Jump to content



κλιματιστικό: Τι? που? ποσο?


dunkel_Stern

Recommended Posts

αυτό τελικά μου φαίνεται το πιο super

αλλα δεν κατάλαβα.. η τιμή είναι μονο για την εσωτερική μονάδα η είναι και η εξωτερική μέσα στην τιμή?

κομπλε ειναι, με την εξωτερικη μοναδα

απλα εχε υποψιν οτι ειναι ενεργειακη κλαση Α σε ψυξη και Β σε θερμανση

ενω εχει ηδη βγει και το ακομα πιο καινουριο μοντελο (δεν το εχει το ελληνικο site της Samsung ακομα)

το AQV09VBEN το οποιο ειναι A/Α

oποτε εαν δεν σε ενδιαφερει ιδιαιτερα η θερμανση

ψαχνεις το παλιο και παζαρευεις την τιμη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειδικα για θεμα του τσιγαρου

επειδη ακομα δεν εχω συναντησει κλιματιστικο που να δουλευει αρκετες ωρες σε χωρο καπνιστων

και να μην εχει αποκτησει το γνωστο θεμα μυρωδιας

το συζητησα με καποιους πωλητες

και μου προτειναν ως ιδανικοτερα τα μοντελα με ενσωματωμενο ιονιστη και φιλτρο οσμων

(λογικο μου ακουγεται)

η νεα σειρα της samsung φαινεται πολυ ενδιαφερουσα στα specs και πληρει και τις προυποθεσεις

ενω βγαινει και καπου στη μεση απο θεμα τιμης μεταξυ γνωστων καταξιωμενων και made in china προτασεων

αντιστοιχων χαρακτηριστικων

Αυτο ακριβως εχω στο σπιτι. Δεν ειναι καινουρια σειρα. Το πηρα Αυγουστο του 2008.

Στο θεμα του καπνισματος, να ξερεις οτι θα πρεπει να δουλευεις τον ιονιστη μονιμα. Επισης τα εξτρα φιλτρα του, αλλαζονται μεν, δυσευρετα δε (η Samsung εχει). Τα φιλτρα του ιονιστη μπορεις να τα ποτιζεις και με μυρωδικα.

Το turbo mode ειναι κορυφη. Το σαλονι που ειναι περιπου 30 τετραγωνικα σε 4 λεπτα απο την εκκινηση το κανει ψυγειο (απο πανω το σπιτι εχει πλακα, χωρις καλη μονωση).

Να προσθεσω για οσους δεν γνωριζουν οτι για 18αρι κλιματιστικο και ανω, χρειαζεται ξεχωριστη 20αρα ασφαλεια στον πινακα, λογω των Αmp που τραβαει το κλιματιστικο κατα την εκκινηση.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως εχω στο σπιτι. Δεν ειναι καινουρια σειρα. Το πηρα Αυγουστο του 2008.

Στο θεμα του καπνισματος, να ξερεις οτι θα πρεπει να δουλευεις τον ιονιστη μονιμα. Επισης τα εξτρα φιλτρα του, αλλαζονται μεν, δυσευρετα δε (η Samsung εχει). Τα φιλτρα του ιονιστη μπορεις να τα ποτιζεις και με μυρωδικα.

Το turbo mode ειναι κορυφη. Το σαλονι που ειναι περιπου 30 τετραγωνικα σε 4 λεπτα απο την εκκινηση το κανει ψυγειο (απο πανω το σπιτι εχει πλακα, χωρις καλη μονωση).

Να προσθεσω για οσους δεν γνωριζουν οτι για 18αρι κλιματιστικο και ανω, χρειαζεται ξεχωριστη 20αρα ασφαλεια στον πινακα, λογω των Αmp που τραβαει το κλιματιστικο κατα την εκκινηση.

Muchos gracias κυριου Ζαχου

προς αυτα τα μοντελα μαλλον θα κινηθω (9αρι & 18αρι)

για να ειμαι ειλικρινης βεβαια νομιζα οτι για το 18αρι αρκει κι η 16αρα... αλλα το βλεπουμε αυτο

οσο για την σειρα

αυτα με καταληξη VBGN & VBEN ειναι τα νεα μοντελα με ενσωματωμενο ιονιστη σαν το δικο σου το VBC

που απλα απ'οτι διαβασα καλυπτουν τα προτυπα ενεργειακης κλασης Α και στη θερμανση (τριχες imho)

Ζάχο 18άρι έχεις βάλει; Για ίδια τετραγωνικά περίπου, σκέφτομαι 12άρι.

