Jump to content



Πως θα δουν τα Windows 7 64bit ολη την μνήμη??


xdoc

Recommended Posts

Σε μηχάνημα με Intel i7 930 - M/B GA X58-UD3R ver 1.60 - Win 7 64bit - GPU ASUS 5830-PSU Corsir 750-εχω εγκαταστήσει μνήμη 3χ2gb Kingston Hyperx 1600 Το πρόβλημα είναι οτι ενω στο ποστάρισμα και στο BIOS αναγνωρίζονται και τα 6gb μνήμης στις ιδιότητες συστήματος δείχνουν εγκατεστημένη φυσική μνήμη 6gb όμως διαθέσιμη φυσική μνήμη μόνον 4,63gb γιατί ?? πως μπορώ να το διορθώσω?? Σας αναφέρω και ποιές ενέργειες εχω κάνει αλλά δεν λύθηκε το θέμα

1) Βγάλσιμο όλων των μνημών και τις έβαζα μία κάθε φορά (Πάντα τά ίδια 1 dimm στις ιδιότητες συστήματος 2048 διαθέσιμη 940-στα 2 dimm εγκατεστημένη 4 διαθέσιμη 2040-στα 3 dimm 6 διαθέσιμη 4.63)

2) msconfig.exe δεξί κλίκ τρέξιμο ως διαχειριστής επιλογές για προχωρημένους το κουτάκι (συνολική μνήμη) κενό

το τικάρω βάζω 6144->εφαρμογή->οκ->επαννεκίνηση ιδιότητες συστήματος βλέπει 5gb διαθέσιμη 3,2, ξανά

msconfig.exe->για προχωρημένους το κουτάκι συνολική μνήμη τικαρισμένο αλλά γράφει 2048??????? ξετικάρισμα

επαννεκίνηση και ξαναερχόμαστε στα ίδια

3) στο BIOS δεν βρίσκω πουθενά την επιλογή memory remmaping η κάτι ανάλογο (ουτε στο manual αναφέρει

κάτι σχετικό)

Σκέφτομαι να κάνω και ενα update στο BIOS αλλά θέλω να ρωτήσω τά εξής:

α) κατεβάζω απο το site της μητρικής ολες τις version μετα την δική μου και τις εγκαθιστώ η μόνον την τελευταία?

β) τα αρχεία που κατεβαίνουν ειναι zip -πρέπει πρώτα να τα αποσυμπιέσω σε έναν φάκελλο και αυτόν να υποδείξω

στο πρόγραμμα που κάνει το update η υποδεικνύω το zip

:blink:συγγνώμη για το εκτενές του μηνύματος και για το ότι δεν ανέβασα κάποιο screenshot καθόσον γράφω απο την δουλειά. Περιμένω τις ιδέες σας

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Άμα σου αναγνωρίζουν τα windowze κανονικά 6GB μνήμης αλλά σου λέει ότι υπάρχουν διαθέσιμα τα 3.2 τότε απλά το λειτουργικό δεσμεύει τόση μνήμη, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς.

edit: Ωπ, βιάστηκα. Πόση μνήμη σου αναγνωρίζουν ότι έχεις εγκατεστημένη τα windows, γιατί χάθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Xdoc σχεδόν το ίδιο έχω γω.Μην κάνεις BIOS update εγώ τζάμπα το έκανα και τίποτα!!!Αν πας ο υπολογιστής μου και ιδιότητες σου, τα win7 σου λένε ότι αναγνωρίζουν ότι έχεισ 6gb ram αλλά μόνο τα 4.5 usable.Σωστά???Ενώ υποτίθεται πως τα 64bit σικώνουν παραπάνω απο 6...Δοκίμασε με Linux να δεις τουλάχιστον αν ωφείλεται στο λειτουργικό ή σε κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Άμα σου αναγνωρίζουν τα windowze κανονικά 6GB μνήμης αλλά σου λέει ότι υπάρχουν διαθέσιμα τα 3.2 τότε απλά το λειτουργικό δεσμεύει τόση μνήμη, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς.

edit: Ωπ, βιάστηκα. Πόση μνήμη σου αναγνωρίζουν ότι έχεις εγκατεστημένη τα windows, γιατί χάθηκα.

6 αναγνωρίζει αλλά διαθέσιμα εχει 4,63 Τι εννοείς οτι τοσα δεσμεύει το λειτουργικό? Κ'αποιος άλλος με παρόμοιο σύστημα εχει διαφορά μεταξύ εγκατεστημένης και διαθέσιμης μνήμης ?? η συμβαίνει κάτι άλλλο με τις μητρικές της Gigabyte??

