Jump to content



ΧΑΟΣ με OTEnet...σπάνιο (?) bug (?)


greekfragma

Recommended Posts

Καλημέρα φίλε μου για ψάξε πηγές παρασίτων κοντά στην γραμμή σου , (φωτεινές επιγραφές , λάμπες φθορισμού , μετασχηματιστές , παλμοτροφοδοτικά , πομποί εκπομπής rf βλέπε cb ταξιτζήδων ) εμένα έτυχε σε φιλαράκι να έχει βάλει ένα αντικεραυνικό legrant και λόγο κακής γείωσης να μην κλειδώνει με τίποτα έχει απέναντι από το σπίτι του την κεραία του cb των ταξιτζήδων οπότε του πέταξα την γείωση και το φίλτρο και κλείδωσε στην μέγιστη ταχύτητα που του επέτρεπε η γραμμή του

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Σήμερα βρήκα χρόνο και έβαλα μπρος

σκάλες duct tape κατσαβίδια και utp cat6

Έφαγα 5ώρες από το μεσημέρι του Σαββάτου για να κάνω monitor μόνος μου τη γραμμή μιας και στον ΟΤΕ από ότι κατάλαβα με αντιμετωπίζουν με προχειρότητα.

5ώρες λοιπόν είχα πάρει το δίκλωνο του κατανεμητή και το κάρφωσα στο router με ανοιχτό το web interface.

Ξεκινήσαμε με 12.000/1024 snr 14 ln attn 30 (στο διαμέρισμα μου δίνει 31 αλλά μικρή σημασία έχει για το πρόβλημα μου το 1db στο ln attn)

Το 12.000/1024 οφείλεται στο οτι ζήτησα να με πάνε σε 12άρι προφίλ ωστέ να έχω υψηλό snr μπας και βγάλω άκρη.

Μετά από 2ώρες περίπου ξαφνικά το snr άρχιζε να πέφτει 2dB ανά δευτερόλεπτο όπου αποσυγχρόνισε τελείως.

Επανήλθε στα 8644/863 με snr 9-10 και εδώ και 3ώρες είμαι σε αυτά ακριβώς τα στατιστικά.

αυτά ειναι μετρήσεις ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ από ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ με utp cat6 5m και το router με το λαπτόπι ακριβώς δίπλα.

ΑΣ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ καποιος ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ γραμμή που πιάνει 2χρόνια ΣΤΑΘΕΡΑ 16.000-17.000 να συμπεριφέρεται έτσι......

ΤΑ ΧΩ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ ΔΕ ΠΑΛΕΥΩ ΑΛΛΟ! ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΦΑΣΑΡΙΑ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας. Για το καφάο ο τεχνικός μου χει κάνει 3 αλλαγές κεντρικού καλωδίου, έξτρα μόνωση και με έχει βάλει στην πιο ακριανή θέση της πιο άδειας δεκάδας (αυτά ήταν τα λόγια του)

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικά πρέπει να βρεις τι μένει σταθερό σε όλες τις αλλαγές που σου κάνουν για να βρεις την αιτία, γιατί από τον Οκτωμβριο και μετά κάτι άλλαξε για να τραβάς του χρηστού τα πάθη

Link to comment
Share on other sites

τίποτα δεν έμεινε σταθερό.

3φορές αλλαγή κεντρικού καλωδίου στο καφάο και αλλαγή πόρτας στο dslam.

όταν δουλεύει σωστά έχω 16.500/1024 με snr 11 ln attn31 και κανένα απολύτως πρόβλημα.

και μπορεί να δουλέψει σωστά και για 2-3συνεχόμενες μέρες χωρίς το παραμικρό.

δε μπορώ να δεχθώ οτι μια γραμμή που παίζει σταθερά έστω και για 3 μέρες στα 16.500 δε μπορεί να παίξει ούτε στα 12 ούτε στα 8 και αποσυγχρονίζει και φτάνει στα 6 και 7.000.

για το μονο που δε μπορώ να είμαι σίγουρος είναι τι σκ@τά γίνεται στο καφάο.......ειλικρινά την επόμενη φορά θα είμαι παρόν τη στιγμή που θα παίρνει μέτρηση ο τεχνικός στο κατανεμητή μου και στο καφάο.

Link to comment
Share on other sites

Φραγμα...λοιπον:

Απο οτι βλεπω το attenuation σου ειναι να κλειδωνεις περιπου στα 6-7 στην καλυτερη 8...

Mε βαση αυτο http://www.pcw.gr/default.php?pname=ToolsADSLSpeed βρισκεσαι περιπου στα 2300m απο τα κεντρικα...σε ευθεια γραμμη παντα...ποιος ξερει οι γραμμες απο που περνανε...

Το SNR σου παντως ειναι πολυ υψηλο...

Δεν το κοβω να βγαζεις ακρη

Link to comment
Share on other sites

οτι να ναι ρε παστελ....τι ν αυτά που λες?:hehe:

ποιος πιωμένος έκατσε και έφτιαξε τόσο λάθος calculator στο pcw?

όπως τα λέει το screenshot που έβγαλα είναι.......κανονικά κλειδώνω στα 16.500 (έχω δει και 16.900).

και είμαι ακριβώς όσο λέει το download line attenuation (31db)

σωστά εργαλεία είναι αυτά

http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

http://fremnet.net/article/216/adsl-theoretical-speed-calculator

και το 31 μου στον κατανεμητή είναι 30....οπότε σωστά κλειδώνω μέχρι 16.500.

