Jump to content



Inferno_CPU-Heatsink Tester


Recommended Posts

Άρη γουστάααρωωω!!!

Άντε να σώσεις εσύ την κατάσταση , αφού δεν ποστάρω εγώ!

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!

Ισχύς εν τη ενώσει !!!

Τέρμα όμως τα τσιτάτα.

Όπως όλοι καταλαβαίνετε κάτι κινείται και προς την μεριά του software, με την συνδρομή και συνεργασία του

CRMARIS.

Όμως και εγώ δεν μένω αργός , απλά προέκυψαν κάποια επειγοντα ζητήματα.

Έχω όμως και νέα για το Inferno τα οποία ελπίζω να postαρω σύντομα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόχειρο σχέδιο της παραπάνω πλακέτας υπάρχει? Ενδιαφέρον θα ήταν να το ποστάρεις... προς θεού όμως, μην κάτσεις και το ξανασχεδιάσεις αν δεν το έχεις πρόχειρο κάπου!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά μου συμβαίνει , να βλέπω κάποιων στο Ελληνικό Ιντερνέτ , που να έχει τόσο πλούσιο βιογραφικό ,σαν και το δικό μου.

Και δεν μιλάω μόνο στα χαρτιά , οι φωτογραφίες στο έμπειρο μάτι , αποκαλύπτουν γνώσεις βιομηχανικού μονταδόρου , υπέρ εξοπλισμένου , και με πρόσβαση σε πηγές από υλικά παραγωγής.

Και τέλος πάντων , το θέμα είναι οτι έχασα τα λόγια μου .. :)

Από ένα σημείο και πέρα , η κατασκευή έχει ξεφύγει από τα " θεωρητικά όρια " της κατασκευής για χόμπι,

και βαδίζει στην δυσκολονόητη για τους πολλούς κατηγορία " Home made calibrator " ..

Μόνο η λέξη Calibrator , δικαιολογεί την σπάταλη που έχει γίνει σε ηλεκτρολογικό υλικό πάνω στην υπάρχουσα κατασκευή ..

Και μιλάω εγκάρδια και καλοδιάθετα αναφέροντας την λέξη " σπάταλη " , γιατί έτσι φαίνεται στα μάτια των πολλών.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία ..

Και η πραγματική μου ευχή είναι , να αγοραστεί αυτή η κατασκευή από κάποιον που την χρειάζεται ( εμπορική χρήση ),

ώστε να σου φέρει πίσω , το υψηλό κόστος κατασκευής.

Την δόξα την έχεις πάρει ήδη .. με το σπαθί σου.

Έγινε επεξεργασία από overvolt
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόχειρο σχέδιο της παραπάνω πλακέτας υπάρχει? Ενδιαφέρον θα ήταν να το ποστάρεις... προς θεού όμως, μην κάτσεις και το ξανασχεδιάσεις αν δεν το έχεις πρόχειρο κάπου!

Το σχέδιο έχει ήδη αναρτηθεί, δες το post 72 στην τέταρτη δέσμη.

Βεβαίως υπάρχουν μερικές τροποποιήσεις που δεν έχουν περαστεί εκεί , αλλά θα μπορέσεις να καταλάβεις την λογική του πράγματος.

Άντε καλό διαβασμα!:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε overvolt σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, με τιμούν ιδιαιτέρως, επειδή -εμμέσως, πλην σαφώς - διακρίνω ότι έχεις ανάλογη πείρα.

Να σου πώ, πιστεύω ότι πολύς κόσμος έχει ανάλογες και πολύ καλύτερες ικανότητες από τον υποφαινόμενο, απλά -απ' ότι φαίνεται- ο συνδυασμός όλων αυτών των συγκυριών που θα οδηγούσαν κάποιον να "κοινωνεί" αυτό που έχει σαν χόμπυ, συμβαίνει λίγο πιο σπάνια!

