Jump to content



AMD Phenom II X6 Benchmarks/σχόλια


Dem

Recommended Posts

Οι 6 πυρήνες για να χρειαστούν πρέπει να τρέχεις εφαρμογές video convert (π.χ. mediashow espresso) η CAD/3D (3Dmax, maya) η vmware με αρκετά virtual pc. Καθημερινά απίθανο να τα τρέχουν οι περισσότεροι αλλά αν κάποιος τρέχει τέτοιες εφαρμογές θα τον αγοράσει τον 1055Τ η μεγαλύτερο. Ένας phenom ii 965 X4 βγάζει το 90% των απαιτήσεων ενός απαιτητικού χρήστη. O X6 απλά συμπληρώνει τους εντελώς ασυμβίβαστους καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply

Καλημέρα παίδες έχω να προσθέσω κάτι σαν κάτοχος ενός 1055T σε μια μητρική διετίας τριετίας με ddr2 , ένα έχω να πω ότι είχα έναν 940 BE και τον άλλαξα και έβαλα αυτόν ο πυρήνας είναι σημαντικά ποιο γρήγορος και ότι αξίζει την αναβάθμιση όχι μόνο για τους 6 πυρήνες που στο κάτω κάτω είναι πολύ δύσκολο να τους εκμεταλλευτείς αλλά λόγο θερμοκρασιών και καλύτερου πυρήνα ενώ παλιότερα είχα 35-50 βαθμούς τώρα με τον ζόρι 30 και τον έχω στα 240χ14 δηλαδή 3360 περίπου και το turbo core να δουλεύει μια χαρά δυστυχώς η μητρική

GA-MA790GP-DS4H (rev. 1.0) ή κάτι άλλο δεν με αφήνει να ανεβάσω άλλο χωρίς να δώσω ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς πόσο πάει για καθημερινή χρήση;

εννοω πως τον σκέφτομαι σαν αγορα και θέλω να δω πόσο υπερχρονίζεται... δεδομένου

ότι αν δεν ανεβαινει πάνω από 3,8GHZ ή μείνει στις stock ρυθμισεις, μάλλον πάει περίπατο

η πλήρης εκμεταλλευση του cf (σε σχέση με άλλα ίδιας αξίας setup)...

οπότε δεν αξίζει τον κόπο να πάω σε 890fx και 2χ5870 και είναι μονόδρομος το 890gx και 5970.

Link to comment
Share on other sites

εννοω πως τον σκέφτομαι σαν αγορα και θέλω να δω πόσο υπερχρονίζεται... δεδομένου

ότι αν δεν ανεβαινει πάνω από 3,8GHZ ή μείνει στις stock ρυθμισεις, μάλλον πάει περίπατο

η πλήρης εκμεταλλευση του cf (σε σχέση με άλλα ίδιας αξίας setup)...

οπότε δεν αξίζει τον κόπο να πάω σε 890fx και 2χ5870 και είναι μονόδρομος το 890gx και 5970.

Aν θες να δωσεις 800ε για 2χ5870 δωσε και τα 100ε και παρε τον 1090!

Μπορεις επισης να παρεις τον 1090 και μια 5970.

Link to comment
Share on other sites

Aν θες να δωσεις 800ε για 2χ5870 δωσε και τα 100ε και παρε τον 1090!

Μπορεις επισης να παρεις τον 1090 και μια 5970.

οπωσδήποτε μπορώ... δεν θέλω όμως :) ο λόγος είναι απλός και αυτονόητος...

η απαίτηση είναι min value - max result. οπότε κάτι σε 1055 - 5970 θα ήταν

το ιδανικό. Αρκεί να ανεβαίνει σε ικανοποιητικά επίπεδα για καθημερινές συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

εννοω πως τον σκέφτομαι σαν αγορα και θέλω να δω πόσο υπερχρονίζεται... δεδομένου

ότι αν δεν ανεβαινει πάνω από 3,8GHZ ή μείνει στις stock ρυθμισεις, μάλλον πάει περίπατο

ο δικος μου σε 890GX τρεχει στα 3,86 ghz σταθεροποιημενος.

αυτην τι στιγμη τρεχω το intel burn test στα 3,89 ειμαι στο 10ο run και ολα καλα μεχρι στιγμης.

αν συνεχισει να ειναι σταθερος θα τον σηκωσω κιαλλο.

γενικα τον εχω σηκωσει μεχρι 4,04 ghz αλλα δεν καταφερα να τον σταθεροποιησω...

Link to comment
Share on other sites

περιμενε αμα μπορεις κανα δεκαλεπτο να μπω σε bios να κανω profile κλπ γιατι βγηκε σταθερο τελικα και θα σου απαντησω σχετικα με θερμοκρασιες ρευματα κλπ.

παντως εγω απο θεμα θερμοκρασιων εχω παθει την πλακα μου...

και που να δειτε τον καημενο τον αδερφο μου που εχει τον i7 920 και τραβαει τα μαλια του.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον....

