Jump to content



Ο εξαπύρηνος και στην Ελληνική αγορά!!!


djgismo13

Recommended Posts

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Intel Core i7 980X box --->1.066,00 € δια του 6 μας κάνει 177.66 ευρώ ο πυρήνας

Intel Core i7 980X Tray --> 1.019,00 ευρώ άρα 169,83 ευρώ ο πυρήνας

.. ενώ ο αντίστοιχοι τετραπύρηνοι

Intel Core I7-975 box-->876,00 € δηλαδή ο πυρήνας 219 ευρώ

Intel Core I7-960 Tray--> 533,00 € δηλαδή ο πυρήνας 133,25 ευρώ

Intel Core I7-960 box--> 544,00 € δηλαδή ο πυρήνας 136 ευρώ

Απλά μαθηματικά , ο Intel Core i7 980X αξίζει σε σχεση με τον 975

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας εχει ενα χομπυ και σπαταλαει και χρημα και χρονο για την ικανοποιηση του και μονο. Αλλοι τα χωνουν σε αυτοκινητα/μηχανες αλλοι ειναι συλλεκτες και αλλοι τα χωνουν στα pc, αν ειναι λαθος η σωστο δεν μπορει να το κρινει κανενας.

Ολοι θα θελανε να εχουν Ferrari/Porshe οπως ανεφερε και ο φιλος παραπανω αλλα δυστυχως λιγοι μπορουνε, το ιδιο συμβαινει και με την τεχνολογια δεν νομιζω να υπαρχει καποιος στο site που να μην ηθελε τον i7 980x και μετα ας ελεγε οτι ειναι αχρηστος και τα συναφη. Εγω προσωπικα αν ειχα την δυνατοτητα θα τον αγοραζα και ας λεγανε ολοι οτι ειναι περιττος,αχρηστος η οτι αλλο θελανε.

Link to comment
Share on other sites

:sorry: αλλά είσαι λάθος.

Πού το άκουσες αυτό ?

Οι 980Χ δεν έχουνε 2ο QPI Link...οπότε καπούτ SMP.

φιλε μου πριν πεις κάτι, γιατί δεν κανεις ένα απλό search στο google?

The Core i7 980X has six cores running at 3.33GHz with a Turbo speed of 3.6GHz in single threaded apps, although being an EE edition processor you get unlocked cores for life. The core is architecturally a 32nm shrink of the Nehalem, only with two additional cores and two QPI 6.4Gbps paths instead of one. The processor also has the Nehalem-like 256KB of L2 cache per core, plus 12MB of shared L3 cache, which should add up to make this one extremely powerful number crunching machine. Power-wise it is a hog, drawing 130W, which many of you might consider excessive for a 32nm processor. Truth is, however, that's no more than most of its EE predecessors.

link

και αγγλικά να μην ξέρεις, έχει translator.

και στην συγκεκριμένη MoBo παίζουν χωρίς bios update

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ και την 2 cpu evga θα δω από κοντά και 2 980X θα δω από κοντά (ζήλια ψώρα :p), γιατί ένας πολύ καλός συνεργάτης μου ο οποιος δουλεύει για το εξωτερικό σε εφαρμογές όπως maya, παράγγειλε η θα παραγγείλει μηχάνημα, Classified SR-2, 2X 980x, 2X quadro fx 4800.

δεν τον είδα πάντως δυσαρεστημένο :p

και το άτομο τα λεφτά του μηχανήματος θα τα βγάλει σε 2 μήνες (τρόπος του λέγειν)

το SR-2 δεν παιζει με 980Χ θα απογοητευτεί ο φιλος σου

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πριν πεις κάτι, γιατί δεν κανεις ένα απλό search στο google?

και αγγλικά να μην ξέρεις, έχει translator.

και στην συγκεκριμένη MoBo παίζουν χωρίς bios update

μην εισαι εριστικός μαλλον εσυ πρεπει να βρεις πιο σωστα site να διαβαζεις..

http://ark.intel.com/Compare.aspx?ids=47932,47916

post-2254-1416074363,1959_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, τι σας έπιασε δε μπορώ να καταλάβω. Μια ζωή ο high end extreme της ιντελ είχε τιμή κοντά στο χιλιάρικο. Και ακόμα και τώρα, ο i7-975 πάει πάνω απο 9 κατοστάρικα. Και για να είμαι ειλικρινής ο 980 έχει πολύ καλύτερο value τώρα παρά ο 975 όταν πρωτοβγήκε, μιας και άλλοι 6πύρηνοι δεν υπάρχουν τώρα, ενώ όταν βγήκε ο 975 ο κόσμος είχε πήξει στους 4πύρηνους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.