Jump to content



ΧΑΟΣ με OTEnet...σπάνιο (?) bug (?)


greekfragma

Recommended Posts

Είχα υποσχεθεί λοιπόν φωτογραφικό υλικό από την κατάσταση στη γειτονιά.

Πριν δείτε τις φωτογραφίες σημειώστε οτι ο σκαμμένος λάκος μπροστά από το ΚΑΦΑΟ είναι ήδη 3βδομάδες ανοιχτός και παρατημένος.

Την ώρα λοιπόν που έβγαζα φωτογραφίες βρήκα και κάτι γειτόνους που με κοίταζαν περίεργα...τους εξήγησα την κατάσταση και μου παν και εκείνοι για προβλήματα σε τηλεφωνία (ηλικιωμένα άτομα προφανώς δε θα καταλάβαιναν γρι από adsl-ικά. Ευτυχώς που τους βρήκα και συμφώνησα οτι αν δε δούμε κάποια βελτίωση σύντομα να προβούμε σε μάζεμα υπογραφών και ομαδική καταγγελία.

Φωτό:

kafao2.jpg

kafao1.jpg

kafao3.jpg

και ένα ακόμα orbdmt screenshot

OrbMT_20100503_195952.png

ξεχασα και μια google earth...

kafao4.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Ίσως η ζημιά σου να είναι πριν το καφαο δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερα επικίνδυνο από θέμα παρασίτων τόσο κοντά επίσης δεν νομίζω να μπορείς να βρεις ένα spectrum analyzer (αναλυτής φάσματος) ώστε να δεις τι είδους συχνότητα είναι αυτή που παρεμβάλει και σου κάνει την ζημιά, δυστυχώς οι βοήθειες μου σε αυτό τελειώνουν εδώ δεν έχω κάτι να σου δώσω παραπάνω εκτός από κάτι τέτοιο link μήπως και σου κόψει τα παράσιτα αλλά ίσως να μην κάνει και τίποτα εγώ είχα χρησιμοποιήσει αυτό αλλά δεν το έχει τώρα link γιατί λέει ότι κάνει απόρριψη θορύβου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νεώτερα από το μέτωπο.

Μίλησα με Draytek support και δοκίμασα όλα τα firmware που μου έδωσαν για όλους τους τύπους dslam στην Ελλάδα.

Τελικά το 3.3.2.3 / 232201 που έχω πάνω είναι το σωστό.Με οποιοδήποτε άλλο δοκίμασα είτε έδινε λάθος attenuation (40 αντί 30) είτε δεν συγχρόνιζε καν.

Το ζουμί είναι οτι στη περίπτωση μου το μόνο που δεν έχει αλλαχτεί είναι απερχόμενο καλώδιο....δε ξέρω πόσο σημαντικό είναι αλλά έκλεισα ραντεβού για την επόμενη βδομάδα να πάρουμε μετρήσεις στο ΚΑΦΑΟ και να γίνει και αλλαγή απερχομένου με το παλικάρι που οφείλω να ομολογήσω παραείναι εξυπηρετικό και σωστό στη δουλειά του, κάνοντας ότι είναι δυνατόν και περνάει από το χέρι του.

ορίστε και η υπάρχουσα κατάσταση

OrbMT_20100513_132432.png

δε ξέρω που πήγαν τα 16-17.000 βέβαια αλλά τουλάχιστον ας πάιξω σταθερά και στα 14.000.......το 4000 6000 8000 όμως δε το δέχομαι.

Link to comment
Share on other sites

:dance3::dance3::dance3::dance3::dance3::dance3::dance3:

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΥΘΗΚΕ[

:dance3::dance3::dance3::dance3::dance3::dance3::dance3:

Σήμερα λοιπόν ήταν η μέρα επίσκεψης στο ΚΑΦΑΟ.

Όλα ήταν ιδανικά την ώρα της επίσκεψης του τεχνικού. Η γραμμή ρημαδιασμένη στα 6400 στο router.

Πάω ΚΑΦΑΟ μου λέει να μετρήσω.......

Αποτέλεσμα? 6400 και στο ΚΑΦΑΟ.

Ζητάει ένα reset τη γραμμή και τα 6400 έγιναν 12.000. Οκ μου λέει βρήκαμε τον ένοχο.....και σίγουρα ΔΕΝ είναι ούτε στο ΚΑΦΑΟ και στη γειτονιά σου, ούτε και στην καλωδίωση προς το σπίτι.

Τηλέφωνα καπάκι στο dslam με τις εξής αλλαγές:

Αλλαγή κεντρικού

και αλλαγή ορίου......

Αποτέλεσμα?

δείτε τα screenshot

OrbMT_20100519_130838.png

:dance3::dance3::dance3::dance3::dance3:

φυσικά και κρατάω μια πισινή μήπως σε 2-3 μέρες αποσυνδεθεί ξανά...αλλά εφόσον το πρόβλημα δεν ήταν καλωδιακό/παρεμβολών ή κάτι αντίστοιχο, είμαι 99% σίγουρος οτι λύθηκε.

Link to comment
Share on other sites

4days and counting:P

:woot:

OrbMT_20100523_055503.png

;)

εντάξει το παραδέχομαι......η γραμμή έγινε καλύτερη από πρίν....έπιασα και ένα καλό κλείδωμα τώρα που γύρισα από ποτά και είχε ησυχία.....σκέφτομαι να το κρατήσω σα συγχρονισμό:hi:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

yeah...back from the dead.....

εδώ και 1 βδομάδα με έχει ταράξει...καμιά φορά χάνει ip και συχνότερα αποσυγχρονίζει τελείως από το dslam.....

ευτυχώς είχα κρατήσει το κινητό του παλικαριού στο τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ και θα ρθει Δευτέρα απευθείας χωρίς μεσάζοντα στάδια στο 121 μιας και ξέρει το ιστορικό και ποια καλώδια (κεντρικό, απερχόμενο) να κοιτάξει.

ειδικά τις 2 τελευταίες μέρες βαράει 5 dc ανά ώρα.....μερικές φορές και απανωτά. μαμώ τα μπαλώματα στα Σεπόλια.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα με την αναβάθμιση άρχισαν τα disconnects. Πήρα τηλ. στον ΟΤΕ και μου πρότειναν να πάρω το 121 και να δηλώσω βλάβη. Για την ώρα το έχω γυρίσει από ADSL2+ σε απλό ADSL2 και είναι σταθερότατο, βέβαια σε ταχύτητες ανάλογες μιας 8Mbit/1Mbit σύνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.