Γιαννη παιζει μεγαλο ρολο ο προσανατολισμος του σπιτιου

τα παραθυρα και το ειδος τους (διπλα τζαμια κτλ)

ο οροφος,

η μονωση

30τμ ενδεχομενως μπορουν να ψυχθουν με 12αρι (οριακα και μαλλον αντιοικονομικα πιστευω)

αλλα μπορει να χρειαζονται και 24αρι απ'οτι εχω καταλαβει

τσεκαρε κι αυτον τον οδηγο

τον βρηκα αρκετα αναλυτικο

Έγινε επεξεργασία από Κοπρίτης
Link to comment
Share on other sites

Ειχα 12αρι κλιματιστικο πριν βαλω το Samsung. Ηταν μαρκα μ'εκαψες μεν, αλλα ψυξη εβγαζε ικανοποιητικη μιας και συντηρηση γινοταν κανονικα καθε χρονο. Το σπιτι δεν μπορουσε να το ψυξει ολοκληρο (55 τμ) παρα μονον τον χωρο που καθομασταν (σαλονι και κουζινα - τα 30τμ που ανεφερα), μονο και εφ'οσον δουλευε 24/7. Η ΔΕΗ εκανε παρτυ (λογικο).

Το σπιτι ειναι ανατολικομεσημβρινο, δηλαδη απο το πρωι μεχρι το βραδυ το χτυπαει ο ηλιος. Μονωση εχει αρκετα καλη, αλλα επανω το σπιτι ειναι πλακα οποτε η ζεστη ειναι υπερβολικη.

Ολοι μου ελεγαν για 12αρι, αλλα πηγα στο Media Markt (για να δω τιμες βασικα) και ζητησα και ηρθε συνεργειο στο σπιτι (χωρις χρεωση). Ειδαν το διαμερισμα και προτειναν 18αρι. Δεν το μετανοιωσα ΚΑΘΟΛΟΥ. Το διαμερισμα, ολοκληρο, ψυχεται ικανοποιητικα μεσα σε 15 λεπτα τις μεσηβρινες ωρες και μετα απλα αραζει και ανοιγει αραια και που. Ενημερωτικα, παντα εχω λιγο ανοιχτη την μπαλκονοπορτα. Την διαφορα στην ΔΕΗ την ειδα περυσι οπου για την 4μηνια του καλοκαιριου πληρωσα εξτρα 80€ περιπου (με το προηγουμενο 12αρι που δουλευε ασταματητα ειχα πληρωσει 200€+ με χαμηλοτερα τιμολογια).

Στο θεμα του κλιματιστικου ειμαι της αποψης οτι, αν χρειαζεσαι 7αρι, παρε 9αρι, αν χρειαζεσαι 9αρι, παρε 12αρι, αν χρειαζεσαι 12αρι, παρε 18αρι.

Τα λεφτα που θα δωσεις για διαφορα στην τιμη αγορας, θα τα γλιτωσεις απο το ρευμα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια, βγηκα σημερα μια βολτα για κλιματιστικο.

τους ζητουσα καποιο ενεργειακης κλασης Α με τεχνολογια Inverter, ιαπωνικης κατασκευης και το μονο που βρηκα

σε νορμαλ λεφτα ειναι το A28IV της toyotomi.

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?10858

εχει κανεις ιδεα αν αξιζει τα λεφτα του? 600ευρω βγαινει...

απο καταναλωσει νομιζω 830watt πρεπει να λεει...

ελπιζω να μπορεσει καποιος να βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι ευχαριστημενος απο το 9-αρι Toyotomi που ομως δεν ειναι Inverter. Ποιοτητα αλλα πιο ακριβο το ιαπωνικο. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι σε ψυξη λεει 730W το Α28IV, γιατι θυμηθηκα το απλο να καιει περιπου τοσα Watt που ειπες.

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω τσιμπισα ενα τογιοτομι απο ηλεκτρονικη το χε προσφορα απο 510 το πηρα 400 στα 17.000βτθ και απο αποδοση ειναι μια χαρα σε 50τετραγωνικα καθιστικο ενιαιος χωρος

εχω την εντυπωση το κλιματιστικο θελει περαντζαδα και ψιλοψαξιμο παιζουν καλες προσφορες..απο το σπιτι αντιθετως οι τιμες στο νετ μου φαινονταν υψηλες

Link to comment
Share on other sites

τελικα το πηρα σημερα το πρωι.

