Jump to content



ηχος απο αντλια ddc 400!


redbighunter

Recommended Posts

οσοι εχετε την koolance ddc 400 σας κανει αρκετο θορυβο οταν την δουλευετε σταθερα στα 12V? σαν μοτερακι κανει η ατιμη και απομακρυνει το θεμα: αθορυβο pc λογο υδροψηξης! η d5 που εχω αν και πιο δυνατη δεν ακουγεται καθολου ακομη κι οταν την δουλευω στο τερμα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι...ηχος σαν μοτερακι ακριβως. Αυτη ακουγεται πιο πολυ στο κουτι.(βασικα εχω την ιδια αλλα σε swiftech με καπακι για 1/2 )

Ολο λεω να το ψαξω μπας και κανω τιποτα αλλα το αφηνω... Μη δοκιμασεις να την μονωσεις παντως, ειναι λιγο ευαισθητη στη θερμοκρασια (απο κατω μερια) και μπορει να καει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι...ηχος σαν μοτερακι ακριβως. Αυτη ακουγεται πιο πολυ στο κουτι.(βασικα εχω την ιδια αλλα σε swiftech με καπακι για 1/2 )

Ολο λεω να το ψαξω μπας και κανω τιποτα αλλα το αφηνω... Μη δοκιμασεις να την μονωσεις παντως, ειναι λιγο ευαισθητη στη θερμοκρασια (απο κατω μερια) και μπορει να καει.

κι εγω καπακι της εβαλα αλλα 3/8! το παρατηρησα απο την αρχη οτι ο πατος της ζεσταινοταν αρκετα!

Link to comment
Share on other sites

και η D5 ακούγεται, στο δικό μου σύστημα τουλάχιστον

ακόμα και στο 1/5

απογοήτευση.....

εμενα η δικια μου D5 (Koolance 450s) δεν ακουγετε καθολου για να καταλαβω οτι δουλευει πρεπει να δω απο πανω στο tank για να δω αν εχει κινηση το νερο

Link to comment
Share on other sites

εμενα η δικια μου D5 (Koolance 450s) δεν ακουγετε καθολου για να καταλαβω οτι δουλευει πρεπει να δω απο πανω στο tank για να δω αν εχει κινηση το νερο

επειδή το συζήτησα εκτενώς και με άλλους

μάλλον είμαι αρκετά ευαίσθητος ή νευρόσπαστος

ακούγεται, ειδικά σε συθήκες νύχτας :)

έχω και μάρτυρες για αυτό

:blink:

Link to comment
Share on other sites

επειδή το συζήτησα εκτενώς και με άλλους

μάλλον είμαι αρκετά ευαίσθητος ή νευρόσπαστος

ακούγεται, ειδικά σε συθήκες νύχτας :)

έχω και μάρτυρες για αυτό

:blink:

αν και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με το θορυβο η δικια μου ειναι απολυτος αθορυβη τι δοκιμασα και με ολα τα ανεμηστηρια εκτοσ να δω μηπως τι καλυπτουν οι ανεμηστηρες(αν και ολοι ειναι low rpm αθορυβοι και full να δουλευουν )αλλα παλι ειναι σαν να μην υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

απαιτούμε ο Λάμπης να πάρει Decibelόμετρο....

και να κάνει μετρήσεις,άμεσα!!!!

από τα αθόρυβα μηχανάκια

αλλά και από τα σπίτια μας :)

να δούμε μήπως έχουμε κουφαθεί κιόλας από την κίνηση...

Link to comment
Share on other sites

εμενα η δικια μου D5 (Koolance 450s) δεν ακουγετε καθολου για να καταλαβω οτι δουλευει πρεπει να δω απο πανω στο tank για να δω αν εχει κινηση το νερο

κι εμενα η δικια μου δεν ακουγεται η ατιμη! απειροελαχιστα μονο κι αυτο οταν ειναι στο τερμα

Link to comment
Share on other sites

Τόσο η PMP-400, όσο και η 450 δεν ακούγονται, ακόμη και στα 12 V (και τις δύο τις έχω με καπάκι). Πιθανόν όμως, σε συνήκες ησυχίας την νύχτα κάτι να ακούγεται. Αλλά για μοτεράκι, καμία σχέση. Μήπως έχουν πρόβλημα παιδιά ?

