Jump to content



Official Battlefield 3 Thread


Jaco

Recommended Posts

Αν ειναι να το κανουμε ARMA παω να παιξω ARMA και οχι battlefield.

Επισης αμα θες hardcore, infantry only και μαχαιρι και πιστολι, να δουμε ποιος ξερει σημαδι. Γιατι με HC και τανκ :hang3:

Οι μοναδικοι που τρελενονται για HC ειναι οι camper snipers και οι μηχανοκινητοι.

Negative...

Με G3Α3 παίζω επί το πλείστον, και θέλω στα 100μ (εκτός από τις περιπτώσεις HS), όταν τον πετύχουν 2-3 σφαίρες τον άλλον να "πέφτει σαν σακί" όπως και στην πραγματικότητα... και όχι να μου κρύβεται δεξιά/αριστερά.. Η 2η σφαίρα (και ήταν 7.62x39 όχι 7.62x51) που έφαγε ο Ron Kovic στον δεξί ώμο, τον σακάτεψε.. και όταν τον πετυχαίνεις με το 50άρι του άρματος/ελικοπτέρου/κλπ, ρίχνει μια φιγούρα τσάμικο και συνεχίζει.. αρκετές φορές..

Σχετικά με τα RPG πάντως, είναι ότι τα Akimbo G18 στο MW2, όσοι έβριζαν στο MW2 ότι ήταν "η χαρά του noob", άλλο τόσο είναι και αυτά στην metro, όπου για το B(λέγε με κλειστοί χώροι), γίνεται το απόλυτο όπλο για τους συγκεκριμένους.., χειρότερο και από MW2 σε αυτόν τον τομέα..

Έγινε επεξεργασία από papatsonis
Link to comment
Share on other sites

Και εγω προτιμώ Hardcore.

Μου αρέσει να έχει ένα βαθμό δυσκολίας και έναν ρεαλισμό, αν είναι να παίξω κάτι unrealistic θα παίξω Unreal Tournament.

Run 'n' Gun, χύμα στο κύμα, ο Μαγκάιβερ την είδε Rambo παίζω, και είτε είναι hardcore είτε όχι θα βουτήξω στην Metro στο B κάτω από τις σκάλες και θα την πέσω στους τριγύρω παρευρισκόμενους όπως και να έχει.

Σίγουρα πολλοί σε HC προτιμάνε να camperώνουνε για μερικούς αιώνες και να χρησιμοποιούνε περισσότερο τα οχήματα, αλλά μπορείς να ρυθμίσεις τον server κατάλληλα και να βάλεις και τους X,Y,Z κανόνες.

Όποιος δεν γουστάρει τους κανόνες πάει αλλού, όποιος τους παραβιάζει συνεχώς, υπάρχει η εντολή kick :p

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι challenge, όποτε θες...Δεν έχω κανένα πρόβλημα να παίξω οπουδήποτε, ασχέτως προτιμήσεων. Στο BC2 είχα ξεσκιστεί στο recon, εδώ δεν το χω αγγίξει καν.Το ότι μου γυάλισε ο μηχανοκίνητος, δεν αλλάζει κάτι, γούσταρα τα όπλα του. To ΗC to υποστηρίζω από κάθε άποψη και για όλα τα όπλα και κλάσεις.

@Wizard! Λες να μην το πρόσεξα πως υπάρχουν servers? Μια πρόταση και για τον bazo έκανα μπας και ξαναπαίξω μαζί με τους φορουμίτες-clanιάρηδές μου...thats all..

Ουτε challenge ουτε τιποτα, απλα οποιος θελει hardcore εχει καταλληλους server. Πανε να σου σπασουν τα καλαμπαλικια με το καμπερωμα και τα μηχανοκινητα, να κανεις spawn και να τρως μιση και κατω.

Negative...

Με G3Α3 παίζω επί το πλείστον, και θέλω στα 100μ (εκτός από τις περιπτώσεις HS), όταν τον πετύχουν 2-3 σφαίρες τον άλλον να "πέφτει σαν σακί" όπως και στην πραγματικότητα... και όχι να μου κρύβεται δεξιά/αριστερά.. Η 2η σφαίρα (και ήταν 7.62x39 όχι 7.62x51) που έφαγε ο Ron Kovic στον δεξί ώμο, τον σακάτεψε.. και όταν τον πετυχαίνεις με το 50άρι του άρματος/ελικοπτέρου/κλπ, ρίχνει μια φιγούρα τσάμικο και συνεχίζει.. αρκετές φορές..

