Jump to content



ΧΑΟΣ με OTEnet...σπάνιο (?) bug (?)


greekfragma

Recommended Posts

Επίσης αν μπορείς τσέκαρε και κάποιους άλλους που παίρνουν από το ίδιο ΚΑΦΑΟ γιατί δεν είναι δυνατόν να έχεις μόνο εσύ πρόβλημα , απλά μόνο εσύ το έχεις καταλάβει

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Η ξαδερφη μου ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα με την οτενετ ,ηρθε πανω απο 3 φορες τεχνικος που ελεγε ολα οκ...τελικα εκανε διακοπη και συνδεση με αλλη εταιρια και διορθωθηκαν-τυχαια-Ολα...(σημειωση με το ιδιο router{αφτερΜαρκετ})εγω φανταζομαι καπου στο κεντρο τους ειναι το προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όλες οι εταιρίες πέραν της Οτενετ παίζουν με πολύ χαμηλό snr επιβαρύνοντας την κατάσταση μέσα στα καφάο........η Οτενετ επιλέγει πιο ήπιες ρυθμίσεις για να είναι και πιο σταθερές οι γραμμές της (εξ ου και ένας μέρος της η διαφήμιση αξιοπιστίας)

Τελικά κανόνισα να έρθει τεχνικός να πάμε για μετρήσεις στο καφάο μόλις παρουσιαστεί ξανά το πρόβλημα σε εργάσιμη ώρα, αν και ο τεχνικός μου σιγούρεψε οτι το θέμα είναι καθαρά σε πηγμένο καφάο και crosstalk από τις πολλές συνδέσεις.

το καφάο όπως μου είπε έχει χωρητικότητα 300θέσεις. Έχουμε ξεπεράσει τις 200γραμμές κάνα μήνα τώρα και ειδικότερα σε αυτό που βρίσκομαι υπάρχουν πάρα πολλά adsl και δη 24άρια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να είναι αυτό που λες και μάλλον θα χρειαστείς ένα αναίσθητο router στον θόρυβο, είχα δοκιμάσει ένα από τα boutec απλό χωρίς wifi επίσης λόγω του ότι τα dslam είναι alcatel δεν βρίσκεις κάνα thomson 585v7 μπας και δεις άσπρη μέρα, επίσης η επαγγελματική σειρά της Alcatel Speed Touch 608WL έχω ακούσει ότι δεν καταλαβαίνει τίποτα και όπου το έχει βάλει ένα φιλαράκι έχει βρει την υγειά του, επίσης έχω σε πολύ εκτίμηση τα tp-link TD-W8910G v2 με real time statistics πολύ σταθερό το ρημάδι αλλά δεν κλειδώνει ψηλά σε ταχύτητα αν βρεις κάποιο να το δοκιμάσεις , αν ήσουν εδώ κάτω θα σου δάνειζα ένα 585v7 , δυστυχώς Speed Touch 608WL δεν βρίσκετε διαθέσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα τετοια ταλαιπωρια...Αλλα απο την αλλη σου κανουν και 2-3 αλλαγες σε καφαο-dslam.Εμενα με 24αρα και ενω ολα τα γειτονικα σπιτια πιανουν 12-14Μb εγω κλειδωνω μετα βιας στα 6...Η βλαβη εχει δηλωθει 2 φορες στον Οτε και η απαντηση ηταν οτι το προβλημα βρισκεται στην HOL.Η HOL απο την αλλη λεει οτι ευθυνεται ο οτε...κλασσικα πραγματα.Utp καρφωτο απο καφαο στο σπιτι εχει κανει και ενας φιλος που ειχε προβλημα με συχνες αποσυνδεσεις και δεν λυθηκε το προβλημα του.Με καινουριο ρουτερ τωρα την παλευει, μιας και μειωθηκαν αρκετα οι αποσυνδεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου στου οτε το κουτι αλλα στης πολυκατοικιας το στρογγυλο (ηλεκτρολογικο) εκει που ειναι ολες οι γραμμες των τηλεφωνων της πολυκατοικιας. Ψαξαμε ενα ενα τα καλωδια μεχρι να βρουμε την δικια μου γραμμη τα κοψαμε λιγο και καναμε την ενωση ξανα μονοι μας μετα και απο τοτε δεν ειχα ξανα προβλημα. Δεν ξερω φιλε μου αν εχεις και εσυ το ιδιο προβλημα αλλα μακαρι να ειναι αυτο και να το φτιαξεις γιατι ξερω πολυ καλα ποσο ταλαιπωρια ειναι 5 μηνες παιδευομουν.

