Jump to content



Atiman Catalyst Uninstaller software


Recommended Posts

δεν βγάζει κάθε τρεις και λίγο όπως παλιά οπότε κάποιοι παραμένουν και με παλαιώτερους και τώρα που βγήκε φιρμάνι ότι θα βγει super duper γραφικά windows10 κλπ κλπ απλά περιμένουν-με στις σπηλιές μας :p

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μπορει καποιος να μου δωσει ενα λινκ για το προγραμμα?

αυτο που ειναι στο αρχικο ποστ δεν δουλευει (για εμενα).

 

 

 
 
Το προγραμμα αναγνωριζει τον δισκο του συστηματος και τον αναφερει.
Επισης αναγνωριζει και αναφερει εαν το rapid mode ειναι enable η disable και το αναφερει και αυτο..
 
1) Μας δινει τρεις επιλογες, reboot into safe mode. (Yes)
Κανει αυτοματα reboot σε safe mode και μολις μπει ανοιγει παραθυρο που μας λεει να ξεκινησουμε.
 
2) Να συνεχισουμε σε normal mode (Νο)
 
3) Να κλεισουμε το προγραμμα (Cancel)
 
Η εικονα που παιρνουμε ειναι καπως ετσι αναλογα τον δισκο σας ( αυτη ειναι απο το προσωπικο μου συστημα)
 
902%20screen_zpsjuwnhpye.jpg

Διπλα απο το disk found, εμφανιζει τις πληροφοριες για το rapid mode και μας προτεινει αναλογα.

 

Επισης, επειδη στα windows 10 το start menu ειναι λιγο 'δυσκολο', προσθεσα ενα folder στο desktop, που εχει τα δυο πολυ βασικα utilities (κατα την γνωμη μου). Το ULPS_control και τo NonPresent Devices.

To ULPS, το θεωρω πολυ βασικο και προσωπικα προτεινω στους χρηστες crossfire στα Windows 10 και ειδικα σε πλατφορμα Χ99, μετα την εγκατασταση του driver να μην κανουν restart μεσω αυτου, αλλα να τρεχουν το ULPS_control και αφου απενεργοποιησουν το ulps να γινεται restart μεσα απο το utility.

 

Σημειωνεται οτι δεν ειναι απαραιττητο το restart into safe mode, εαν δεν εχουμε καποια εφαρμογη τυπου 'rapid' ενεργη, κατι που μας το λεει και το προγραμμα..

 

Για οποιαδηποτε διευκρινιση , εδω ειμαι.

 

Enjoy !

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

atiman σε windows 7 64bit στον F: (ναι εδώ και 4 χρόνια έχω windows στον F :p )

όλα δούλεψαν μια χαρά

 

καλησπερα, μπορει καποιος να μου δωσει ενα λινκ για το προγραμμα?

αυτο που ειναι στο αρχικο ποστ δεν δουλευει (για εμενα).

 

Η τελευταία έκδοση είναι πάντα στην υπογραφή του atiman

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χτες ελαβα με e-mail αυτη την φωτο.

 

guru3d_zpsukxcjycl.jpg

 

Μου γραφει οτι μετα το ποσταρισμα της αναγγελιας με το link του uninstaller (μια βδομαδα πριν), το ποστ διαγραφτηκε αμεσως και ο ιδιος μπαναριστηκε δια παντως απο το Gu..3d, χωρις να του αναφερθει καν η αιτια.

 

Τα συμπερασματα προς κριση για την 'αντιμετωπιση' προγραμματων και 'αλλων' που δεν "εγκρινονται" απο το συγκεκριμενο φορουμ.

 

Ειναι απλα πολυ κριμα !

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

καλή φάση να πάω να φτιάξω και εγώ ένα θέμα να τους κράξω ?   ας με μπανάρουν ποτέ δεν ήμουν μέλος . μπαίνω μόνο για benchmarks !

 

edit

 

μπήκα για χαβαλέ στο G3D πηγαίνετε στο θέμα και απλά ρωτάω αν υπάρχει άλλος unistaller εκτός από τον DDU και κοντεύουν να με φάνε 

Unistall AMD Drivers with other unistaller

 

^_^ 

 

edit 2

από ότι κατάλαβα αν δεν τα πάρουν NO θέμα
 

 

"On occasion I see spam accounts which work according to this weird type of formula of mentioning a few things but then giving a suggestive tool as an advertisement."

 

Προφανώς ο παραπάνω φίλος που τους το έδειξε χάλασε την πιάτσα του DDU που πραγματικά είναι για σφαλιάρες όσες φορές το έχω δουλέψει !

