Jump to content



κλιματιστικό: Τι? που? ποσο?


dunkel_Stern

Recommended Posts

(ουτε ξηρος αερας, ουτε μυρωδεις ουτε τσουξιμο στα ματια, ο ιονιστης τους αξιζει)

ειμαι παραπανω απο ικανοποιημενος.

μια ερωτηση σχετικα με τον ιονιστη.

επειδη ακομα δεν εχει εγκατασταθει το δικο μου και δεν ξερω τι παιζει με τον ιονιστη.

ο ιονιστης δουλευει συνεχεια οταν δουλευει το air condtion και αμα θελεις τον κλεινεις?

η ειναι συγκεκριμενο mode του κλιματιστικου που αν το εχεις στο mode του ιονιστη τοτε δεν βγαζει ψυξη και απλα καθαριζει την ατμοσφαιρα?

επισης αν ισχυει η δευτερη περιπτωση και οχι η πρωτη, αυτο το πραμα καιει τα μαλιοκερατα του?

η μπορεις να το εχεις να δουλευει συνεχεια για να εχεις παντα ωραια ατμοσφαιρα και να το κλεινεις μονο οταν θελεις να βγαλει το κλιματιστικο ψυξη

Link to comment
Share on other sites

Ο ιονιστης δουλευει ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με το κλιματιστικο. Δεν ανοιγει απο default μαζι με το κλιματιστικο, τον ανοιγεις ομως εσυ.

Εχει δικα του ξεχωριστα φιλτρα τα οποια χρειαζονται κι αυτα αλλαγη. Εγω λογο του οτι μεσα στο σπιτι καπνιζω, τον δουλευω μονιμα μαζι με τον κλιματισμο.

Αν δεν καπνιζεις δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να τον δουλευεις.

Τα vivace που αναφερε πριν ο Κοπριτης εχουν και συστημα καθαρισμου του evaporator. Τι ακριβως κανει δεν ξερω αλλα υπαρχει...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τα νεύρα μου!

όλα τα καταστήματα είναι στην αθηνα!

τίποτα δεν βρίσκω στην σαλόνικα!

dunkel πες μου λίγο ποιο μοντέλο θες?

εχω ενα φίλο Γιαννιτσά που τα δίνει σε πολύ καλές τιμές και αν θες τα περνάει κιόλας..

να τον ρωτήσω να μου πει τιμούλα και να σου πω

Link to comment
Share on other sites

Ο ιονιστης δουλευει ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με το κλιματιστικο. Δεν ανοιγει απο default μαζι με το κλιματιστικο, τον ανοιγεις ομως εσυ.

Εχει δικα του ξεχωριστα φιλτρα τα οποια χρειαζονται κι αυτα αλλαγη. Εγω λογο του οτι μεσα στο σπιτι καπνιζω, τον δουλευω μονιμα μαζι με τον κλιματισμο.

Αν δεν καπνιζεις δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να τον δουλευεις.

Τα vivace που αναφερε πριν ο Κοπριτης εχουν και συστημα καθαρισμου του evaporator. Τι ακριβως κανει δεν ξερω αλλα υπαρχει...

σωστα τα λες Ζαχο

το evap clean που εχουν

ουσιαστικα κρατα τον ανεμιστηρα σε λειτουργεια λιγο μετα το κλεισιμο για να στεγνωσει η μοναδα και να μην κρατα υγρασια

η οποια ειναι συνηθως ο υπαιτιος της εντονης μυρωδιας κατα το ξεκινημα πολλων κλιματιστικων.

το κανεις και χειροκινητα αμα θες δλδ σε ολα τα a/c αλλα ποιος το θυμαται θα μου πεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο ιονιστης δουλευει ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με το κλιματιστικο. Δεν ανοιγει απο default μαζι με το κλιματιστικο, τον ανοιγεις ομως εσυ.

Εχει δικα του ξεχωριστα φιλτρα τα οποια χρειαζονται κι αυτα αλλαγη. Εγω λογο του οτι μεσα στο σπιτι καπνιζω, τον δουλευω μονιμα μαζι με τον κλιματισμο.

Αν δεν καπνιζεις δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να τον δουλευεις.

Τα vivace που αναφερε πριν ο Κοπριτης εχουν και συστημα καθαρισμου του evaporator. Τι ακριβως κανει δεν ξερω αλλα υπαρχει...

α ωραια. thanks ζαχο, ησουν κατατοπιστηκοτατος.