Αποριούλα.Πως τα δοκιμάσατε και βρηκατε το δικό σου?Συνήθως εκεί μέσα τα καλώδια είναι μακαρονάδα.

Φράγμα μια ερώτηση.Η γραμμή σου μήπως έχει συναγερμό πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη μακαρονάδα ισχύει...ευτυχώς εγώ είμαι σε 3όροφη ιδιόκτητη οπότε ήταν έυκολο να το βρω.

Η γραμμή όχι δεν έχει ούτε συναγερμό ούτε κάτι άλλο πάνω της.

Βασικά από το πρωί σήμερα μέχρι τώρα που μιλάμε το snr έπεσε μέχρι το 6 αλλά δεν αποσυνδέθηκε και αρχίζει να ανεβαίνει ξανά στο 7-8.........Να το θεωρήσω τυχαίο?(έχουμε ακόμα 5ώρες μέχρι να κλείσει 24ωρο)

ή να σκεφτώ οτι παίζει το FastPath να βοήθησε?

χειρότερο γράφημα από αυτό όλη μέρα δεν έδειξε......

OrbMT_20100426_160110.png

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μια ερωτηση που θελω να σου κανω ειναι αν με μια καλη συσκευη τηλ καλυτερα απο τις παλιες αν το βαλεις στην πριζα εννοειτε με το φιλτρο παρακολουθεισε αν κανει θορυβο ειδικα τις ωρες που εχεις αποσυνδεσεις

Link to comment
Share on other sites

βασικα σχεδον το ιδιο προβλημα εχω με τον greekfragma...

ηρθε τεχνικος το πρωι και ειπε οτι δεν μπορει να κανει κατι γιατι δεν εχω το router της conn-x / εχω της netgear-dgn2000... ( ελεγξε και τις γραμμες οπως λεει ο φιλος πανω και δουλεουν αψογα στα 11.5 κλειδωνει)

η γραμμη οταν ειναι κλειστο το τηλεφωνο συνδεεται στα 2κατι mbps , μολις ειναι σηκωμένο το ακουστικο -(και το ακους που συνδεεται) πιανει τις ταχυτητες που πρεπει 8κατι mbps - απο την αλλη κοβεται παντα η συνδεση αν σηκωσεις το ακουστικο ή το κλείσεις στην περιπτωση που το εχεις ανοιχτο...:worship:

ο τεχνικος συνεχιζε να λεει οτι φταιει το router..

greekfragma δοκιμασε να εχεις ανοιχτο το ακουστικο και να συνδεθεις και πες μας ποσο πιανει..

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το πρόβλημά μου δεν έχει να κάνει με το τηλέφωνο.

είμαι πάντως 25ώρες χωρίς αποσύνδεση κλειδωμένος στα 16800.

μακάρι να έφτιαξε.:magic:

:rubik: Η περιπτωση σου μακαρι να εφτιαξε

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες μετά και η γραμμή ξανάδωσε 24db στο downstream snr....restart το modem και ιδού:hmm:

ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΘΑ ΠΗΔΗΧΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ

2ώρες μετά τα 6645 και πριν το restart

OrbMT_20100427_233258.png

μετά το restart (στο όνομα του orbdmt μπορείτε να δείτε και την ακριβή ώρα του screenshot)

OrbMT_20100427_233427.png

:rant:

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως με χτυπησε και εμενα στο κεφαλι σημερα αυτο που διαπιστωσα...το snr margin μου (επιβεβαιωμενο και απο την ιδια την forthnet) ειναι......4,5 down 5,5 up!!!

