Jump to content



Atiman Catalyst Uninstaller software


Recommended Posts

Και του ατιμαν βγάζει και απο nvidia αν δεν κανω λάθος.

sent from mobile

[MENTION=9179]atiman[/MENTION] ισχύει αυτό; Σήμερα είχα να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα με το σύστημα μου (Nvidia) και πήγα στο DDU. Μπορώ να έχω και το δικό σου στα υπ' όψιν;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ισχυει.

Η αναφορα του das μαλλον αφορουσε τις NonPresent cards τις οποιες αφαιρει και εκει περιλαμβανει και την Nvidia.

Δεν θα ηθελα να επεκταθω σε εναν Multi Gpu Uninstaller. Ισως καποια στιγμη φτιαξω κατι ανεξαρτητο, μονο για φιλους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανέφερα ότι μια διαφορά του atiman uninstaller από τον DDU, είναι ότι ο DDU αφαιρεί και Nvidia drivers, σε αντίθεση με τον atiman uninstaller.

Και μου ήρθε ως απάντηση η αρλούμπα ότι κι ο atiman uninstaller αφαιρεί Nvidia.

Χειρότερο βέβαια κι από την άγνοια είναι να μην έχεις ούτε τα κότσια να το παραδεχτείς ότι δεν ήξερες και να βγαίνεις κι από πάνω ότι αυτός που σε διορθώνει για την άγνοια σου, λέει αρλούμπες.

Ορισμένοι τύποι παραμένουν αδιόρθωτοι μέχρι τέλους.

Link to comment
Share on other sites

έκανα ένα τυχαίο scan για άλλο λόγο και μου βρήκε αυτό:

:p

1VZrFtv.png

Χαχα το ίδιο ακριβώς ήθελα να πω και το ξέχασα.Χθες έκανα και εγώ έλεγχο και το βρήκε, καλά και μου το θύμησες...

Link to comment
Share on other sites

Ένα μπράβο είναι λίγο για το μεγαλούργημα σου!

Παρόλαυτά μπράβο Atiman! :clap:

Λοιπόν δε θα κουράσω μία ερώτηση έχω να κάνω.

Ποια η γνώμη σου για τον official uninstaller της AMD(AMD Clean Uninstall Utility)?

Εδώ και πάρα πολλούς μήνες χρησιμοποιώ τον Atiman Uninstaller και δεν τον αλλάζω απλά ρωτάω την γνώμη του γιατρού! :p

Link to comment
Share on other sites

Το AMD Clean Uninstall Utility, δεν ειναι τιποτα αλλο απο το κλασικο ΑΤΙ setup των catalyst. Δουλευει ακριβως με τον ιδιο τροπο και απεγκαθιστα καθε τι που εγκατεστησε ο ΑΤΙ Install manager, ακομα και οτιδηποτε εχει σχεση με AMD mobo.

Η μονη διαφορα του ειναι στην αυτονομια της χρησης. Δηλαδη μπορει να χρησιμοποιηθει ακομα και σε συστηματα που η εγκατασταση δεν εγινε μεσω του catalyst setup, αλλα με αλλους τροπους (πχ windows update).

Σε καθε περιπτωση το αποτελεσμα της απεγκαταστασης ειναι ακριβως το ιδιο, τυπικα φτωχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Να το παρουμε απο το τελος.

Το προγραμμα κραταει 3 διαφορετικα ειδη backup και φτιαχνει δυο δικα του restore points.

Στην παρουσιαση παραγραφος 4 λεει..

Κραταει πληρες backup των σημειων του μητρωου που εργαζεται, την στιγμη πριν ξεκινησει η διαδικασια. Με την εντολη setrestore απο την γραμμη του search μπορουμε να επαναφερουμε την κατασταση εκει που ηταν.

Επισης, υπαρχει και η εντολη sysrestore που μπορεις να τρεξεις μεσω recovery console, για την επαναφορα του λειτουργικου.

* Και οι δυο αυτες εντολες, ειναι εντολες του uninstaller και οχι των Windows.

Δευτερον και σημαντικοτερο, το προγραμμα δεν λειτουργει σε περιβαλλον Switchable Graphics .

Τριτον, αν δεν εχω log files, πως μπορω να δω τι εγινε?

Atiman δυστυχώς έχω και εγώ το ιδιο πρόβλημα. Δεν έχω πρόσβαση σε safe mode και δεν έχω restore point.

Υπαρχει πιθανότητα να γλιτώσω το format?

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται να μην εχεις προσβαση σε safe mode ?

