Jump to content



κλιματιστικό: Τι? που? ποσο?


dunkel_Stern

Recommended Posts

Αξίζει κάτι τέτοιο; Κοιτάζω τέτοια περίπτωση για να μπορώ πχ να το μεταφέρω από το σαλόνι στο υπνοδωμάτιο κατά βούληση αντί να βάλω 2 κλιματιστικά...

Κατά την γνώμη μου όχι, υπερβολικός θόρυβος μιας και τα έχει όλα πάνω, καλύτερα 2 ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τελευταίο με ψήνει. Πρέπει να το δω όμως σε λειτουργία να δω πόσο θόρυβο κάνει, γιατί απ' ότι είπε ο [MENTION=44]unstoppable[/MENTION] κάνουν αρκετό τέτοιου τύπου κλιματιστικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Λοιπον παιδες χρειαζομαι βοηθεια! Εχω 2 κλιματιστικα σπιτι κοντα 4 χρονια και δεν εχω κανει ποτε σερβις. Μονο φιλτρα βγαζω καθε χρονο και πλενω.

Μιλησα με ενα παιδι απο στρατο που ηξερε και μου ειπε οτι αν δεν εχει μειωθει η αποδοση δεν χρειαζεται να δωσω λεφτα για σερβις και δεν θα χρειαζεται φρεον. Απλα να παρω κανενα καθαριστικο να ψεκασω για 15' και τελος.

Βρηκα αυτο εδω το βιντεακι που δειχνει τη διαδικασια

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=eTR9WK_JFiA]Καθαρισμός κλιματιστικού (οικιακού Air condition) - YouTube[/ame]

Απο κει και περα δεν βρηκα αλλες πληροφοριες. Τον ελεγχο φρεον πως τον κανουμε;

Link to comment
Share on other sites

Παρε το λαστιχο και ριξε μπολικο νερο στην εξωτερικη μοναδα (ναι μεσα στη φτερωτη).(λογικα θα δεις το νερακι να τρεχει μαυρο :p)

Για μεσα καλό ειναι να ψεκάσεις με καθαριστικό ιδικό γιαυτη τη δουλειά. (εχω χυμα υγρο αν θελει καποιος)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο, χωρίς το καπάκι έχεις πρόσβαση να καθαρίσεις και το σκαφάκι κάτω από το στοιχείο.

Επίσης αν έχει πολύ βρωμιά παίζει να βουλώσει η τρύπα εξαγωγής, με αποτέλεσμα να ξεχειλίσουν τα νερά στον τοίχο.

Χωρίς το πλαστικό έχεις οπτική επαφή της τρύπας.

Τέλος το καπάκι δηλ. δεν πρέπει να βγει και να πλυθεί?

Link to comment
Share on other sites

Παρε το λαστιχο και ριξε μπολικο νερο στην εξωτερικη μοναδα (ναι μεσα στη φτερωτη).(λογικα θα δεις το νερακι να τρεχει μαυρο :p)

Για μεσα καλό ειναι να ψεκάσεις με καθαριστικό ιδικό γιαυτη τη δουλειά. (εχω χυμα υγρο αν θελει καποιος)

1) Aρα δεν υπαρχει προβλημα με το νερο στην εξωτερικη μοναδα οπως δειχνει το βιντεο που εβαλα. Σε ολες τις μεριες;

2) Για να ψεκασω με το υγρο καθαριστικο την εσωτερικη μοναδα πρεπει να παρω ψεκαστηρι με συμπιεσμενο αερα που λεει στο βινετο ή κανει και ενα απλο στυλ κωμωτηριου ή απο αζαξ; Υγρο τετοιο που να ψαξω να βρω value for money?

3) Για το φρεον πως ειμαστε σιγουροι οτι δεν χρειαζεται συμπληρωση; τα εχω 4 χρονια νομιζω. Υπαρχει καποιος μετρητης οπως πχ ελεγχουμε τα λαδια στο αυτοκινητο; ή θελει ειδικα εξαρτηματα;

Αντε μπας και γλυτωσουμε καμια 40αρα ευρω στο καθενα....:jump1:

edit:

υπαρχουν καλες προσφορες για ελεγχο κλιματιστικων και καθαρισμου, αλλα οχι για συμπληρωση φρεον που χρεωνεται εξτρα.

https://www.dealmyday.gr/715-11%E2%82%AC-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CE%B5%CF%82-service-%CE%B5%CE%BD%CF%8C%CF%82-%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE%CF%82.html?af=2ad57f279f8caa695b5980352615a779 Αυτος μολις μου ειπε στο τηλεφωνο οτι μεχρι 5bar το βαζουν αυτοι, αν θελει παραπανω μπορει να χρεωθει 5-10€, not bad!!

https://www.socialdeal.gr/246-11-90-euro-gia-suntirisi-kai-service-klimatistikou.html

https://www.cheapis.gr/1425-88-%CE%AD%CE%BA%CF%80%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%8C%CE%BB%CF%89%CE%BD-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%85.html?af=ff6ebe83fd61051c0d5091e493cedd93&a_aid=5gb92Vy2S7x40&a_bid=360be79a

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

1) Aρα δεν υπαρχει προβλημα με το νερο στην εξωτερικη μοναδα οπως δειχνει το βιντεο που εβαλα. Σε ολες τις μεριες;

2) Για να ψεκασω με το υγρο καθαριστικο την εσωτερικη μοναδα πρεπει να παρω ψεκαστηρι με συμπιεσμενο αερα που λεει στο βινετο ή κανει και ενα απλο στυλ κωμωτηριου ή απο αζαξ; Υγρο τετοιο που να ψαξω να βρω value for money?