συγχρονιζω μεν στα 12090kbps/986 kbps και το attenuation ειναι 12,5 απ ,33 νταουν...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί λοιπόν λέω δε ρίχνω μια ματιά στη γραμμή τώρα που λείπουν τα 2/5 της Αθήνας (λόγω 3ημέρου) και είναι και 6 το πρωί άρα δε παίζει θέμα crosstalk?

Ανοίγω λοιπόν και βλέπω αυτό.

OrbMT_20100501_061204.png

!!!!!! ναι ξέρω....δράμα.......!!!!!

λέω αυτή τη φορά θα κάνω κάτι διαφορετικό....δε θα το αφήσω να δω που θα φτάσει για να αποσυγχρονίσει και απλά θα ρίξω ένα restart στo ρουτερ...

ρίχνω restart λοιπόν και ιδού

OrbMT_20100501_061412.png

!!!!....θα μου φύγει το τσερβέλο που λέει και η φράση....!!!!

δε παλεύω άλλο και πάω για ύπνο. Ξυπνώτνας βλέπω λοιπόν το log του router και είδα στις 8μιση το πρωί αποσυγχρόνισε και επανήλθε στα κλασσικά 6900 με snr8 όπως φαίνεται παρακάτω....με μέτρηση στις 6παρα το απόγευμα.

OrbMT_20100501_173920.png

!!!!.....λέω θα ξαναρίξω restart να δω αν φταίει το router ή κάτι μέσα στο χώρο μου.....!!!!

μετά το restart λοιπόν....πήρα αυτό

OrbMT_20100501_174147.png

ειλικρινά δε βγάζω άκρη παιδιά.....παραδίνομαι.....δεν μπορώ άλλο από τον Οκτώβριο να έχω γίνει Σέρλοκ Χολμς.......δεν έχω άλλες αντοχές ρε παιδί μου ως άνθρωπος.....

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο, τι να πω, το διαβαζω τοσο καιρο και προφανως δεν εχω ιδεα, αλλα χαζευοντας τις βυθισεις που κανει στις συχνοτητες (οπου το 2ο και 3ο ζευγαρι ειναι αρμονικες του πρωτου , στο περιπου) μπας και παιζει κανας πομπος ΑΜ κοντα σου??(κουλο μεν, αλλα αυτο μου ρθε τωρα) , αλλιως δεν ξερω, 400khz, απο κανα PWM θα μπορουσε να ειναι(?), αλλα να γυρναει πισω και να κανει τετοια παρεμβολη??

Link to comment
Share on other sites

για σπάστα και ξαναρίχτα ρε παλικάρι γιατί τα μισά έπιασα:S

AM πομπός κοντά μου?σαν τι μοιάζει? pwm?what is this?

Βασικά το ΚΑΦΑΟ είναι ακριβώς δίπλα στο αμαξοστάσιο του μετρό Σεπόλια και το μόνο που χωρίζει το καφάο με τα υπόστεγα των συρμών είναι μια απόσταση 20μέτρων και ένας τσιμεντένιος τοίχος ύψους 2μέτρων και πάχους 0.5μ.

να αναφέρω επίσης οτι ο βασικός μετασχηματιστής ρεύματος της γειτονιάς βρίσκεται περίπου 30μέτρα από το ΚΑΦΑΟ.

αύριο θα πάω να βγάλω φωτογραφίες του χώρου να καταλάβετε τι εννοώ.

papatsonis για γράφτα αυτά που είπες αναλυτικά και στο adslgr αν μπορεις μήπως και δώσεις καμιά ιδέα σε άλλους για το πρόβλημά μου.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=233268&page=86

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το ξανασκεφτομαι , ψιλομλκια ειπα για πομπο ΑΜ (το ειπα με τη σκεπτικη οτι σε αυτο το φασμα εκπεμουν και τα ΑΜ, και αν ειχες κανα ραδιοφωνικο σταθμο στα ΑΜ- το "πολυτεχνειο" περασε.. αλλα λεμε τωρα.. :)- θα μπορουσες να τα συσχετισεις καπως), γιατι θα ειχε πολυ πιο στενη βυθιση -νομιζω- στην συχνοτητα εκπομπης , ενω εσενα λειπει ολοκληρη "φετα"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.