Jump to content


Ο εξαπύρηνος και στην Ελληνική αγορά!!!


djgismo13

Recommended Posts

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Μπορεί για κάποιους αυτό να αποτελεί την ευχαρίστηση τους, και εκεί που εγώ με 1000 ευρώ θα πάω στις ζαργάνες, εσύ θα πας στην Μποτζουάνα να κυνηγήσεις μακροσυγκενείς μας, και εκεί που ο Seb θα πάρει 5η 5870 για να μην καεί καμία και παίξει με <100 καρέ, ε εκεί υπάρχει και κάποιος που ΘΕΛΕΙ 6 πυρήνες.

Δικά του είναι τα λεφτά.

Ξεπεράστε το.

Ένας επιχρυσωμένος i-7 θα άξιζε σίγουρα περισσότερα από έναν απλό και σίγουρα θα βρίσκονταν άτομα να τον αγοράσουν. Είναι τα άτομα για λογαριασμό των οποίων γίνονται οι κρίσεις.

Όμως ο επιχρυσωμένος i-7 από καθαρά τεχνολογική σκοπιά δεν θα προσέφερε τίποτα.

Παρακολουθούμε τον αργό θάνατο της τεχνολογίας των τρανζίστορ.

Ξεπεράστε το.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται υπερβολη να υπαρχει cpu ακριβοτερο απο την κορυφαια gpu της εποχης.Γνωριζοντας το τι ειναι περισσοτερο εξελιγμενο και τι μπορει να προσφερει αν αξιοποιηθει .

Link to comment
Share on other sites

Ένας επιχρυσωμένος i-7 θα άξιζε σίγουρα περισσότερα από έναν απλό και σίγουρα θα βρίσκονταν άτομα να τον αγοράσουν. Είναι τα άτομα για λογαριασμό των οποίων γίνονται οι κρίσεις.

Όμως ο επιχρυσωμένος i-7 από καθαρά τεχνολογική σκοπιά δεν θα προσέφερε τίποτα.

Παρακολουθούμε τον αργό θάνατο της τεχνολογίας των τρανζίστορ.

Ξεπεράστε το.

νομίζω οτι για τα επόμενα 15χρόνια η τεχνολογία Cmos θα κρατάει,

άσχετο βέβαια αυτό με τον εξαπύρηνο...

αλλά βγήκε ο κάθε καίλας να πει τον πόνο του

ας πω και εγώ για τα φουντούνια που ακρίβυναν....

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι για τα επόμενα 15χρόνια η τεχνολογία Cmos θα κρατάει,

άσχετο βέβαια αυτό με τον εξαπύρηνο...

αλλά βγήκε ο κάθε καίλας να πει τον πόνο του

ας πω και εγώ για τα φουντούνια που ακρίβυναν....

Ας συνεχίσω τον πόνο μου...

Έβγαλαν ένα προϊόν που το αγοράζεις μόνο για φιγούρα και benchmarks. Παλιότερα ό,τι πλήρωνες το εισέπραττες σε επιδόσεις. Αυτό συνέβαινε γιατί τότε η πρόοδος προερχόταν από την αύξηση των Mhz που μπoρούσες να αξιοποιήσεις παντού.

Όσο για τα άλλα:

In 2003 Intel predicted the end would come between 2013 and 2018 with 16 nanometer manufacturing processes and 5 nanometer gates, due to quantum tunnelling.

Δηλαδή ακόμα και να πας κάτω από τα 16nm οι διαρροές ηλεκτρονίων, άρα πληροφορίας, θα σου δημιουργούν τεράστια προβλήματα που ακόμα δεν έχουν επιλυθεί.

http://www.futurepundit.com/archives/005103.html

They start to become leaky, making them incapable of holding onto digital information
Link to comment
Share on other sites

Ας συνεχίσω τον πόνο μου...

Έβγαλαν ένα προϊόν που το αγοράζεις μόνο για φιγούρα και benchmarks. Παλιότερα ό,τι πλήρωνες το εισέπραττες σε επιδόσεις. Αυτό συνέβαινε γιατί τότε η πρόοδος προερχόταν από την αύξηση των Mhz που μπoρούσες να αξιοποιήσεις παντού.

Όσο για τα άλλα:

Δηλαδή ακόμα και να πας κάτω από τα 16nm οι διαρροές ηλεκτρονίων, άρα πληροφορίας, θα σου δημιουργούν τεράστια προβλήματα που ακόμα δεν έχουν επιλυθεί.

http://www.futurepundit.com/archives/005103.html

Η λύση είναι ο συνδυασμός των πολλαπλών πυρήνων που τρέχουν software γραμμένο με parallel programming, κάτι που σήμερα είναι εξαιρετικά δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι ο συνδυασμός των πολλαπλών πυρήνων που τρέχουν software γραμμένο με parallel programming, κάτι που σήμερα είναι εξαιρετικά δύσκολο.

