Jump to content



Atiman Catalyst Uninstaller software


Recommended Posts

  • 1 month later...

Καλησπερα αντιμετωπιζω ενα προβλημα μετα απο το atiman uninstaller

Συγκεκριμενα στο λαπτοπ της υπογραφης, το ετρεξα για να περασω τους τελευταιους οδηγους, γιατι ειχα καποια θεματα , και μετα την επανεκκινηση εχω μπλε οθονη, να λεει not accessible boot, αν θυμαμαι σωστα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρε παιδια μια ερώτηση θελω να κανω.

Εχω τώρα μια 280 και θα την αλλαξω με μια 290.

Πέστε μου λίγο την διαδικασία η μάλλον θα τη πω εγω να δω εαν την εχω καταλάβει και σας παρακαλώ διορθώσετε όπου είμαι λάθος.

1) εγκαθιστώ το προγραμα

2) το τρέχω και κανει uninstall τον υπάρχον οδηγό της 280 στη περιπτωση μου και κλείνω το pc.

3) αλλάζω τη κάρτα και ανοίγω το pc και παιρναω το τελευταίο της 290 και τελείωσα; Η κατι εχω ξεχάσει;

Μια χαζή ερώτηση: οταν φύγει ο οδηγός της 280 εγω θα βλέπω κατι στην οθόνη η όχι;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

@andkokin,

 

Δεν χρειαζεται να χρησιμοποιησεις το συγκεκριμενο προγραμμα απο την στιγμη που ειχες παλι καρτα AMD.

Θα κανεις μια απλη απεγκατασταση του driver απο το control panel-unistall a program και αντι για restart θα δωσεις shut down θα βγαλεις την παλια θα βαλεις την καινουργια θα ξαναεγκαταστησεις τον driver και θα εισαι κομπλε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το εν λογω προγραμα ειναι για πλήρη απεγκατάσταση των amd driver? ώστε να εγκατασταθεί κάρτα nvidia?

Ακριβώς!

Το τι θα κάνει ο καθένας μετά είναι αδιάφορο.

Σαφώς μπορείς να βάλεις Nvidia κάρτα μετά! :)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω απαραιτητη την χρηση του σε περιπτωσεις αλλαγης καρτας, ακομα και μεσα στην οικογενεια της AMD !

 

edit,

Αν ζητηθει, οι λογοι μπορουν να αναλυθουν.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Φίλε atiman θελω να κανω αλλαγη απο 280 σε 290x και επειδή είμαι και λίγο άσχετος θα ήθελα τη βοήθεια σου.

Κατεβάζω, Εγκαθιστώ και τρέχω το προγραμμα.

Μεχρι εδώ τα καταφέρνω. Μετα με καθοδηγεί το προγραμμα η θα τα κανω χάλια?

θα πρεπει φαντάζομαι να εχω κατεβάσει το τελευταίο οδηγό της 290 για τον εγκαταστασω αφου θα εχει απεγκατασταθη ο παλιός της 280 τρέχοντας το προγραμα σου.

Τα λεω καλα η θα τα μπέρδεψω?

Έγινε επεξεργασία από andkokin
Link to comment
Share on other sites

Intel η AMD ειναι η CPU σου?

 

Το προγραμμα δεν εχει παραμετρους για να σε οδηγησει περισσοτερο, απλα πατας το πληκτρο Α στο πεδιο που στο ζηταει.

Μην ξεχασεις εαν εχεις Windows 8 - 8.1 να τρεξεις το αρχικο shortcut με δεξι κλικ σαν administrator.

 

Οι οδηγοι και για την 280 και για την 290 ειναι οι ιδιοι.

 

Στην περιπτωση σου το μεγαλυτερο προβλημα θα ειναι η υπαρξη και της 280 σαν NonPresent καρτα, με αποτελεσμα στην registry να φορτωνονται κλειδια και για την μια και για την αλλη, αν δεν την αφαιρεσεις με καποιο τροπο. Κανενας κλασικος τροπος απεγκαταστασης δεν θα την αφαιρεσει ως ID. Αυτος ειναι και ενας απο τους λογους που ειπα οτι θεωρω απαραιτητη την χρηση του προγραμματος.

 

Εχεις πολλες επιλογες απεγκαταστασης, αν κατι σου προξενει 'φοβο' με το προγραμμα μου.

Αν δεν το επιλεξεις, θα προτεινα μετα την απεγκατασταση της 280 (με οποιονδηποτε τροπο η προγραμμα) και πριν βαλεις τους drivers για την 290 να τρεξεις το utility NonPresent Devices που περιλαμβανεται στο πακετο του uninstaller, ωστε να αφαιρεθει η 280.

Θα το βρεις στα προγραμματα του start menu.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν boot-αρουν πια τα 8.1(64) μετα απο τη χρηση του uninstaller.

 

Δοκιμαστηκε και σε καθαρη εγκατασταση και το αποτελεσμα το ιδιο.(απ'οτι διαβαζω δεν ειμαι ο μονος)

 

@atiman, ξερουμε γιατι συμβαινει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το διαβασα κι εγω.

 

Ποια εκδοση των 8.1 ;

Δηλαδη με ποιες ενημερωσεις ;

 

Ηδη το ψαχνω και δεν εχω βρει τον λογο.

 

Τι σου βγαζει οταν δεν μπουταρει ;

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

8.1 Pro(64) fully updated

 

Απο οτι θυμαμαι(δυστυχως δεν το κατεγραψα), λεει οτι καποια συσκευη δεν ειναι διαθεσιμη ή κατι παρομοιο.

 

Ουτε σε safe mode μπαινει

 

(αν προλαβω θα ξανακανω απεγκατασταση με atiman θα τραβηξω φωτο και θα επαναφερω με acronis)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν καταλαβα καλα, κανει την απεγκατασταση κανονικα και οταν μπουταρει λεει κατι και δεν ... ;

 

Να δουμε ποιο ρημαδοupdate των Windows το κανει αυτο.....

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@atiman,

 

Για την ακριβεια ξαναδοκιμασα και εβγαλε "INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE"

 

Οπως επισης και "A required device isn't connected or can't be accessed - 0xc0000225"

 

edit: επισυναπτω και το log file του uninstaller πριν το reboot

Logfile 04-19-2015 11-14.rar

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει τιποτα λαθος το log file.

 

Το σφαλμα σου δειχνει προβλημα στο UEFI firmware, καποιο update κανει lock αρχεια της registry .... θα μιλησω με Microsoft και θα μαθω τι ακριβως.

 

Ο uninstaller δεν αγγιζει τιποτα σε αυτον τον τομεα. Εαν πατησεις F8 μηπως λεει κατι για το αρχειο winload.efi ?

 

Επισης κοιταξε εαν για καποιο λογο το bios αλλαζει το sata mode απο ahci σε ide ?

 

Απο περιεργεια κοιταξε σε τι ακριβως αναφερονται τα oem19.inf και oem20.inf.

 

Το ψαχνω, αλλα δεν φαινεται να φταιει καπου το προγραμμα, η συμπεριφορα του δεν αλλαξε σε κατι...

 

Θα ενημερωσω ... !

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.