Jump to content



κλιματιστικό: Τι? που? ποσο?


dunkel_Stern

Recommended Posts

thanx Dolly

[ame]http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_efficiency_ratio[/ame] που ηθελα...

οποτε εαν οι υπολογισμοι μου ειναι σωστοι

ενα 18κ ΒΤU A κλασης (3.2 efficiency EER)

βγαζει 0.787€/h (με τιμη kw/h 0.14€ - αληθεια ποσο εχει παει , μιας και δεν εχω λογαρισμο μπροστα μου)

κι ενα αντιστοιχο μοντελο D κλασης

βγαζει 0.93€/h

Οποτε με 500h λειτουργιας ετησιως σε ψυξη μονο

βγαινει μια διαφορα 73€

κοινως για να καλυψεις τη διαφορα τιμης ενος 500αρικου

θες χοντρικα 7χρονια

χμμμ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μη κοιτάς μόνο τη μέση τιμή κατανάλωσης, δες μήπως βρεις τα min/max. Στο max σε νοιάζει, ειδικά τα πρώτα λεπτά λειτουργίας.

Γιαννη το ξερω, δεν εχεις αδικο

αλλα δεν ξερω που θα βρω τετοια πληροφορια σχετικα με τα ac units

απο την αλλη η φορμουλα του wiki απο πανω

νομιζω οτι υπολογιζει λειτουργια σε πληρες φορτιο

και εφοσον η χρηση μου δεν θα ειναι σε καμια περιπτωση φουλ ολη την ωρα (Inverter γαρ)

νομιζω οτι η διαφορα αυτη υπερκαλυπτει το κοστος της αυξημενης καταναλωσης κατα την εκκινηση

Link to comment
Share on other sites

Επισης να σκεφτεις οτι καθως το ενεργοβορο κλιματιστικο προσθετει KW στην συνολικη καταναλωση του σπιτιου, αλλαζεις κλιμακα ως προς την χρεωση. Ανα 800KW η χρεωση αλλαζει (αυξανει).

Ισως δηλαδη το 0.93, λογω του οτι θα προσθεσει KW στο συνολο, να γινει τελικα 1.1€/h.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που εμείς η κάποιος γείτονας σηκώνει έναν διακόπτη, η τάση για κλάσμα του δευτερόλεπτου μπορεί να ανέβει πχ στα 1800v.

Ενώ με τα παλιάς τεχνολογίας κλιματιστικά την τάση κατάπιναν πηνία, στα ινβερτερ η τάση πάει στην πλακέτα όπου την δουλειά αυτή αναλαμβάνουν τα βαριστορ.

Τα πηνία σε αυτήν την υπέρταση έχουν απεριόριστη αντοχή, τα βαριστορ δυστυχώς γερνάνε και χάνουν την ικανότητα τους.

Δηλαδή το πόσο θα σου κρατήσει ένα ιμβερτερ και αν προ φτάσεις να κάνεις απόσβεση έχει να κάνει με την ποιότητα των ηλεκτρονικών του, που έτσι και αλλιώς έχουν ημερομηνία λήξης.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που εμείς η κάποιος γείτονας σηκώνει έναν διακόπτη, η τάση για κλάσμα του δευτερόλεπτου μπορεί να ανέβει πχ στα 1800v.

Ενώ με τα παλιάς τεχνολογίας κλιματιστικά την τάση κατάπιναν πηνία, στα ινβερτερ η τάση πάει στην πλακέτα όπου την δουλειά αυτή αναλαμβάνουν τα βαριστορ.

Τα πηνία σε αυτήν την υπέρταση έχουν απεριόριστη αντοχή, τα βαριστορ δυστυχώς γερνάνε και χάνουν την ικανότητα τους.

Δηλαδή το πόσο θα σου κρατήσει ένα ιμβερτερ και αν προ φτάσεις να κάνεις απόσβεση έχει να κάνει με την ποιότητα των ηλεκτρονικών του, που έτσι και αλλιώς έχουν ημερομηνία λήξης.

Ερώτηση: Αυτό συμβαίνει σε όλα τα κυκλώματα inverter;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον καταληξαμε στις βασικες προδιαγραφες

τωρα ερχεται το κομματι μαρκα

πλην των κλασσικων καταξιωμενων

fujitsu

hitachi

daikin

toyotomi

general electric

και των demi

LG

samsung

kelvinator

εχεις κανεις αποψη

για μαρκες οπως

haier

carrier

gree

midea

inventor

μεχρι χθες ηταν αγνωστες σε μενα

και δεν ξερω εαν δικαιολογουν τη προς τα κατω διαφορα τιμης που εχουν

απο τα γνωστα και καταξιωμενα ονοματα

εαν δε εχουμε και κανενα επαγγελματια ψυκτικο στη συζητηση

η γνωμη του μετραει σαφως παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Dunno για τα άλλα, σπίτι έχω 2 Fujitsu Japanese 9K, 1 Yokohama 12Κ κι άλλο ένα Yokohama 9K στο εξοχικό. Μια χαρά παίζουν τα Yoko, κοντά 3 χρόνια τώρα.

