Jump to content



Επιλογή High-End PSU


giantdi

Recommended Posts

Καλησπέρα σας παιδιά,

τον τελευταίο μήνα στήνω ένα εξαιρετικό pc* και το μόνο που με προβληματίζει είναι η επιλογή τροφοδοτικού.

Τα επικρατέστερα κατ' εμέ είναι:

1) PC Power & Cooling Silencer 910W

2) OCZ Z-Series 1000W (non-modular)

3) Enermax Evolution 85+ 1050W ή 1250W

Θα ήθελα την γνώμη σας ιδιαίτερα για τα πρώτα 2 καθώς έχουν single rail.

Το μόνο θέμα που με απασχολεί για το PC Power & Cooling είναι τα υψηλά επίπεδα θορύβου που διάβασα ότι παράγει,διότι το pc θα εγκατασταθεί εντός του υπνοδωματίου και θα προτιμούσα τα βράδια μου να είναι όσο το δυνατόν πιο ήσυχα! Μήπως έχει κανείς από σας παρόμοια εμπειρία με τροφοδοτικό της μάρκας αυτής ή μαρτυρία γνωστού πάνω στο θέμα του θορύβου?

Άραγε,κάνει όντως διαφορά η σειρά Silencer της εταιρίας ή είναι μούφα?

Πριν κάνα μήνα είχε φέρει το Πλαίσιο το PC Power & Cooling Silencer 910W στα 220 ευρώ περίπου αλλά το επέσυρε, ξέρει κανείς άμα θα ξανάρθει σε κάποιο κατάστημα και πότε?

*

Case: Lian Li X-1000 (5x140mm fans)

Mobo: Gibabyte GA-X58A-UD7

CPU: Intel i7 930 (προοπτική overclocking)

Cooler: Noctua NH-D14 (2x140mm fans)

RAM: Kingston 6GB Hyper-X 1600 MHz (προοπτική overclocking + επέκτασης)

VGA: Sapphire 5850 Toxic (προοπτική overclocking + Crossfire)

HDD: 2 Seagate Baracuda 7200rpm 1.5TB DVD-RW:

Samsung S-243N 24x ( + έπεται Blue-Ray)

Link to comment
Share on other sites

γιατι να παρεις πανω απο 650 W τροφοδοτικο???

Intel i7 930 (προοπτική overclocking)

Sapphire 5850 Toxic (προοπτική overclocking +CROSSFIRE)

το 650αρι ναι μεν θα ειναι επαρκες αλλα σε καποιες φασεις θα φτασει να δουλεψει στο 70% της ισχυος του.

εγω θα σου ελεγα ενα απ'τα δυο enermax.επισης μπορεις να παρεις και corsair.

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Corsair-1000W-CMPSU-1000HXEU.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Corsair-CMPSU-850HXEU-PSU-850W.htm

πανω απο 900 watt παντως μου φενεται πως ειανι τσαμπα λευτα

ετσι και αλλιως δν θα χρειαστεις ποτε 600.ενα 750-850 ειναι οτι πρεπει

Link to comment
Share on other sites

Imo σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεσαι τροφοδοτικό των 1000+ watt. Ειδικά με τις τιμές που έχουν.

Προσωπικά θα σου πρότεινα αυτό το κομμάτι (ή και το 750 variant του).

Corsair CMPSU-850HXEU PSU (850W)

CMPSU-850HX

Review

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα αυτο και για silent computing.

http://www.seasonicusa.com/X.htm

Ειναι και hybrid !! kai 80PLUS Gold

ειχα το m12d 850 watt και το ειχα παρει απο το πλαισιο 140 ευρω.τωρα γιατι εχει 200+ δν ξερω.πιστευω πως ειναι καλυτερο το τροφοδοτικο της υπογραφης.και πιο κρυο,και αθορυβο και δινει σωστερα ρευματα 5.05v αντι για 4.90 που εδινε το seasonic

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους συνφορμίτες για την άμεση και έγκυρη απάντησή σας.

Ύστερα από μία ενδελεχή έρευνα που πραγματοποίησα στο net κατέληξα και εγώ στο Corsair HX850W, το οποίο μου είχατε προτείνει και οι περισσότεροι από εσάς, πράγμα το οποίο δείχνει την αντικειμενικότητα και το επίπεδο των γνώσεών σας.

Τώρα το μόνο που με απασχολεί είναι τα ελάχιστα υψηλότερα επίπεδα θορύβου που έχω ακούσει και το Corsair σε σχέση με το Enermax και θα ήθελα την εμπεριστατωμένη άποψή σας πάνω στο θέμα αυτό, όσο και για την γενικότερη εικόνα και συμπεριφορά του τροφοδοτικού που θα έχετε αποκομήσει όσοι βεβαίως από εσάς το έχετε?

Τέλος, μήπως κάποιος από εσάς γνωρίζει αν και εφόσον θα βγάλει η Corsair καινούργιο τροφοδοτικό της σειράς HX σε περισσότερα των 850W, διότι κάτι τέτοιο πήρε το αυτί μου?

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο τροφοδοτικό είναι κυρίως αθόρυβο , όταν ανέβει πολύ το load τότε κάνει θόρυβο..

Το συγκεκριμενο τροφοδοτικο προσωπικα δεν το εχω ακουσει ακομα ουτε και σε μεγαλο load.

Σε καταστασεις bench του i7 920 μαζι με την 5870 με οσο πανε τα ρολογια με στοκ ψυξη δεν το ακουσα ποτε να ανεβαζει στροφες ο ανεμιστηρας του.

Μιλαμε παντα για πανω απο 650Watt σε load (Vantage benchmark)...

Επισης πολυ σημαντικο κομματι του corsair (HX series) τα 7 χρονια εγγυησης.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το μόνο που με απασχολεί είναι τα ελάχιστα υψηλότερα επίπεδα θορύβου που έχω ακούσει και το Corsair σε σχέση με το Enermax και θα ήθελα την εμπεριστατωμένη άποψή σας πάνω στο θέμα αυτό, όσο και για την γενικότερη εικόνα και συμπεριφορά του τροφοδοτικού που θα έχετε αποκομήσει όσοι βεβαίως από εσάς το έχετε?

Το corsair φιλε μου ειναι εντελως αθορυβο! Δεν το εχω ακουσει ποτε! Για να καταλαβεις οτι δουλευει πρεπει να βαλεις το αυτι σου διπλα απο το τροφοδοτικο!

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ Corsair HX-850W και Seasonic X-750W που θα γέρνατε περισσότερο, ασχέτως τιμής?

Και γενικότερα ποιό/ποιά πιστεύετε είναι τα πιο ολοκληρωμένα PSU στα 850W+ plus?

Προσωπικά θα πήγαινα στο Seasonic.

Υπάρχει εδώ και καιρό το HX1000W

Yep, νομίζω όμως πως ο φίλος αναφέρθηκε σε καινούριο (το 1000ΗΧ είναι σχετικά παλιά πλατφόρμα, με 2 500αρια CWT κολλημένα). Θεωρητικά η αρκετά νέα πλατφόρμα της CWT για τα 650/750/850 ΗΧ θα μπορούσε να σπρωχτεί για 1000αρι με λίγο χτίσιμο, έχω την εντύπωση όμως πως η Corsair θα πρέπει να πάει σε νέα υλοποίηση για αυτά τα watt.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.