Η λύση είναι να βγάλουν κανένα game(κακά τα ψέματα γι'αυτά γίνονται όλα) που να τρέχει physics στους πυρήνες αυτούς. Το office τί μας νοιάζει;

Και για να προλάβω τους cudaτσηδες...Το cuda του διπύρηνου:

http://www.youtube.com/watch?v=SqqJpir2Fnk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας χαλάει και το office.

Δεν θα έπαιρνα 1κ cpu για αυτό φυσικά, αλλά στο γραφείο που είμαι αγκαλιά με ένα excel όλη μέρα και μερικά φύλα είναι >10 μέγα με ΠΟΛΥ πράμα οι 2 πύρινοι που έχουμε τα βλέπουν όλα κωλυόμενα, και σπίτι που το έβαλα για τεστ στον ι7 ήταν άλλος κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα λογικα δεν ειναι μονο η cpu η διαφορα του ενος και του αλλου υπολογιστη.

Να ρωτησω κατι εγω ακυρο; Τοσα χρονια που η intel(θα το εκανε και η amd αν μπορουσε) βγαζει καθε νεα "γενια" επεξεργαστων με παρομοια τιμολογιακη πολιτικη(τωρα αν ειναι 900 ή αν ειναι 1007 μικρη η διαφορα) γιατι δεν μας πειραζε και μας πειραζει τωρα; Επισης αν η intel ανακοινωνε οτι η cpu αυτη εκανε 150ε μηπως θα θεωρουσαμε αμεσως τους 6 πυρηνες πιο χρησιμους;

Με λιγα λογια καλα μακαρι να μπορουσα να τον αγορασω και οσο και αν τον χρησιμοποιησω...

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειπα και πιο πανω...

ολος ο κοσμος εχει 4πυρηνους σπιτι του γιατι ολοι τρεχουν 3dsmax και autocad.

Δε το λεω με την αποψη οτι ειναι αχρηστοι αλλα μην αποκαλειτε αχρηστους τους 6 πυρηνες οταν σιγα σιγα τα σπιτια θα γεμιζουν πυρηνες...

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας ποιος δεν θα ήθελε έναν 6πύρινο πάνω στο σύστημά του?

Δεν έχει σημασία πως και γιατί θα τον χρησιμοποίηση απλά τον θέλει...

Το θέμα είναι ποιος μπορεί να τον αποκτήσει...

Ο υπογράφων πάντως όχι.... δεν μπορεί, αν και τον θέλει...:big_boss:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας χαλάει και το office.

Δεν θα έπαιρνα 1κ cpu για αυτό φυσικά, αλλά στο γραφείο που είμαι αγκαλιά με ένα excel όλη μέρα και μερικά φύλα είναι >10 μέγα με ΠΟΛΥ πράμα οι 2 πύρινοι που έχουμε τα βλέπουν όλα κωλυόμενα, και σπίτι που το έβαλα για τεστ στον ι7 ήταν άλλος κόσμος.

mergin πινακακια και 10 λεπτο τσιγαράκι :) ίδιος όταν δεν γίνεται και με access

Συγνώμη για την έκφραση αλλά ο hexa έχει γίνει κρεμαστάρι για την αλεπού.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας ποιος δεν θα ήθελε έναν 6πύρινο πάνω στο σύστημά του?

Δεν έχει σημασία πως και γιατί θα τον χρησιμοποίηση απλά τον θέλει...

Το θέμα είναι ποιος μπορεί να τον αποκτήσει...

Ο υπογράφων πάντως όχι.... δεν μπορεί, αν και τον θέλει...:big_boss:

Εγώ. Δεν θέλω ένα σύστημα πληρωμένο >1.000e για να μου λέει μετά ο task manager ότι το έχω και κάθεται τον περισσότερο καιρό. Προτιμώ μια ισορροπημένη επιλογή. Καλύτερα σε SSDs να ρίξω φράγκα παρά σε φοβερό και τρομερό CPU. Τουλάχιστον με τους δίσκους φαίνεται διαφορά.

Δουλεύω με φοβερό μηχάνημα για αρκετό καιρό. Και μου δίνει αυτό που θέλω όταν το χρειάζομαι. Τώρα έχω 8 physical cores και κάθονται. Γιατί; Γιατί δεν παίζω games & δεν κάνω renders & realtime DSP processing.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ. Δεν θέλω ένα σύστημα πληρωμένο >1.000e για να μου λέει μετά ο task manager ότι το έχω και κάθεται τον περισσότερο καιρό. Προτιμώ μια ισορροπημένη επιλογή. Καλύτερα σε SSDs να ρίξω φράγκα παρά σε φοβερό και τρομερό CPU. Τουλάχιστον με τους δίσκους φαίνεται διαφορά.

Δουλεύω με φοβερό μηχάνημα για αρκετό καιρό. Και μου δίνει αυτό που θέλω όταν το χρειάζομαι. Τώρα έχω 8 physical cores και κάθονται. Γιατί; Γιατί δεν παίζω games & δεν κάνω renders & realtime DSP processing.

Eσυ καλα τα λες αλλα....

Αυτος που θα παρει τον 980Χ θα εχει ριξει παντου φραγκα απο μνημες, ssd, gpus μεχρι keyboards. Eιναι αλλα κατηγορια αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.