Jump to content



ΧΑΟΣ με OTEnet...σπάνιο (?) bug (?)


greekfragma

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

πφφφφφφφφφφφφφ

greekfragma είσαι το άλλο μου μισό!Βασικά δεν έχω πΟΤΕ αλλά το πρόβλημα μου είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο!Ή σχεδόν το ίδιο.24αρα γραμμή στην for... εδώ και καιρό με το ΙΔΙΟ πρόβλημα.συχνότατες αποσυνδέσεις όποτε του καπνίσει.έχω αλλάξει 4-5 ρούτερ,άλλαξα προφιλ,άλλαξα snr μόνος μου,άλλαξα καλώδιο utp από το κουτί έξω από το σπίτι και το έβαλα πάνω στο ρούτερ(παρέκαμψα όλο το σπίτι ουσιαστικά για τυχόν πρόβλημα καλωδίωσης),ήρθε τεχνικός και της for... και του πΟΤΕ,άλλαξαν το απερχόμενο καλώδιο όπως μου είπαν μετά από απανωτές δηλώσεις βλαβών αλλά παρόλα αυτά ΤΖΙΦΟΣ.το καλύτερο είναι ότι μου κάνει ''παιχνίδια'',δηλάδη μένω 3-4 μέρες χωρίς αποσυνδέσεις,χαίρομαι και μετά πάλι τα ίδια!(σημαντική σημείωση που με κάνει να θέλω τρελογιατρό!το κέντρο του πΟΤΕ στο οποίο έχει τα μηχανηματάκια της η for... το βλέπω από το μπαλκόνι μου!!!!!!το πολύ 50 μέτρα!!!!!!!!Attenuation δηλαδή 2-3!!!!επίσης το σπίτι είναι μονοκατοικία)

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω,πραγματικά με έχει επηρεάσει ψυχολογικά να ξυπνάω και να πηγαίνω πρώτα στο interface του ρουτερ να δω αν είχε disconects,και μετά στο μπάνιο....έχω κάνει τα πάντα,έχω γίνει τεχνικός και εγώ με τόσα που έχω διαβάσει και έχω κάνει.Τι στο διάολο να κάνω? να αλλάξω εταιρεία και να επιστρέψω πΟΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

αν σου αλλάξαν απερχόμενο και συνεχίζει τότε θες αλλαγή κεντρικού ή/και αλλαγή πόρτας στο dslam.επέμεινε να δηλώνεις βλάβη και φυσικά μιλάς με forthnet οτι όσο το πρόβλημα παραμένει δε προτίθεσαι να πληρώνεις λογαριασμούς......

κράτα screenshot από το router και τα στατιστικά του με ώρες και διάρκειες uptime....και αν σου πουν μα και μου για το ''δεν πληρώνω μέχρι να φτιαχτεί'' καταγγελία ΕΕΤΤ με τα screenshot.

Link to comment
Share on other sites

αν σου αλλάξαν απερχόμενο και συνεχίζει τότε θες αλλαγή κεντρικού ή/και αλλαγή πόρτας στο dslam.επέμεινε να δηλώνεις βλάβη και φυσικά μιλάς με forthnet οτι όσο το πρόβλημα παραμένει δε προτίθεσαι να πληρώνεις λογαριασμούς......

κράτα screenshot από το router και τα στατιστικά του με ώρες και διάρκειες uptime....και αν σου πουν μα και μου για το ''δεν πληρώνω μέχρι να φτιαχτεί'' καταγγελία ΕΕΤΤ με τα screenshot.

όταν λες αλλαγή κεντρικού? δεν μπορώ άλλο ρε φιλαράκι,ειλικρινά.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει το απερχόμενο καλώδιο και υπάρχει και το κεντρικό....κατά πάσα πιθανότητα φταίει το κεντρικό που παίρνεις γραμμή από το dslam μέχρι το καφάο της γειτονιάς.