Link to comment
Share on other sites

Τόσο η PMP-400, όσο και η 450 δεν ακούγονται, ακόμη και στα 12 V (και τις δύο τις έχω με καπάκι). Πιθανόν όμως, σε συνήκες ησυχίας την νύχτα κάτι να ακούγεται. Αλλά για μοτεράκι, καμία σχέση. Μήπως έχουν πρόβλημα παιδιά ?

αυτο με παραξενεψε κι εμενα! οτι η PMP-400 ακουγεται αρκετα, ενω η 450 απειροελαχιστα!

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακουγεται η δικη μου: [ame=http://www.youtube.com/watch?v=TlIwS6AtMK0]YouTube - MVI_1756.AVI[/ame]

εξω δεν ακουγεται το παραμικρο, το ιδιο και στο σπιτι! ουτε ανεμιστητακια δουλευουν, ουτε τιποτα! γενικως επικρατει ακρα του ταφου σιωπη! η 400αρα ομως χαλαει τον κοσμο

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακουγεται η δικη μου: http://www.youtube.com/watch?v=TlIwS6AtMK0

εξω δεν ακουγεται το παραμικρο, το ιδιο και στο σπιτι! ουτε ανεμιστητακια δουλευουν, ουτε τιποτα! γενικως επικρατει ακρα του ταφου σιωπη! η 400αρα ομως χαλαει τον κοσμο

πιο πανω ειπα οτι δεν εχω προβλημα με το θορυβο αλλα αν εκανε ετσι 1000 φορες με αερα παρα να εχω μια τουρμπινα να βουιζει ολη μερα μεσα στα αυτια μου

Link to comment
Share on other sites

πιο πανω ειπα οτι δεν εχω προβλημα με το θορυβο αλλα αν εκανε ετσι 1000 φορες με αερα παρα να εχω μια τουρμπινα να βουιζει ολη μερα μεσα στα αυτια μου

αστα να πανε! ολο το pc αθορυβο και η παλιο αντλια 4χ4 σε μεγεθος να χαλαει τον κοσμο! αν τις χαμηλωσω τα v και αρα και την δυμανη της μετα ειναι ψοφια και δεν αξιζει να την εχεις στο κυκλωμα!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την αντλία κρεμασμένη με tire up , ετσι ώστε να αιωρείται μεσα στο κουτι , με αποτέλεσμα να ειναι πραγματικά αθόρυβη , εαν πατάει σε κάποια επιφάνεια μεταφέρει κραδασμούς και θόρυβο που δεν τα γλιτώνεις ουτε με μονωτικά σφουγγαράκια κλπ...

Δοκιμάστε μια τέτοια λύση ...

Εδω φώτο απο το setup με την αιωρούμενη αντλία.

[ame]http://i474.photobucket.com/albums/rr104/angel_fot/_MG_1812.jpg[/ame]

[ame]http://i474.photobucket.com/albums/rr104/angel_fot/_MG_1814.jpg[/ame]

Link to comment
Share on other sites

αν τις χαμηλωσω τα v και αρα και την δυμανη της μετα ειναι ψοφια και δεν αξιζει να την εχεις στο κυκλωμα!

Για μένα δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Μπορείς άνετα να την δουλεύεις και σε χαμηλές στροφές, εφόσον βέβαια το κύκλωμά σου δεν έχει κάτι περίεργο που να απαιτεί υψηλή πίεση. Η μόνη διαφορά που θα δεις μεταξύ υψηλών και χαμηλών στροφών θα είναι 1-2 βαθμοί κελσίου στη θερμοκρασία του υγρού.

Εχω την αντλία κρεμασμένη με tire up , ετσι ώστε να αιωρείται μεσα στο κουτι , με αποτέλεσμα να ειναι πραγματικά αθόρυβη , εαν πατάει σε κάποια επιφάνεια μεταφέρει κραδασμούς και θόρυβο που δεν τα γλιτώνεις ουτε με μονωτικά σφουγγαράκια κλπ...

Δοκιμάστε μια τέτοια λύση ...

