Jump to content



XCOM is Back... as a First Person Shooter


neuromancer

Recommended Posts

http://www.tomshardware.com/news/xcom-bioshock-2k-games-x-com-bioshock-2,10185.html

Κορυφαίο strategy game τώρα και σε FPS. Αν κρατήσουν το exploration concept έχουμε προοπτική για κάτι καλύτερο ακόμη και απο STALKER.

Link to comment
Share on other sites

To 1o μάγεψε...

Το 1ο δεν ήταν το UFO: Enemy Unkown?

Προσωπικά δεν έχω παίξει κανένα (έπαιζα Master of Orion τότε - Microprose πάντα!) αλλά καθόμουν και έβλεπα το συγκάτοικο που έπαιζε με τις... μέρες.

Το terror from the deep το αγάπησα

Μετά απο εκεί άρχισε η πρώση σιγά σιγά :/

Ε λογικό... έτσι γίνεται πάντα... και το Master of Orion 3 ήταν άστα να πάει.

PS: βλέπω υπάρχουν πολλές "παλιοσειρές" around....

Link to comment
Share on other sites

Ναι το 1ο ήταν το enemy unknow και κάναμε παπαδες τότε για να βγάλουμε 600κβ/640 memory για να τρέξει...

το terror from the deep, ίδιο concept, αλλά στον βυθό, ΠΟΛΥ καλό.

To master of orion 3 με απογοήτευσε και εμένα.. το Ι και το ΙΙ τα είχα λιώσει :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το 1ο ήταν το enemy unknow και κάναμε παπαδες τότε για να βγάλουμε 600κβ/640 memory για να τρέξει...

Λεγόταν Ufo enemy unknown στην Ευρώπη, Xcom: UFO Defense στην Αμερική καμάρι μου!!!!!! :D

UFO: Enemy Unknown (later released under the title X-COM: UFO Defense in the United States and X-COM: Enemy Unknown for the European market)

http://en.wikipedia.org/wiki/X-COM:_UFO_Defense

το terror from the deep, ίδιο concept, αλλά στον βυθό, ΠΟΛΥ καλό.

Αν εξαιρέσεις τις χειροβομβίδες που πετάγανε με την ίδια ταχύτητα όπως και στην επιφάνεια...

Εμένα πάντως μου άρεσε πιο πολύ το 1ο (ήταν πιο.. pure).

Από το 2ο και μετά με κουράσανε.. Άλλαξε και το gameplay λίγο... Ειδικά το Interceptor ήταν μούφα ολκής.

Υ.Γ. Άσχετο.. Ωραίο turn based ήταν και το "Incubation:Battle isle phase four" αν το είχε δει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

@Dolly: Μην μου αγχώνεσαι, δεν στην "είπα" βρε συ! Ενημερωτικά το είπα... :)

...και κάτι ελαφρώς άσχετο, αλλά μπορεί να ενδιαφέρει κόσμο.

Υπάρχει κλώνος του Xcom: Ufo defense (ή Enemy unknown αν προτιμάτε), open source, και πολύ αξιόλογο μάλιστα. Όσοι δεν το έχουν υπόψη και έχουν διάθεση να ξαναζήσουν στιγμές α λα Xcom, ορίστε το Link: http://ufoai.sourceforge.net/

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά με αυτό που έκανες και λινκαρες, το αξίζεις το περμα μπάν....

Ρε μόλις είδα το μύνημα σου αρχικά κόντεψα να πνιγώ με τον καφέ. Μην τα λες έτσι απότομα αυτά! :)

Ρε τώρα ποιά δουλεύουμε και έχουμε και γυναίκα!!