πες οτι θες αλλαγή κεντρικού και αν το κάνουν θα ηρεμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον μετράω 20μέρες με σύνδεση καταρρακωμένη από 17 στα 11.

Εφόσον με άλλαξαν κεντρικό καλώδιο και με πήγαν σε καλώδιο των 11 μέχρι να φτιαχτεί εκείνο των 17.....το 121 του ΟΤΕ θεώρησε σωστό να κλείσει τη βλάβη.

Πήρα λοιπόν σήμερα να ρωτήσω τι γίνεται και αν θα έχουμε κάποια στιγμή επαναφορά στα 17.000

Η απάντηση από τον προϊστάμενο τεχνικού τμήματος της περιοχής (ψηλότερος στην ιεραρχία) ήταν οτι

γνωρίζουμε το πρόβλημα στο κεντρικό καλώδιο αλλά δε ξέρουμε πότε θα φτιαχτεί (μπορεί και ποτέ αν κριθεί ασύμφορη η επισκευή του ήταν τα ακριβή λόγια του)

Παίρνω τηλέφωνο λοιπόν στα καπάκια στο εμπορικό τμήμα κατάργησης υπηρεσιών και ζητάω διακοπή του adsl (το σταθερό τηλέφωνο με το connx talk ήθελα να το κρατήσω ως έχει).

Η δεσποινίς μου λέει έχετε 12μηνη δέσμευση και θα πληρώσετε 50ευρώ τέλος αποδέσμευσης.....

Απαντώ οτι η βλάβη συνεχίζει να υφίσταται και κακώς το 121 την έκλεισε ως ''εβρέθη καλώς'' . Επίσης οτι το εβρέθη καλώς είναι αρχική σύνδεση με 40% πτώση σε ταχύτητα άρα υπαιτιότητα παρόχου άρα δε πληρώνω cent.

Εκεί αυτή......λυπάμαι κύριε η βλάβη έχει επιδιορθωθεί και δε μπορώ να προχωρήσω σε ακύρωση δίχως να πληρώσετε τέλος αποδέσμευσης.

Αφού της ξηγήθηκα οτι δε μασάω κουτόχορτο και την έβαλα στη θέση της θα πάω αύριο από κοντά σε κατάστημα να ξηγηθώ αλμυρό φυστίκι και να διακόψω το adsl..........Access point στην ταράτσα και άει στο πανάθεμα.

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!:rant:

Link to comment
Share on other sites

και σε άλλον να είχε πάει, πάλι την ίδια αντιμετώπιση θα είχε. Δεν είναι θέμα παροχής υπηρεσίας διαδικτύου του ΟΤΕ αλλά θέμα υποδομής δικτύου. Και σε εναλλακτικό να ήταν, την ίδια ποιότητα υπηρεσίας θα είχε, λόγω υποδομής.

Link to comment
Share on other sites

και σε άλλον να είχε πάει, πάλι την ίδια αντιμετώπιση θα είχε. Δεν είναι θέμα παροχής υπηρεσίας διαδικτύου του ΟΤΕ αλλά θέμα υποδομής δικτύου. Και σε εναλλακτικό να ήταν, την ίδια ποιότητα υπηρεσίας θα είχε, λόγω υποδομής.

Ακριβώς αυτό λέω. Ποιός ο λόγος να πληρώνεις περισσότερα όταν η αντιμετώπιση είναι η ίδια;

Link to comment
Share on other sites

γιατί μέχρι να έρθει η ώρα της αντιμετώπισης τουλάχιστον θα έχω περισσότερο χρόνο ηρεμίας και σταθερότητας στο δίκτυο του ΟΤΕ σε γραμμή ΟΤΕ.

νομίζω φαντάζεσαι πόσες σελίδες θα γράφαμε αν το καλωδιακό πρόβλημα ήταν με γραμμή σε άλλο πάροχο....

