Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καπου μεσα στον χαμο των ποστ ειδα και συγκριση χριστιανων μουσουλμανων λογω της δικης του τρελιαρη που φαγε ποσα ατομα στη νορβηγια.

Απορω με αυτους που συγκρινουν εναν τρελο που τυχαινει να ναι φαζιστ με το τι κανουν οι βαρβαροι για τον αλλαχ τον μωαμεθ τον χαμενο ξαδερφο και

τον αμερικανο πεζοναυτη, λογικα, θελημενα, επειδη τους το λεει η θρησκεια τους! και συνεχως και με τη συνειδηση τους

και για να πανε να συναντησουν τον παραδεισο πιο νωρις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι απορώ με αυτούς που συγκρίνουν τον χριστιανό φασίστα που σκότωσε μετανάστες για να διατηρήσει την "καθαρότητα" στην χώρα του, με τους μουσουλμάνους υπέρ της ελευθερίας αυτόχειρες

Link to comment
Share on other sites

Καπου μεσα στον χαμο των ποστ ειδα και συγκριση χριστιανων μουσουλμανων λογω της δικης του τρελιαρη που φαγε ποσα ατομα στη νορβηγια.

Απορω με αυτους που συγκρινουν εναν τρελο που τυχαινει να ναι φαζιστ με το τι κανουν οι βαρβαροι για τον αλλαχ τον μωαμεθ τον χαμενο ξαδερφο και

τον αμερικανο πεζοναυτη, λογικα, θελημενα, επειδη τους το λεει η θρησκεια τους! και συνεχως και με τη συνειδηση τους

και για να πανε να συναντησουν τον παραδεισο πιο νωρις.

Και οι δυο πλευρές έχουν φανατικούς και στο πέρασμα των χρόνων, εναλλάσονται ως προς το ποιος έχεις τους περισσότερους, σαν τις κάρτες τις AMD/ATI και της Nvidia ένα πράμα.

Κι αυτό που κατηγορείς, εσύ μόνος σου το κάνεις: έκανες ήδη διάγνωση (τρελός), μήπως να αθωώσουμε και τον Hitler γιατί ήταν τρελός; Ο Νορβηγός σχεδίαζε το τρομοκρατικό χτύπημα εδώ και χρόνια, αγόρασε φάρμα για να δηλώσει καλλιεργητής και να μαζεύει λίπασμα για να φτιάξει την βόμβα, δηλώνει μέλος Σταυροφορίας (Knights Templar) και γενικά φάνηκε πιο οργανωμένος από πολλούς τσοπάνηδες μουσουλμάνους τρομοκράτες.

Οι μουσουλμάνοι γίνανε όλοι "οι βαρβαροι" και θέλουν όλοι να σκοτώσουν "για τον αλλαχ τον μωαμεθ", ενώ ο σούπερ οργανωμένος Ακροδεξιός/Χριστιανός τρομοκράτης πρέπει να είναι τρελός κι εξαίρεση για να πούμε τα σύκα-σύκα; Μήπως καλύτερα να περιμένουμε να γίνουνε πολλοί και να έχουμε τουλάχιστον ένα χτύπημα με 50+ νεκρούς σε κάθε χώρα πριν βαρέσουν οι συναγερμοί;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι απορώ με αυτούς που συγκρίνουν τον χριστιανό φασίστα που σκότωσε μετανάστες για να διατηρήσει την "καθαρότητα" στην χώρα του, με τους μουσουλμάνους υπέρ της ελευθερίας αυτόχειρες

εγω καταλαβα οτι εννοουσε τις νατοικες δυναμεις.:nothing:

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο πλευρές έχουν φανατικούς και στο πέρασμα των χρόνων, εναλλάσονται ως προς το ποιος έχεις τους περισσότερους, σαν τις κάρτες τις AMD/ATI και της Nvidia ένα πράμα.