Και εδώ δεν το συνεχίζω άλλο θα πάω μετά από κανέναν μήνα που θα βγει η νέα ανανεομένη έκδοση μαζί με τους νέους drivers να πώ ότι μετά από ψάξιμο κλπ κλπ έφαγα το νετ γράφτηκα σε ένα κάρο φόρουμ και όχι όπως εσείς βρέθηκαν άτομα που δεν τα παίρνουν και με βοηθήσανε μπλα μπλα μπλα μπλα ... και η ζωή συνεχίζετε !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα θεματα με το ddu ειναι πολλα :

 

1) Στηριζεται μονο στην αρχη search - find - delete , by name...> αποτελεσμα διαγραφη στοιχειων που δεν πρεπει. (στο Radeon software ελαχιστες καταχωρησεις μπορουν να βρεθουν βασει ονοματος). - Προκληση ......!

 

2) Λειτουργει σε περιβαλλον Windows.

 

3) Ο main driver αφαιρειται με την χρηση μιας 'πειραγμενης' εκδοσης του devcon. Οτι πιο ευκολο αλλα ταυτοχρονα επικινδυνο στα Windows 10 (δεν υπαρχει εκδοση devcon συμβατη μετα τα 8).

 

Για να μπορεσει να κρινει καποιος το αποτελεσμα της απεγκαταστασης με το φοβερο αυτο προγραμμα, θα πρεπει να γνωριζει τα πεδια της εγκαταστασης. Υπαρχει κανεις απο τους χρηστες παγκοσμιως να μας πει? - αν ξερει.

 

Σε ενα τοσο μεγαλο ομως φορουμ οπως το G3d και με την υποστηριξη του, μπορουν να βρεθουν ευκολα 1000 να μετασχουν στην βελτιωση του, να το χρησιμοποιησουν και να το στηριξουν με σθενος. Ταυτοχρονα η διαδοση του θεωρειται ευκολη και κυριως δεδομενη - μετα ερχονται και τα 'αλλα'. Ομως βρισκεται στην - και γω δεν θυμαμαι - Χ αναβαθμιση του και ακομη προσθετει πεδια στην registry... Επισης, θα επρεπε να μην αντιγραφει τον τροπο καταχωρησεων στο log file....

 

Το thelab δεν εχει αυτην την δυναμικη, οι χρηστες του ειναι περιορισμενοι, εγω συνειδητα το δινω μονον εδω, οποτε ποιος να το μαθει? - Αρα ειναι κακο προγραμμα.

 

Αυτο ομως ειναι τελειως διαφορετικο απο το να σβηνεται ενα ποστ αναγγελιας του, απο οποιοδηποτε φορουμ χωρις αιτια. Εχω θυμωσει αρκετα.

 

Τελος, πρεπει να τονισω ομως, καθε προγραμμα που απευθυνεται σε πολλους και διαφορετικους χρηστες μπορει να παρουσιαζει θεματα που σχετιζονται με την διαφορετικοτητα του καθε συστηματος. Αυτο ειναι λογικο και αναμενομενο.

 

P.S

Ξενομανια ?

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ ένας από αυτούς...Τους χρήστες του DDU και "βοηθούς" του DDU developer για να βελτιωθεί ακόμα περισσότερο.

Βέβαια, για τον atiman unistaller έχω αφιερώσει πολύ περισσότερο χρόνο και θεωρώ πως έχω βοηθήσει πολύ περισσότερο για την βελτίωση του.

 

Είχα την ευκαιρία να συνεργαστώ απ' ευθείας με τον developer του DDU και με βοήθησε και τον βοήθησα να απαλλαγώ από κάποιους παλιούς και νέους drivers της ATI σε Windows XP για Radeon 3650.

Του συνέστησα μάλιστα να χρησιμοποιήσει την τελευταία έκδοση του paexec v1.26 που παίζει σωστά με τα Win XP.

 

Με ευχαρίστησε δημοσίως εδώ:

 


Display Driver Uninstaller (DDU) V15.5.0.0 Released.

-Changed my modified "paexec" v1.24 to the official "paexec" 1.26 (Fixed some WinXP issues)
-Enhancement to AMD cleanUP on Windows XP (Thanks Nikos Diamantis) may affect other OS too.
-Some fixes to System Restore settings not applying directly when set.
Translations update:
-Russian 
-Ukrainian (Yurii Petrashko)
-Hungarian (lostprophet)

SHA1: 43E715AEF6392361F4C9A0D3A7F4B7B289517F53

 

 

Τώρα, αυτά που διαβάζω αν είναι όντως αλήθεια, περί κοψίματος αναφοράς σε άλλο πρόγραμμα uninstaller στο forum που αναφέρεστε, είναι λυπηρό.