Για τηνδιαδικασία του bios update καμμιά πρόταση??

sOmeOne:Φίλε Xdoc σχεδόν το ίδιο έχω γω.Μην κάνεις BIOS update εγώ τζάμπα το έκανα και τίποτα!!!Αν πας ο υπολογιστής μου και ιδιότητες σου, τα win7 σου λένε ότι αναγνωρίζουν ότι έχεισ 6gb ram αλλά μόνο τα 4.5 usable.Σωστά???Ενώ υποτίθεται πως τα 64bit σικώνουν παραπάνω απο 6...Δοκίμασε με Linux να δεις τουλάχιστον αν ωφείλεται στο λειτουργικό ή σε κάτι άλλο.

Γινε λίγο πιο επεξηγηματικός πως θα το κάνω αυτό??(λίγες οδηγίες αν μπορείς)

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην καταλαβα καλα.. αλλα εχεις 6143mb ΣΥΝΟΛΟ? αλλα 4,χχχ διαθεσιμη? απο task manager?? γιατι αν ναι , ειναι φυσιολογικο οπως σου ειπαν λογω... windows.. (call me hungry..). btw στις ιδιοτητες συστηματος που τσεκαρα σε μενα μολις, δειχνει μονο εγκατεστημενη μνημη

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην καταλαβα καλα.. αλλα εχεις 6143mb ΣΥΝΟΛΟ? αλλα 4,χχχ διαθεσιμη? απο task manager?? γιατι αν ναι , ειναι φυσιολογικο οπως σου ειπαν λογω... windows.. (call me hungry..). btw στις ιδιοτητες συστηματος που τσεκαρα σε μενα μολις, δειχνει μονο εγκατεστημενη μνημη

υπολογιστής->δεξί κλίκ->ιδιότητες->πληροφορίες και εργαλεία επιδόσεων->εργαλεία για προχωρημένους->προβολή λεπτομερειών συστήματος για προχωρημένους στις πληροφορίες συστήμστος-> κλίκ και δες εμένα τι μου δείχνει(το ενα συνημμένο το άλλο ειναι η διαχείριση εργασιών)

post-4040-1416074515,7261_thumb.jpg

post-4040-1416074515,9399_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ, μια χαρά ειναι. Εχεις εγκατεστημένα 6γιγα, 1,ψιλά γιγα πάει σε caching, κανα 1 κ κατι ψιλα το λειτουργικό.

για να γίνω κ πιο λεπτομερής, το 1.4 που σου λείπει είναι το superfetch. όταν έχεις ανάγκη όμως από μνήμη αυτό μειώνεται. διάβασε εδώ

Link to comment
Share on other sites

την εικονα του task manager ηθελα αν δω, μια χαρα ειναι το συστημα σου , βλεπει ολη τη μνημη, απλως λογω process/services, εχεις ελευθερη 4.5, (καπου τοση χρηση εχω και εγω μετα το reboot - ισως λιγο λιγοτερη- αλλα you got the point ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 10 months later...

Παιδιά καλησπέρα. αντιμετωπίζω και εγω πρόβλημα με το ποσό των μνημων που αναγνωριζουνε τα windows.Εχω 6γιγα μνήμη εγκατεστημένη στο pc (3x2gb corsair). Χρησιμοποιώ Windows 7 64 bit και μια μου βρίσκει 4 γιγα και μια μου βρίσκει 6. Προσπαθώ να βρω λυση τις τελευταίες μέρες αλλα τίποτα.Δεν εχω περάσει το service pack 1 των windows ακομα και σκεφτόμουν μηπως περνώντας το διορθωθεί. Σκέφτομαι μήπως φταίει το λειτουργικό διοτι την μνήμη την βλέπει ολη κανονικά το σύστημα στο bios. Λίγη βοήθεια ι κάνα tip θα το εκτιμούσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα από τότε που αγόρασα το μηχάνημά μου με την εξής σύνθεση:

Motherboard: Gigabyte GA-P55-US3L

CPU: core i5 750 2.66GHz

Graphics: ATI Radeon Sapphire 5750 1GB

RAM: 2x 2GB DDR3 Adata 1333

HD: Seagate 1TB

OS: Windows 7 Ultimate 64bit SP1

Το πρόβλημά μου είναι ότι από τα συνολικά 4GB RAM είναι αξιοποιήσιμα μόνο τα 2GB. Δοκίμασα και να αλλάξω τα dimm στα slot αν και με την εφαρμογή cpuz οι μνήμες αναγνωρίζονται κανονικά στο slot1 και slot3. Προσέξτε όμως τί συμβαίνει στο bios όταν bootαρει ο υπολογιστής. Το τρίτο slot δεν είναι ενεργοποιημένο. (παραθέτω εδώ ImageShack

Link to comment
Share on other sites

P55 τσιπακι και να μην εχει memory remap στο βιος? μηπως το χει αλλιως σαν ονομασια?