Κι αυτό που κατηγορείς, εσύ μόνος σου το κάνεις: έκανες ήδη διάγνωση (τρελός), μήπως να αθωώσουμε και τον Hitler γιατί ήταν τρελός; Ο Νορβηγός σχεδίαζε το τρομοκρατικό χτύπημα εδώ και χρόνια, αγόρασε φάρμα για να δηλώσει καλλιεργητής και να μαζεύει λίπασμα για να φτιάξει την βόμβα, δηλώνει μέλος Σταυροφορίας (Knights Templar) και γενικά φάνηκε πιο οργανωμένος από πολλούς τσοπάνηδες μουσουλμάνους τρομοκράτες.

Οι μουσουλμάνοι γίνανε όλοι "οι βαρβαροι" και θέλουν όλοι να σκοτώσουν "για τον αλλαχ τον μωαμεθ", ενώ ο σούπερ οργανωμένος Ακροδεξιός/Χριστιανός τρομοκράτης πρέπει να είναι τρελός κι εξαίρεση για να πούμε τα σύκα-σύκα; Μήπως καλύτερα να περιμένουμε να γίνουνε πολλοί και να έχουμε τουλάχιστον ένα χτύπημα με 50+ νεκρούς σε κάθε χώρα πριν βαρέσουν οι συναγερμοί;

Αλλο να το κανεις απο τρελα και αλλο να το κανεις επειδη ολοι οι αλλοι λαοι θεωρουνται εχθροι.

Μου το λες σα να τον υποστηριζω.

Το απλο λεω, οτι οι χριστιανοι δεχονται ολους σαν καλους και δειχνουν ταπεινωση προς ολους.

Ο βαρβαρος σκοτωνει οποιον δεν ειναι ομοεθνης και δε παει με τα νερα του.

Καμια μα καμια σχεση δεν εχουν οι 2 ιδεολογιες.

Αυτο που λες για ενβιντια ατι εχεις δικιο διοτι οποιος υποστηριζει την θρησκεια του πανω απο του αλλου

ειναι εγωιστης.

Εκανα τι; Bαζεις λογια στο στομα μου administrator αυτου του φορουμ, ειπα εγω να τον αθωωσουμε ή τον χιτλερ; Ειπα οτι οποιος αφαιρει ζωη

ειναι τραγικος.

Λιγο σοβαροτητα.

Link to comment
Share on other sites

Από τη μία, πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε ότι δεν ήταν καθόλου τρελός ο τύπος (αν και θα προτιμούσα να τον έβλεπα στην φωλιά του κούκου παρά στη φυλακή), όπως τρελοί δεν είναι ούτε αυτοί που μαχαιρώνουν μετανάστες στο κέντρο, ούτε αυτοί που θα φέρουν την ΧΑ στη βουλή. Ο φασισμός δεν είναι απλά μια μακρινή απειλή, υπάρχει ανάμεσα μας και δεν θα αντιμετωπιστεί όσο τον αντιμετωπίζουμε σαν "μεμονωμένα περιστατικά τρέλας".

Από την άλλη, γελάω με αυτό εδώ

Το απλο λεω, οτι οι χριστιανοι δεχονται ολους σαν καλους και δειχνουν ταπεινωση προς ολους.

Ο βαρβαρος σκοτωνει οποιον δεν ειναι ομοεθνης και δε παει με τα νερα του.

Η χριστιανική εκκλησία δηλαδή τους δέχεται όλους ε. Οι μόνιμες σχέσεις με την ακροδεξιά είναι τυχαίες. Οι μητροπολίτες που βγαίνουν και λένε να κάνουμε ντου στα Σκόπια, εκφράζουν την αγάπη τους.

Οι μουσουλμάνοι αν είχαν σκοπό να σκοτώσουν όλους τους άλλους, τώρα θα είχανε πάρει τα όπλα και θα μας είχαν καθαρίσει όλους. Είδες πολλές φορές να κάνουν κάτι τέτοιο; Και μιλάμε για πληθυσμούς με παιδεία ανύπαρκτη σε σχέση με τη δική μας.