Σχετικά με τα RPG πάντως, είναι ότι τα Akimbo G18 στο MW2, όσοι έβριζαν στο MW2 ότι ήταν "η χαρά του noob", άλλο τόσο είναι και αυτά στην metro, όπου για το B(λέγε με κλειστοί χώροι), γίνεται το απόλυτο όπλο για τους συγκεκριμένους.., χειρότερο και από MW2 σε αυτόν τον τομέα..

οκ, special announcment: It's a F*****ING GAME FFS!!! Αν θετε ρεαλισμο σε επιπεδα S**T GOT REAL εχει θεσεις για Αφγανισταν. Αλλα εκει εχει respawn bug και ψοφας μονο μια φορα και τερμα.

Peace and love

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, αν θέλετε μεγαλύτερο ρεαλισμό, υπάρχουν τα ARMA και Operation Flashpoint. Το Battlefield είναι κάτι ενδιάμεσο και για εμένα η καλύτερη λύση, γιατί είναι διασκεδαστικό. Αν θέλετε μεγαλύτερο ρεαλισμό, δεν είναι απλά τα πράγματα, θέλει πολλές αλλαγές τις οποίες δεν είστε έτοιμοι να τις δεχθείτε!

Δε μπορείς να ζητάς από το 50άρι να κάνει μεγαλύτερη ζημιά γιατί τότε θα έπαιρναν όλοι 50άρια για να σκοτώνουν με 1 σφαίρα κι ας σε πετύχαινε στο πόδι (πράγμα που ισχύει, γιατί στο κόβει τελείως, με ότι συνεπάγεται αυτό). Επίσης, αν θέλετε ρεαλισμό θα έπρεπε να υπάρχει κούραση (fatigue). Δηλαδή, αυτός που τρέχει με το Μ416 (~3kg) θα είχε μεγαλύτερη ταχύτητα και αντοχή, όπως και άνετη σκόπευση χωρίς δίποδο. Από την άλλη, όποιος κουβαλάει το Μ82Α1 (~14kg) μαζί με μια γεμιστήρα που είναι από 6.5 έως 8.5kg ανάλογα το βλήμα, δε θα έπρεπε να μπορεί να τρέξει σχεδόν καθόλου και φυσικά να μπορεί να ρίξει μόνο πρηνηδόν ή γονυπετής πίσω από εμπόδιο για να το στηρίξει, υπολογίζοντας και το χρόνο που θέλει να ανοίξει το δίποδο για να το στηρίξει. Ένα άλλο θέμα είναι ο θόρυβος που κάνει το Μ82Α1 και η λάμψη που βγάζει, τα οποία θα πρόδιδαν τη θέση του sniper από 5 χιλιόμετρα μακρυά... Τέλος, με τη χρήση του fatigue, αν είχες τρέξει 500μ με το 50άρι αγκαλιά, θα σου έπαιρνε τουλάχιστον 2-3 λεπτά για να βρεις την ανάσα σου και να πέσουν οι σφυγμοί ώστε να στοχεύσεις άνετα, όπως κάνει πχ στο Sniper Elite.

Αν μιλάμε για 50άρια σε άρματα κι ελικόπτερα, αλλάζει το πράγμα, αλλά και πάλι εκεί έχεις θέμα αναλογίας. Με πραγματικά 50άρια, δε θα έπαιζε κανείς πεζός και το παιχνίδι θα ήταν μάχη αρμάτων εναντίον ελικοπτέρων.

Επίσης, αν είχαμε όλοι 50άρια, ή απόλυτες αναλογίες στα όπλα, ώστε να κάνουν πραγματική ζημιά, θα τρώγαμε περισσότερη ώρα στην αναμονή του respawn, παρά μέσα στο παιχνίδι, αφού ένα βλήμα 5.56 είναι ικανό να σε σκοτώσει κι από 500μ. αν σε βρει και καίριο σημείο. Όπου εδώ μπαίνει κι ο παράγοντας, που σε πετυχαίνει και κατά πόσο μπορείς να συνεχίσεις με μια σφαίρα στο πόδι ή στο χέρι, κάτι που θέλω άλλη μία ώρα να αναλύσω.