 

Εγώ έγραψα στο forum του DDU και συνεργάσθηκα άψογα απ' ευθείας με τον developer.

 

Υ.Γ

Δεν ξέρω αν για κάποιους είναι θέμα ξενομανίας, πάντως ο εθνικισμός είναι πολύ χειρότερη και επικίνδυνη αντίληψη για τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα απαντουσα - απαντω κινδυνευοντας...

 

Γινεται αντιληπτη η διαφορα μεταξυ ενος developer που ΄βγαζει΄ κατι και με εναν τροπο τετοιο οπως ο εν λογω, προσπαθει να γινει γνωστος ωστε να εχει καποια ισως προσωπικα και οικονομικα οφελη? - και ενος αλλου που το ψωμι του το βγαζει απο αλλου και δημιουργει κατι πρωτος (λαικα για την πλακα του) με αποκλειστικο σκοπο να διευκολυνει λιγους φιλους αλλα κυριως να 'προστατευσει' την αξιοπιστια του προιοντος στο οποιο απευθυνεται αυτο που κανει ?

Ναι υπαρχει και θεωρω μεγαλη - η ερμηνεια του σχολιου μου εχει απειρες μεταβλητες, οποτε λυστε την εξισωση.

 

Το αρνητικο (ως προιον) ομως, που ειναι οσον αφορα αυτο που φτιαχνει ο δευτερος developer ?

 

P.S1

Δεν ξερω τι σημαινει εθνικισμος !

Ομως ως θαμωνας του μαγερειου του Βαγγελη, δεν θα παροτρυνα τους πελατες του να τρωνε σε εκεινο του Μητσου.

 

P.S2

Η παρενθεση κλεινει, επικεντρωνομαστε στην νεα εκδοση του Uninstaller, που αποτελει τεραστια προκληση λογω του απιστευτου matrix των πεδιων του.

Απο την μερια μου ο συμβατος, με το Radeon software, 9.0.3 ειναι ηδη ετοιμος!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω το μέγεθος της αλαζονείας και της υποκρισίας του παραπάνω post, από που προέρχεται.

 

Κατηγορείς έναν άνθρωπο που δεν γνωρίζεις, ότι προσπαθεί να γίνει γνωστός μέσω του DDU, αποκομίζοντας ίσως όπως λες ο ίδιος προσωπικά και οικονομικά οφέλη, όταν εσύ ο ίδιος την εφαρμογή που φτιάχνεις την ονομάζεις ATIMAN unistaller !!!

 

Βάζεις το nickname σου ως όνομα στην εφαρμογή που φτιάχνεις και λες στον άλλον ότι προσπαθεί να γίνει γνωστός μέσω του DDU ?

 

Και για να μπω και στην ουσία των προγραμμάτων κι όχι των developers.

 

Το DDU είναι πρόγραμμα όλα σε ένα...Δεν κάνει uninstall μόνο τους drivers της ATi/AMD αλλά και της Nvidia και έχει αρχίσει να δουλεύει και για Intel.

 

Άρα τα δύο προγράμματα συμπίπτουν μόνο στην AMD και εκεί όχι πλήρως, γιατί το DDU έχει παραπάνω δυνατότητες.

 

Όπως έγραψα στο προηγούμενο post, εγώ ήθελα να ξηλώσω drivers από τα Windows XP κι αυτό το προσφέρει μόνο το DDU.

 

Για το τέλος, αφήνω τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν σε χρήστες του προγράμματος atiman uninstaller σε Windows 10, όπου μετά την χρήση του προγράμματος χρειάστηκε να κάνουν format.

 

Δεν ξέρω αν βάζεις προειδοποιητικά μηνύματα πριν την χρήση του προγράμματος, ότι η χρήση αυτής της εφαρμογής μπορεί να οδηγήσει σε καταστροφή της υπάρχουσας εγκατάστασης και στην επανεγκατάσταση από το μηδέν του λειτουργικού συστήματος και των προγραμμάτων (format), αλλά για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα σου κάνουν αγωγή, θα έπρεπε.

