Jump to content



Atiman Catalyst Uninstaller software


Recommended Posts

Θα επρεπε να ηταν πολυ light , αρα δεν θα ειχε τα αποτελεσματα που πρεπει.

 

Υπο αυτη την εννοια λοιπον, ολα γινονται, αλλα το αποτελεσμα μετραει.

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δηλαδή για να λειτουργώ καλά να το εχω disable?γιατί θυμάμαι στα win7 με crossfire πάντα δεύτερη κάρτα η και τρίτη κλείνανε στα win10 δεν κλεινουν {νομιζω και σε 8.1

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι στο παρων νημα δεν ειναι σωστο να αλλαξουμε συζητηση ως προς αυτο το ερωτημα.

 

Πολυ γρηγορα θα σου πω οτι οταν το ULPS ειναι ενεργο σε idle κατασταση την διαχειρηση της ενεργειας της η καρτα την κανει μονη της.

Εαν η καρτα δεν ειναι ακριβως ομοια με την διπλανη της και δεν διαχειριζεται τα ιδια frames τοτε το συστημα μπορει και να κρασαρει.

 

Οταν το ULPS ειναι κλειστο τοτε την διαχειρηση της ενεργειας την κανει ο driver και την κανει σωστα και στις δυο.

Αυτο βεβαια στο απολυτο θεωρητικο επιπεδο, διοτι στην πραξη μεσολαβουν κι αλλες παραμετροι. Τα Windows και τα updates τους ειναι μια απο αυτες.

 

Στα Win 7 και μεταγενεστερα δεν κλεινει η δευτερη καρτα, υπολειτουργει. 

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το tick νομιζω οτι μπαινει μονο του οταν το ULPS ειναι disable.

Εχει να κανει μονο με το monitoring. Μπορεις και να το τικαρεις αν εχεις κλεισει ηδη το ULPS.

 

Σημειωνω οτι θεωρω οτι την διαχειρηση του ULPS την εχεις κανει μεσα απο την εφαρμογη μου. Σωστα ?

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να χρησημοποιουμε το προγραματακι αυτο αν απλως θελουμε να εγκαταστησουμε απλως πιο προσφατους drivers και οχι να παμε απο nvidia σε amd καρτα.

Επισης πιο απο τα 2 αρχεια πρεπει να κατεβασω?

 

εχω 4770 ρ9 290 σε win 8.1.Οι ντραιβερς που εχω τωρα ειναι:14.501.1003.141120α.178000c.θα δω διαφορα βαζοντας τους πιο καινουριους?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το προγραμμα χρειαζεται καθε φορα που αλλαζουμε drivers.

Σημ: ειναι μονο για λειτουργικο 64 bit.

 

Οποιο απο τα δυο θελεις, ειναι τα ιδια σε αλλη εκτελεσιμη μορφη.

 

Για το αν θα δεις διαφορα με τους νεους drivers δεν ασχολειται το παρων νημα, αλλα γρηγορα θα σου πω οτι η αποφαση εξαρταται απο τις εφαρμογες σου κι αν αυτες βελτιωνονται με τους νεωτερους drivers.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τρεις φορές τον κατέβασα εγώ! :p

@atiman

Σύστημα με C2D και Windows 7 32bit του έβαλα μια HD5670 και πέρασα τους 15.7.1 από AMD.

Δεν μου βγάζει ήχο στο HDMI (ενώ στο προηγούμενο σύστημα που ήταν, δούλευε με HDMI) και θέλω να κάνω απεγκατάσταση και ξαναεγκατάσταση μπας και στρώσει.

Το πρόβλημα είναι πως ο Uninstaller (9.0.5) είναι για 64bit, όπως και ο 9.0.3 που βρήκα σε προηγούμενες σελίδες. Ψάχνοντας ακόμα πιο πίσω για 32bit, (νομίζω) πήρε το μάτι μου οτι ο Uninstaller 8κάτι έχει θέματα με τους Catalyst 15.x .

Υπάρχει Uninstaller 32bit για να κάνω το "βγάλε-βάλε" τους οδηγούς;

 

Υ.Γ. Αν γνωρίζεις και την λύση στο πρόβλημά μου, ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα σου με τον ηχο στο HDMI δεν ειναι ευκολο να απαντηθει χωρις περισσοτερες πληροφοριες απο εσενα.

Μια πρωτη ερωτηση, στο device manager υπαρχει φορτωμενος ο HDMI driver?