Για αυτό λέω, αφήστε το ψευτόHC, που στην πράξη απλά κάνει το παιχνίδι πιό δύσκολο και λιγότερο διασκεδαστικό και χαρείτε το όπως είναι. Αν δε σας κάνει, παίξτε άλλο :)

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες γιατι καθε 3 και λίγο με βγάζει στην επιφάνεια εργασίας και μου λέει η εφαρμογή battlefied 3 σταμάτησε να λειτουργεί..

τα νεύρα μου...

Πόσο virtual memory έχεις;

+ είναι ευαίσθητούλι στο oc, αν έχεις κάτι οριακά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει εμφανιστεί το 'BF3 regular μόνο αλλιώς παίξτε ARMA'. Για το ίδιο game μιλάμε στο thread σε ένα διαφορετικό mode του. Το αν το γουστάρει ο καθένας, ή όχι...κολοκυθόπιτα.... Σαφώς και συμφωνώ [MENTION=1298]WizarD[/MENTION] στο fatigue και τις υπόλοιπες παρατηρήσεις σου.Μακάρι να τα έιχε και αυτά ( κατ' εμέ), να μην την βλέπουν Λούηδες οι machinegunοφόροι κτλ κτλ. Από τη στιγμή όμως που δεν το έχει, θέλω να παίξω το game στο max της δυσκολίας του και με ότι μου προσφέρει. Φυσικά και θα με ρίξουνε, [MENTION=14120]narta[/MENTION] με μισή στο spawn point, και 1 και 2 και 3 φορές. Τότε βλέπω εναλλακτικές και ψάχνω το λόγο που συμβαίνει. Βγαίνω σαν πουλάκι τιτιβίζοντας, ενώ έχει τανκ στο spawn? Ο squad-σύντροφος τρώει μολύβι ή μπορώ να βγώ πάνω του? (Άλλο ένα πράμα που δεν χώνεψα ποτέ στο bf, να με 'γεννοβολάει' ένας τυπάς οπουδήποτε). Είναι κάκιστη η ομάδα μου και ήρθε η ώρα για ragequit!!? Στην τελική, προτάσεις, likes και dislikes επί του θέματος είναι ο λόγος του thread και μπορούμε να τα συζητάμε μέεεερες αυτά. Οπότε επανέρχομαι στο θέμα μέσα στο θέμα. Bazo + HC = ....?

Έγινε επεξεργασία από Stolis
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, αν θέλετε μεγαλύτερο ρεαλισμό, υπάρχουν τα ARMA και Operation Flashpoint. Το Battlefield είναι κάτι ενδιάμεσο και για εμένα η καλύτερη λύση, γιατί είναι διασκεδαστικό. Αν θέλετε μεγαλύτερο ρεαλισμό, δεν είναι απλά τα πράγματα, θέλει πολλές αλλαγές τις οποίες δεν είστε έτοιμοι να τις δεχθείτε!

Δε μπορείς να ζητάς από το 50άρι να κάνει μεγαλύτερη ζημιά γιατί τότε θα έπαιρναν όλοι 50άρια για να σκοτώνουν με 1 σφαίρα κι ας σε πετύχαινε στο πόδι (πράγμα που ισχύει, γιατί στο κόβει τελείως, με ότι συνεπάγεται αυτό). Επίσης, αν θέλετε ρεαλισμό θα έπρεπε να υπάρχει κούραση (fatigue). Δηλαδή, αυτός που τρέχει με το Μ416 (~3kg) θα είχε μεγαλύτερη ταχύτητα και αντοχή, όπως και άνετη σκόπευση χωρίς δίποδο. Από την άλλη, όποιος κουβαλάει το Μ82Α1 (~14kg) μαζί με μια γεμιστήρα που είναι από 6.5 έως 8.5kg ανάλογα το βλήμα, δε θα έπρεπε να μπορεί να τρέξει σχεδόν καθόλου και φυσικά να μπορεί να ρίξει μόνο πρηνηδόν ή γονυπετής πίσω από εμπόδιο για να το στηρίξει, υπολογίζοντας και το χρόνο που θέλει να ανοίξει το δίποδο για να το στηρίξει. Ένα άλλο θέμα είναι ο θόρυβος που κάνει το Μ82Α1 και η λάμψη που βγάζει, τα οποία θα πρόδιδαν τη θέση του sniper από 5 χιλιόμετρα μακρυά... Τέλος, με τη χρήση του fatigue, αν είχες τρέξει 500μ με το 50άρι αγκαλιά, θα σου έπαιρνε τουλάχιστον 2-3 λεπτά για να βρεις την ανάσα σου και να πέσουν οι σφυγμοί ώστε να στοχεύσεις άνετα, όπως κάνει πχ στο Sniper Elite.