3) Για το φρεον πως ειμαστε σιγουροι οτι δεν χρειαζεται συμπληρωση; τα εχω 4 χρονια νομιζω. Υπαρχει καποιος μετρητης οπως πχ ελεγχουμε τα λαδια στο αυτοκινητο; ή θελει ειδικα εξαρτηματα;

1) Ρίξε, δεν έχουν πρόβλημα...εδώ βρέχονται τον χειμώνα!

2) αυτό το ψςκαστήρι που λες λέγεται βαποριζατέρ και θα κάνεις δουλειά. υγρό υπάρχει 4λιτρο σε καταστήματα με ψυκτικά/υδραυλικά.

To πράσινο συνήθως είναι για την εσωτερική μονάδα, και το κόκκινο για την εξωτερική.

Το κόκκινο είναι ιδιαίτερα καυστικό και μυρίζει σαν ακουαφόρτε...προσοχή, ε?

Υγρό Καθαρισμού Air Condition ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ

Υγρό Καθαρισμού Air Condition ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ

3) θέλει ειδικούς μετρητές για να δεις και να συμπληρώσεις φρέον.

Πάντως εάν είναι πολύ παλιό το μηχάνημα ενδέχεται να παίρνει το παλιό φρέον R22.

Αυτό έχει καταργηθεί και βρίσκεται δύσκολα ενώ είναι και ακριβό (23-25euro το κιλό).

Τι τύπο φρέον παίρνει το μηχάνημα το λέει στο ταμπελάκι στην εσωτερική μονάδα.

Στα λέω αυτά γιατί ενδέχεται αυτός που θα έρθει να μην έχει τέτοιο τύπο να σου βάλει, οπότε πες το του

τεχνικού εξαρχής.

Τέλος απ' ότι μου είχε πει τεχνικός έχει βγει αντικατάστατο του R22 αλλά δεν έχει απόδοση το μηχάνημα,

καλό είναι να βρεις το κανονικό.

Link to comment
Share on other sites

1) Aρα δεν υπαρχει προβλημα με το νερο στην εξωτερικη μοναδα οπως δειχνει το βιντεο που εβαλα. Σε ολες τις μεριες;

απο πλαι και μεσα στον ανεμιστήρα ριξαμε εμεις και καθαρίσανε (ετσι λεγανε τα βιντεο)

2) Για να ψεκασω με το υγρο καθαριστικο την εσωτερικη μοναδα πρεπει να παρω ψεκαστηρι με συμπιεσμενο αερα που λεει στο βινετο ή κανει και ενα απλο στυλ κωμωτηριου ή απο αζαξ; Υγρο τετοιο που να ψαξω να βρω value for money?

ναι ενα απλο ψεκαστηρακι θα κανει δουλεια

3) Για το φρεον πως ειμαστε σιγουροι οτι δεν χρειαζεται συμπληρωση; τα εχω 4 χρονια νομιζω. Υπαρχει καποιος μετρητης οπως πχ ελεγχουμε τα λαδια στο αυτοκινητο; ή θελει ειδικα εξαρτηματα;

Ειναι κλειστο το κυκλωμα και αμα δεν υπαρχει καπου καποια τρυπα οπου μπορει να διαφυγει νομιζω δεν χρειαζεται να συμπληρωσεις τιποτα...Εμας ειναι καμια 10ετια το ενα και δουλευει μια χαρα.(ειχαμε φερει και ανθρωπο απο προσφορα και λεει δε χρειαζεται να το ελεγξει το 1 μιας και το αλλο ειχε ενα θεματακι στη τοποθετηση που ειχε χασει λιγο αεριο)

Link to comment
Share on other sites

τα καθαριστικα αυτα ποσο κοστιζουν? δεν διακρινω καποια αναγκαιοτητα στα απορυπαντικα για αυτη την χρηση, μεταλλο καθαριζουν απο σκονη και τυχον φρεον/λαδια. Με αυτη τη λογικη ενα απλο σουαζ μηπως εκανε την δουλεια του?

Link to comment
Share on other sites

ok ok καταλαβα, ποσο εχουν αυτα περιπου? (για απλο χυμα που κανει καλα την δουλεια του-κ μαλλον θα παω για το συμπυκνωμενο..)

στο πατρικο μου πημε η μανα μου με προσφορα απο coupon site 18ε μαζι με φρεον, αλλα με 6-7 ac και παλι ειναι ενα κοστος για μια τοσο ευκολη δουλεια. Θα τους χρεωσω εγω την επομενη φορα!! :D

πσ. για βακτηρια/μυκητες δεν μπορουμε λες να βαλουμε και ενα καπακι χλωρινη η μηπως με εχουν πιασει οι αλχημειες μου?

Link to comment
Share on other sites

πσ. για βακτηρια/μυκητες δεν μπορουμε λες να βαλουμε και ενα καπακι χλωρινη η μηπως με εχουν πιασει οι αλχημειες μου?

Δε σε πειράζει να αναπνέεις χλωρινη για καποιο διαστημα?:tongue:

Καλυτερα ενα έτοιμο μείγμα και το αραιώνεις μονος σου με 4-5:1 αναλογια (το εχεις για παντα με λιγα λογια :p)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.