Jump to content


Απορία στη σύνδεση ανεμιστήρων, Please Help!


giantdi

Recommended Posts

Χαιρετώ όλη την παρέα του Lab,

Μιας και είναι η πρώτη μου απόπειρα συναρμολόγησης pc θα ήθελα την βοήθειά σας στο προβληματάκι που αντμετωπίζω σχετικά με την καταλληλότερη σύνδεση των ανεμιστήρων του Case (Lian Li PC-X1000).

Καταρχάς κάθε ανεμιστήρας απαρτίζεται από ένα δίπινο καλώδιο όπου μέσω ενσωματωμένου αντάπτορα καταλήγει σε τροφοδοσία (εισόδου-εξόδου) τύπου Molex. Για ποιό λόγο ο αντάπτορας τροφοδοσίας να βγάζει είσοδο-έξοδο άραγε?

1) post-14903-1416074409,6922_thumb.jpg

Επίσης, το κουτί εμπεριέχει από μόνο του έναν ενσωματωμένο Fan Controller με τρία στάδια λειτουργίας (Low-Med-High) στον οποίο θεωρητικά θα πρέπει να συνδεθεί ο κάθε ανεμιστήρας (5 συνολικά) του κουτιού ώστε να ελέγχονται μέσω του διακόπτη.

3) post-14903-1416074409,6392_thumb.jpg

Τώρα από τον Fan Controller βγαίνουν 2 (3pin) Υ-Split καλώδια ανεμιστήρων όπου μου επιτρέπουν να συνδέσω συνολικά 4 Fans. Όμως, από την μικρή εμπειρία που έχω παρατήρησα ότι ο Fan Controller μπορεί να υποστηρίξει συνολικά έως 6 Fans.

Αφού λοιπόν με τα 2 splitter βγάζει υποδοχές για μόλις 4 Fans, πως θα συνδέσω τα 5 Fans του κουτιού που πρέπει να συνδεθούν? Μήπως θα πρέπει να προμηθευτώ ένα Υ-Split έξτρα καλώδιο, ή να συνδέσω το 5ο Fan που περισσεύει απευθείας στην κενή υποδοχή του Controller?

4) post-14903-1416074409,6713_thumb.jpg

Τέλος, ο Fan Controller βγάζει και αυτός μία κεντρική τροφοδοσία (τύπου Molex) όπως και ο καθένας Fan ξεχωριστά όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες (1,2).

5) post-14903-1416074409,7195_thumb.jpg

Άραγε ποιό είναι πιο σωστό, να συνδέσω μονάχα την κεντρική τροφοδοσία του Controller με το τροφοδοτικό και οι υπόλοιποι ανεμιστήρες να παίρνουν ρεύμα από τον Controller μέσω των 2pin τους ή να συνδέσω τον κάθε ανεμιστήρα ξεχωριστά με το τροφοδοτικό,δηλαδή (5 Fan + 1 Controller) Molex Cables?

Σε περίπτωση που επιλέξω τροφοδοσία μέσω Controller ή καθένα ξεχωριστά ενδέχεται να μεταβληθεί η ταχύτητα περιστροφής των ανεμιστήρων λόγω διαφοράς στην τάση της τροφοδοσίας?

Υ.Γ: Η Motherboard μου (Gigabyte GA-X58A-UD7) βγάζει τις εξής υποδοχές: CPU Fan(4pin), System Fan2(4pin), System Fan1(3pin), System Fan3(3pin), Power Fan(3pin) και North Bridge Fan(3pin).

Πού χρησιμεύουν όλες αυτές και μήπως μπορώ να τις αξιοποιήσω συνδέοντας π.χ. κάποιους από τους ανεμιστήρες του Case ή του CPU Cooler(Noctua NH-D14) για να τους ελέγχω μέσω προγράμματος από τα Windows?

Ελπίζω να τα έγραψα αρκετά κατανοητά και χωρίς λάθη ώστε να μην σας κούρασα!

Αναμένω τις συμβουλές σας...

post-14903-1416074408,0903_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το 4pin-ο molex βύσμα του αντάπτορα 3pin σε 4pin molex έχει και "αρσενικά" και "θηλυκά" pins (είσοδος και έξοδος) ώστε να χρησιμοποιείς όποιο από τα δύο σε βολεύει. Είναι θέμα δηλαδή χρηστικότητας.

Προκειμένου να συνδέσεις τους πέντε ανεμιστήρες στις τέσσερις 3pin-ες υποδοχές των δύο Υ-splitters, πάρε ένα extra Υ-splitter και τοποθέτησέ το στη μία εκ των τεσσάρων υποδοχών.

