Jump to content



Atiman Catalyst Uninstaller software


Recommended Posts

Atiman Uninstaller v.8.3.6_mantle

Changelog:

1) Δεν χρειαζεται απενεργοποιηση του UAC στα Windows 8 / 8.1, ετσι μπορουν να λειτουργουν και τα metro apps.

2) Επανακτηση κρισιμων DirectX αρχειων κατα την απεγκατασταση ενος mantle driver.

3) Πλουσιοτερο Log file.

4) Προσθεση application "NonPresent Devices" (shortcut στο start menu) που αφαιρει ολο το NonPresent hardware με ενα μονο κλικ,που μπορει να χρησιμοποιηθει ανα πασα στιγμη ανεξαρτητα.

Features:

1) Απαιτειται να τρεχει καθε shortcut με δεξι κλικ ως Administrator στα windows 8 / 8.1.

Εαν οχι, τοτε εμφανιζονται μηνυματα που μας καθοδηγουν για τον τροπο που θελουμε να συνεχισουμε, οπως:

1α) Απενεργοποιηση του UAC αυτοματα.

1β) Δημιουργια ενος Administrator account παλι αυτοματα.

Στην περιπτωση που δημιουργηθει ενα Administrator account, τα metro apps δεν λειτουργουν.

Πλεον, με τον Uninstaller 8.3.6 ανιχνευεται η υπαρξη του account και αυτοματα ρυθμιζει τα windows καταλληλα, ωστε να λειτουργουν και αυτα παροτι ειμαστε administrator.

2) Στα windows 7, εξακολουθει το προγραμμα να απενεργοποιει το UAC, αυτοματα.

3) Διατηρουνται ολες οι υπολοιπες δυνατοτητες και λειτουργιες της προηγουμενης εκδοσης 8.3.5.

4) Στο μελλον, και εφοσον αυτο ειναι απαραιτητο και αναλογα το ειδος του mantle driver, θα διδεται αμεσα update με την μορφη application profile και στην συνεχεια νεοτερος uninstaller που θα περιλαμβανει το update.

----

Υποστηριξτε το προιον, αυτη την στιγμη ειναι το καλυτερο , πληρεστερο και ασφαλεστερο εργαλειο για την δουλεια που κανει.

Link to comment
Share on other sites

Σε παλαιό σύστημα με Vista SP2 x86 με όλα τα updates και legacy κάρτα Radeon 3650 AGP δούλεψε μια χαρά για να βγάλει τον 13.9.

Δύο παρατηρήσεις:

1) Καλό θα ήταν να κάνεις remove και ολόκληρο το default folder που δημιουργεί ο κάθε installer στο σύστημα - το C:\AMD\

2) Μετά την επανεκκίνηση από την επιτυχημένη αφαίρεση του driver, στο Device manager φαινόταν ακόμη η κάρτα με κίτρινο ερωτηματικό - ως ATI Radeon 3600 series.

Στα driver details υπήρχε ως αναφορά κανονικά ο 13.9 οδηγός με την ημερομηνία δημιουργίας του, 29/04/2013 - πιθανότατα βέβαια χωρίς περιεχόμενο (μόνο η αναφορά του οδηγού)

Έδειχνε δηλαδή ότι δεν αφαιρέθηκε τελείως ο driver και από παντού, έστω και μια μικρή αναφορά στον driver υπάρχει στο σύστημα - κατ' όνομα τουλάχιστον.

Δεν θα έπρεπε να αφαιρεθεί κι αυτό και να υπάρχει μόνο ο Microsoft driver ή κάποιος βασικός παλιός driver της ATI από την εποχή των Win Vista SP2 ;

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.

Με την ευκαιρία να σου πω ότι ο λόγος που ξηλώθηκε ο τελευταίος driver για legacy cards - ο 13.9 - ήταν αυτό που σου έγραψα παραπάνω, ότι έχει εξαφανίσει το Video tab από τις ρυθμίσεις του driver.