Δεν πρέπει το παιδί να έχει πρόβλημα μετάδοσης κραδασμών. Από το video που άκουσα, πρέπει να έχει πρόβλημα η αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την αντλία κρεμασμένη με tire up , ετσι ώστε να αιωρείται μεσα στο κουτι , με αποτέλεσμα να ειναι πραγματικά αθόρυβη , εαν πατάει σε κάποια επιφάνεια μεταφέρει κραδασμούς και θόρυβο που δεν τα γλιτώνεις ουτε με μονωτικά σφουγγαράκια κλπ...

Δοκιμάστε μια τέτοια λύση ...

Εδω φώτο απο το setup με την αιωρούμενη αντλία.

http://i474.photobucket.com/albums/rr104/angel_fot/_MG_1812.jpg

http://i474.photobucket.com/albums/rr104/angel_fot/_MG_1814.jpg

Για μένα δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Μπορείς άνετα να την δουλεύεις και σε χαμηλές στροφές, εφόσον βέβαια το κύκλωμά σου δεν έχει κάτι περίεργο που να απαιτεί υψηλή πίεση. Η μόνη διαφορά που θα δεις μεταξύ υψηλών και χαμηλών στροφών θα είναι 1-2 βαθμοί κελσίου στη θερμοκρασία του υγρού.

Δεν πρέπει το παιδί να έχει πρόβλημα μετάδοσης κραδασμών. Από το video που άκουσα, πρέπει να έχει πρόβλημα η αντλία.

στο κυκλωμα υπαρχουν 2 αντλιες! η d5 που χτυπαει πρωτα το cpu και μετα ολα τα αλλα, και εχει τοποθετηθει και η 400αρα σε σειρα να βαραει τη vga! η προσθηκη της 400αρας στο κυκλωμα προσεφερε -3 βαθμους στη cpu και -10 βαθμους στη vga! και συντομα θα προστεθει κι αλλη vga! και στο χερι να την κραταω παλι ετσι κανει η ατιμη!

Link to comment
Share on other sites

Οι 2 αντλίες στην σειρά δεν μου ακούγονται καλή ιδέα.

Ακούς ήχο από φυσαλίδες στην αναρρόφηση; Αν ναι είναι θέμα χρόνο να διαλυθεί η αντλία εσωτερικά.

Ψάξε για το φαινόμενο τις σπηλαίωσης για περισσότερες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Οι 2 αντλίες στην σειρά δεν μου ακούγονται καλή ιδέα.

Ακούς ήχο από φυσαλίδες στην αναρρόφηση; Αν ναι είναι θέμα χρόνο να διαλυθεί η αντλία εσωτερικά.

Ψάξε για το φαινόμενο τις σπηλαίωσης για περισσότερες λεπτομέρειες.

δεν ειναι απευθειας η μια μετα την αλλη! πανε: ψυγειο 3πλο-> αντλια D5-> cpu-> nb-> ψυγειο 2πλο-> αντλια pmp-400-> vga-> tank-> 3πλο ψυγειο......

θα την ξηλωσω την 400αρα αντλια και θα την βαλω μονη της σε μια λεκανη με απιονισμενο νερο να δω αν κανει ακομη θορυβο, ωστε να εξασφαλησω τα περι μη φυσαλιδων στην αναρροφηση κτλ! θα την δοκιμησω και χωρις το καπακι το πλεξι που της εχω βαλει και θα δω μπας και βρω ακρη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει μεγάλη σημασία που δεν είναι αμέσως το ένα μετά το άλλα, και πάλι σε σειρά είναι και η ταχύτητα νερού στο κύκλωμα υποθέτω είναι αρκετά μεγάλη.

To φαινόμενο της σπηλαίωσης εμφανίζεται σε σημεία στο κύκλωμα που η ταχύτητα αυξάνεται πολύ και η πίεση μειώνεται. Το νερό εξατμίζεται στους 100°C σε πίεση 1 ατμόσφαιρας, αλλά σε χαμηλότερη πίεση εξατμίζεται σε χαμηλότερη πίεση.

Η πίεση μειώνεται με την αύξηση της ταχύτητας.

Επίσης μειώνεται με από την αναρρόφηση της αντλίας.

Έτσι σημειακά δημιουργούνται μικροφυσαλίδες οι οποίες καταπονούν το κύκλωμα.

Κοίτα π.χ. στην εικόνα 6.4 να δεις πως έχει διαλύσει τα ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ πτερύγια σε μια περίπτωση

http://caltechbook.library.caltech.edu/22/1/chap6.htm

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.