Εφόσον θέλεις οι στροφές των ανεμιστήρων να ρυθμίζονται από τον fan controller, τότε πρέπει να τους συνδέσεις πάνω σ'αυτόν. Αν τους συνδέσεις απευθείας στο τροφοδοτικό, τότε δεν θα έχεις την δυνατότητα ρύθμισής τους και θα λειτουργούν στο μέγιστο των στροφών τους, με ότι αυτό συνεπάγεται (καλύτερη ψύξη αλλά περισσότερος θόρυβος).

Τέλος, όλες οι 3pin-ες υποδοχές της μητρικής χρησιμεύουν ακριβώς για την ρευματοδότηση διαφόρων ανεμιστήρων. Οι στροφές στην περίπτωση αυτή ρυθμίζονται μέσω bios, λοιπών προγραμμάτων, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Που 'σαι ρε πατρίδα?

Ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική σου απάντηση γείτονα Γαλατσιώτη!

Όλα καλά με τα υπόλοιπα...μόνο στο θέμα με το extra Y-splitter που μου πρότεινες, δηλαδή με λίγα λόγια να βάλω προέκταση στην προέκταση αν κατάλαβα καλά.

Μήπως θα ήταν καλύτερο να συνδέσω τους 4 ανεμιστήρες στους 2 Y-splitter που βγάζει ήδη ο Controller και τον 5ο ανεμιστήρα να τον συνδέσω απευθείας (2pin ανεμιστήρα se 3pin Controller) στο 3pin του Controller που περισσεύει χωρίς κάποιο άλλο extra καλώδιο?

Βλέπε φώτο (3)...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν από την πέμπτη 3pin-η υποδοχή του fan controller ρυθμίζονται οι στροφές και βέβαια μπορείς να βάλεις εκεί τον ανεμιστήρα. Δεν υπάρχει τότε λόγος να καταφύγεις σε extra Υ-splitter.

Επίσης, καλά θα είναι στον ίδιο ροοστάτη (το μπουτόν δηλαδή που καθορίζει τις στροφές) να μπαίνουν ίδιου τύπου ανεμιστήρες (χωρίς βέβαια αυτό να είναι δεσμευτικό) ώστε να γίνεται καλύτερη εκμετάλλευση των μέγιστων στροφών των ανεμιστήρων.

Link to comment
Share on other sites

Για το (1) να πω ότι έχει αρσενικό και θηλυκό άκρο ώστε να μη χάσεις κάποιο molex από το τροφοδοτικό. Δηλαδή μπαίνει το τροφοδοτικό στον αντάπτορα και αυτός με τη σειρά του σε κάποιον δίσκο, DVD ή κάτι άλλο, αλλιώς θα χαράμιζες ένα molex του τροφοδοτικού για να δίνεις ρεύμα μόνο σε ένα ανεμιστηράκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα σε όλους στο forum, αν και νομίζω κατάλαβα τι γίνεται με τον προλαλήσαντα θα

ήθελα να μου πείτε αν γίνεται να συνδέσω τα 4 fan στο psu σε 1 port fan controller.

θα χρήσιμο πίσω 11 fan

1 στο πίσω μέρος του case

3 στην ψύκτρα cpu

4 στο επάνω μέρος

3 στο μπροστά μέρος

Τo Fan είναι

eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

Scythe Gentle Typhoon 120mm x 25mm Fan - 4250 RPM (D1225C12B9AP-30) - FrozenCPU.com

1. Να αγοράσω 2 controllers και να συνδέσω κάθε fan ξεχωριστά, δηλαδή να

συνδέσω τα 4 pin-molex του fan στο psu και 3 pin-fan στον controller.

2. Να συνδέσω 4 fans σε μια θήρα του controller αν χρησιμοποιήσω αυτό το molex (α)

α.post-32077-1416078214,2167_thumb.jpg

για να συνδέσω το αρσενικό στο psu, και τα υπόλοιπα με τα molex των fan και από τα fan

κάθε 3pino θα συνδεθεί με αυτό (β) και μετά στην θήρα του controller.

β.post-32077-1416078214,5887_thumb.jpg

Πιστεύω ότι δεν θα δουλέψει ο δεύτερος τρόπος αλλα αν δουλέψει, θα μου δείχνει ο,τι να 'ναι,

με αυτό γίνεται τίποτα https://www.nzxt.com/product/detail/123-grid-fan-hub

ίσως να έχετε κάποια άλλη συνδεσμολογία μου πείτε.

Ποιο λέτε να επιλέξω, έχετε καποιο άλλο να μου προτείνεται

Το Kaze έχει μέχρι 9.990 rpm συνολικά η το κάθε fan ξεχωριστά;

Τα Watts στις εισόδους είναι σημαντικά;

Δηλαδή αν πάρw το FC5 v2 Lamptron που έχει 30W,

ανά είσοδο θα μπορώ να συνδέω 2 fan σε μια θήρα.