κοιτα στο παλιο το σπιτι ειχα 3 fujitsu κι ενα general electric

κανενα προβλημα δεν βγαλανε

και θα τα ξαναεμπιστευομουν χαλαρα

το θεμα ειναι οτι μου λεει πχ ο ενας ψυκτικος

βαλε inventor με μοτερ kelvinator και 7 χρονια εγγυηση και για τις δυο μοναδες

(inverter & κλαση A/A)

και μου βγαινει 200 ευρω κατω απο samsung

και κανενα 500αρικο κατω απο fujitsu & toyotomi

τα ιδια πανω κατω αλλα οχι με τοσο μεγαλη εγγυηση παιζουν και για τα gree

και λεω τωρα εγω ο ασχετος, αξιζει? εχει κανεις εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μονο μια μαρκα μπορω να προτεινω:

SANYO.

Στο σπιτι των γονιων, δουλευει απο το 1993 μονο με απλη συντηρηση.

Εγω προσπερσυ για το δικο μου σπιτι πηγα σε Samsung (mirror).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο τα DAIKIN έχω αφήσει γιατί είναι αθόρυβα και καίνε το λιγότερο ρεύμα.

Επίσης η εξωτερική μόναδα είναι και αυτή αθόρυβη και λειτουργεί για θέρμανση ακόμα και όταν

έξω έχει -15 βαθμούς.

Αν παρατηρήσετε το καλοκαίρι θα δείτε πολλά εξωτερικά μηχανήματα να έχουν παγώσει και να γυρνάν αυτόματα σε θέρμανση για να ξεπαγώσουν.

Σε daikin δεν το έχω δει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

carrier είναι πολλά χρόνια στο χώρο κυριώς σε επαγγελματικές μονάδες το ίδιο και η haier

Midea κινεζοκατασκεύες που ο καθένας τα ονομάζει αλλιώς και τα πουλάει με ότι να είναι τιμές

Το δικό μου το 12άρι είναι kerosun Inverter και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση του από το general electric το 9άρι όχι.

Το 12άρι παρότι είναι κτηνάρα είναι αθόρυβο σε όλα και τα πλαστικά το 9αράκι τσουυυυυυυυ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

από γνωστές εταιρίες θα προτείνω 2 για σίγουρα

panasonic

hitachi

το hitachi δουλεύει εδώ και χρονιά στη δουλειά 12 χρόνια+ , χειμώνα καλοκαίρι σε κακές συνθήκες και δεν εχει βγάλει ουτε στο ελάχιστο πρόβλημα

επίσης για το panasonic που το έχω σπίτι μου, δουλεύει χειμώνα καλοκαίρι σχεδόν ασταμάτητα και σε δωμάτιο με πολύ τσιγάρο και δουλεύει 5+ χρόνια απροβλημάτιστο

Έγινε επεξεργασία από Borg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειδικα για θεμα του τσιγαρου

επειδη ακομα δεν εχω συναντησει κλιματιστικο που να δουλευει αρκετες ωρες σε χωρο καπνιστων

και να μην εχει αποκτησει το γνωστο θεμα μυρωδιας

το συζητησα με καποιους πωλητες

και μου προτειναν ως ιδανικοτερα τα μοντελα με ενσωματωμενο ιονιστη και φιλτρο οσμων

(λογικο μου ακουγεται)

η νεα σειρα της samsung φαινεται πολυ ενδιαφερουσα στα specs και πληρει και τις προυποθεσεις

ενω βγαινει και καπου στη μεση απο θεμα τιμης μεταξυ γνωστων καταξιωμενων και made in china προτασεων

αντιστοιχων χαρακτηριστικων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειδικα για θεμα του τσιγαρου

επειδη ακομα δεν εχω συναντησει κλιματιστικο που να δουλευει αρκετες ωρες σε χωρο καπνιστων

και να μην εχει αποκτησει το γνωστο θεμα μυρωδιας

το συζητησα με καποιους πωλητες

και μου προτειναν ως ιδανικοτερα τα μοντελα με ενσωματωμενο ιονιστη και φιλτρο οσμων

(λογικο μου ακουγεται)

πολύ σωστά, πρόσεξε το αυτό αν είσαι καπνιστής

πχ στο panasonic μου δεν είναι καλο στο θέμα αυτό , ενώ το hitachi που είναι πολύ πιο παλιό και δεν έχει οσμές όσο το panasonic , τα φίλτρα του panasonic καθαρίζονται πιο εύκολα από το hitachi και έτσι όπως τα βλέπω αυτό είναι υπέρ της hitachi

μόνο μην πάρεις LG εχω ακούσει τα χειρότερα, αυτό με το είπανε γνωστοί μου που είναι ψυκτικοί

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.