Μια απ'τα ίδια. Γι'αυτό κοιμάμαι κάθε μέρα στις 4:00 το πρωϊ. Δεν υπάρχει χρόνος μέχρι πριν τις 11 το βράδυ για games! ;)

Link to comment
Share on other sites

UFO, Master Of Orion... τι μου τα θυμίζετε τώρα; Ζημιά θέλετε να μου κάνετε; :fie:

.....και παλιότερα το Space Crusade στον Atari. Ούτε Tessellation ούτε DX11 ούτε HD ούτε 3D sound φρου φρου και αρώματα. Απλά GAMEPLAY.

Link to comment
Share on other sites

Ρε τώρα ποιά δουλεύουμε και έχουμε και γυναίκα!!

...και παιδί.

Να 'ξερες πόσες φορές λέω "πότε θα ρίξω ένα Huge-Impossibe σε MOO2, 8 απόγευμα-8 πρωί, μπουγάτσα και ύπνο"... και ποτέ δεν παίρνω απάντηση :weep:

Link to comment
Share on other sites

Απλά GAMEPLAY.

Απλα μια καλή ιδέα ήταν τότε όλα τα παιχνίδια...

Και ήταν απλά τα καλύτερα.

off topic: καλά που το διάβασα γιατί το Dolly είναι παραπλανητικό.

γιατί δεν μπορεί να είμαι?

Link to comment
Share on other sites

:offtopic2:

Τώρα θα βγώ λίγο off topic.

@yanni: Τα Wings of Death & Xenon II: Megablast στον Atari ST, τα θυμάσαι;;;;;;;;; Το Syndicate? Πφφφ.. έξω φρενών όλα, έτσι;;!!!

To Xenon II: Megablast μόνο με αν με χτυπήσει Αλτσχάιμερ θα το ξεχάσω. Το Syndicate σκεφτόμουν να το παίξω αλλά για κάποιο λόγο δεν το ξεκίνησα. Υποθέτω "γλίτωσα" από τρελό κάψιμο. Το Wings of Death δεν το ήξερα, θα σου θυμίσω όμως το SWIV.

EDIT

Για να μην συνεχίσουμε τα off topic απλά να συμπληρώσω ότι το SWIV ήταν η συνέχεια του Silkworm με την διαφορά ότι δεν ήταν side scrolling shoot'em up, αλλά vertically scrolling shoot 'em up όπως το Xenon II.

Στα Space strategy ξέχασα να αναφέρω το πολύ καλό Supremacy.

Link to comment
Share on other sites

:offtopic2:

Το Wings of Death δεν το ήξερα, θα σου θυμίσω όμως το SWIV.

To SWIV αν θυμάμαι καλά ήταν αυτό που έμοιαζε με το Silkworm? Παιχνιδάρα..

Το Wings of Death ήταν της Γερμανικής 'Thalion software', και ένα από τα λίγα παιχνίδια που στον ST έβγαζε 64 χρώματα on screen και όχι 16, ενώ στον STe απέδιδε ακόμα καλύτερα (λόγω μεγαλύτερης παλέττας).

#Αυτό ήταν το τελευταίο off topic mods.#

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην είναι το ίδιο μούφα με το X-COM: Enforcer. Στα νιάτα μου κάηκα με το TFTD και φοιτητής ασχολήθηκα και με το πρώτο. Ακόμα ασχολούμαι όποτε βρίσκομαι σε PC που δεν σηκώνει τίποτε άλλο :to_pick_ones_nose3:

Αυτό που πρότεινε ο Candyman το έχει δοκιμάσει κανείς; Είναι σε playable στάδιο; Γιατί όταν το είχα δει ήταν ακόμα σε εμβρυικά στάδια...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρότεινε ο Candyman το έχει δοκιμάσει κανείς; Είναι σε playable στάδιο; Γιατί όταν το είχα δει ήταν ακόμα σε εμβρυικά στάδια...

Eίναι σαφέστατα Playable και χωρίς προβλήματα σε γενικές γραμμές. Εγώ το έχω δει και γενικά έπαιζε σωστά. Ίσως κάποια μικρά bugs να έχει βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.