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό λέω. Ποιός ο λόγος να πληρώνεις περισσότερα όταν η αντιμετώπιση είναι η ίδια;

οχι μη ξανακανουμε τις ιδιες συζητησεις.

Ο καθενας βγαζει τα λεφτα απο την τσεπη του εκει που νομιζει πως ειναι ησυχος κ οχι βασει ποσοστου..

και σιγα....90Ε το διμηνο ειναι ο ΟΤΕ τωρα απεριοριστα σταθερα 1 ωρα προς κινητα και εως 24αρα.

Link to comment
Share on other sites

γιατί μέχρι να έρθει η ώρα της αντιμετώπισης τουλάχιστον θα έχω περισσότερο χρόνο ηρεμίας και σταθερότητας στο δίκτυο του ΟΤΕ σε γραμμή ΟΤΕ.

Και μετά λέτε εμάς προκατειλημμένους... Θεωρείτε πως όταν κάποιος έχει πΟΤΕ είναι άτυχος αν κάτι πάει στραβά, ενώ αν έχει εναλλακτικό είναι τυχερός αν δεν πάει κάτι στραβά...

νομίζω φαντάζεσαι πόσες σελίδες θα γράφαμε αν το καλωδιακό πρόβλημα ήταν με γραμμή σε άλλο πάροχο....

Πολύ λιγότερες... Γιατί τότε θα του λέγατε όλοι να πάει στον πΟΤΕ για να ησυχάσει και θα έληγε εκεί...

και σιγα....90Ε το διμηνο ειναι ο ΟΤΕ τωρα απεριοριστα σταθερα 1 ωρα προς κινητα και εως 24αρα.

Νομίζω έχεις μείνει πίσω... Στους εναλλακτικούς η ίδια υπηρεσία κοστίζει ~60€... Μιλάμε για τα 2/3. Για 360€ το χρόνο λιγότερα. Δε θα με χάλαγε να τα έχω επιπλέον στις διακοπές...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχεις μείνει πίσω... Στους εναλλακτικούς η ίδια υπηρεσία κοστίζει ~60€... Μιλάμε για τα 2/3. Για 360€ το χρόνο λιγότερα. Δε θα με χάλαγε να τα έχω επιπλέον στις διακοπές...

επειδη εγω θελω να δουλευουν ολα ρολοι , τα δινω.

Link to comment
Share on other sites

δε σε πιανω φιλε μου.

κρινεις μια εταιρια απο ενα περιστατικο ; γιατι αν το πας ετσι στην δουλεια που με παιρνουν τηλεφωνο και μου ζητανε ολο φορθνετ τεχνικη υποστηριξη γιατι μπλα μπλα μπλα τι να πω ;

η αν οχι 100+ που λες αλλα 1000+ για καταγγελιες και παραπονα προς φορθνετ.αλλα δεν εστιαζω εκει

επισης το οτι ειναι αποδεδειγμενο πως σε ΜΕΝΑ μου δουλευουν ρολοι εδω και ΠΟΛΛΑ χρονια ειναι.Το να μπω στην διαδικασια να παιξω με τις εταιριες και ΙΣΩΣ μου κανουν τσουρεκια τα νευρα μου για πιο φθηνες λυσεις οχι δεν το κανω.Απλο δεν ειναι ;

Υ.Γ μετοχος της forthnet εισαι ;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα ΑΛΥΤΟ προβλημα με Forthnet 6+ μηνες και με ΟΝ γυρω στο 2μηνο. Στο τελος δεν μου το εφτιαξαν και οι 2 εφυγα σε αλλο παροχο, δεν πληρωσα φυσικα τελη διακοπης.

Εχω φιλαρακια ομως που εχουν συνδεσεις σε αυτους τους παροχους (ασε που συγχρονιζουν πανω απο 14) και μου λενε 'ειμαι ευχαριστημενος'. 'γ@μαει η χχχχχ'.

Αρα δεν μπορεις να πεις κατι αν δεν το εχεις δοκιμασει ο ιδιος ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.