Jump to content



AMD Phenom II X6 Benchmarks/σχόλια


Dem

Recommended Posts

  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply
ναι αυτο το φανταζομαι πως ετσι θα ειναι στα σιγουρα . αμα ειναι ενεργοποιημενο με το παραδειγμα που εδωσα απο πανω απο τα 2.8 στα 3.2 με o.c θα πηγαινει στα 3.7 με turbo ?

H απάντηση σου βρίσκεται κάπου μέσα στα φορουμ του xstremesystems.org.Ψάξε λίγο στο AMD section στα νήμματα για Thuban OC και θα τη βρείς.Έχουν κάποιες πληροφορίες εκεί τα παιδιά για oc με/χωρίς turbo,απλά δε θυμάμαι ξεκάθαρα να σου πώ τώρα.

Η μπορείς να ρωτήσεις κάλλιστα κάποιο παιδί από oktabit forum :)

Link to comment
Share on other sites

To resume τα λέει όλα...:

Προσωπικά σε πραγματική χρήση με καλύπτει το δεύτερο και όχι το πρώτο και παρότι κάτοχος Phenom II x4, όταν είδα τον i7-860, μου έπεσαν τα σαγόνια...

Αυτό που με στεναχωρεί με την AMD είναι ότι κάνει καταπληκτικές προσπάθειες και έχει τα φόντα να κοντράρει στα ίσα την intel, αλλά στην γραμμή τερματισμού σκοντάφτει... παρόλο που είναι αδιανόητο ότι παρέχει έναν 6-πύρινο επεξεργαστή στην τιμή αυτή, δεν μπορείς να μην δεις τις επιδόσεις και την μικρή διαφορά τιμής του 860 πχ...

Ελπίζω ότι ο Buldozer, θα τερματίσει κανονικά στο τέλος, χωρίς να σκοντάψει...

Λίγο offtopic σε τι ρολόγια τρέχεις τον phenom II σου ? Γιατί και εγώ έχω phenom II στα 4100 mhz και που κάνω συγκρίσεις με i7 φίλων μου σε καθημερινή χρήση και gaming βλέπω πώς δεν είναι τόσο αργός. Μπορώ να πω κιόλας στο gaming που με ένδιαφερει περισσότερο σε μεγάλες αναλύσεις έχω καλύτερα αποτελέσματα έστω και αν είναι 2-3fps. Ον τοπικ πάλι για τα λεφτά που κάνουν είναι φοβερή αγορά ! Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά για αγορά...

Link to comment
Share on other sites

Τα 110€ διαφορα του 1090Τ ΒΕ με τον 1055Τ ειναι τα +500Μhz και το ξεκλειδωτο multiplier;

ναι.

νομίζω το πιο value for money είναι ο μικρότερος και όχι ο black edition.

εκτός κι αν θέλουμε λίγο πιο εύκολο overclock.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο offtopic σε τι ρολόγια τρέχεις τον phenom II σου ? Γιατί και εγώ έχω phenom II στα 4100 mhz και που κάνω συγκρίσεις με i7 φίλων μου σε καθημερινή χρήση και gaming βλέπω πώς δεν είναι τόσο αργός.

3800... με τι κάρτα κάνεις συγκρίσεις...?

Με την 5870, σε PII και 860 στα ίδια ρολόγια, η διαφορά είναι μεγάλη, πχ στο BFBC2 είναι πάνω από 10fps... όμως ο 860 μπορεί να φτάσει και τα 4200MHz, ενώ ο 940 στα 3801 δεν μπουτάρει καν, οπότε σε πραγματική χρήση είναι πολύ μπροστά ο 860...

Βασικά στα links που έδωσε πιο πάνω ο qbiefox, δες την διαφορά του 860 με τον x6, πόσο μάλλον με τον x4... Γενικά, βλέποντας την 5870 στον 860 ενός φίλου, κατάλαβα πόσα γκάζια έχει πραγματικά η κάρτα και ότι ο PII είναι bottleneck γι' αυτή... θηρίο στο κλουβί...

Link to comment
Share on other sites

3800... με τι κάρτα κάνεις συγκρίσεις...?

Με την 5870, σε PII και 860 στα ίδια ρολόγια, η διαφορά είναι μεγάλη, πχ στο BFBC2 είναι πάνω από 10fps... όμως ο 860 μπορεί να φτάσει και τα 4200MHz, ενώ ο 940 στα 3801 δεν μπουτάρει καν, οπότε σε πραγματική χρήση είναι πολύ μπροστά ο 860...

Βασικά στα links που έδωσε πιο πάνω ο qbiefox, δες την διαφορά του 860 με τον x6, πόσο μάλλον με τον x4... Γενικά, βλέποντας την 5870 στον 860 ενός φίλου, κατάλαβα πόσα γκάζια έχει πραγματικά η κάρτα και ότι ο PII είναι bottleneck γι' αυτή... θηρίο στο κλουβί...