οντως δικο μου λαθος 730 watt λεει σε ψυξη. 830 σε θερμανση.

9000 BTU/h

EER 3.62

COP: 3.74

Όρια Ψυκτικής Ικανότ. INVERTER : 4440 - 10600 BTU/h

Ψυκτική Ικανότητα σε KW : 2.64 KW

Ρεύμα λειτουργίας σε Ψύξη: 3.5A

Παροχή Αέρα ( L / M / H ) : 7.83 m3/min

Στάθμη θορύβου (εσωτερικό) : 25/32/38 dB (A)

Στάθμη θορύβου (εξωτερικό) : 42 dB(A)

εγγυηση εξωτερικης μοναδας 5 χρονια

και εσωτερικης 2 χρονια.

τι λετε? αξιζει τα 600ευρω του? η τα 800 αρχικης τιμης?

παντως απο την μια ψιλο ξενερωσα που το πηρα γιατι,

εχω την εντυπωση οτι επεσα στην καταναλωτικη μανια που σε βαζει το ιντερνετ.

δηλαδη ολοι λενε μην παρεις κινεζικο μην παρεις το ενα μην παρεις το αλλο

η μια μαρκα δεν κανει η αλλη μαρκα δεν ρανει.

και στην τελικη εδωσα 600ευρω για ενα ινβερτερ κλιματιστικο 9,000 btu το οποιο μεσα σε μια 10ετια δεν θα βγαλει την διαφορα των χρηματων του σε ρευμα απο οτι ενα κινεζικο φτηνιαρικο (και αυτο εαν κρατησει 6 χρονια και δεν παθει τιποτα)

ενω θα μπορουσα να ειχα παρει

1) ενα μη ινβερτερ 9000btu ενεργειακης κλασης Α η Β με 150-250max ευρω (που σε μια δεκαετια δεν θα μου εχει κοστισει οσο αυτο που πηρα μαζι με το ρευμα που θα εχει καψει)

2) η να αγοραζα αυτο που εγραψα παραπανω και αν χαλουσε η παθαινε κατι ακομα και μεσα στα πρωτα 1-2 χρονια αγοραζα ακομα 2 ιδια για τα επομενα 2-4 χρονια

3) ενα μη ινβερτερ 18000 btu με 600 ευρω

4) 3 μη ινβερτερ ενεργειακης κλασης Α η Β 9000btu για τα 2 υπνοδωματια και το σαλονι

δηλαδη ρε παιδια να σας ρωτησω κατι?

θελω να μου δωσετε την καλυτερη σας απαντηση.

ποιος ο λογος να πας να δωσεις 600 800 και 1000 ευρω για ενα 9,000btu κλιματιστικο?

και αυτο με τα 200 ευρω κρυο αερα δεν βγαζει?

υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα?

και μην μου πειτε την καταναλωση. η διαφορα αναμεσα στα κλασης C με κλασης A ειναι τοσο μικρη που σε καμια 7 χρονια τα κλασης A inverter βγαζουν τα λεφτα τους.

Για συγκριση με κλασης Α και κλασης Α inverter ουτε λογος. παιζει να θελουν καμια 25αετια για να βγαλουν τα 200 ευρω επιπλεον.

και αυτο δυστηχως το εμαθα αφου το αγορασα...

περιμενω μια πολυ καλη απαντηση σε αυτο που ρωτησα γιατι εχω ψιλοξενερωσει.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά του ακριβού με του κινέζικου δεν είναι μόνο η κατανάλωση. Δεν είναι λίγα τα κινέζικα που μυρίζουν, ενώ σε πολλές περιπτώσεις όσο και να φυσάνε.. δε μπορούν να ψύξουν/θερμάνουν κατάλληλα τον χώρο.

Παλιά στο δωμάτιό μου είχα ένα κινέζικο.. Το καλοκαίρι δούλευε full για να ψύξει το δωμάτιο, όπως και το χειμώνα για να το θερμάνει. Το άλλαξα με ένα Panasonic Inverter (9άρι - 1000€) και η διαφορά είναι πολύ μεγάλη. Είναι αρκετά πιο αθόρυβο, για να ψύξει το δωμάτιο δε χρειάζεται να δουλεύει υπερωρίες, οι σίτες του έχουν μοτέρ και δε χρειάζεται να σκαρφαλώσω στο κρεβάτι για να τις ρυθμίσω, έχει sleep/turbo mode και timer που το παλιό δεν είχε κλπ.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι με το ακριβό δεν πληρώνεις μόνο τη λιγότερη κατανάλωση, αλλά και την ποιότητα και τις ευκολίες που σου προσφέρει :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγα τα κινέζικα που μυρίζουν, ενώ σε πολλές περιπτώσεις όσο και να φυσάνε.. δε μπορούν να ψύξουν/θερμάνουν κατάλληλα τον χώρο.