Εγώ προσωπικά φάνηκα πολύ τυχερός, μιας και στην πρώτη μου -σχετική- δουλειά (ανάπτυξη βιομηχανικών εφαρμογών συστημάτων προστασίας και ελέγχου) , είχα σαν "αφεντικό" ένα πολύ "φωτισμένο" 'ατομο , που δεν κόλλωνε σε κανένα τεχνικό πρόβλημα, και είχε το innovation (βλέπε πατέντα :) ) στο αίμα του!

Η τύχη μου δεν στέρεψε ούτε στην δεύτερη δουλειά μου (τεχνική υποστήριξη εξοπλισμού προστασίας και μετρήσεων, που κάνω μέχρι και σήμερα), οπού βρήκα συναδέλφους που "ζούσαν" γαι να δίνουν λύσεις σε προβλήματα, "ερωτευμένους" με την δουλειά τους, ανθρώπους που δεν κύταζαν το ρολόϊ για το πότε θα έρθει η ώρα να σχολάσουν.

Αυτά λοιπόν συνδυασμένα με μια προσωπική "τρέλα" και μια ιδιότυπη τελειομανία, με έφερε εδώ που είμαι σήμερα.

Αν μπορώ να πω κάτι που θε σε βοήθαγε να καταλάβεις καλίτερα θα ήταν ότι σε ένα πλαίσιο εργασίας -εντάξει δεν φτιάχναμε και αεροπλάνα!- όπου η κάθε βλάβη κοστίζει πολύ σε εργατώρες , διαφυγόντα κέρδη κλπ κλπ, όταν τα πράγματα που επισκευάζεις "δεν" ξαναχαλάνε, αυτό σε "βοηθάει" να δείς ότι το κόστος σε χρόνο και χρήμα, μπορεί να έχει πολύ μεγάλη ανταμοιβή και να αξίζει την "επένδυση".

Αυτά λοιπον, αφήνουν μια "κουλτούρα" πίσω τους και σφραγίζουν την δουλειά κάποιου, ακόμα κι αν αυτό που κάνει είναι απλά το χόμπυ του (ή για να είμαι , πιο ακριβής : Ίσως -ακριβώς- επειδή κάνει το χόμπυ του!)

Όπως ίσως έχεις αντιληφθεί, τα διεξοδικά post μου, αποσκοπούν αφ' ενός στα να διεγείρουν την περιέργεια των εν δυνάμει μιμητών και αφετέρου , στο να σπάσουν τον "πάγο" και τις φοβίες, αυτών που θα ήθελαν να ασχοληθούν με ανάλογα πράγματα, και εν γένει να ΑΣΧΟΛΗΘΟΎΝ.

Γιατι αυτό που εγώ έχω "εισπράξει" , "απολαμβάνοντας την μονοδική ικανοποίηση της δημιουργίας" είναι κάτι που αξίζει στον καθ' έναν, να "γευτεί".

Και δεν είναι στομφώδης η χρήση της λέξης "δημιουργία", γιατί αυτή, δεν προσάδει μόνο στους -με την στενή έννοια- καλιτέχνες, αλλά και σε όλους αυτούς που βάζουν "ψυχούλα" σε αυτό που κάνουν.

Και τέτοια έχουν όλοι οι άνθρωποι, στην λαϊκή γλώσσα, μπορεί να μην υπάρχει _σαν έκφραση- "η ικανοποίηση της δημιουργίας" , αλλά υπάρχει κάτι πιο αληθινό, το λέμε ΜΕΡΑΚΙ και από αυτό έχει ο καθ' ένας μας μέσα του, αρκεί να το ανακαλύψει και να "ταξιδέψει" μαζί του, για να βρεί μια ανεξάντλητη πηγή χαράς και ικανοποίησης.

Έτσι αν εγώ καταφέρω -έστω και λίγο - να συμβάλω σ' αυτό το "ταξίδι" κάποιου, τότε θα έχουν ανταμειφθεί και με το παραπάνω και ο κόπος και το ρίσκο, του να κάνεις τους άλλους κοινωνούς των σκέψεών σου.