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα πράγματα βρε παιδια οταν στο dslam καρφώνονται απο 100 που αντεχει π.χ 150 λογικο ειναι να γινεται χαμος , βαλε αποσταση κ.λ.π παρτα τα 6ρια

Μου συνεβει και μενα στο παρελθον ειχα 8ρα σταθερα και τωρα ξαφνικα παίζω στα 6

Τι να τους πεις

Η κλασικη απάντηση ....ειναι η περιοχή , αποσταση κ.λ.π βαρεθηκαααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κατι τετοια προβληματα ειχα και εγω καποτε ειχα γνωρισει και εγω ολους τους τεχνικους και τελικα το προβλημα ηταν στην καλωδιοση απο του οτε το καλωδιο στην ενωση με της πολυκατοικιας την καλωδιωση οποτε με εναν φιλο μου (coolmind) βγαλαμε την καλωδιοση και την φτιαξαμε ξανα με καλαι και εδω και 2 χρονια ειμαι οκ. Το ποιο σπαστικο απο ολα ειναι να ερχετε ο τεχνικος σπιτι μου να μετραει θορυβο κτλ και να ειναι ολα οκ και μετα οταν εφευγε ειχα παλι προβληματα

Link to comment
Share on other sites

@Morgan σε ευχαριστώ για την απάντηση....Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος αν θέλεις....του οτέ το καλώδιο εννοείς το δίκλωνο μέσα στο κουτί του κατανεμητή που βρίσκεται έξω από το σπίτι και μοιάζει κάπως έτσι?

katanemhthsak8.gif

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου στου οτε το κουτι αλλα στης πολυκατοικιας το στρογγυλο (ηλεκτρολογικο) εκει που ειναι ολες οι γραμμες των τηλεφωνων της πολυκατοικιας. Ψαξαμε ενα ενα τα καλωδια μεχρι να βρουμε την δικια μου γραμμη τα κοψαμε λιγο και καναμε την ενωση ξανα μονοι μας μετα και απο τοτε δεν ειχα ξανα προβλημα. Δεν ξερω φιλε μου αν εχεις και εσυ το ιδιο προβλημα αλλα μακαρι να ειναι αυτο και να το φτιαξεις γιατι ξερω πολυ καλα ποσο ταλαιπωρια ειναι 5 μηνες παιδευομουν.

Link to comment
Share on other sites

5ώρες λοιπόν είχα πάρει το δίκλωνο του κατανεμητή και το κάρφωσα στο router με ανοιχτό το web interface.

Ξεκινήσαμε με 12.000/1024 snr 14 ln attn 30 ...........mpla mpla mpla..........ειναι μετρήσεις ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ από ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ με utp cat6 5m και το router με το λαπτόπι ακριβώς δίπλα.!

Οχι φιλε μου στου οτε το κουτι αλλα στης πολυκατοικιας το στρογγυλο (ηλεκτρολογικο) εκει που ειναι ολες οι γραμμες των τηλεφωνων της πολυκατοικιας. Ψαξαμε ενα ενα τα καλωδια μεχρι να βρουμε την δικια μου γραμμη τα κοψαμε λιγο και καναμε την ενωση ξανα μονοι μας μετα και απο τοτε δεν ειχα ξανα προβλημα. Δεν ξερω φιλε μου αν εχεις και εσυ το ιδιο προβλημα αλλα μακαρι να ειναι αυτο και να το φτιαξεις γιατι ξερω πολυ καλα ποσο ταλαιπωρια ειναι 5 μηνες παιδευομουν.

εχει ηδη δοκιμασει ΟΤΙ ειναι δυνατον να κανει μεχρι την γραμμη του οτε........απο εκει και περα ειναι ευθυνη του οτε και μονο.........(εκτος αν παρει κανα χιλιομετρο καλωδιο νυχτα και δοκιμασει απ ευθειας στο καφαο :sarcastic: )

greekfragma ειναι απλο το θεμα !! παιζει μπουκωμα φιλε!! παρε λοιπον μια μπαλαντεζα στα 220 και πηγαινε στον κατανεμητη να δωσεις μια-δυο αναποδες ρε παιδι μου , να ξεμπουκωσουν καφαο/dslam και οπτικες ινες μαζι !!..........

ααχαχααχαχαχαχχαχαχχχχχαχχαχαχχαχχχχ! ! !

(φυσικα και κανω πλακα! - μην βρεθει κανας καμενος και ...το δοκιμασει!? ....ελεος!)

συμμετεχω στον πονο σου μιας κι εγω τα ιδια σχεδον τραβαω - 24αρα γραμμη > 6-8 κλειδωμα μονιμα πλεον....οταν την πρωτοεβαλα ειχα δει για κανα 2μηνο 16 και ημουν ευτυχισμενος............

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η γραμμή με το 12άρι προφίλ και Interleaved στις 7 το πρωί έχει ως εξής

OrbMT_20100426_065729.png

Και η γραμμή με το 24άρι προφίλ σε FastPath (μου βγαλαν και το IpTv από το προφίλ παρόλο που δε το έχω ενεργοποιήσει και δε το χρησιμοποίησα ποτέ) στη 1 το μεσημέρι.

OrbMT_20100426_125739-1.png

αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι κάτι ρημαδιασμένο μου βάζει θόρυβο στη γραμμή γι αυτό και βλέπετε δόντια στις αρμονικές.

Θα καλέσω το συνεργείο σε λίγο από Καρόλου να δω πότε θα ευκαιρήσουν να κάνουμε μετρήσεις στο ΚΑΦΑΟ να δούμε από που βάζει θόρυβο....αν είναι απλό crosstalk ή κάτι άλλο έξω από τις καλωδιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.