Kaze Master Pro 12W

Kaze Master Pro 5.25 : CPU Kühler, Lüfter, Lüftersteuerung, PC Netzteile von Scythe

FC5 v2 Lamptron 30W

FC5 v2 | LamptronLamptron

Aerocool X-Vision 8W

Aerocool > Products > Peripheral > X-Vision

Παίζει να το βρω ελλάδα

FC5v3 Lamptron

FC5 v3 | LamptronLamptron

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους στο forum, αν και νομίζω κατάλαβα τι γίνεται με τον προλαλήσαντα θα

ήθελα να μου πείτε αν γίνεται να συνδέσω τα 4 fan στο psu σε 1 port fan controller.

θα χρήσιμο πίσω 11 fan

1 στο πίσω μέρος του case

3 στην ψύκτρα cpu

4 στο επάνω μέρος

3 στο μπροστά μέρος

Τo Fan είναι

eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

Scythe Gentle Typhoon 120mm x 25mm Fan - 4250 RPM (D1225C12B9AP-30) - FrozenCPU.com

Κατ' αρχήν καλώς ήρθες στην παρέα του TheLab!

Τώρα στα θέματα που βάζεις:

1. Να αγοράσω 2 controllers και να συνδέσω κάθε fan ξεχωριστά, δηλαδή να

συνδέσω τα 4 pin-molex του fan στο psu και 3 pin-fan στον controller.

Δεν χρειάζεται να πάρεις δυο fan controllers, γιατί -εφόσον βρείς τον Lamptron που έχει 30Watt ανά κανάλι , με άλλα λόγια αντέχει ονομαστικό 2,5 A, οπότε αν βάλεις τους ανεμιστήρες που έχεις διαλέξει μπορείς να βάλεις μέχρι 4 ανά κανάλι (4 χ 0,56 Α = 2,24Α ) έχεις δηλαδή και ένα περιθώριο ασφαλείας ενός 10 % !

Ένας επιπλέον λόγος που η κατανομή των ανεμιστήρων σε περισσότερα κανάλια δεν είναι σωστή , είναι ο λειτουργιοκός / εργονομικός λόγος, τους ανεμιστήρες τους χωρίζουμε και τους ελέγχουμε κατά λειτουργικές ομάδες.

Δηλαδή ελέγχουμε τους ανεμιστήρες ενός ψυγείου , σαν μία ενότητα, όλους στην ίδια τάση και όχι ανεξάρτητα.

Έτσι η σωστή λύση του θέματος έγκειται στο να βρείς τον κατάλληλο fan controller που θα "σηκώσει" το απαιτούμενο φορτίο και αυτός έχει ήδη εντοπιστεί! :)

2. Να συνδέσω 4 fans σε μια θήρα του controller αν χρησιμοποιήσω αυτό το molex (α)

α.[ATTACH]61062[/ATTACH]

για να συνδέσω το αρσενικό στο psu, και τα υπόλοιπα με τα molex των fan και από τα fan

κάθε 3pino θα συνδεθεί με αυτό (β) και μετά στην θήρα του controller.

β.[ATTACH]61063[/ATTACH]

Πιστεύω ότι δεν θα δουλέψει ο δεύτερος τρόπος αλλα αν δουλέψει, θα μου δείχνει ο,τι να 'ναι,

με αυτό γίνεται τίποτα https://www.nzxt.com/product/detail/123-grid-fan-hub

ίσως να έχετε κάποια άλλη συνδεσμολογία μου πείτε.

Ποιο λέτε να επιλέξω, έχετε καποιο άλλο να μου προτείνεται

Η απάντηση για την σύνδεση των ανεμιστήρων είναι πιο πάνω, οπότε η πρώτη λύση (με το Molex) δεν σου κάνει, συνεπώς πάμε με την δεύτερη.

Ελπίζω ότι αυτοί που κατασκεύασαν το adapter αυτό να πήραν υπόψη τους το θέμα με τα σήματα tacho και να έχουν αφήσει ενεργό το σήμα από ένα ανεμιστήρα μόνο.

Και κάτι ακόμα, λογικά το καλώδιο που πάει από την ένωση των τεσσάρων επιμέρους καλωδίων στο βύσμα τροφοδότησης , θα πρέπει να είναι μεγαλύτερης διατομής, μην ξεχνάμε θα περνάνε 2+ Α από αυτό!

Τώρα αν αυτές οι πληροφορίες δεν μπορούν να εξασφαλιστούν, μπορεί πάντα να γίνει ανακατασκευή, αλλά άμα πάμε εκεί , είναι πολύ προτιμότερη η εξ αρχής κατασκευή!