Συμπάθαμε όμως παραπήρα φόρα, λογοτεχνικό δοκίμιο το έκανα!!

Να είσαι καλά και σε ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου έδωσες να πω δυο κουβέντες παραπάνω.

Μαύρος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο έχει ήδη αναρτηθεί, δες το post 72 στην τέταρτη δέσμη.

Βεβαίως υπάρχουν μερικές τροποποιήσεις που δεν έχουν περαστεί εκεί , αλλά θα μπορέσεις να καταλάβεις την λογική του πράγματος.

Άντε καλό διαβασμα!:)

Όχι ρε συ τα έχω διαβάσει αυτά... εννοώ το ηλεκτρολογικό σχέδιο της τελευταίας πλακέτας (βαθμίδα Interlock)...!

Πες μου ότι έκανες τόσες κολλήσεις χωρίς κάποιο σχέδιο να φρικάρω τελείως... :wall:

Και μια φωτογραφία της πλακέτα τραβηγμένη από κάτω δε με χαλάει...

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ τα έχω διαβάσει αυτά... εννοώ το ηλεκτρολογικό σχέδιο της τελευταίας πλακέτας (βαθμίδα Interlock)...!

Πες μου ότι έκανες τόσες κολλήσεις χωρίς κάποιο σχέδιο να φρικάρω τελείως... :wall:

Και μια φωτογραφία της πλακέτα τραβηγμένη από κάτω δε με χαλάει...

Καλησπέρα φίλε BilloukosGR!

Χαίρομα που το project μου σε ενδιαφέρει τόσο.

Όπως έχεις καταλάβει πρόκειται για ένα πρωτότυπο "μηχάνημα", το οποίο θα χρησημοποιηθεί στον εξοπλισμό μετρήσεων του thelab.gr.

Συνεπώς αυτό θα πρέπει να συνδυαστεί με τον αρχικό σκοπό αυτού του thread που ήταν η κατά το δυνατόν λεπτομερειακή παρουσίαση

της δουλειάς ανάπτυξής του -ιδιαίτερα όσον αφορά σε τεχνικές , προκειμένου να διεγείρει και άλλους φίλους να ξεκινήσουν κάτι δικό τους.

Όπως όμως καταλαβαίνεις , όπως συμβαίνει σε κάθε πρωτότυπο έργο, θα πρέπει για λόγους διαφύλαξης της ταυτότητάς του,

ένα μέρος του know how να παραμείνει στην διακριτική ευχέρεια του κατασκευαστή του.

Άλλωστε δεν ήταν ποτέ στις προθέσεις μου να δώσω "μασημένη τροφή", απλά να προκαλέσω την περιέργεια

και το ενδιαφέρον για αυτενέργεια και άλλων φίλων από το forum.

Ελπίζω να συμμερίζεσαι αυτούς τους λίγους και εύλογους περιορισμούς, που τίθενται σαν ένα ελάχιστο copy write.

Και μην ανυσηχείς , στο μέλλον θα γίνουν και άλλες αναφορές στην εξέλιξη του project , που ελπίζω να τις βρείς εξ ίσου ενδιαφέρουσες.

Να είσαι καλά και ευχαριστώ για άλλη μια φορά για το ενδιαφέρον.

Μαύρος Πετρίτης.

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Φίλε overvolt σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, με τιμούν ιδιαιτέρως, επειδή -εμμέσως, πλην σαφώς - διακρίνω ότι έχεις ανάλογη πείρα.

Να σου πώ, πιστεύω ότι πολύς κόσμος έχει ανάλογες και πολύ καλύτερες ικανότητες από τον υποφαινόμενο, απλά -απ' ότι φαίνεται- ο συνδυασμός όλων αυτών των συγκυριών που θα οδηγούσαν κάποιον να "κοινωνεί" αυτό που έχει σαν χόμπυ, συμβαίνει λίγο πιο σπάνια!