Μπες με καποιο τροπο (πχ bootable cd) σε dos prompt και τρεξε c:\windows\setrestore.exe

Αλλιως μεσω recovery console καλεσε την διαδρομη c:\windows\sysrestore.exe

Δεν ξερω γιατί δεν μπαίνει σε safe mode, πάντως ο τελευταίος driver που φορτώνει πριν κάνει επανεκκίνηση είναι ο aswRvrt.sys

Έβαλα το cd με τα windows άνοιξα απο εκεί command prompt γράφω τις εντολές που ανέφερες αλλά μου γράφει the system cannot find the path specified.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να κανω μια ερωτησουλα;

Εχω μια 280X και θα την αλλάξω με μια 290 (σκέτη όχι X).

Θα χρειαστεί να σβήσω τους παλιούς drivers της 280X και να βαλω της καινούργιας 290 η δε θα χρειαστεί;

Τι λες atiman;

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σωστο που θα πρεπει να κανεις ειναι να απεγκαταστησεις πληρως τους drivers πριν αλλαξεις την καρτα (προτεινω με τον uninstaller μου).

Και..

Βαζεις την νεα χωρις να εγκαταστησεις drivers.

Tρεxεις το NonPresent Devices shortcut απο το start menu για την αφαιρεση της παλιας καρτας απο το συστημα.

Restart.

Εγκατασταση drivers.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε λίγο γιατι μπερδευτηκα.

1) Με το προγράμματακι σου κανω απεγκατάσταση με τη παλιά κάρτα πανω στο πισι και σβήνω.

2) αλλάζω τη κάρτα ανοίγω το πισι και τρέχω το non present devices (αυτο ειναι κατι που βρίσκεται και δημιουργείται απο το προγραμα σου;)

3) εαν κατάλαβα καλα τα παραπάνω τοτε μετα το restart βάζω το cd της καρτας για τον οδηγό.

Είμαι εντάξει;

Και άλλη μια ερώτηση.

Εχω το προγράμματακι catalyst control εαν το θυμάμαι καλα. Θα σβήσει και αυτο;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε λίγο γιατι μπερδευτηκα.

1) Με το προγράμματακι σου κανω απεγκατάσταση με τη παλιά κάρτα πανω στο πισι και σβήνω.

2) αλλάζω τη κάρτα ανοίγω το πισι και τρέχω το non present devices (αυτο ειναι κατι που βρίσκεται και δημιουργείται απο το προγραμα σου;)

3) εαν κατάλαβα καλα τα παραπάνω τοτε μετα το restart βάζω το cd της καρτας για τον οδηγό.

Είμαι εντάξει;

Και άλλη μια ερώτηση.

Εχω το προγράμματακι catalyst control εαν το θυμάμαι καλα. Θα σβήσει και αυτο;

Ευχαριστώ.

1) Σωστα.

2) Σωστα.

Το NonPresent devices ειναι ενα υπο-προγραμμα μεσα στο προγραμμα μου.

Βρισκεται στο start menu >All Programs >Atiman Technologies >Atiman Uninstaller 8.3.6 >NonPresent devices (φαινεται ως shortcut).

3) Σωστα.

Καλυτερα τους 14.4 beta απο το site AMD.

Να θυμασαι, καθε εφαρμογη που πας να τρεξεις απο τον uninstaller μου να την τρεχεις με δεξι κλικ run as administrator. Αυτο εφοσον δεν εχεις κλειστο στο UAC.

Σκετο catalyst control ?

Μηπως εννοεις catalyst control center ? Αν ναι ασφαλως θα φυγει και αυτο και θα μπει το νεο με τους νεους drivers.

--------

Πες μου λιγο το λειτουργικο σου και την μητρικη σου...

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση με τα των Windows.

Αφαιρει τα παντα μονο σε οτι εχει να κανει με AMD gpu, σε επιπεδο καθαρης εγκαταστασης.

Αν διαβασεις το log file στο τελος της εργασιας του θα καταλαβεις τι κανει.

edit..

Μιας και βλεπω οτι δεν το εχεις ξανατρεξει, να ξερεις οτι αν δεν εχεις κλειστο το UAC, θα το βρει, θα σε ενημερωσει, θα το κλεισει, θα κανει restart και θα συνεχισει μονο του απο κει που εμεινε ωστε να προχωρησεις. Παρακολουθησε ολα τα information tabs που θα βλεπεις...

Ριξε μια ματια στα κειμενα του 8.3.6 και σε αυτα που παραμενουν ιδια με τον προηγουμενο 8.3.5

Enjoy your 290 ...

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.