Έβαλα τον αμέσως προηγούμενο - τον 13.4 beta - και μου έκανε τα ίδια.

Ξηλώθηκε κι αυτός και μπήκε ο αμέσως προηγούμενος 13.1, που εμφάνισε επιτέλους το Video στις ρυθμίσεις του driver.

Ελπίζω αν ποτέ βγει 14.x για legacy cards, να φτιάξουν αυτό το πρόβλημα με το "εξαφανισμένο" Video tab.

Κι ένα τελευταίο...

Απορώ πότε θα καταλάβουν οι μηχανικοί της Intel και της AMD ότι δεν θα πρέπει κατά την εγκατάσταση ενός driver να προ-ρυθμίζουν τα video settings του driver ενεργοποιώντας βαριά φίλτρα από VPP functions που ρίχνουν πολύ τις επιδόσεις στο decoding και χαλάνε αντί να φτιάχνουν την εικόνα του video!

Έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι απαντήσεις που δίνεις δεν ταιριάζουν σε τεχνικό.

Είναι απαντήσεις με υπονοούμενα και πολύ δήθεν, με υπεκφυγές που δείχνουν άγνοια ή σκοπιμότητα, οπότε καλό θα ήταν να τις αποφεύγεις και σε αυτό το thread και σε οποιοδήποτε άλλο.

Ειναι ευκολο να βαλεις τα χαρακτηριστικα του pc σου στην υπογραφή σου?

Κατα καιρους αναφερεσαι σε πολυ εξειδικευμενα θεματα κ προσπαθω να καταλαβω απο που πηγαζουν αυτες οι αποριες...

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα χαρακτηριστικα του βασικού μου PC στην υπογραφή.

Απλά έχω συνολικά 8 PC, είμαι IT manager τα τελευταία 10 χρόνια και κάνω πολλές δοκιμές με πολλά συστήματα και σε διάφορα θέματα - από χόμπι κυρίως.

Το PC που αναφέρομαι με την Radeon 3650 έχει αυτή την σύνθεση:

AthlonXP 2600+ με Vista SP2 και 2GB RAM και την Radeon 3650 AGP με Catalyst 13.1

Σε τι μπορεί να σε βοηθήσει να καταλαβεις αυτή η σύνθεση ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα χαρακτηριστικα του βασικού μου PC στην υπογραφή.

Απλά έχω συνολικά 8 PC, είμαι IT manager τα τελευταία 10 χρόνια και κάνω πολλές δοκιμές με πολλά συστήματα και σε διάφορα θέματα - από χόμπι κυρίως.

Το PC που αναφέρομαι με την Radeon 3650 έχει αυτή την σύνθεση:

AthlonXP 2600+ με Vista SP2 και 2GB RAM και την Radeon 3650 AGP με Catalyst 13.1

Σε τι μπορεί να σε βοηθήσει να καταλαβεις αυτή η σύνθεση ;

Ok thanks!

Απλα κατα καιρους ρωτας πολυ συγκεκριμενα πραγματα κ ομολογω πως μεσω των ερωτησεων σου ανακαλυπτω θεματα/δυνατοτητες του hardware/προβληματα που δεν γνωριζα καν οτι υπηρχαν. Απλα μπερδευτικα, στο αν ολα αυτα τα προβληματα υπαρχουν στα σημερινα PC/hardware ή στα παλαιοτερα ή κ στα δυο...

Προφανως ομως ασχολεισαι κ με νεο κ παλιο hardware οποτε κατανοητο το γεγονος οτι υπαρχουν ασυμβατοτητες, που πολλες φορες εγω δεν εχω ή δεν ξερω καν αν εχω (δεν το εχω ψαξει).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να αναφέρω ένα πρόβλημα.