αυτο ακριβως απαντουσα σε οσους φιλους μου με κραξανε που εδωσα τοσα λεφτα για τοσο μικρο κλιματιστικο...

που ξερω δηλαδη αν το κινεζικο θα την παλευει να κρυωνει το δωματιο η αν θα χρειαζετε να καιει ολη μερα...

ειδικα αν ειναι να μυριζει κιολας, ενας λογος παραπανω... (αυτο δεν το ηξερα να σου πω την αληθεια)

Παλιά στο δωμάτιό μου είχα ένα κινέζικο.. ...Το άλλαξα με ένα Panasonic Inverter... ...για να ψύξει το δωμάτιο δε χρειάζεται να δουλεύει υπερωρίες, οι σίτες του έχουν μοτέρ και δε χρειάζεται να σκαρφαλώσω στο κρεβάτι για να τις ρυθμίσω, έχει sleep/turbo mode και timer που το παλιό δεν είχε κλπ

εδω παντως νομιζω καλα το ειπες και μονος σου ΠΑΛΙΑ στο δωματιο σου μπορει οντως να ειχες ενα φτηνιαρικο κλιματιστικο κινεζικο που να ηταν χαλια εντελος.

ΤΩΡΑ ομως δεν νομιζω οτι νοειται κλιματιστικο χωρις sleep/timer, αφυγραντηρα, ισως και turbo δεν ξερω. εχω δει φτηνιαρικο να εχει μεχρι και ιονιστη!

δηλαδη στην τελικη καλα ολα αυτα που λες αλλα μηπως αυτα ητανε καποτε στο τεξας που λεμε? και οχι τωρα που εχει προχωρησει αρκετα η τεχνολογια και ακομα και η κουτση μαρια των κλιματιστικων εχει τα παντα πανω της και σε πολυ καλο επιπεδο μαλιστα?

Έγινε επεξεργασία από jimacid
Link to comment
Share on other sites

εδω παντως νομιζω καλα το ειπες και μονος σου ΠΑΛΙΑ στο δωματιο σου μπορει οντως να ειχες ενα φτηνιαρικο κλιματιστικο κινεζικο που να ηταν χαλια εντελος.

ΤΩΡΑ ομως δεν νομιζω οτι νοειται κλιματιστικο χωρις sleep/timer, αφυγραντηρα, ισως και turbo δεν ξερω. εχω δει φτηνιαρικο να εχει μεχρι και ιονιστη!

δηλαδη στην τελικη καλα ολα αυτα που λες αλλα μηπως αυτα ητανε καποτε στο τεξας που λεμε? και οχι τωρα που εχει προχωρησει αρκετα η τεχνολογια και ακομα και η κουτση μαρια των κλιματιστικων εχει τα παντα πανω της και σε πολυ καλο επιπεδο μαλιστα?

πες λίγο πιο ακριβώς κλιματιστικό πήρες και από που.

και για πες μου ένα φτηνό που να έχει ιονιστί, "αφιγραντι" αέρα και να μην κάνει σαν τρακτέρ

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

πηρα το toyotomi A28IV απο mediamarkt 600ευρω.

9000 BTU/h

EER 3.62

COP: 3.74

730 watt σε ψυξη

830 watt σε θερμανση

Όρια Ψυκτικής Ικανότ. INVERTER : 4440 - 10600 BTU/h

Ψυκτική Ικανότητα σε KW : 2.64 KW

Ρεύμα λειτουργίας σε Ψύξη: 3.5A

Παροχή Αέρα ( L / M / H ) : 7.83 m3/min

Στάθμη θορύβου (εσωτερικό) : 25/32/38 dB (A)

Στάθμη θορύβου (εξωτερικό) : 42 dB(A)

επειδη πρεπει να παω τωρα στην δουλεια δεν προλαβαινω να ψαξω αυτην την στιγμη για να σου δειξω φθηνα μοντελα με χαρακτηριστικα που εγραψα παραπανω αλλα αμα μπορεσω απο την δουλεια θα ποσταρω.

αλλιος αυριο

Link to comment
Share on other sites

sleep/timer, turbo και αφυγρανση παιζουν 10 χρονια σαν στανταρ, υπαρχουν και χωρις???