Παρόλ'αυτα γενικεύσεις απο δώ κι από κει, ο,τι κάτσει. Οι χριστιανοί καλοί, οι άλλοι κακοί. Και μ'αρέσει ρε jiohkor3 που μιλάς για βάρβαρους συνέχεια ενώ κάθε ποστ σου ξεχειλίζει από πολιτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Εκκλησια ειναι το συνολο των ανθρωπων, αν εσυ εχεις δει πουθενα ιδιους ανθρωπους

σε ολα τα πιστευω τους τις ιδεες τους και χωρις διαφορες οκ.

Για ποιο λογο μπλεκετε θρησκεια χριστιανισμο εξωτερικη πολιτικη δε μπορω να καταλαβω.

Ναι οι πραγματικοι χριστιανοι τους δεχονται ολους. Αγαπη προς ολους.

Το τι κανει η εκκλησια, φταιει η εκκλησια, οι ανθρωποι δηλαδη.

Σε ευχαριστω που γελας με το σχολιο μου.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14026]jiohkor3[/MENTION] τα πλάθεις όπως σε βολεύουν. Από τον συρφετό της Χριστιανοσύνης, κρατάς την αγάπη και την ταπείνωση και από αυτόν του Ισλάμ κρατάς τους εξτρεμιστές βομβιστές; Πάμε καλά;

Δουλεύω σε εταιρία με 1200 άτομα στο γραφείο και καμιά 300ριά από αυτούς είναι Μουσουλμάνοι και όχι βάρβαροι όπως λες. Δεν θέλει να με σκοτώσει κανείς επειδή τρώω χοιρινό και πίνω αλκοόλ. Αν είμουν όμως ομοφυλόφιλος, θα κινδύνευα περισσότερο από τον Χριστιανό "God hates fags" από τους μουσουλμάνους συναδέλφους μου.

Καταλήγουμε πάλι στο φαινόμενο του πως εξηγεί κάποιος τα "θεία" βιβλία. Όπως το Κοράνι λέει τα κουφά του, έτσι και η Βίβλος εξυμνεί την τιμωρία με θάνατο για τραγικά πράγματα (σεξ εκτός γάμου, κλοπή, κλπ). Από κει και πέρα, ο εξτρεμιστής Χριστιανός θα μισεί τους ομοφυλόφιλους, θα σκοτώνει μάγισσες, θα σκοτώνει 50 μαθητές εν ψυχρώ και θα περιοδεύει με Σταυροφορίες σφάζοντας και αντίστοιχα ο εξτρεμιστής Μουσουλμάνος θα ζώνεται με εκρηκτικά θα θα τινάζει αμάξια και κτίρια.

Αν θες να σε παίρνουν στα σοβαρά σε τέτοιες συζητήσεις, να μην κάνεις επιλεκτική επιχειρηματολογία, δε μπορείς να συγκρίνεις το 5% της μιας πλευράς με το 80% της άλλης.

Link to comment
Share on other sites

Τις συγκρισεις δεν τις εκανα με ποσοστα. Ειπα κατι που ισχυει.

Ο χριστιανος ο πραγματικος δεν εχει καμια σχεση με τον βαρβαρο.

Δεν υπαρχει ποσοστο στον ισχυρισμο αυτον, ειναι κατι το απολυτο.

Ο εξτρεμιστης χριστιανος οπως λες,δεν υπαρχει ως εννοια, ειναι βαρβαρος.

Δε θελει πολυ σκεψη για να το καταλαβει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Τις συγκρισεις δεν τις εκανα με ποσοστα. Ειπα κατι που ισχυει.

Ο χριστιανος ο πραγματικος δεν εχει καμια σχεση με τον βαρβαρο.