Uninstaller version: 8.3.6

Windows version: 8.1 (μετά το restore 8.0)

HW: HP g6 (HD 7670M + 4000 Intel HD, i3-3120M)

Old driver: 13.5

Ήθελα να κάνω update τους drivers και μετά τον Uninstaller (που δεν έβγαλε κάποιο error) κάνοντας reboot, τα windows βγάζανε error ότι δεν μπορούσαν να φορτώσουν και έκανε επιτόπου restart.

Το automatic-repair δεν δούλεψε, restore point δεν υπήρχε, safe mode δεν φόρτωνε οπότε έκανα restore από το recovery partition. Πρώτο πράγμα μετά το restore (που δούλεψε και όλα ήταν "οκ" μιας και είχα backup από τα δεδομένα.. και απλά θα φάω μισή μέρα τώρα με app-install / configuration / updates) ξανά δοκίμασα τον Uninstaller στο καθαρό setup της HP (που είχε τον 13.5).. αποτέλεσμα.. ξανά τα ίδια.. 2ο restore απανωτά δηλαδή...

Δοκίμασα repair από το dvd και ότι άλλο σκέφτηκα αλλά δεν δούλεψε κάτι.. και για να μην χρονοτριβώ μιας και δεν είναι δικό μου το λάπτοπ το παράτησα και γύρισα στο γρήγορο restore.

ΥΓ: Παρατήρησα ότι όταν έβγαζε τους drivers έβγαλε και κάποιος από την κάρτα ήχου (μικρόφωνο και ηχεία εμφανίστηκαν σαν άγνωστες συσκευές

ΥΓ2: Δεν έχω να προσφέρω κάποια logs, αλλά αν μπορώ να βοηθήσω-απαντήσω σε κάποια ερώτηση ευχαρίστως

ΥΓ3: Ίσως να έκανες ένα restore point πριν αρχίσεις να ξηλώνεις drivers?

Link to comment
Share on other sites

Uninstaller version: 8.3.6

Windows version: 8.1

HW: HP g6 (HD 7670M + 4000 Intel HD, i3-3120M)

Να το παρουμε απο το τελος.

Το προγραμμα κραταει 3 διαφορετικα ειδη backup και φτιαχνει δυο δικα του restore points.

Στην παρουσιαση παραγραφος 4 λεει..

Κραταει πληρες backup των σημειων του μητρωου που εργαζεται, την στιγμη πριν ξεκινησει η διαδικασια. Με την εντολη setrestore απο την γραμμη του search μπορουμε να επαναφερουμε την κατασταση εκει που ηταν.

Επισης, υπαρχει και η εντολη sysrestore που μπορεις να τρεξεις μεσω recovery console, για την επαναφορα του λειτουργικου.

* Και οι δυο αυτες εντολες, ειναι εντολες του uninstaller και οχι των Windows.

Δευτερον και σημαντικοτερο, το προγραμμα δεν λειτουργει σε περιβαλλον Switchable Graphics .

Τριτον, αν δεν εχω log files, πως μπορω να δω τι εγινε?

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Να το παρουμε απο το τελος.

Το προγραμμα κραταει 3 διαφορετικα ειδη backup και φτιαχνει δυο δικα του restore points.

Στην παρουσιαση παραγραφος 4 λεει..

Κραταει πληρες backup των σημειων του μητρωου που εργαζεται, την στιγμη πριν ξεκινησει η διαδικασια. Με την εντολη setrestore απο την γραμμη του search μπορουμε να επαναφερουμε την κατασταση εκει που ηταν.

Επισης, υπαρχει και η εντολη sysrestore που μπορεις να τρεξεις μεσω recovery console, για την επαναφορα του λειτουργικου.

* Και οι δυο αυτες εντολες, ειναι εντολες του uninstaller και οχι των Windows.

Δευτερον και σημαντικοτερο, το προγραμμα δεν λειτουργει σε περιβαλλον Switchable Graphics .

Τριτον, αν δεν εχω log files, πως μπορω να δω τι εγινε?

