Jump to content



κλιματιστικό: Τι? που? ποσο?


dunkel_Stern

Recommended Posts

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION] για να έπαιρνα τοίχου, έχω 3 χώρους (δωμάτιο, κουζίνα, σαλόνι) οπότε θα έπρεπε να έχω τουλάχιστον 2. Για να είναι και επώνυμα θα μου έβγαινε πολύ ακριβά. Τουλάχιστον με αυτό, θα μπορώ να επιλέγω με μία συσκευή, ποιο δωμάτιο θα δροσίζω αφού ποτέ δεν με ενδιαφέρει η ψύξη συγχρόνως σε όλους τους χώρους.

[MENTION=9665]z3et[/MENTION]. Εδώ μου είπαν τα παιδιά εδώ ότι για τα 20τμ του σαλονιού, ούτε το 12άρι δεν θα φτάνει εφόσον και η μόνωση δεν είναι καλή, θα κάνει το 7άρι; :p

Γενικά πάντως δεν μου αρέσει η ιδέα του να κάνω τρύπες στους τοίχους σε διαμέρισμα που νοικιάζω και μπορεί πχ τον Οκτώβρη που λήγει το συμβόλαιο να φύγω και άρα να κάνω διαδικασία για τρύπημα και αργότερα ξεστήσιμο για να τα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια, αλλα το θεωρω υπερβολη. Δηλαδη εγω τωρα σε 28τμ ενιαιος χωρος και ειμαι με ενα 9αρι του πωλου (συντηρηση στα 2+ χρονια που ειμαι δεν εχει γινει και αμφιβαλω αν εγινε και παλαιοτερα). Το εχω στην πιο χαμηλη σταθμη του ανεμιστηρα και στους 27 βαθμους (τις μερες που πιανουμε 40αρια το βαζω στους 26) και κανει το σπιτι παγωτο.

Η μονωση στους τοιχους ειναι ανυπαρκτη αλλα τουλαχιστον υπαρχουν διπλα τζαμια (του πωλου παλι) στην μπαλκονοπορτα. Αν και μενω στον 1ο (αρα δεν εχω θεμα ταρατσας), εχω ηλιο απο τις 7 και κατι το πρωι μεχρι τις 5 περιπου το απογευμα.

Οποτε 2 7αρια σε 2 κοντινους χωρους (και οταν μου λες και 20τμ), δεν το βλεπω και κακη ιδεα. Στον απο πανω οροφο (καπου στα 80τμ ενιαιος, επαγγελματικος, χωρος) εχει 2, 9αρια επισης το ιδιου πωλου και κανουν αψογη δουλεια (δεν ξερω ομως σε τι ρυμθισεις τα εχει βαλει).

Αυτο που λες για τρυπες κλπ ειναι ενα θεμα βεβαια γιατι μαλλον δεν θα συμφωνησει ο ιδιοκτητης (αν οταν φυγεις τα παρεις μαζι σου) αλλα νταξει... με τετοια αγορα μαλλον την εγκατασταση θα την παρεις δωρεαν.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που νοικιάζεις, μίλα με τον ιδιοκτήτη για αρχή. Πες του πως σκέφτεσαι να βάλεις κλιματιστικό/ά, στο σπίτι και συζήτα για τρόπο ώστε τα κλιματιστικά να του μείνουν αλλά να τα πληρώσει αυτός.

π.χ. αν τα κλιματιστικά κάνουν 400€ πες του μέχρι τον Οκτώβρη να σου κόβει 100€ το μήνα από το ενοίκιο. Αν πάλι μείνεις τελικά, βοήθησέ τον και πες του πως για τους επόμενους 8 μήνες θα του δίνεις 50€ λιγότερα στο ενοίκιο. Συζήτηση θέλει, ώστε και αυτός να ωφεληθεί αλλά και εσύ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=51]jax7480[/MENTION] πολύ καλή η σκέψη σου αλλά η ιδιοκτήτρια-διαχειρίστρια είναι αρκετά περίεργος άνθρωπος και μάλιστα δεν θεωρεί ότι εγώ θα φύγω τον Οκτώβρη (δεν είναι και σίγουρο βέβαια). Αυτά που λες είναι λογικά και θα τα δεχόταν ένας φυσιολογικός άνθρωπος, αλλά αν σκεφτείς ότι προτιμάει να έχει 4 διαμερίσματα στην πολυκατοικία ανοίκιαστα γιατί ο ένας της μυρίζει ο άλλος της βρωμάει, τότε δεν θα την έλεγες και τόσο συζητήσιμη :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό το καιρό είναι να αγοραστεί κλιματιστικό, αλλά το βασικό στοιχείο είναι το efficiency γιατί θα είναι 24h ανοικτό σε computer room. Οπότε η χαμηλή κατανάλωση και το inverter εννοούνται.

Σκέφτηκα αυτό, έχει περίπου 810Ευρώ. Σε βάθος χρόνου λογικά θα έχω απόσβεση με σχέση ένα ποιο κοινό. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο ;

άλλο που θα έψαχνα θα ήταν toyotomi, hitachi, General Electric.