Δεν υπαρχει ποσοστο στον ισχυρισμο αυτον, ειναι κατι το απολυτο.

Ο εξτρεμιστης χριστιανος οπως λες,δεν υπαρχει ως εννοια, ειναι βαρβαρος.

Δε θελει πολυ σκεψη για να το καταλαβει κανεις.

Ο πολιτισμένος δεν έχει σχέση με τον βάρβαρο.

Ο χριστιανός δεν είναι αξίωμα του πολιτισμού. Ένα τυχαίο παράδειγμα οι σταυροφόροι

Όσο για τους μουσουλμάνους που βάρβαρα ανατινάζονται μετά των αλλοθρήσκων για την ελευθερία ....

Link to comment
Share on other sites

Οι σταυροφοροι ηταν εκκλησια στην εποχη τους. Κακοσχεδιασμενη καπηλευση του ορου εκκλησιας.

Οσο για το λινκ, καλυτερα να μαρτυρουσανε δηλαδη επειδη δε θα φτυνανε εικονες και δεχοντουσαν αλλο θεο.

Πολυ λογικο:magic:

Link to comment
Share on other sites

Άντε για να το σώσω, μιας και η συζήτησή σας είναι χιλιοειπωμένη - χωρίς τέλος ιστορία.

Η καφρίλα δεν παίζεται:

Συμβολική ημερομηνία επέλεξαν οι ακροδεξιοί της Χρυσής Αυγής για να ακοινώσουν τα ψηφοδέλτια τους: Σάββατο 21η Απριλίου! Η εκδήλωση θα γίνει στην Πλατεία Καραΐσκάκη στις 7 το απόγευμα όπου ο επικεφαλής του κόμματος Νίκος Μιχαλολιάκος θα ανακοινώσει τους υποψήφιους.
Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτοι δεν ειναι για τιποτα. Το μονο που ειναι καλο στην υποθεση ειναι

οτι σιχαινονται το ψεμμα. Και ισως θα πρεπε να υπαρχουν καποια μελη τα σοβαρα τους

να λενε μερικες αληθειες που πονανε. Ε για τα υπολοιπα ας τα κρατησουν στους κυκλους τους.

Link to comment
Share on other sites

Τις συγκρισεις δεν τις εκανα με ποσοστα. Ειπα κατι που ισχυει.

Ο χριστιανος ο πραγματικος δεν εχει καμια σχεση με τον βαρβαρο.

Δεν υπαρχει ποσοστο στον ισχυρισμο αυτον, ειναι κατι το απολυτο.

Ο εξτρεμιστης χριστιανος οπως λες,δεν υπαρχει ως εννοια, ειναι βαρβαρος.

Δε θελει πολυ σκεψη για να το καταλαβει κανεις.

Εξακολουθείς να τα πλάθεις όπως σε βολεύουν. Το πως φαντάζουν οι ορολογίες μέσα στο μυαλό σου και σε έναν ουτοπικό κόσμο, δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα.

Δε σου βάζει κανείς τίποτα στο στόμα, μόνος το είπες, αυτολεκτί:

"ειδα και συγκριση χριστιανων μουσουλμανων"

"Απορω με αυτους που συγκρινουν εναν τρελο που τυχαινει να ναι φαζιστ με το τι κανουν οι βαρβαροι για τον αλλαχ τον μωαμεθ"

Απλά πράγματα, σου φαίνεται άξιο απορίας το ότι κάποιος συγκρίνει τους εξτρεμιστές κι από τις 2 μεριές. Σου φαίνεται άδικο γιατί οι Χριστιανοί είναι πίτα στο ροδοπέταλο ενώ οι μουσουλμάνοι περπατάνε και κόβουν κεφάλια;