εχουμε και λεμε

πρωτα απο ολα τα benches...

rarbench.png

3dmarkg.png

cinebench.jpg

εχω κανει μεχρι στιγμης 2 καλα προφιλ. ενα στα 3,86 και ενα στα 3,89

θα τα γραψω και τα δυο γιατι ενω η διαφορα τους δεν ειναι τεραστια σε επιδοσεις, στο 3,89ghz πρεπει να δωσεις 3 κλικ περισσοτερη ταση οποτε εχει διαφορα στις θερμοκρασιες...


3,86ghz 3.89ghz
cpu multiplier 14 14
bus freq 275 277
dram freq 1467 1477
cpu/nb freq 2750 2770
Htlink Speed 2750 2770
dram timings 7-7-7-20 7-7-7-20
cpu voltage 1.425000 1.434375
Dram voltage 1.45v 1.45v
cool n quite Disabled Disabled
C1E Disabled Disabled

αυτες ειναι οι ρυθμισεις μου.

τωρα σχετικα με τις θερμοκρασιες...

η πλακα ειναι οτι ολα αυτα εχουνε γινει με την μανισια του ψυκτρα επειδη δεν μπορω να βρω μια που να καθεται σωστα σε am3 socket... (θα ανοιξω ενα θεματακι για αυτο το θεμα. αν μπορει κανεις να βοηθησει... :worship:)

λοιπον οποτε με την μανισια του ψυκτρα στα 3,89ghz με ανοιχτο το καπακι καθως συνεχεια κανω δοκιμες εχω δει μαξιμουμ 83βαθμους κελσιου χρησιμοποιοντας το intel burn test για 20 runs στο maximum.(η μετρηση εγινε με το coretemp)

το cinebench σηκωνει μεχρι 66 βαθμους κελσιου ενω αυτην την στιγμη που γραφω το ποστ η θερμοκρασια στο coretemp ειναι στους 37 ενω το everest δειχνει 46 (δεν εχω καταλαβει ακριβως γιατι αυτα τα δυο εχουν τοση μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας... μαλλον υποθετο το ενα θα μετραει θερμοκρασια στον πυρηνα και το αλλο στο καπακι?)

*edit με την Xigmatek HDT-S1283 Darknight (45ευρω απο πλαισιο) στα 3,86 η θερμοκρασια επεσε 20 βαθμους κατω!!!

σχετικα με αυτο που εγραψα στο προηγουμενο ποστ σχετικα με τον αδερφο μου, απλα ο δικος του i7 920 ανεβαζει στην μανισια του συχνοτητα 90+ βαθμους με το intel burn test στο standard και μαλιστα στα πρωτα πρωτα runs....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ξανά γραφτεί αλλά εδώ έχει 1 ενδιαφέρων συγκριτικό....

O τομας είναι και λίγο τομάρ'

Ενδιαφέρον είναι αυτό

http://www.overclock3d.net/reviews/cpu_mainboard/amd_1090t_six_core_review/6

δες τα minimum ;)

Link to comment
Share on other sites

6 πυρηνες να δουλευουν στα 4ghz!!! αυτα ειναι...

φυσικα η αρχιτεκτονικη των pII υπολειπεται αυτη των i5/i7 και η καταναλωση ξεφευγει πολυ!

αντε να ερθουν οι μπουλντοζες, να δουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους ενα καλο review για o/c στον 1055Τ. Οσοι λοιπον ενδιαφερεστε... απολαυστε :D

X-bit Labs - 1055T overclocking

εγω παντως λογο της εμπειριας μου με τον δικο μου 1055Τ εχω καποιες μικρες ενστασουλες για τα αποτελεσματα των benchmark και την συγκριση με τους αλλους επεξεργαστες στο συγκεκριμενο review γιατι δεν αναιβασανε καθολου

μα καθολου το northbridge frequency που επηρεαζει διαφορα bench οπως το winrar πχ. και γενικα αναιβαζει αποδοση.

για παραδειγμα δες φωτο μου τον στρεσαρουνε με το linx σε συχνοτητα 4014mhz

οτι o επεξεργαστης βγαζει 73,8 Gflops

ενω ο δικος μου στα 3.89 βγαζει 74,6 Gflops

τα 3,86 στο cinebench τα εχω πιασει στα 3,89ghz

επισης στο rar benchmark δεν μας εδωσε kbps για να ειναι συγκρισημα...

μετρησαν απλα την διαφορα χρονου και μου φανηκε πολυ μεγαλη με τον ι5 750 εαν οντως ο 750 φορουσε 1600mhz μνημες.

γενικα ο 750 βγαζει οντως καλυτερα αποτελεσματα στο rar αλλα εξαρτατε αποκλειστηκα απο τις μνημες του. με 2000mhz ο 750 βγαζει σκορ 4200 ενω me 1600-1333 βγαζει πολυ λιγοτερο απο οτι θυμαμαι καπου στα 3500 νομιζω

πραγμα που βγαζει και ο 1055 οποτε δεν θα επρεπε να υπαρχει αυτη η διαφορα...

μακαρι να ειχα εμπειρια και με τα υπολοιπα bench για να εβρισκα διαφορες εαν υπαρχουν...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.