 

Και ίσως και το thelab.gr θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτικό στα προγράμματα που προωθεί, γιατί δεν είναι όλοι εξοικειωμένοι το ίδιο με τους υπολογιστές και θεωρούν ορισμένα πράγματα δεδομένα χωρίς να μπορούν να τα ελέγχξουν.

 

Όπως ότι ένα πρόγραμμα που διαφημίζεται σε ένα site τεχνολογικό και συστήνεται από κάποιους (ευτυχώς τώρα πια λίγους χρήστες) θα μπορούσε να οδηγήσει στην μέγιστη ζημιά που μπορεί να πάθει ένα σύστημα, την ολική διαγραφή των περιεχομένων του.

 

Γενικώς, πολύ θράσος έχεις να προσπαθείς να βγεις και από πάνω σε σχέση με την ζημιά που προκάλεσε το πρόγραμμα σου σε τόσο κόσμο...

Έγινε επεξεργασία από acct
Αυτές οι εκφράσεις δεν έχουν θέση εδώ. Κριτική ναι, αλλά κόσμια.
Link to comment
Share on other sites

@NikosD, το σχόλιό μου εδώ θα είναι μόνο για να αναφερθώ σε δύο θέματα που αφορούν στην οποιαδήποτε υποτιθέμενη σχέση του @atiman με το φόρουμ.

 

Το thelab.gr είναι ένα δημόσιο βήμα που επιτρέπει σε χρήστες με τεχνολογικές ανησυχίες να παρουσιάζουν τη δουλειά τους σε μια ευρύτερη κοινότητα με παρόμοια ενδιαφέροντα. Η κοινότητα κρίνει αυτή τη δουλειά. Κάποτε την επιδοκιμάζει και κάποτε την αποδοκιμάζει, αλλά πάντοτε με τρόπο κόσμιο και εποικοδομητικό. Εκεί ξεκινά και τελειώνει η παρέμβασή μας, να κρατάμε την όποια κριτική παραγωγική.

 

Για την ιστορία, απλά σημειώνω ότι η δουλειά του χρήστη που έχει ξεκινήσει το παρόν θέμα ούτε προωθείται ούτε διαφημίζεται από το φόρουμ μας. Ακόμη κι αν κάποια μέλη της ομάδας του thelab έχουν εκφραστεί (θετικά ή αρνητικά) για αυτή τη δουλειά, το έχουν κάνει κατά κανόνα εκφράζοντας την προσωπική τους άποψη. Στις περιπτώσεις που θεώρησαν ότι ο συγκεκριμένος χρήστης παρέβη κανόνες του φόρουμ, η επίσημη θέση της κοινότητάς μας εκφράστηκε δια της επιβολής της πρέπουσας ποινής.

 

Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει και δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω αυτήν την εφαρμογή, οπότε δεν μπορώ να έχω επαρκώς εμπεριστατωμένη γνώμη. Όποιος όμως θέλει να παραθέσει τη δική του (θετική ή αρνητική), στο εξής έχω την απαίτηση να το κάνει με πιο παραγωγικό και κόσμιο τρόπο.

 

Τέλος, όποιος φίλος κατεβάζει και εκτελεί στον υπολογιστή του οποιαδήποτε εφαρμογή, οφείλει να γνωρίζει ότι αναλαμβάνει την ευθύνη για τον κίνδυνο να προκαλέσει βλάβη ή δυσλειτουργία. Εδώ προσφέρουμε ένα εκτενές θέμα εκατοντάδων αναρτήσεων ώστε ο καθένας να μπορεί να πάρει αυτή την απόφαση μόνος του.

 

Καλή συνέχεια.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα επειδη θα χρησιμοποιήσω πρωτη φορα το εργαλειο του atiman πιο αρχειο κατεβαζω το MSI η το EXE κανω πρωτα uninstall τους παλιους Drivers απο το control panel και μετα τρέχω το tool η δεν χρειάζεται ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με τον unistaller δεν σβήνει παραμένει στο σύστημα μιας και είναι ανεξάρτητη εφαρμογή από το CCC !

 

απλά όταν θα πας να κάνεις εγκατάσταση ξετικάρεις το amd gaming evolved .... έτσι και αλλιώς ανανεώνετε αυτόματα !

Link to comment
Share on other sites

@ARMAGEDDON αξιος , προσλαμβανεσαι :)

 

​Το AMD Gaming Evolved  επιτηδες δεν το πειραζω γιατι δεν υπαρχει κανεις λογος.

Οντως ειναι ενα ξεκρεμαστο ανεξαρτητο και αβλαβες utility που δεν ενοχλει ακομα και να μεινει στο συστημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.