Εγώ προσωπικά φάνηκα πολύ τυχερός, μιας και στην πρώτη μου -σχετική- δουλειά (ανάπτυξη βιομηχανικών εφαρμογών συστημάτων προστασίας και ελέγχου) , είχα σαν "αφεντικό" ένα πολύ "φωτισμένο" 'ατομο , που δεν κόλλωνε σε κανένα τεχνικό πρόβλημα, και είχε το innovation (βλέπε πατέντα :) ) στο αίμα του!.......................................................................................................................................................................................................................................................

Συμπάθαμε όμως παραπήρα φόρα, λογοτεχνικό δοκίμιο το έκανα!!

Να είσαι καλά και σε ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου έδωσες να πω δυο κουβέντες παραπάνω.

Μαύρος.

Σε παραδέχομαι , διότι παραδέχεσαι και εξυμνείς , αυτούς που ως "φωτισμένα " σε τεχνικό επίπεδο άτομα σε δίδαξαν .

Στην περίπτωση μου το αρχικό βάφτισμα μου ως τεχνίτης, μου το έδωσε ο αυτοδημιούργητος πατέρας μου,

και κατά επέκταση αρκετοί εργοδότες και ιδιώτες .

Είναι πραγματικά τύχη σε αυτήν την ζωή , αλλά ταυτόχρονα και κατάρα , να έχεις συσσωρεύσει εμπειρία ,

λόγο ότι η επαγγελματική σου ζωή , ήταν και είναι γεμάτη αστάθεια .

Δεν λέω άλλα , να μην κουράσω ..

Απλά θέλω να μοιραστώ ένα λινκ μαζί σου ,

ως ένδειξη ότι στο εξωτερικό, εκτιμούν τους " δημιουργικούς " ευκολότερα . :)

Link

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε BilloukosGR!

Χαίρομα που το project μου σε ενδιαφέρει τόσο.

Όπως έχεις καταλάβει πρόκειται για ένα πρωτότυπο "μηχάνημα", το οποίο θα χρησημοποιηθεί στον εξοπλισμό μετρήσεων του thelab.gr.

Συνεπώς αυτό θα πρέπει να συνδυαστεί με τον αρχικό σκοπό αυτού του thread που ήταν η κατά το δυνατόν λεπτομερειακή παρουσίαση

της δουλειάς ανάπτυξής του -ιδιαίτερα όσον αφορά σε τεχνικές , προκειμένου να διεγείρει και άλλους φίλους να ξεκινήσουν κάτι δικό τους.

Όπως όμως καταλαβαίνεις , όπως συμβαίνει σε κάθε πρωτότυπο έργο, θα πρέπει για λόγους διαφύλαξης της ταυτότητάς του,

ένα μέρος του know how να παραμείνει στην διακριτική ευχέρεια του κατασκευαστή του.

Άλλωστε δεν ήταν ποτέ στις προθέσεις μου να δώσω "μασημένη τροφή", απλά να προκαλέσω την περιέργεια

και το ενδιαφέρον για αυτενέργεια και άλλων φίλων από το forum.

Ελπίζω να συμμερίζεσαι αυτούς τους λίγους και εύλογους περιορισμούς, που τίθενται σαν ένα ελάχιστο copy write.

Και μην ανυσηχείς , στο μέλλον θα γίνουν και άλλες αναφορές στην εξέλιξη του project , που ελπίζω να τις βρείς εξ ίσου ενδιαφέρουσες.

Να είσαι καλά και ευχαριστώ για άλλη μια φορά για το ενδιαφέρον.

Μαύρος Πετρίτης.

Όλο το "ζουμί" όμως είναι σε αυτή την κάτω όψη της πλακέτας. Όλη η ποιότητα της δουλειά σου μπορεί να φανεί από μερικές κολλήσεις. Δε δείχνεις αυτό, δε δείχνεις τίποτα!