Αν ναι, η λυση γινεται περιπλοκη.

Μια σωστη απεγκατασταση ισως να μπορουσε να λυσει το προβλημα σου, μιας και το πιθανοτερο ειναι να φταιει το High definition audio bus.

 

Το 99.99% των χρηστων σημερα, ειδικα σε windows 10 δουλευουν 64bit λειτουργικα γι αυτο και δεν θεωρησα σκοπιμο να σχεδιασω κατι για 32bit.

Ο τελευταιος uninstaller μου που υποστηριζε 32bit ηταν απο την σειρα 8χχ, ο 8.3.6, ο οποιος ειχε οντως καποια θεματα με τους 15.χ και γι αυτο αναβαθμιστηκε.

 

Εαν ειναι πραγματι χρησιμο, να το θεωρησω παραλειψη μου και να σχεδιασω τον 9.0.5 και για 32bit - πειτε μου.

 

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Στο σύστημα με τον C2D πριν λίγο ανακάλυψα οτι συμβαίνει το εξής παράδοξο:

Με τους οδηγούς AMD HDMI (15.7.1) δεν έχει ήχο από το HDMI. Χωρίς τους οδηγούς (Πίνακας ελέγχου -> Απεγκατάσταση προγραμμάτων -> Catalyst control manager και απεγκατάσταsη μόνο του ήχου HDMI) έχει ήχο το HDMI. Δεν είναι πλέον η συσκευή "ATI HDMI outpout" αλλά "HDMI out" (ή κάπως έτσι, πάντως είναι με οδηγούς της MS).

Εαν ξανακάνω εγκατάσταση του ήχου HDMI της AMD πάλι δεν έχει ήχο!!!

Με εγκατεστημένους τους AMD HDMI:

Στις συσκευές ήχου (διαχείρηση συσκευών) υπάρχει κανονικά και επίσης στις συσκευές εξόδου του ήχου (πίνακας ελέγχου) υπάρχει σαν προεπιλεγμένη συσκευή. Αν  κάνεις δεξί κλικ και επιλέξεις "δοκιμή" βγάζει μήνυμα οτι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτή η συσκευή γιατί χρησιμοποιήται από κάποιο άλλο πρόγραμμα.

 

Πάντως φίλε atiman με την εξέλιξη των παιχνιδιών και τις νέες απαιτήσεις τους πρέπει να είναι πολύ λίγοι εως ανύπαρκτοι αυτοί που θα χρειάζοντε μια εκδοση 32bit του Uninstaller.

Μια παράκληση από εμένα όμως, μην σταματήσεις την υποστήριξη για τα Windows 7 γιατί δεν αρέσουν σε όλους τα 10άρια!

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι φανερο οτι επιβεβαιωνεται η υποψια μου περι bus.

Υπαρχει conflict μεταξυ του windows driver και του AMD driver.

 

Κανε κατι,

Μεσα απο τον device manager με δεξι κλικ απεγκατεστησε τον Microsoft HDMI driver, απ οτι καταλαβα ειναι αυτος που εχεις ενεργο και λειτουργει την στιγμη που γραφεις.

Αν οχι, τοτε με τον ιδιο τροπο κανε απεγκατασταση (κλικ tab delete software) οποιον driver τρεχει τωρα.

 

Μετα, εφοσον εχεις κατεβασει και εγκαταστησει τον 9.0.5 πηγαινε στο folder Atiman utilities στο desktop.

Θα βρεις το utility NonPresent Devices, τρεξτο.

Restart, εγκατασταση AMD HDMI, μεσω device manager με δεξι κλικ παλι.

Ελπιζω να βοηθησει αυτο. Αν οχι πεσμου.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την βοήθεια. Να πω πως το C2D σύστημα είναι του γαμπρού μου και δεν το έχω πια στα χέρια μου. Βλέπεις με το που μπήκε η 5670 (και στο καπάκι το Need for Speed Most Wanted του 2006) υπάρχουν και ανήψια ανυπόμονα (και "κολλημένα" με το συγκεκριμένο). Μιας και βρέθηκε προσωρινή λύση με τον οδηγό της MS, είπα να μην τα τυρρανήσω άλλο!

Δεν πήγε μακριά το PC, θα δοκιμάσω αυτό που μου είπες αλλά δεν θα μπορέσω να το κάνω άμεσα. Όταν το κάνω θα σε ενημερώσω.

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.