Δε μιλάς σε 12χρονα και αν δεν θες να σε αντιμετωπίζουν έτσι, φρόντισε τουλάχιστον να ξαναδιαβάζεις αυτό που εσύ ο ίδιος έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14026]jiohkor3[/MENTION] τα πλάθεις όπως σε βολεύουν. Από τον συρφετό της Χριστιανοσύνης, κρατάς την αγάπη και την ταπείνωση και από αυτόν του Ισλάμ κρατάς τους εξτρεμιστές βομβιστές; Πάμε καλά;

Δουλεύω σε εταιρία με 1200 άτομα στο γραφείο και καμιά 300ριά από αυτούς είναι Μουσουλμάνοι και όχι βάρβαροι όπως λες. Δεν θέλει να με σκοτώσει κανείς επειδή τρώω χοιρινό και πίνω αλκοόλ. Αν είμουν όμως ομοφυλόφιλος, θα κινδύνευα περισσότερο από τον Χριστιανό "God hates fags" από τους μουσουλμάνους συναδέλφους μου.

Καταλήγουμε πάλι στο φαινόμενο του πως εξηγεί κάποιος τα "θεία" βιβλία. Όπως το Κοράνι λέει τα κουφά του, έτσι και η Βίβλος εξυμνεί την τιμωρία με θάνατο για τραγικά πράγματα (σεξ εκτός γάμου, κλοπή, κλπ). Από κει και πέρα, ο εξτρεμιστής Χριστιανός θα μισεί τους ομοφυλόφιλους, θα σκοτώνει μάγισσες, θα σκοτώνει 50 μαθητές εν ψυχρώ και θα περιοδεύει με Σταυροφορίες σφάζοντας και αντίστοιχα ο εξτρεμιστής Μουσουλμάνος θα ζώνεται με εκρηκτικά θα θα τινάζει αμάξια και κτίρια.

Αν θες να σε παίρνουν στα σοβαρά σε τέτοιες συζητήσεις, να μην κάνεις επιλεκτική επιχειρηματολογία, δε μπορείς να συγκρίνεις το 5% της μιας πλευράς με το 80% της άλλης.

Δεν λέω πως έχεις άδικο εν γένει, αλλά χάνεις κάποια πολύ βασικά σημεία:

1. Τον ευρωπαϊκό πολιτισμό που χαίρεσαι και συμβιώνεις αρμονικά με τους μουσουλμάνους αδερφούς τον έχουν χτίσει κυρίως άνθρωποι που δεν έχουν ιδιαίτερη θρησκευτική πεποίθηση, και όταν είχαν, η πεποίθηση ήταν ο Χριστιανισμός. Εάν θες να δεις πώς είναι να ζεις με πραγματικούς μουσουλμάνους, δεν χρειάζεται να πας σε τζαμί, απλά πήγαινε να δουλέψεις στο Ιράν. (δεν υπάρχει κάποια θεοκρατική χώρα βασισμένη στο Χριστιανισμό εν έτει 2012, και δεν πιστεύω ότι το Βατικανό συγκρίνεται με το Ιράν - αν το συγκρίνεις κάτι χάνεις).

2. Οι σταυροφορίες έγιναν το 1200 μ.Χ. Από το 1200 μ.Χ. μέχρι το 2012 μ.Χ. έχουν περάσει 800 χρόνια. Στα 800 χρόνια αυτά δεν νομίζω να διατήρησε η εξουσία τις απόψεις περί σταυροφοριών. Τώρα κάποια επίλεκτη λήγκα του Βορρά ή ο λύγκας από τη Νορβηγία, είναι καθαρά μεμονομένες περιπτώσεις. Το Ιράν, το Πακιστάν, οι Ταλιμπάν, η Αλ Κάιντα κλπ. δεν νομίζω ότι είναι μεμονωμένες περιπτώσεις. Αν τις βαφτίσεις μεμονωμένες όμως, τότε το 10% των ισλαμικών χωρών είναι φανατικοί, έναντι του 0.1% των χριστιανικών χωρών.