Αν μιλάμε για 50άρια σε άρματα κι ελικόπτερα, αλλάζει το πράγμα, αλλά και πάλι εκεί έχεις θέμα αναλογίας. Με πραγματικά 50άρια, δε θα έπαιζε κανείς πεζός και το παιχνίδι θα ήταν μάχη αρμάτων εναντίον ελικοπτέρων.

Επίσης, αν είχαμε όλοι 50άρια, ή απόλυτες αναλογίες στα όπλα, ώστε να κάνουν πραγματική ζημιά, θα τρώγαμε περισσότερη ώρα στην αναμονή του respawn, παρά μέσα στο παιχνίδι, αφού ένα βλήμα 5.56 είναι ικανό να σε σκοτώσει κι από 500μ. αν σε βρει και καίριο σημείο. Όπου εδώ μπαίνει κι ο παράγοντας, που σε πετυχαίνει και κατά πόσο μπορείς να συνεχίσεις με μια σφαίρα στο πόδι ή στο χέρι, κάτι που θέλω άλλη μία ώρα να αναλύσω.

Για αυτό λέω, αφήστε το ψευτόHC, που στην πράξη απλά κάνει το παιχνίδι πιό δύσκολο και λιγότερο διασκεδαστικό και χαρείτε το όπως είναι. Αν δε σας κάνει, παίξτε άλλο :)

με τον τρόπο που διατύπωσες την άποψή σου, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω για τις πολλές τεχνικές δυσκολίες :). Όμως ακόμη και έτσι αυτό που μάλλον συμφωνούμε ουσιαστικά, είναι το θέμα της ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗΣ... όπως "εσύ" (γενικά, όχι προσωποποιημένα) ΔΕΝ διασκεδάζεις π.χ. με τον τρόπο που ψοφάς στο HC, άλλο τόσο ΔΕΝ διασκεδάζω εγώ π.χ. με τον τρόπο που ψοφάω από τα RPG(σε HC ή μη..), ή να το θέσω και ακριβώς αντίστροφα, όσο ΔΕΝ(NOT) "διασκεδάζω" π.χ. με τον τρόπο που "πάνε για respawn" με λίγες σφαίρες άλλο τόσο ΔΕΝ(NOT) "διασκεδάζεις" π.χ. με τον τρόπο που τους καθηλώνεις με τα RPG και βέβαια ούτε η δική μου η διασκέδαση είναι "καλύτερη" αλλά ούτε και το ανάποδο. "Κάποιος μπορεί να διασκεδάζει με τις κωμωδίες, κάποιος μπορεί με τα δράματα, το μόνο σχεδόν σίγουρο τότε, είναι ότι δεν θα δουν ποτέ ταινία μαζί... χωρίς παραχωρήσεις.." ;)(πολύ δραματικό ακούστηκε βέβαια αυτό)

Bazo + HC = no way.:T:

Δεν θελω να το τραβηξω με ρεαλισμους κλπ.

Απλως μας αρεσει το Normal.

Αυτο.:)

Αν πληρώνεις κάθε μήνα για τη συνδρομή του, σεβαστό/πάσο/δεν μου πέφτει λόγος, σε αντίθετη περίπτωση, πώς είσαι τόσο σίγουρος και μιλάς εξ'ονόματος ΟΛΩΝ των παικτών του...? ;)

Έγινε επεξεργασία από papatsonis
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω εξ ονοματως ΟΛΩΝ των παικτων.

Δεν εχω μιλησει με ολους ουτε μπορω να τους ξερω ολους προσωπικα.

Μιλαω για εμενα, τον Προεδρο Zpaf, τους παραπανω πλην εσου που εβαλαν Thanks και αλλων παιδιων που μιλαμε συχνα πυκνα στο Com Center.

Δεν αποκλειω το HC γενικα, εχω παιξει 2-3 γυρους σε HC server,εκτος ΒΑΖΟ παντα ομως.

-Με την ιδια λογικη ο ΒΑΖΟ επι COD:WAW ειχε γινει Bolt Only .Aυτο ηθελαν οι παικτες και ο Προεδρος Zpaf....-

"Προεδρος" Zpaf ΑΚΑ εκεινος καλυπτει τα εξοδα του σερβερ.