1) δεν είχα πρόσβαση σε κάποιο γραφικό περιβάλλον, δεν ξέρω τι εννοείς με "την γραμμή του search". Recovery console εννοείς το cmd φαντάζομαι.. αλλά δεν ήξερα ότι παίζει κάτι τέτοιο από τον uninstaller, και έψαξα μόνο για windows recovery point..

2) αυτό πρέπει να ήταν το βασικό πρόβλημα (καθώς χρησιμοποιώ το app σου και σε άλλα pc και δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα)

3) σαφώς δεν μπορείς, απλά είπα να το αναφέρω ώστε να το ξέρεις. Να βοηθήσω ήθελα, όχι να παραπονεθώ.. (θα μπορούσες πχ να κάνεις έναν έλεγχο αν το pc τρέχει switchable graphics και να μην το αφήνεις να τρέχει). Θα κοιτάξω να δω αν μπορώ να κάνω recover κάποιο log, ποιο ακριβώς αρχείο σε ενδιαφέρει και που μπορώ να το βρω (by default)?

Έχεις κάνει ένα πολύ ωραίο app :T:, θα μπορούσες να κάνεις κάποιο blog ή website για να το διαφημίσεις/υποστηρίξεις/παρουσιάσεις καλύτερα, δεν μπορείς να περιμένεις ότι κάποιος θα διαβάσει 39 σελίδες αυτού του τοπικ (και θα θυμάται που να βρει τι) + ότι πολύς κόσμος δεν μιλάει Ελληνικά..

Link to comment
Share on other sites

Οκ, σε ευχαριστω !

Οι εντολες αυτες δεν βρισκονται σε γραφικο περιβαλλον, ειναι εντολες.

Η setrestore τρεχει μεσω του run και η sysrestore απο το recovery, που ως γνωστον τρεχει μονο cmd εντολες.

Για αυτον τον λογο βρισκονται και οι δυο στο root.

Ισως να ειναι μια καλη ιδεα, να αναγνωριζει switchable graphics και να μην τρεχει, στην επομενη αναβαθμιση.

Μπορεις να δεις εδω .

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι κατα καποιο τροπο λυπηρο !!!

however, atimans raking is going down , and DDU is going always more up

Σε καποιο αλλο φορουμ μια πολυ μεταγενεστερη εφαρμογη που στηριζεται σε πολλα σημεια στην μεθοδο λειτουργιας της δικης μου, αναπτυχτηκε, ελυσε τα περισσοτερα προβληματα της και αλαζωνεί λογω της συνεχης υποστηριξης απο τα μελη του φορουμ.

Ειναι κριμα να μην γραφει κανεις πουθενα για την εφαρμογη μου, ουτε καν εδω.

Οσο μικροτερο κι αν ειναι το thelab ειναι μια φωνη ... καιρος να μαθουν τι μπορουν να κανουν οι Ελληνες.

Δεν με απασχολει η επιτυχια της, ουτε εμπορικα, ουτε με κανεναν αλλο τροπο (δεν ζω απο αυτο), δεν μπορω ομως να διαβαζω οτι η δικη μου ειναι αχρηστη και παει "πατος" ενω η αλλη ειναι τελεια και παει μπροστα...

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

ναι μου βγαζει ενα μυνιμα που λεει out of limits.

Εψαξα ξανα και ξανα το installation package μηπως κατι μου ειχε ξεφυγει, αλλα δεν βρηκα καποιο σφαλμα.

Σε συστηματα που το δοκιμασα εγκατασταθηκε κανονικα.

Κατι αλλο πρεπει να συμβαινει...

Το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να απενεργοποιησεις το UAC, μιας και στα Windows 7 αμεσως μετα την εγκατασταση θα στο απενεργοποιησει ουτως η αλλως το προγραμμα.

P.S

Υποθετω οτι εχεις απεγκαταστησει την 8.3.5 πριν την εγκατασταση της 8.3.6.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.