επισης το οτι μυριζει οφειλεται στην απενεργοποιηση του κλιματιστικου πριν στεγνωσουν τα φινς με αποτελεσμα να παθαινουν οτι και μια βρεγμενη πετσετα που δεν την βαζεις να στεγνωσει, δηλαδη βρωμαει και μολις το επανενεργοποιεις μυριζεις αυτη την βρωμια.εκτος αν μυριζει και καινουριο σβηστο στο κουτι οποτε φταιει η ταδε επαρχια στο prc.

Link to comment
Share on other sites

απο μένα ενα 12αρι για να μην είσαι οριακά στο θέμα χώρου/απόδοσης

απο μάρκα πανω κάτω οτι λένε τα παιδιά..

νταηκιν ή μιτσουμπισι

και τα σαμσουνγκ είναι καλά..

τώρα για το inverter αν δεν πιάνει πολύ υψηλές θερμοκρασίες έξω ή αν δεν την βλέπει την εξωτερική μονάδα ο ήλιος θα σου έλεγα να μην πάρεις inverter γιατι ανεβαίνει πολύ η τιμή (παντα για καλό κλιματιστικό μιλάμε)

το inverter είναι για να μπορεί να δουλέψει το κλιματιστικό (πανω απο 50 βαθμους και στους -3) δεν θυμάμαι ακριβώς τα νούμερα..

κατα τα άλλα inverter η οχι βγάζουν την ίδια ψύξη.. εκεί ψάχνεις τα btu

Έγινε επεξεργασία από NooDle
Link to comment
Share on other sites

και για πες μου ένα φτηνό που να έχει ιονιστί, "αφιγραντι" αέρα και να μην κάνει σαν τρακτέρ

σε μια γρηγορη αναζητηση στο ιντερνετ με φιλτρο ενεργειακης αποδοσης Α και με οριο τα 300ευρω

βρηκα τα εξης :

με λειτουργεια αφυγρανσης, sleep/timer ΚΑΙ ΙΟΝΙΣΤΗ :

HAIER 09HEA03/R2 9000 btu με θορυβο L/M/H 28/33/37στα 275 ευρω

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?37783

Με λειτουργεια αφυγρανσης, sleep/timer χωρις ιονιστη :

Haier HSU 12HEK03/R2 12000 BTU με θορυβο L/M/H 31/34/39 στα 265 ευρω

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?37654

Haier HSU 09HEK03/R2 9000 BTU με θορυβο L/M/H 29/33/38 στα 244 ευρω

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?37653

SAMSUNG AQ09UGD Max 9000 btu με θορυβο L-H 24/32 στα 280 ευρω

http://www.net-electric.gr/catalog/samsung-aq09ugd-max-p-8750.html

και παιζουν και 2 excel με περισσοτερο θορυβο ομως στα 230ευρω και 249 ευρω

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?37806

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?37812

φυσικα υπαρχουν πολλα περισσοτερα μοντελα ειτε με χαμηλοτερες τιμες ειτε με τα ιδια η και καλυτερα τεχνικα χαρακτηριστικα και αποκλιεται το μοντελο που εγραψα ποιο πανω να ειναι το μοναδικο φθηνο με ιονιστη...

Link to comment
Share on other sites

βγαζει καποιος τιμες κιλοβατωρας της ΔΕΗ και τους σχετικους υπολογισμους να δουμε οοοολοι?

κατι καναμε εδω αλλα μπορει να αναλυθει κι αλλο αμα βαλουμε κλιμακες χρεωσεης βαση καταναλωσης...

ο τυπος απο το wiki ειναι ευκολος

οποιος εχει ορεξη ας δοκιμασει

Btw εγω τελικα κατεληξα στα 2 samsung vivace (AQV09VBEN & AQV18VBGN ) με την προσφορα -21% της saturn

αν και ειναι νωρις για συμπερασματα μιας και δεν εχουν κλεισει μηνα ακομα να δω καταναλωσεις κτλ.

απο θεμα αποδοσης στο προσφατο ημικαυσωνα ,κατω απο 26 βαθμους δεν χρειαστηκε να τα σεταρω

και συμπεριφορας σε θεμα μυρωδιας απο καπνο, μαγειρεμα κτλ

(ουτε ξηρος αερας, ουτε μυρωδεις ουτε τσουξιμο στα ματια, ο ιονιστης τους αξιζει)

ειμαι παραπανω απο ικανοποιημενος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.