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες μόνο που δεν πρόκειται για "μασημένη τροφή", αλλά για την περιέργεια και το ενδιαφέρον που ήθελες να προκαλέσεις. Τα κατάφερες πολύ καλά όπως βλέπεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Όλο το "ζουμί" όμως είναι σε αυτή την κάτω όψη της πλακέτας. Όλη η ποιότητα της δουλειά σου μπορεί να φανεί από μερικές κολλήσεις. Δε δείχνεις αυτό, δε δείχνεις τίποτα!

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες μόνο που δεν πρόκειται για "μασημένη τροφή", αλλά για την περιέργεια και το ενδιαφέρον που ήθελες να προκαλέσεις. Τα κατάφερες πολύ καλά όπως βλέπεις... :)

Εδώ πράγματι θίγεις ένα ζήτημα ουσίας.

Θα δώ τι μπορώ να κάνω.

Λίγο υπομονή όμως γιατί Πνίγομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Σε παραδέχομαι , διότι παραδέχεσαι και εξυμνείς , αυτούς που ως "φωτισμένα " σε τεχνικό επίπεδο άτομα σε δίδαξαν .

Στην περίπτωση μου το αρχικό βάφτισμα μου ως τεχνίτης, μου το έδωσε ο αυτοδημιούργητος πατέρας μου,

και κατά επέκταση αρκετοί εργοδότες και ιδιώτες .

Είναι πραγματικά τύχη σε αυτήν την ζωή , αλλά ταυτόχρονα και κατάρα , να έχεις συσσωρεύσει εμπειρία ,

λόγο ότι η επαγγελματική σου ζωή , ήταν και είναι γεμάτη αστάθεια .

Δεν λέω άλλα , να μην κουράσω ..

Απλά θέλω να μοιραστώ ένα λινκ μαζί σου ,

ως ένδειξη ότι στο εξωτερικό, εκτιμούν τους " δημιουργικούς " ευκολότερα . :)

Link

Πολύ ωραία δουλειά!

Αν και προσπάθησα να δώ περισότερα αλλά για κάποιο λόγο με πετάει στην "αρχή". το μόνο που κατάφερα να δώ είναι μεράκι και προσοχή στις λίγες φοτο που είδα.

Όσο για τα αλλα , ο καθένας μας έχει πολλά στο δρόμο συναντήσει, και εύχομαοι να κατάφερε να κρατήσει μόνο όσα τομ πήγαν ένα βήμα παρακάτω, για όλα τα άλλα μακάρι να μπορεσε να τα αφήσει πίσω του.

Και για να πώ και το ζουμί:

"Ότι δεν μας σκοτώνει , μας κάνει πιο δυνατούς"

Και το άλλο, το καλύτερο:

"Εμείς ποτέ δε θα πεθάνουμε , πο...να νεκροθάφτη!"

Να είναι καλά η "τρέλα μας, και όλα γίνονται.

Να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

τα προηγούμενα software screenshots ήταν για ένα άλλο project που τρέχει σε συνεργασία με τον Στέλιο (περισσότερα σε λίγο καιρό). Παρακάτω μερικά αρχικά screenshots από το Inferno control/monitor program, το οποίο θα είναι αρκετά πιο πολύπλοκο.

NH-D14_26-12-10_215246.JPG?m=1293392884

NH-D14_26-12-10_215244.JPG?m=1293392888

26-12-2010%2021-53-05.JPG?m=1293392890

logging window

26-12-2010%2021-53-40.JPG?m=1293392884

Υποστήριξη μεταφοράς δεδομένων από το log κατευθείαν στο excel

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τώρα έβαλες "φωτιά στο τόπια"!!

Άρη μόνο και από μια απλή ματιά φαίνεται ότι, ήδη έριξες πολύ δουλειά.

