Jump to content



ΧΑΟΣ με OTEnet...σπάνιο (?) bug (?)


greekfragma

Recommended Posts

Θα σας περιγράψω σύντομα την ιστορία μου με ένα 24άρι conn-x από τον Οκτώβριο του 2009 μέχρι σήμερα.

Οκτώβριος 2009: Ενεργοποιείται το Conn-x ....Κλείδωμα στα 15.500/1024.

Αποσυνδέσεις ανά 2-3 ημέρες σε τυχαίες στιγμές.Όταν λέω τυχαίες εννοώ τυχαίες.......ούτε ώρες αιχμής.....όποτε του καπνίσει και συγχρονισμός στα 6400/800.

αλλάχτηκε κεντρικό καλώδιο στο ΚΑΦΑΟ 3 φορές...με πήγαν στην πιο ακριανή θέση για να αποφύγουμε τα crosstalk.......

άλλαξα κάρτα στο dslam και πήγα από την πηγμένη ΜΑ5600-4 στην πιο τελευταίας τεχνολογίας με 320θέσεις και μόλις 6άτομα, ΜΑ5600-6.

Τελικά μετά από τόσους μήνες και όλες τις παραπάνω ενέργειες το πρόβλημα παραμένει.

Σήμερα λοιπόν 6μήνες μετά μίλησα με το κέντρο ψηφιακού ελέγχου και ο παλίκαρος μου πε το εξής.

Η περίπτωσή σου είναι σπάνια.....εσύ και ακόμα 10 σε όλη την Ελλάδα έχετε αυτό το bug. Δεν έχει να κάνει με προβλήματα crosstalk, κακοσυντηρημένα ΚΑΦΑΟ ή προβληματικές κάρτες στο DSLAM.

Δεν έχουμε βγάλει άκρη γιατί συμβαίνει.

Η μόνη λύση είναι να σε βάλουμε στο καινούριο 12άρι προφίλ (12.000/1024 snr 13 lnattn 31) και να δούμε πως θα συμπεριφερθεί εκεί.

Για να δούμε λοιπόν.......(απορώ πως ακόμα δεν έχω φορέσει ζουρλομανδύα)

:rant::nerd::crazy:

Υ.Γ.αν κάποιος θέλει αναλυτικά την ιστορία ας πάει εδώ

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=353573

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

από Forthnet έφυγα λόγω των γνωστών προβλημάτων με εξωτερικό.

τις λεπτομερειες για τις καρτες πως τις εμαθες?

εδώ έμαθα με τα μικρά τους ονόματα όλο το τεχνικό τμήμα της περιοχής μου και τις μισές βάρδιες στο ψηφιακό κέντρο και το 121......

Link to comment
Share on other sites

utp από τον κατανεμητή και καρφωμένα απευθείας 3διαφορετικά modem router για 4συνεχόμενες ημέρες χωρίς φιλτράκια και τηλεφωνικές συσκευές.

Και το πρόβλημα συνεχίζεται......αυτή τη στιγμή ξανακλείδωσα στα 7.000

Link to comment
Share on other sites

από Forthnet έφυγα λόγω των γνωστών προβλημάτων με εξωτερικό.

εδώ έμαθα με τα μικρά τους ονόματα όλο το τεχνικό τμήμα της περιοχής μου και τις μισές βάρδιες στο ψηφιακό κέντρο και το 121......

sorry που βγαινω οφ αλλα μπορεις να κανεις ενα σουπερ συντομο μπριφ?

edit: για τη φορθνετ λεω.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις reset ή να κλείνεις για λίγη ώρα το modem κάθε 1-2 μέρες; Σε ώρες προφανώς που δεν χρειάζεσαι το internet. (υποθέτω ότι υπάρχουν ώρες που δεν χρειάζεσαι το internet!)

Link to comment
Share on other sites

τι θα καταλάβω αν το κάνω αυτό?