ΑΝ τα καλώδια είναι σωστά, το θέμα με το σήμα tacho λύνεται με ένα κοφτάκι! :)

Το Kaze έχει μέχρι 9.990 rpm συνολικά η το κάθε fan ξεχωριστά;

Τα Watts στις εισόδους είναι σημαντικά;

Δηλαδή αν πάρw το FC5 v2 Lamptron που έχει 30W,

ανά είσοδο θα μπορώ να συνδέω 2 fan σε μια θήρα.

Οι στροφές που δείχνει ο Lampron στα data του, όπως και κάθε άλλος controller, είναι μόνο για να σου πει μέχρι ποια ένδειξη μπορεί να δείξει η οθόνη του!

(Υπάρχουν ανεμιστήρες που πάνε και πάνω από 10.000 rpm αλλά αυτοί είναι μάλλον θεωρητικό ζήτημα για τα κουτιά μας!)

Καταλαβαίνεις ότι οι στροφές οι πραγματικές, δίνονται από το σήμα tacho του "επικρατούντος" ανεμιστήρα κάθε ομάδας (καναλιού).

Είναι πολύ καλό που βάζεις ανά ομάδα τους ίδιους ανεμιστήρες, γιατί έτσι θα έχεις ομοιόμορφη συμπεριφορά!

Θα μπορείς να συνδέσεις 4 ανεμιστήρες ανά θύρα και έτσι θα έχεις 4 ομάδες ανεμιστήρων , όσες δηλαδή είναι και οι λειτουργικές ομάδες ανεμιστήρων που σκέφτεσαι να φτιάξεις!

Όλα καλά δηλαδή!

Kaze Master Pro 12W

Kaze Master Pro 5.25 : CPU Kühler, Lüfter, Lüftersteuerung, PC Netzteile von Scythe

FC5 v2 Lamptron 30W

FC5 v2 | LamptronLamptron

Για την περίπτωσή σου μόνο ο FC5 v2 Lamptron 30W είναι κατάλληλος όσον αφορά στην ισχύ εξόδου!

Aerocool X-Vision 8W

Aerocool > Products > Peripheral > X-Vision

Παίζει να το βρω ελλάδα

FC5v3 Lamptron

FC5 v3 | LamptronLamptron

Ευχαριστώ.]

Ακόμα και αν δεν βρείς, η επίδραση που θα έχει η χρήση ενός ισχυρού fan controller σε μια σύνθεση σαν την δικιά σου είναι καθοριστική, οπότε τον παραγγέλνεις απέξω, η γενικώς ψάχνεσαι για κάποιον με 30 Watt ανά κανάλι!

Θέλει λίγο υπομονή λοιπόν, και φυσικά θα απαντήσουν και άλλοι φίλοι που είναι πιο κατατοπισμένοι περί των διαθεσίμων στην δική μας αγορά και ίσως ξέρουν κάτι καλύτερο σχετικά!

Καλώς μας βρήκες λοιπόν και καλή διασκέδαση στο στήσιμο του νέου σου "παιχνιδιού"!

:T:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απαντηση

Μήπως θα έχω πρόβλημα με τις ενδείξεις, όπως εδώ

οπου έχει το επόμενο μοντέλο και με 2 fan σε 1 έχει ο-900rpm

Lamptron FC5 v3 problem connecting 2/3 fans to the same channel

Δηλαδή με 4 σε 1 ή θα έχω κανονική ένδειξη από ο-4250ρπμ

και το καθένα θα παίρνει τις στόφες του, ή θα δείξει τις μισές ισως 1060.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση όπως βλέπεις δόθηκε :), το θέμα είχε τεθεί και στο παρελθόν.

Αλλά μια και βλέπω ότι το "ψάχνεις", ας πούμε δυο κουβέντες παραπάνω, χρήσιμες θα είναι σε όλους.

Κατ' αρχήν είδα την παραπομπή που έκανες και φαντάζομαι ότι, αν δεν ξέρεις πως δουλεύει το πράγμα, είναι λογικό να βρεθείς σε αμφιβολίες, όπως και τα μέλη του forum της παραπομπής σου, δεν είναι παράξενο, αυτό που είναι παράξενο, είναι πως και δεν δόθηκε απάντηση!

Βεβαίως υπάρχει εξήγηση, αλλά επειδή πιθανόν να ενδιαφέρει περισσότερους φίλους, την έβαλα σε ανεξάρτητο θέμα

http://www.thelab.gr/general-cooling/o-fan-controller-trelathike-stis-strofes-deixnei-133413.html#post1063656605

για να μπορεί να γίνει εκεί η κουβέντα πιο συγκεντρωμένα και να παραμείνουν εύκολα προσβάσιμα τα αποτελέσματά της! :)

Ελπίζω να βοηθάνε αυτά. :)

Να είμαστε καλά και με κέφια! ! ! :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.