Jump to content



Ο εξαπύρηνος και στην Ελληνική αγορά!!!


djgismo13

Recommended Posts

Τα γραμματοσημα δεν τα πληρωνεις 1 χιλιαρικο ομως :patsak:

έτσι νομίζεις...

ένας αληθινός συλλέκτης γραμματοσήμων πάντα έχει και χρυσά γραμματόσημα στην συλλογή του τα οποια πίστεψε με πολλές φορες ένα book μιας σειράς γραμματοσήμων σε χρυσό υπερβαίνει κατά πολλές φορες το χιλιάρικο που λες.

και έχω συγκεκριμένο άτομο στο μυαλό μου που έχει σκάσει κοντά στα 50k σε γραμματόσημα. ;)

Εδω κανεις λαθος φιλε μου.Δεν απευθυνεται σε extreme users,αλλα σε μια μεμονωμενη κατηγορια ανθρωπων που εχουν τα χρηματα για να τον αποκτησουν.Σιγα μην δινει ο extreme overclocker καθε τρεις και λιγο 1000€ για ενα υποσυστημα.

αυτό πες το στον Sebastian & τον Hipro

και μην μπερδεύεις τους extreme users με τους extreme overclockers

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply
Τι συγκρίνετε τώρα ρε μάγκες..:sorry: Είναι σαν να λέμε γιατί υπάρχουν lamborgini και ferrari ..αμα δεν τα έχεις δεν τα σκάς :spell:

Καλα αυτα δε χανουν την αξια τους στο μισο μεσα σε λιγους μηνες...και τουλαχιστον δικαιολογουν εν μερη το παραπανω κοστος απο τα συμβατικα...

Ετσι ειναι ομως η τεχνολογια σε αυτο το κλαδο...ή την ακολουθεις και τα σκας συνεχεια σε οτι καινουριο βγαζει καθε εταιρια ή μενεις πισω γενιες ή θες να ακολουθεις αλλα δε μπορεις να περνεις παντα το TOP οποτε το αντιστοιχο της τσεπης σου (γι αυτο αλλωστε υπαρχουν και πολλα μοντελα)

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτα δε χανουν την αξια τους στο μισο μεσα σε λιγους μηνες...και τουλαχιστον δικαιολογουν εν μερη το παραπανω κοστος απο τα συμβατικα...

Γουατ?

Για τράβα πούλα σε 4 μήνες αφού το πήρες το 430 σου.

Link to comment
Share on other sites

Εδω κανεις λαθος φιλε μου.Δεν απευθυνεται σε extreme users,αλλα σε μια μεμονωμενη κατηγορια ανθρωπων που εχουν τα χρηματα για να τον αποκτησουν.Σιγα μην δινει ο extreme overclocker καθε τρεις και λιγο 1000€ για ενα υποσυστημα.

Εφοσον εχουν τη δυνατοτητα να τον αποκτησουν καλα κανουν μαν. Οι συγκεκριμενοι ομως εχουν και 2χ5970 επανω και και και και.... Γενικως ειναι extreme spenders!

O extreme ocερ δεν δινει 1000ε αλλα του τα δινουν τσαμπα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι ειρωνεία να προσπαθούν να πλασαρούν τέτοιες τιμές στους καιρούς που ζούμε. Και μην μου πείτε ότι απευθύνεται σε ένα συγκεκριμένο target group γιατί αν όντως τα έξοδα για κατασκευάσουν τέτοιο πράγμα είναι τόσο μεγάλο τότε τα έσοδα από αυτό το group, που αντιπροσωπεύει μονοψήφιο αριθμό % του συνόλου των users, δεν αρκούν για να τα καλύψουν. Οπότε βγαίνουν χαμένες οι εταιρείες ή μας κοροϊδεύουν. Το ίδιο ισχύει και για τις κάρτες γραφικών κτλπ. Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν αξίζει να σκας τόσα λεφτά για πράγματα που δεν έχουν ουσιαστική διαφορά εκτός αν τα φυσάς και τα πετάς... οπότε πάλι μιλάμε για ειρωνεία.