@aggelopas

είχα θέμα με τη διασύνδεση με το εξωτερικό........υψηλά pings...packet loss.....ούτε voip ούτε streaming ούτε youtube δε δούλευε 10 από τους 12 μήνες του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

τι θα καταλάβω αν το κάνω αυτό?

Δεν χάνεις και τίποτα. Η βλάβη είναι τρελή και ούτε αυτοί δεν ξέρουν πως να το διορθώσουν. Λέω με την ασχετοσύνη μου "Αν κάθε δύο μέρες τον πετάει έξω και μετά αυτόματα κλειδώνει σε χαμηλή ταχύτητα ίσως αν το κάνει manual reset/shutdown για λίγη ώρα όταν το ξανά ανάβει αυτό να κλειδώνει σωστά".

Εκτός και αν δεν έχω καταλάβει καλά -πολύ πιθανόν - και όταν ρε ρίχνει στα 7000 δεν μπορείς να κάνεις απολύτως τίποτα και πρέπει να τηλ. στην otenet για να στο διορθώσουν.

Πάντως δεν χάνεις και τίποτα. Μερικές φορές οι τρελές βλάβες έχουν και τρελές λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς είναι τελείως τυχαίο...μπορεί να παίξει 3μέρες σταθερά χωρίς αποσύνδεση στα και άλλες φορές να έχω 4-5 αποσυνδέσεις τη μέρα.

Άλλαξα και 3 modem router για να αποκλείσω και το ενδεχόμενο να τρώει σκάλωμα το Draytek Vigor2710n και τίποτα.

Έχω απομακρύνει το router από ups πολύμπριζα και οτιδήποτε μπορεί έστω και στο πιο τρελό σενάριο να επηρεάζει....άλλαξα καλωδιώσεις στα πάντα.......ακόμα και πρίζες ρεύματος.

Τίποτα παιδιά......ειλικρινά στο τρελάδικο με το όλο θέμα....από τον Οκτώβριο και έχουμε Απρίλη.

Μου αλλάξανε κεντρικό 3 φορές....άλλαξα κάρτα dslam.....σιχτίρ ρε.....:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

ADSL Monitor

Συνδέεται με το router σου και μαζεύει δεδομένα. Δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται αλλά ίσως αξίζει να δεις τι αλλάζει τη στιγμή που γίνεται η αποσύνδεση και κλειδώνει πιο κάτω.

*Βλέπω το router σου έχει syslog με mail alerts, ψάξε το λίγο να μη μπαίνεις στη μανούρα του adsl monitor.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι τίποτα greekfragma.

Εγω μετα απο αναβάθμιση σε 24 και αφου για 2 βδομάδες επαιζε super με συγχρονισμό στα 23-24 mbit , απο το πουθενά καθε 15-20 λεπτα αποσυνδεόταν, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, ΣΥΝΕΧΕΙΑ!! Ειχα πάθει ψυχολογικά προβλήματα! δες το θέμα εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=347357

Να μη στα πολυλογώ 2-3 βδομαδες κράτησε η ιστορια , έπαιρνα τηλεφωνα καθε μερα στις βλάβες κλπ...

Μερικες 1-2 μερες πριν διορθωθεί ως εκ θαύματος, χωρίς να μου αλλάξουν κατι στη γραμμή, ειχα δοκιμάσει να ανεβάσω τον θόρυβο μεσω telnet και μου δούλεψε! Κανε και εσυ μια δοκιμή με telnet.

Link to comment
Share on other sites

και 8άρι δοκίμασα και πέφτει στα 6:hehe:

και μη μου πει κάποιος οτι η μόνη λύση είναι να παίζω στα 2......ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ οτι μια γραμμή που παίζει ΣΤΑΘΕΡΑ επι 1βδομάδα στα 16.000 έχει πρόβλημα και πρέπει να πέσω στα 2-4-6.......εφόσον το πρόβλημα υπάρχει στα 8 και στα 12 τα 16 δε θα πρεπε να τα βλέπω στα πιο τρελά μου όνειρα......:wall:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.