Ξέρω πως ο 860 πάει εύκολα στα 4200 και είναι πραγμάτικα πολύ δυνατός. Aν μιλάμε κιόλας για 4ghz είναι σίγουρα πολύ γρηγορότερος απο εναν Phenom II στα 3.8 αλλά στα games (και όχι σε άλλες εφαρμογές) οι διαφορές δεν είναι τεράστιες. Τουλάχιστον σε αυτά που έχω δεί με τα δικά μου μάτια, στα 4ghz ένας 920 και ο δικός μου στα 4.1Ghz με την 5850 overclocked βγάζουν πάνω κάτω τα ίδια με μικρές διαφοροποιήσεις άναλογα με το game.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, την ίδια εντύπωση είχα και εγώ με αυτά που έβλεπα από διάφορα benchmarks για τον 920 και ένιωθα μια χαρά για τον PII μου... γενικά δεν δίνω και σημασία στα benchmarks και δεν με ενδιαφέρει αν είναι πιο αργός, γιατί την δουλειά μου και τα παιχνίδια μου τα παίζω μια χαρά και με το παραπάνω και ούτε σκοπεύω να αναβαθμίσω, σε καμία περίπτωση...

Ωστόσο όμως ο 860 φαίνεται να είναι άλλη ιστορία, και μου κίνησε το ενδιαφέρον, γιατί είδα ότι η 5870 κρύβει πολύ ζουμί ακόμα, που δεν μπορεί να το αξιοποιήσει ο PII και το 920 μάλλον... Τέλος πάντων 20 πάνω, 20 κάτω στα 80 fps είναι ανούσια για μένα, η πραγματική διαφορά στην χρήση είναι αν κάποιο παιχνίδι είναι playable στον έναν και όχι στον άλλο, πράγμα που δεν μου έχει συμβεί...

Link to comment
Share on other sites

όμως ο 860 μπορεί να φτάσει και τα 4200MHz

o 860 στα 4G ειναι playable για καθε μερα? μπορει να cruchαρει για 24/7?

(με την προυποθεση παντα οτι εχεις και μια μητρικη της προκοπης)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (cpu-ram-mobo-ψύξη), αλλά ναι φυσικά και μπορεί, αν όλα είναι όπως πρέπει...

Για 24/7 όμως είναι ανούσιο να έχεις μόνιμα έναν τέτοιο επεξεργαστή σε αυτή την συχνότητα, τον κάνεις underclock όσο πιο χαμηλά πάει ή ενεργοποιείς το EIST και αφήνεις το turbo boost να κάνει την βρωμο-δουλειά, που την κάνει πολύ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτα που μπορω να διαθεσω ειναι μεχρι 1200Ε,αλλα σε κανεναν μηνα θα το παρω το πισι γι'αυτο ακομα ψαχνω...μεχρι τωρα ελεγα να παρω τον χ4 965 αλλα μ ειπαν να αλλαξω στον 1055Τ..βλεπω ομως οτι εχει 2,8ghz (κ απ'οσο ξερω,τα παιχνιδια θελουν αρκετα ghz) και εχω μπερδευτει αρκετα...

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτα που μπορω να διαθεσω ειναι μεχρι 1200Ε,αλλα σε κανεναν μηνα θα το παρω το πισι γι'αυτο ακομα ψαχνω...μεχρι τωρα ελεγα να παρω τον χ4 965 αλλα μ ειπαν να αλλαξω στον 1055Τ..βλεπω ομως οτι εχει 2,8ghz (κ απ'οσο ξερω,τα παιχνιδια θελουν αρκετα ghz) και εχω μπερδευτει αρκετα...

Ο 1055T έχει το λεγόμενο turbo mode που ανεβάζει το ρολόι από τα 2.8 στα 3.3 γιγα όταν οι εφαρμογές πουσάρουν μέχρι 3 πυρήνες. Τέτοιες εφαρμογές είναι και τα παιγνίδια επί το πλείστον. Λογικά ο 1055Τ με τον 965 δεν θα έχει ουσιαστική διαφορά προς τα κάτω. Εχει όμως ουσιαστική διαφορά προς τα πάνω όταν κάποια εφαρμογή εκμεταλλεύεται όλους τους πυρήνες.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ο 1055Τ με τον 965 δεν θα έχει ουσιαστική διαφορά προς τα κάτω. Εχει όμως ουσιαστική διαφορά προς τα πάνω όταν κάποια εφαρμογή εκμεταλλεύεται όλους τους πυρήνες.

Aυτο το τελευταιο δεν το επιασα :tomato::suicide:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.