Jump to content



Atiman Catalyst Uninstaller software


Recommended Posts

Με την ευκαιρια...

 

Οι εργασιες και οι αλλαγες στο Radeon Software ειναι ραγδαιες !

Απο την επομενη εβδομαδα ανα πασα στιγμη μπορει αυτη η δουλεια να βγει ως beta στον 'αερα'.

 

Αυτο σημαινει οτι αναγκαστικα ο 9.0.4 ειναι ηδη ετοιμος, περιμενει - και μπορει να τον ανεβασω μεχρι την Δευτερα.

 

Sorry για την ταλαιπωρια, η νεα εκδοση εκτος απο τους νεους αλγοριθμους θα εχει και κατι νεο και χρησιμο. 

 

edit

 

Η εκδοση 9.0.4 υπολογιζω οτι θα ειναι τελικη και θα μας κρατησει για αρκετους μηνες με το νεο software.

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@atiman Βρίσκομαι εδώ...dwcaoo.jpg

ΔΕΝ θέλω όμως να κάνω uninstall... άλλα πράγματα θέλω να τσεκάρω! Τι κάνω πατάω ΝΟ (δεν έχω ramdisk) θα μου βγάλει πρώτα κάποιο status ή θα ξεκινήσει κατευθείαν το uninstall χωρίς να με ρωτήσει?? Επίσης δεν μου έκανε detect τον C δίσκο άλλα κάποιον άλλον...

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Με το ΝΟ θα σε παει σε ενα πεδιο general info για το συστημα και για τον driver. θα δεις μια εικονα σαν του post 953.

 

Εκει θα σε ρωτησει αν θες να κανεις απεγκατασταση, Yes or No αναλογα.

 

Σου εκανε detect τον usb 2.0 δισκο που ειχες καρφωσει τελευταια στιγμη στο συστημα.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

@atiman, αυτό το detect το έκανε και εμένα με έναν άκυρο δίσκο που είναι πάνω σε controller της gigabyte sata 2 αλλά δεν έδωσα σημασία επειδή δεν ήταν o © (500gb 840 evo ssd) και δεν χρησιμοποιώ ram disk

οπότε πάτησα το NO και συνέχισα και όλα καλά !   (το log report το έχεις ...)

post-45212-0-62803800-1448570253.jpg

 

post-45212-0-15355400-1448570396.jpg

 

αυτό μάλλον πρέπει να γίνεται επειδή κάποιες θύρες sata πάνε σε lanes usb κλπ κλπ (πχ αν χώσω τρεις κάρτες γραφικών στην μητρική θα χάσω δύο θύρες usb κλπ )?  σωστά ?

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Ok,

Το προγραμμα κανει ενα listing ολους τους δισκους του συστηματος και τους ταξινομει με την σειρα σπουδαιοτητας που εχουν οριστει απο τα Windows.

 

99,99% ο OS disk ειναι αυτος με την κυρια σπουδαιοτητα..

 

But,

 

1) Στις υπολοιπες πιθανοτητες μαγος δεν μπορει να γινει.

2) Αυτο που ενδιαφερει ειναι οι SSD και κυριως οι Samsung λογω rapid. Αυτοι θα φανουν και θα ανοιχνευτουν οποια σπουδαιοτητα και αν εχουν ορισμενη απο το στησιμο του συστηματος, οποτε και το restart into safe mode, κρινεται ως recommended.

3) Σε καθε αντιθετη περιπτωση η επιλογη για safe mode δεν ειναι απαραιτητη αλλα ως δυνατοτητα υπαρχει.

4) Δισκοι που βρισκονται πανω σε add on controllers, μπορει να εμφανιστουν ως κυριοι. Οι πιθανοτητες δεν μπορουν να αποκλειστουν, αλλα ειναι αδιαφορο.

5) Μια επιλογη θα ηταν να μην εμφανιζω κανεναν αλλο δισκο παρα μονο τους SSD, δεν μου αρεσε αλλα βλεπω οτι θα το κανω τελικα αν προκαλει συγχυση.

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με Radeon 6750 και Catalyst 15.10 beta έκανα upgrade τα Win 10 x64 σε November Update.

Τρέχω τον τελευταίο uninstaller και μου βγάζει αυτό:

 

Radeon_6750_Win_10_Nov.jpg

 

Ενώ βρίσκει την κάρτα και τον driver, φαίνεται ότι δεν τα βρίσκει και δεν προχωράει η απεγκατάσταση.

Έγινε επεξεργασία από NikosD
Link to comment
Share on other sites

Την καρτα την βρισκει, αλλα απ οτι βλεπεις την βρισκει και αρκετες φορες στις NonPresent.

Την βρισκει τοσες φορες οσες, ειτε αλλαξες bios ειτε θεση σε slot.

 

Driver ομως δεν βρισκει, ουτε cim υπαρχει, ουτε install manager, ουτε τιποτα.

 

Αυτο που τρεχει στο συστημα δεν ειναι AMD driver.

 

Πρωτα απ ολα, τρεξε το NonPresent devices tool που βρισκεται στο folder Atiman utilities στο desktop, να καθαρισουμε την σαβουρα.

Μετα, δες πραγματικα τι ειναι αυτο που οδηγει την καρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έκανα ήταν update στα Win 10 από πάνω το November Update.

Δεν έχω αλλάξει ποτέ ούτε slot, ούτε BIOS μετά το τελευταίο format.

Ο driver είναι της AMD που οδηγεί την καρτα και το CCC τρέχει κανονικά.

Όλα φαίνονται απολύτως φυσιολογικά.

Πιθανόν, ό,τι περίεργο έγινε θα είναι από το Windows Update.

Έγινε επεξεργασία από NikosD
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.