Φίλε ευχαριστώ για την βοήθεια και για το "ξελάσπωμα" , για να μην παρεξηγούν οι άλλοι φίλοι την "σιωπή" στο project του Inferno.

Όλοι θα έχουν σε λίγο καιρό την ευκαιρία να καταλάβουν ότι υπαρχουν "υποβόσκουσες" εξελίξεις.!!:) (πω- πω ....θρίλερ μου θυμίζει!!!)

Και για όποιον δεν "έπιασε το ...νόημα"...:)... το Inferno project απέκτησε διτή υποστήριξη, τόσο στο hardware (Seafalco) , όσο και στο εξ΄ίσου σημαντικό software (CRMARIS).

Κάτι μου λέει ότι κάτι καλοοόοο, έρχεται!!!:dance3::dance3:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλή χρονιά σε όλους!!

Είθε ο καινούριος χρόνος να διαψεύσει τα σχέδια όλων αυτών που προσπαθούν -ευκαιρίας δοθείσης- να μας δαγκώσουν στο λαιμό και να μας κάτσουν στο σβέρκο!

Σερά μου λοιπόν , να κάνω ποδαρικό στον καινούριο χρόνο, (Νικόλα ανοίγεις το δρόμο!!)

Όπως ίσως θα έχετα καταλάβει όλο αυτο το καιρό στο Inferno project υπήρχαν "υποβόσκουσες" εξελίξεις.

Η κατασκευή προχώρησε αρκετά και είναι ώρα να κάνω κάποια update.

Αυτή τη περίοδο αναπτύσεται όσον αφορά στο hardware η βαθμίδα του Heater module.

Είναι το τμήμα της κατασκευής που θα στεγάσει την μονάδα του Heater.

Βασικό κριτήριο στην κατασκευή αυτή είναι η Στιβαρότητα, διότι πρόκειται να σηκώσει αρκετό βάρος, οπότε ξεκίνησα από ένα μονοκόματο κομάτι κοιλοδοκό αλουμινίου.

Ο κοιλοδοκός αυτός αφού δέχτηκε τα "χάδια" του φρεζοδράπανου:

271220103785.jpg

By seafalco at 2011-01-16

271220103788.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Τα οποία αφαίρεσαν με επιτυχία το θεόστραβο κόψιμο που έιχε γίνει στο μαγαζί που αγόρασα την κοιλοδοκό, και έφεραν το κομάτι στην μορφή αυτή:

130120113923.jpg

By seafalco at 2011-01-16

130120113924.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Χονδρικά οι διαστάσεις του είναι 14,5 * 14,5 * 24 cm και έχει πάχος 3 mm.

Με βάση τις διαστάσεις αυτές κατασκευάστηκε η βάση πάνω στην οποία θα πατάει η βαθμίδα θέρμανσης.

Το κομάτι αυτό κατασκευάστηκε από βακελίτη πάχους 8 mm για να έχει αντοχή στις πιέσεις.

Πάνω στο κομάτι αυτό ανοίχτηκαν όλες οι απαραίτητες τρύπες.:

130120113908.jpg

By seafalco at 2011-01-16

130120113907.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Η τετράγωνη τρύπα είναι για να περάσουν τα -μπόλικα_ καλώδια που συνδέουν το Heater με το control,

για το λόγο αυτό λειάνθηκε με προσοχή ώστε να μην υπάρχει φόβος να τραυματιστούν τα καλώδια

καθώς θα περνάνε απόαυτήν:

130120113914.jpg

By seafalco at 2011-01-16

και εδώ που θα αλλάζουν κατεύθυνση δόθηκε μεγαλύτερο κουρπάρισμα:

130120113913.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Στην συνέχεια κόπηκαν και τρυπηθηκαν δύο κομάτια ράβδου αλουμινίου για να υποστηρίξουν την βάση:

130120113904.jpg

By seafalco at 2011-01-16

130120113906.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Και τα κομάτια δεμένα μεταξύ τους :

130120113915.jpg

By seafalco at 2011-01-16

130120113916.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Και σαν κάθε κομάτι που γίνεται στο χέρι, υπάρχει και το αντίστοιχο μαρκάρισμα "ποιός πάει με ποιόν", γιατί αλλοιώς .........