Link to comment
Share on other sites

:cry:

Νομίζω πως η απάντησή σου είναι ήδη πιό πάνω. Τι θέλω να πω...; Ανέφερες ότι θέλεις να παίξεις με τους συμφορουμίτες σου στο HC. Αυτοί θέλουν; ;) Από ότι φαίνεται, μάλλον όχι.

με τον τρόπο που διατύπωσες την άποψή σου, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω για τις πολλές τεχνικές δυσκολίες :). Όμως ακόμη και έτσι αυτό που μάλλον συμφωνούμε ουσιαστικά, είναι το θέμα της ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗΣ... όπως "εσύ" (γενικά, όχι προσωποποιημένα) ΔΕΝ διασκεδάζεις π.χ. με τον τρόπο που ψοφάς στο HC, άλλο τόσο ΔΕΝ διασκεδάζω εγώ π.χ. με τον τρόπο που ψοφάω από τα RPG(σε HC ή μη..)

Προσωπικά τη γνώμη μου την έχω ήδη εκφέρει για αυτό το θέμα. Πόλεμος είναι. Κανόνες δεν υπάρχουν. Στον πόλεμο κάνεις ΟΤΙ θέλεις και αν τον χάσεις, ΙΣΩΣ μετά σε πάνε σε δίκη ανθρωπίνων δικαιωμάτων...

Ας μου ρίχνουν κεραυνούς, ή ας έχουν μηχάνημα που παράγει σεισμούς και μου πέφτουν στο κεφάλι τα κτήρια. Δε με πειράζει. Αν αυτό είναι το στυλ του παιχνιδιού, ή δε θα παίξω ή θα προσαρμοστώ.

Επίσης, πιστεύω ότι είναι νωρίς ακόμα. Σε λίγο καιρό, ούτε μήνας δεν έχει περάσει, θα σταθεροποιηθούν και οι πίστες, θα βγει και κάποιο update που θα nerfάρει κάποια όπλα και γενικά θα στρώσει η κατάσταση και το τρόπος παιχνιδιού. Μην ξεχνάς ότι τώρα είναι όλοι σε φάση "μαζεύω πόντους για να ξεκλειδώσω τα πάντα το συντομότερο δυνατό"...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει εμφανιστεί το 'BF3 regular μόνο αλλιώς παίξτε ARMA'. Για το ίδιο game μιλάμε στο thread σε ένα διαφορετικό mode του. Το αν το γουστάρει ο καθένας, ή όχι...κολοκυθόπιτα.... Σαφώς και συμφωνώ @WizarD στο fatigue και τις υπόλοιπες παρατηρήσεις σου.Μακάρι να τα έιχε και αυτά ( κατ' εμέ), να μην την βλέπουν Λούηδες οι machinegunοφόροι κτλ κτλ. Από τη στιγμή όμως που δεν το έχει, θέλω να παίξω το game στο max της δυσκολίας του και με ότι μου προσφέρει. Φυσικά και θα με ρίξουνε, @narta με μισή στο spawn point, και 1 και 2 και 3 φορές. Τότε βλέπω εναλλακτικές και ψάχνω το λόγο που συμβαίνει. Βγαίνω σαν πουλάκι τιτιβίζοντας, ενώ έχει τανκ στο spawn? Ο squad-σύντροφος τρώει μολύβι ή μπορώ να βγώ πάνω του? (Άλλο ένα πράμα που δεν χώνεψα ποτέ στο bf, να με 'γεννοβολάει' ένας τυπάς οπουδήποτε). Είναι κάκιστη η ομάδα μου και ήρθε η ώρα για ragequit!!? Στην τελική, προτάσεις, likes και dislikes επί του θέματος είναι ο λόγος του thread και μπορούμε να τα συζητάμε μέεεερες αυτά. Οπότε επανέρχομαι στο θέμα μέσα στο θέμα. Bazo + HC = ....?

Απο ποτε το max της δυσκολιας ειναι το spray n pray? Αρχισε να πυροβολας τυφλα και δεν πεθαινει σε normal, σε HC θα ψοφησει με 5-6 σφαιρες ασχετως αν πυροβολας στο γαμο του καραγκιοζη. Δοκιμασε με G36C, με το μαμημενο recoil που εχει να πετυχεις αντιπαλο εν κινηση στα 100-150 μετρα. Σκατα θα ψοφησει. Σε HC 3-4 και κατω.

Το οτι ψοφας πιο ευκολα δεν το κανει πιο δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.