χρήστη...

Link to comment
Share on other sites

έχω ΤΝ, αρύθμιστο

άμα του βάλω και την παπάντζα θα δέσει το γλυκό....

Για αυτό μου είπες ότι έκαψα τα λευκά στη φωτό του Άγγελου με την 5D που είχα βγάλει με flash;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο τελικα. Το βραδυ γινεται πιο γλυκο-απαλο το χρωμα και δεν κουραζει.

το εβαλα σε λαπτοπς,γραφειο, triple screens στο σπιτι.

Στο μονο που δεν εβαλα ειναι το HTPC γιατι πιστευω οτι αν δω ταινια το βραδυ θα θελω παραπανω χρωμα !

Link to comment
Share on other sites

Μονο σε έμενα γίνεται ροζοκόκκινο? :sick::banging:

Καλιμπραρισμενη tn οθονη

Και σε μένα το ίδιο...

Να πω την αλήθεια...αν απλά βάλω την οθόνη σε warm preset(στα colors) είναι ακόμα πιο ξεκούραστο...)

:confused:

Link to comment
Share on other sites

H Αλλαγή στα χρώματα μου άρεσε χθες το βράδυ. Δεν δημιούργησε πρόβλημα σίγουρα το προγραμματάκι στα μάτια. Η τελική θετική άποψη θα παγιωθεί μετά από μερικές μέρες.

Link to comment
Share on other sites

εγω όχι.μόνο το transition speed το έβαλα στην 1 ώρα

το μόνο παράπονο μου από το πρόγραμμα είναι που δν μπορείς να ρυθμίσεις εσύ τι ώρα θες να γίνεται η αλλαγή.πχ εμενα δν μου αρέσει που το κάνει στις 6 το απόγευμα.θα προτιμούσα να το κάνει στις 7,30-8

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.