3. Αν πιστεύεις ότι η γυναίκα με το τσαντόρ και τη μπούρκα συγκρίνεται με τη μέση ευρωπαία γυναίκα (μιλάμε για τη γυναίκα του 2012, όχι το 1920 που φόραγε η γιαγιά μου μαντήλι - γιατί έχεις μπλέξει λίγο τις εποχές στις συγκρίσεις σου) τότε μάλλον βλέπουμε λίγο αλλιώς την πραγματικότητα. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η θρησκεία του άλλου, δηλ. πιπίνι νά 'ναι κι ό,τι νά 'ναι. Οι 300 φίλοι σου πόσο 'ελεύθεροι' είναι από τη θρησκεία τους?

Με αυτό θέλω να πω ότι κάποιος που ασκεί πρακτικές τύπου νηστείας, ραμαζάνι, δεν τρώω χοιρινό και δεν πίνω αλκοόλ ΛΟΓΩ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ είναι κατάλοιπο μιας άλλης εποχής. Να κάνεις νηστεία για το χαβαλέ μπας και χάσεις και κάνα γραμμάριο και πέσει η χοληστερόλη να πω πάει στο καλό, επειδή το λέει ο χριστόδουλας όμως ΟΧΙ.

Τώρα όσον αφορά τα πασχαλινά χρυσά αυγά, εγώ (από εδώ) γελάω με τα σημεία των καιρών. Βγαίνουν όλοι και κράζουν τι πράγματα είναι αυτά κλπ κλπ. Τα του καίσαρως τω καίσαρι. Εδώ υπάρχει κόσμος που πάει και ψηφίζει ΔΗΣΥ (το πιο αρχιτσιράκικο κόμμα), τα αυγά τους πείραξαν όλους?

Βεντούζα βεντούζα (και όχι, δεν ψηφίζω, δεν γουστάρω εκπροσώπους ως γνωστόν).

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω πως έχεις άδικο εν γένει, αλλά χάνεις κάποια πολύ βασικά σημεία:

1. Τον ευρωπαϊκό πολιτισμό που χαίρεσαι και συμβιώνεις αρμονικά με τους μουσουλμάνους αδερφούς τον έχουν χτίσει κυρίως άνθρωποι που δεν έχουν ιδιαίτερη θρησκευτική πεποίθηση, και όταν είχαν, η πεποίθηση ήταν ο Χριστιανισμός. Εάν θες να δεις πώς είναι να ζεις με πραγματικούς μουσουλμάνους, δεν χρειάζεται να πας σε τζαμί, απλά πήγαινε να δουλέψεις στο Ιράν. (δεν υπάρχει κάποια θεοκρατική χώρα βασισμένη στο Χριστιανισμό εν έτει 2012, και δεν πιστεύω ότι το Βατικανό συγκρίνεται με το Ιράν - αν το συγκρίνεις κάτι χάνεις).

2. Οι σταυροφορίες έγιναν το 1200 μ.Χ. Από το 1200 μ.Χ. μέχρι το 2012 μ.Χ. έχουν περάσει 800 χρόνια. Στα 800 χρόνια αυτά δεν νομίζω να διατήρησε η εξουσία τις απόψεις περί σταυροφοριών. Τώρα κάποια επίλεκτη λήγκα του Βορρά ή ο λύγκας από τη Νορβηγία, είναι καθαρά μεμονομένες περιπτώσεις. Το Ιράν, το Πακιστάν, οι Ταλιμπάν, η Αλ Κάιντα κλπ. δεν νομίζω ότι είναι μεμονωμένες περιπτώσεις. Αν τις βαφτίσεις μεμονωμένες όμως, τότε το 10% των ισλαμικών χωρών είναι φανατικοί, έναντι του 0.1% των χριστιανικών χωρών.