Υσ. Δεν θα ξεχάσω τις 800άρες XMS2 που τις είχα πάρει 330€ (!) τα 2X1GB και μετά από 1,5 χρόνο το κιτ αυτό είχε 50€ το πολύ. Μεγάλη απάτη.

Link to comment
Share on other sites

έτσι νομίζεις...

ένας αληθινός συλλέκτης γραμματοσήμων πάντα έχει και χρυσά γραμματόσημα στην συλλογή του τα οποια πίστεψε με πολλές φορες ένα book μιας σειράς γραμματοσήμων σε χρυσό υπερβαίνει κατά πολλές φορες το χιλιάρικο που λες.

και έχω συγκεκριμένο άτομο στο μυαλό μου που έχει σκάσει κοντά στα 50k σε γραμματόσημα. ;)

Δεν το νομιζω,αληθηνος συλλεκτης δεν ειναι αυτος που θα τα σκασει πιστευω.Μπορω να χω 50k γραμματοσημα και να μην εχω χαλασει δεκαρα,ενω ο φιλος σου να χει 100 και να τα χει πληρωσει επειδη ειναι "χρυσα". ;)

Αλλα εδω δεν ειναι θεμα συλλογης,πρεπει να ναι τρελος καποιος για να παρει τον επεξεργαστη αυτον...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έφτιαξε η Porsche την Carrera GT?, γιατί έκανε η Ferrari την Enzo σε 349 κομμάτια (350 με αυτή που δημοπρατήθηκε για την πείνα), γιατί έκανε η Maserati το MC12? Γιατί, γιατί, γιατί.

Οι εταιρίες προχωράνε την τεχνολογία και δείχνουν με ένα showcase τι μέλει γενέσθαι, και τι μπορούν να φτιάξουν. Για αυτούς δε που για οποιοδήποτε λόγο θέλουν ένα, το πουλάνε με τιμή αντάξια του τι παίρνεις, ΚΑΙ σε επιδόσεις, ΚΑΙ σε exclusivity.

Ότι κρίση και να περνάει η χώρα, η ήπειρος, ο πλανήτης, ΠΑΝΤΑ υπάρχουν άνθρωποι που έχουν, μπορούν, και θέλουν να ξοδέψουν.

Άσχετα με το ΤΙ ποσοστό επι του πληθυσμού μπορεί να είναι, κανείς σωστός επιχειρηματίας δεν θα τους άφηνε χωρίς να τους αρμέξει. Είτε τους ονομάζεις overclockers, είτε gamers, είτε λαλάκες, είτε οτιδήποτε.

Μπορεί για κάποιους αυτό να αποτελεί την ευχαρίστηση τους, και εκεί που εγώ με 1000 ευρώ θα πάω στις ζαργάνες, εσύ θα πας στην Μποτζουάνα να κυνηγήσεις μακροσυγκενείς μας, και εκεί που ο Seb θα πάρει 5η 5870 για να μην καεί καμία και παίξει με <100 καρέ, ε εκεί υπάρχει και κάποιος που ΘΕΛΕΙ 6 πυρήνες.

Δικά του είναι τα λεφτά.

Ξεπεράστε το.

Link to comment
Share on other sites

Γουατ?

Για τράβα πούλα σε 4 μήνες αφού το πήρες το 430 σου.

Οχι, sorry δεν μιλαω για αξια μεταπωλησης που ειναι λογικο να χανει ακομα και την επομενη μερα αλλα για νεο του κουτιου και τις τιμες στα ραφια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί "κράζετε". Πριν ένα χρόνο τόσο δεν είχε ο extreme Ι7 965 link (βάλε μέσα την άνοδο usd/euro + 2% φπα έξτρα) ? Άσε που δίνει 2 cores (+2 HT) παραπάνω, δηλαδή 50% παραπάνω υπολογιστική δύναμη. Πόσο παραπάνω έδωσε δηλαδή ο QX9650 από τον QX6800 ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει διακριτή διαφορά στο "κρίνω κάποιον" από το "κρίνω την χρηστικότητα ενός αγαθού". Το πρώτο είναι λάθος αλλά το δεύτερο είναι απλή υποκειμενική αξιολήγηση. Μην μπερδεύουμε λοιπόν τις έννοιες.