ο evap clean που εχουν

ουσιαστικα κρατα τον ανεμιστηρα σε λειτουργεια λιγο μετα το κλεισιμο για να στεγνωσει η μοναδα και να μην κρατα υγρασια

η οποια ειναι συνηθως ο υπαιτιος της εντονης μυρωδιας κατα το ξεκινημα πολλων κλιματιστικων.

το κανεις και χειροκινητα αμα θες δλδ σε ολα τα a/c αλλα ποιος το θυμαται θα μου πεις.

εννοεις πριν απενεργοποιησεις το κλιματιστικο να κλεισεις τον συμπιεστη του ομως να αφησεις για λιγη ωρα ανοιχτη την ανακλυκλωση του αερα ωστε να στεγνωσει η μοναδα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά λέω να πάρω ένα τέτοιο 12άρι για το χωριό.

46992892.png

Κινεζάκι είναι και φυσικά το κόβω για ενεργειακή κλάση D, αλλά μόνο 10 ημέρες το χρόνο θα δουλεύει.

Μικρούς λογαριασμούς ρεύματος έχω στο χωριό γιατί είμαι εκτός οικισμού, και δέν έχει δημοτικά τέλη.

Το έχει κανένας αγοράσει να μου πεί?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες 12άρι τότε πάρε το 18άρι.

Στο χώριο θες κλιματιστικό;

Άσε ανοιχτά τα παράθυρα να ακούς και τα αηδόνια.

άμα μένει κοντά σε θάλασσα (χαμηλά) σε κάμπο ναι χρειάζεται ένα κλιματιστικό

Link to comment
Share on other sites

άμα μένει κοντά σε θάλασσα (χαμηλά) σε κάμπο ναι χρειάζεται ένα κλιματιστικό

Όπως ακριβώς τα υπέθεσες είναι.

Λοιπόν σήμερα πήγα και το τσίμπησα το κινεζάκι, αλλά βρήκα μάρκα Assai αντί για Hogen.

99euros + ΦΠΑ, είναι τελικά ενεργειακή κλάση Β και έχει 1 χρόνο εγγύηση και 5 χρόνια για τον συμπιεστή.

Η εταιρία που το φέρνει είναι αυτή http://www.acnklima.gr/index.html

Μιά χαρά είναι για τα λεφτά του, αλλά τα 40db. με προβληματίζουν λίγο....θά δείξει όταν τοποθετηθεί στο χωριό.

Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά είναι για τα λεφτά του, αλλά τα 40db. με προβληματίζουν λίγο....θά δείξει όταν τοποθετηθεί στο χωριό.

Γι'αυτό σου είπα να πας σε 18άρι.

Να δουλεύει ποιό χαλαρά και να είναι ποιό ήσυχο χώρια που στα κινέζικα τα 12άρια αποδίδουν για 9άρια και καίνε για 18άρια.

Link to comment
Share on other sites

Για 18άρι πρέπει να τραβήξω καινούργια γραμμή απο τον πίνακα, και να ανοίξω ''μερεμέτια''.

Με αυτό θα πάρω ρεύμα απο υπάρχον κουτί και θα ξεμπερδέψω.

Πάντως πιστεύω στο low ότι δέν θα κάνει θόρυβο.

Απορώ ρε παιδιά όμως πόσο να ξεκινάνε αυτά απο Κίνα.

99euros, βγάλε το κέρδος της Makro, του εισαγωγέα, δασμούς-μεταφορικά τί μένει...???

Link to comment
Share on other sites

Για 18άρι πρέπει να τραβήξω καινούργια γραμμή απο τον πίνακα, και να ανοίξω ''μερεμέτια''.

Με αυτό θα πάρω ρεύμα απο υπάρχον κουτί και θα ξεμπερδέψω.

Πάντως πιστεύω στο low ότι δέν θα κάνει θόρυβο.

Απορώ ρε παιδιά όμως πόσο να ξεκινάνε αυτά απο Κίνα.

99euros, βγάλε το κέρδος της Makro, του εισαγωγέα, δασμούς-μεταφορικά τί μένει...???

Η πραγματική αξία πάνω κάτω ;

Link to comment
Share on other sites

Στο χωριο εμεις έχουμε βάλει κατι κινεζικα 12000btu απο carrefour. Ε λοιπον φυσαν απλα δροσερο αέρα. Όταν θέλω να κοιμηθώ το προγραμματίυω 1,5 ώρα πριν να ανοίξει για να έχει φτασει θερμοκρασία.

Αντιθέτως αθήνα έχω 1 Sharp 9000btu και 1 toyotomi 10000btu/inverter. Ε λοιπόν μέσα σε 5 λεπτά καταψύχουν τον ίδιο χώρο πάνω κάτω. Μεγάλη διαφορά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.