3. Αν πιστεύεις ότι η γυναίκα με το τσαντόρ και τη μπούρκα συγκρίνεται με τη μέση ευρωπαία γυναίκα (μιλάμε για τη γυναίκα του 2012, όχι το 1920 που φόραγε η γιαγιά μου μαντήλι - γιατί έχεις μπλέξει λίγο τις εποχές στις συγκρίσεις σου) τότε μάλλον βλέπουμε λίγο αλλιώς την πραγματικότητα. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η θρησκεία του άλλου, δηλ. πιπίνι νά 'ναι κι ό,τι νά 'ναι. Οι 300 φίλοι σου πόσο 'ελεύθεροι' είναι από τη θρησκεία τους?

Με αυτό θέλω να πω ότι κάποιος που ασκεί πρακτικές τύπου νηστείας, ραμαζάνι, δεν τρώω χοιρινό και δεν πίνω αλκοόλ ΛΟΓΩ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ είναι κατάλοιπο μιας άλλης εποχής. Να κάνεις νηστεία για το χαβαλέ μπας και χάσεις και κάνα γραμμάριο και πέσει η χοληστερόλη να πω πάει στο καλό, επειδή το λέει ο χριστόδουλας όμως ΟΧΙ.

Η ανάπτυξη και η τεχνολογική πρόοδος είναι αποτελέσματα δουλειάς έξυπνων ανθρώπων που δεν κυνηγήθηκαν από την θρησκεία ή άλλες κακουχίες. Το ότι οι Ισλαμικοί λαοί καταπιέστηκαν περισσότερο και για περισσότεροι καιρό απ'ότι οι χριστιανικοί, δεν σημαίνει ότι οι αιώνες που πέρασε η πλειοψηφία του πλανήτη υπό την δικτατορία της χριστιανικής εκκλησίας δε μας κράτησαν πίσω.

Όσο για τις διαφορές μεταξύ των γυναικών στην μεν και στην δε κοινωνία, δε με αφορά το θέμα. Επειδή δεν είμαι ούτε χριστιανός, ούτε μουσουλμάνος, οι δυο θρησκείες αυτές δε με απασχολούν όσο δε με επηρρεάζουν. Οι 300 μουσουλμάνοι συνάδελφοι μου, κάνουν ό,τι κάνουν χωρίς να επιβάλλονται στη ζωή μου, όπως προσπαθεί να κάνει η "θρησκεία της αγάπης" και της ενοχής.

Θα στεναχωριόμουν και θα οργιζόμουν εξίσου, είτε μου πυροβολούσε το παιδί Χριστιανός τρομοκράτης, είτε το ανατίναζε Ισλαμιστής suicide bomber. Τα ποσοστά δεν παίζουν και πολύ μεγάλο ρόλο στην προκειμένη περίπτωση, γιατί μπορεί οι μουσουλμάνοι εξτρεμιστές να είναι 10πλάσιοι από τους χριστιανούς, αλλά το παιδί μου/σου έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να πάει σε μια κατασκήνωση σε μια ειρηνική χώρα, παρά να να πάει φαντάρος στο Αφγανιστάν ;)

Επίσης, επειδή μιλάμε για φανατισμό που απορρέει από διαφορετικούς τρόπους προσέγγισης/εξήγησης των κυρηγμάτων που βρίσκονται σε βιβλία μερικών χιλιάδων ετών, το ποσοστό των "πιστών" που θα αποφασίσουν να πάρουν τον νόμο του Θεού/Αλλάχ στα χέρια τους, αλλάζει κάθε Χ χρόνια, όπως αλλάζει και ο τρόπος με τον οποίο θα αποφασίσουν να γίνουν οι αγγελιοφόροι του θεού τους.

Κατά συνέπεια δεν εμπιστεύομαι ούτε τους μεν, ούτε τους δε. Είναι σα να μου λες αν θα προτιμούσα δολοφόνο ή βιαστή να μου κάνει babysitting στα παιδιά. "Get in the fkin sack" που λέει και ο Dara O'Briain.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.