Link to comment
Share on other sites

General Electric.

μακρυα εχουμε στο χωριο και ειναι πλαστικουρα , φυσαει δυνατα σε ολες τις ρυθμισεις

Βλεπω εχεις βαλει και mitsubishi ειναι αρκετα καλα οπως και τα daikin (ετσι λενε)

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το καιρό είναι να αγοραστεί κλιματιστικό, αλλά το βασικό στοιχείο είναι το efficiency γιατί θα είναι 24h ανοικτό σε computer room. Οπότε η χαμηλή κατανάλωση και το inverter εννοούνται.

Σκέφτηκα αυτό, έχει περίπου 810Ευρώ. Σε βάθος χρόνου λογικά θα έχω απόσβεση με σχέση ένα ποιο κοινό. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο ;

άλλο που θα έψαχνα θα ήταν toyotomi, hitachi, General Electric.

Αν θέλεις ψύξη και τον χειμώνα αφού θα μπούν σε computer room όπως γράφεις τότε θες ξεχωριστή σειρά

κλιματιστικών που μόνο σε daikin έχω δει.

Όπου πας να ρωτήσεις πες τους το πρίν αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Παιδες ποιο απο ολα θα επιλεγατε?

Toyotomi TDN TDG A35VR

Panasonic CS/CU-UE12JKE INVERTER A/A :: mpaxevanis

Δυστυχως Daikin και Μitsubishi ξεφευγουν στην τιμη...

Εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

toyotomi.

Το ενα απο τα δυο ειναι και αξιζε μεχρι τελευταιας δεκαρας τα χρηματα του.

Εβαλε και ο κολλητος στον πατερα του με θεμα υγειας και δουλευει σχεδον συνεχεια

χειμωνα καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως ηταν Japan και με το τονισε η πωλητρια μιας και εγω

απο την μερια μου την τονισα οτι ηθελα το ποιο αθορυβο.

Το toyotomi ηταν το δευτερο με πρωτο ενα LG.

Εσενα σε αυτη την τιμη κατα 90% ειναι κινεζος μιας και το Japan

με ειχε κοστισει πριν 2~3 χρονια γυρω στα 800 ευρω.

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
Link to comment
Share on other sites

Για κανέναν σοβαρο συντηρητή (με καλές τιμές) έχετε να προτείνετε (Β.Προάστια);

(μπορεί να έχει ξανασυζητηθεί αλλά έχουν αλλάξει οι εποχές σε σχέση με παλαιότερα αντίστοιχα θεματα)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ομως ειναι αν τα Toyotomi του Κωτσοβολου ειναι MADE IN JAPAN και οχι CHINA γιατι ειναι υπερβολικα χαμηλες οι τιμες!

Η μεγάλη έρευνα: εσωτερική υποτίμηση και προστασία της τραπεζικής ελίτ

Για παράδειγµα τους τελευταίους µήνες ο νεοεκλεγείς πρωθυπουργός της

Ιαπωνίας ακολουθεί µία πολιτική υποτίµησης του ιαπωνικού νοµίσµατος

µε αποτέλεσµα τα ιαπωνικά προϊόντα να έχουν γίνει φθηνότερα κατά

περίπου 21% από τα αντίστοιχα ευρωπαϊκά µε την Ιαπωνία να πετυχαίνει

σε σε διάστηµα λίγων εβδοµάδων και χωρίς καθόλου ύφεση και

ονοµαστική µείωση µισθών. σχεδόν δύο φορές µεγαλύτερη υποτίµηση

από αυτήν που πέτυχε η Ελλάδα τα τελευταία τρία χρόνια µε την πολιτική

λιτότητας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ποιο απο ολα θα επιλεγατε?

Toyotomi TDN TDG A35VR

Panasonic CS/CU-UE12JKE INVERTER A/A :: mpaxevanis

Δυστυχως Daikin και Μitsubishi ξεφευγουν στην τιμη...

Εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο?

Πήρα πριν μία βδομάδα αυτό: Toyotomi MTN MTG A128FS πάνω στην προσφορά με δωρεάν εγκατάσταση.

ΑΘΟΡΥΒΟ το μέσα και το έξω πολύ ήσυχο, με πόρτες με διπλά τζάμια δεν το ακούς ούτε τη νύχτα. Φυσικά φτύνει παγάκια. Είναι made in china. Αλλά δεν βλέπω λόγο να σε απασχολεί αν είναι από PRC, άλλωστε αυτό που παίζει ρόλο είναι η διαφορά στα υλικά μεταξύ ενός MarkaMeKapses και ενός επώνυμου καθώς και των standards και ποιοτικών ελέγχων που κάνει η κάθε εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει στα μαγαζιά στο σπίτι και στο εξοχικό 8 Mitsubishi τα τελευταία 15 χρόνια.

Ειδικά το τελευταίο που έβαλα στο δωμάτιο,9άρι με inverter plasma extra double face mutherfacker etc, είναι απίστευτο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.