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ και την 2 cpu evga θα δω από κοντά και 2 980X θα δω από κοντά (ζήλια ψώρα :p), γιατί ένας πολύ καλός συνεργάτης μου ο οποιος δουλεύει για το εξωτερικό σε εφαρμογές όπως maya, παράγγειλε η θα παραγγείλει μηχάνημα, Classified SR-2, 2X 980x, 2X quadro fx 4800.

δεν τον είδα πάντως δυσαρεστημένο :p

και το άτομο τα λεφτά του μηχανήματος θα τα βγάλει σε 2 μήνες (τρόπος του λέγειν)

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ και την 2 cpu evga θα δω από κοντά και 2 980X θα δω από κοντά, γιατί ένας πολύ καλός συνεργάτης μου ο οποιος δουλεύει για το εξωτερικό σε εφαρμογές όπως maya, παράγγειλε η θα παραγγείλει μηχάνημα, Classified SR-2, 2X 980x, 2X quadro fx 4800.

Φαντάζομαι πως και το σουβλάκι 2πιττο θα το τρώει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να τελείωνει εδώ

όποιος τα έχει τα χαλάει όπου θέλει. Αυτοί που έχουν να σκάνε για lamborgini & Ferrari δεν τους νοιάζει αν είναι value for money το προιόν ούτε το πόσο θα την μεταπωλήσουν ούτε την αντικειμενική αξία ούτε τίποτα. Έχουν και χτυπάνε αυτό που θέλουν .

Η τεχνολογία προχωράει αυτή είναι η ουσία του νέου.

Όπως πριν κάτι χρόνια στον λαμπη λέγαμε

ΗΡΘΕ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΔΥΠΥΡΗΝΟΣ ΟΕΟΕΟΕΟΕ!!!

ΕΤΣΙ και για τα 6cores . Όταν σε λίγο καιρό θα έχετε όλοι 6 cores αν σας ρωτάω τι τους θέλετε θα μου λέτε ως αντεπιχείρημα τα σουπερ ντουπερ απαιτιτικά games που χρησιμοποιήτε (και χρησιμοποιώ). Προς το παρόν τα games καλύπτονται απο 2 ή 4 πυρήνες όπως και οι υπόλοιπες βαριές εφαρμογές . Όταν θα βγει το next generetion game να δούμε πόσοι θα μείνουν σε 4 cores..

Όσο για αυτούς που κατηγορείτε ότι το πήραν πολύ νωρίς σε υψηλή τιμή έναν καιρό που δεν χρειάζετε

Δείτε το παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

και ένα τελευταίο. το άτομο ήταν από τους πρώτους που έσκασε 2k για τον 500gb ocz που είναι για pci-e (που παίζει να μην έρθει και greece γιατί παραείναι ακριβώς) και οι διαφορες είναι χαοτικές από τον postivile που έχω.

Oταν κάποιοι άνθρωποι εκτος από την ποιότητα της δουλειάς τους αμείβονται και με την ταχύτητα... ειλικρινά σου δίνουν την αίσθηση πως δεν υπολογίζουν τα χρήματα (άσχετος πως το κάνουν και με το παραπάνω) αλλα υπάρχουν και πολλές περιπτώσεις που το κάνουν όχι για παραπάνω χρήματα αλλα για περισσότερο ελεύθερο χρόνο.

χαρακτηριστικό παράδειγμα πως ελεύθεροι 3d designers και animators συνήθως έχουν 2 workstations, το ένα για την δουλειά και το άλλο για rendering ώστε να μην χάνουν ούτε δευτερόλεπτο. και όταν έχεις τόσο λίγο χρόνο το εκτιμάς περισσότερο από τα χρήματα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω θα συμφωνησω με τν φιλο μου tsan...ΚΑΝΕΙΣ ελληνας extreme overclocker περα απο τν μεγαλο hipro δν παιρνει τπτ ΤΖΑΜΠΑ !!! ...Oποιος εχει τα λεφτα ας τον παρει μν κολλατε ;) ...Αλλος αν ειχε 1000ε θα τα εδινε να βαλει turbo στο αμαξι αλλος να παει ταξιδι αλλος...αλλος...Αυτα ειναι ''αρρωστιες'' να το πω και ετσι...;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.