130120113919.jpg

By seafalco at 2011-01-16

130120113918.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Το κομάτι από κάτω είναι:

140120113958.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Έτσι μέχρι εδώ έχουμε την βάση για να προχωρήσουμε στην επόμενη κατασκευή που είναι η ελατηριωτή στήριξη, αλλά γι' αυτό στο επόμενο post.

Μέχρι τότε καλή όρεξη!!:beer:

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπετε δεν καθυστέρησα.:rolleyes:

Συνεχίζω με την κατασκευή της ελατηριωτής στήριξης.

Με τα υλικά αυτά :

140120113953.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Τα οποία είναι διαστάσεων Μ5 κατασκευάστηκε ένα "πόδι" στήριξης:

140120113954.jpg

By seafalco at 2011-01-16

140120113942.jpg

By seafalco at 2011-01-16

140120113944.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Και στη συνέχεια και τα υπόλοιπα:

140120113959.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Προσεχτε μια λεπτομέρεια στην φοτό που ακολουθεί, η ράβδος στο εσωτερικ΄του ελατηρίου δεν ακουμπά κάτω στη βάση,

αφήνει ένα μικρό κενό , έτσι ώστε άν πιεστεί η βάση να έχει ένα μικρό περιθώριο να υποχωρήσει.:

140120113948.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Η συνολική εικόνα είναι:

140120113956.jpg

By seafalco at 2011-01-16

140120113957.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Κοντά στην πίσω- αριστερή "κολώνα" παρατηρήστε τόσο στο μπρούτζινο κομάτι όσο και στην βακελιτένια βάση ,

τις πονταρισιές για το σωστό ταίριασμα των κοματιών.

Και από επάνω η όψη είναι:

140120113960.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Παρατήρηση: Εδώ θα πρέπει να αναφέρω κάτι που οι φίλοι που ασχολούνται με τις κατασκευές ήδη το έχουν καταλάβει, αλλά από τους άλλους φίλους ίσως να διέφυγε.

Η κατασκευή των κολωνών στήριξης βασίζεται στην τεχνική της σύσφιξης με "κόντρα παξιμάδι", και εννοώ ότι οι τέσσερεις κοχλιοφόροι σύνδεσμοι (μούφες) σφίγκουν πάνω στις βίδες αλλά και μεταξύ τους τερματίζοντας με δύναμη το ένα πάνω στο άλλο (κόντρα), με τον τρόπο αυτό οι δυνάμεις σύσφιξης έιναι πολύ μεγάλες.

Με βάση αυτό και την χρήση κόλας σπειρωμάτων σε κάθε σύσφιξη, το σύνολο συμπεριφέρεται για οποιαδήποτε λογική χρήση, σαν ένα ενιαίο σύνθετο κομάτι.

Έτσι στην πάνω μεριά, μπορεί να βιδωθεί και να ξεβιδωθεί η πλάκα στήριξης ( το μπρούτζινι κομάτι) χωρίς να υπάρχει φόβος να ξεσφίξει κάτι άλλο που δεν θέλουμε.:

140120113945.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Το μπρούτζινο κομάτι που φαίνεται είναι εξάρτημα της στήριξης του Heater και φτιάχτηκε από μια πλάκα μπρούτζου πάχους 3 mm, του "θησαυρού"!

101220103404.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Η οποία αφού πέρασε των παθών της τον τάραχο:

111220103407.jpg

By seafalco at 2011-01-16

111220103409.jpg

By seafalco at 2011-01-16

111220103411.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Κατέληξε :

120120113892.jpg

By seafalco at 2011-01-16

και από την άλλη πλευρά:

120120113890.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Στην κάτω αριστερή γωνία διακρίνεται η -απαραίτητη- πονταρισιά για το ταίριασμα των κοματιών.

Οι εσοχές που δημιουργήθηκαν , δεν έγιναν με αποκλειστικό σκοπό την αισθητική του πράγματος, έχουν και χρησιμότητα, που θα φανεί στη συνέχεια.

Και εδώ για να μην γίνει και σεντόνι το post, φτάσαμε στο τέλος της φάσης αυτής.

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Και για να έχουμε πλήρως ευσταθή θέση στην νέα χρονιά , ορίστε και το "τρίτο ποδαράκι" του ποδαρικού μου.

Μια όψη από την σύνθεση του "πύργου" θέρμανσης (ούτε η υψικάμινος στη Χαλυβουργική να ήταν :hmm:).

Η πλάκα στερέωσης των τρανζίστορ καθαρίστηκε και αφού ξαναγυαλίστικε με κρέμα, καθαρίστικε με βενζίνα για να φύγουν τα κεριά και ντύθηκε -για λόγους ευνόητους- με ένα χάρτινο προφυλακτήρα.

Κατασκευάστηκαν ΄τεσσερεις ντίζες στερέωσηςοιοποίες σφίχτηκαν στην βάση με κόλα σπειρωμάτων και με την βοήθεια μπρούτζινων αποστατών και παξιμαδιών.:

140120113973.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Τόσο στο παξιμάδι , όσο και στην βάση μπήκε κόλα και έγινε καλό σφίξιμο -με χτυποκάρδι γιατί ο χαλκός "κλωτσάει":

140120113967.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Η έλειψη γκρόβερ είναι εσκεμένη, αποφεύχθηκε οτιδήποτε θα μπορούσε να έχει έστω και μικρή ελεστικότητα, γιατί αυτό θα μεταφραζόταν σε κινήσεις της ντίζας

με άσχημα αποτελέσματα στην αντοχή της συναρμογής της με τον χαλκό.

Η απαραίτητη εξασφάλιση επιτυγχάνεται με την χρήση της κόλας σπειρωμάτων.

140120113971.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Αφού μπήκαν και οι τέσσερεις ντίζες , η εικόνα -με καλιτεχνική προοπτική :slap:- είναι:

140120113965.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Και η "καρδιά του heater , έγινε τετράποδο:

140120113964.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Και μετά μπήκε -πρόχειρα- στην τελική του θέση:

140120113974.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Και μερικές άλλες όψεις:

140120113979.jpg

By seafalco at 2011-01-16

140120113979.jpg

By seafalco at 2011-01-16

140120113985.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Και από πάνω :

140120113980.jpg

By seafalco at 2011-01-16

140120113984.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Ε και αφού το είδα έτσι , ήταν λογικό να το βάλω και στο "σπίτι" του, έτσι σαν μια παρέκταση στο μέλλον:

140120113986.jpg

Uploaded with ImageShack.us

140120113989.jpg

Uploaded with ImageShack.us

140120113988.jpg

Uploaded with ImageShack.us

140120113991.jpg

By seafalco at 2011-01-16

Κάπως έτσι θα είναι, βέβαια η δουλειά που πρέπει να πέσει ούτε εγώ δεν μπορώ να την φανταστώ , αλλά ιδού πεδίον διασκέδασης λαμπρόν!!:rolleyes:

Στα σκαριά είναι η κατασκευή μιας πρόσθετης βαθμίδας για τον έλεγχο της τάσης του Heater με ακρίβεια καλύτερη του 0,5% και μιας ακόμα για την τάση τροφοδοσίας των ανεμιστήρων της ψύκτρας.

Αλλά γι' αυτά επιφυλλάσομαι!

Ελπίζω η αναμονή να άξιζε τον κόπο!

Όπως και να έχει σας ευχαριστώ για τα κουράγια που φτάσατε μέχρι εδώ !

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.