στο κατω κατω στειλτους ενα email για το πως θα λυσεις το προβλημα μηπως με κανα βιος κλπ

Link to comment
Share on other sites

Τους έχω στείλει mail.

Η απάντηση που μου έστειλαν για το αν το motherboard υποστηρίζει το memory remapping:

The default setting of this feature was enabled and hidden option (it can not be found by Ctrl+F1 combination type), therefore, you can not adjust it manually.

In addition,do you check the BIOS setup to see total memory size? Also, check System information in WIn7 instead of use other utility.

According to manual, with two memory modules, please install memory on DDR3_1 and DDR3_3 slot not in slots 0 & 2.

Regards,

GIGABYTE TECHNOLOGY

και το bios είναι στο τελευταίο του update!

Link to comment
Share on other sites

Τους έχω στείλει mail.

Η απάντηση που μου έστειλαν για το αν το motherboard υποστηρίζει το memory remapping:

The default setting of this feature was enabled and hidden option (it can not be found by Ctrl+F1 combination type), therefore, you can not adjust it manually.

In addition,do you check the BIOS setup to see total memory size? Also, check System information in WIn7 instead of use other utility.

According to manual, with two memory modules, please install memory on DDR3_1 and DDR3_3 slot not in slots 0 & 2.

Regards,

GIGABYTE TECHNOLOGY

και το bios είναι στο τελευταίο του update!

τα κανεις αυτα που σου λενε και δεν γινεται τιποτα δηλαδη?

μηπως οι συγκεκριμενες μνημες δεν του καθονται καλα τι να πω ? εχεις απο κανα φιλο καμμια μνημη?

παντως οι adata που εχεις ειναι πολυ βολικες τις ειχα παντρεψει με corcair 1600 και παιξαν εκει μαζι στα 1600 memtest free error

αν δεν λυθει να σκεφτεσαι και το RMA ετσι οτι δεν βλεπει 2χ2 γιγα

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου... έχω δοκιμάσει τα πάντα (εκτός από Ultrex) αλλά τίποτα!

Σύμφωνα με το screenshot που έχεις βάλει, η μητρική βλέπει τα 4GB, αλλά για κάποιο λόγο τα 2GB είναι hardware reserved. Κάτι άλλο στα "τρώει"... Μπορείς να βάλεις ένα screenshot από το Computer Properties? (δεξί κλικ στο My Computer > Properties)

edit: Επίσης πολλοί το έλυσαν με αυτή τη μέθοδο:

Type msconfig in the 'Search for programs and files' bar at the bottom of the start menu.

Go to the 'Boot' tab.

Click advanced options.

Untick 'Number of Processors' and 'Maximum Memory'.

Restart your computer.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει και αυτό αλλά αυτό που παρατήρησα είναι ότι οι αλλαγές που έκανα δεν αποθηκεύονταν. Αν δηλαδή τσέκαρα το "Maximum Memory" και έγραφα τιμή 4096, apply και restart... όταν πήγαινα ξανά στο msconfig το "Maximum Memory" ήταν ατσεκάριστο και η τιμή 0.

Wizard! αντί για screenshot από το computer properties θα γράψω το κείμενο ...

Installed memory (RAM): 4 GB (1,99 GB usable)

ούτε καν 2GB!!! :wall:

Νομίζω (προσωπική μου γνώμη) ότι από τη στιγμή που το BIOS βλέπει enabled τα 2048 μόνο του 1ου slot όπως στο screenshot δεν θα λυθεί το πρόβλημα από κάποια ρύθμιση στα Windows. Αυτό όμως που σε τρελαίνει είναι να βλέπεις ότι και to cpu-z βλέπουν μια χαρά και τα 2 dimm στα slot 1 και 3! Έχω καταλήξει ότι για να δω κάποια στιγμή 4GB RAM στο σύστημά μου πρέπει να εγκαταστήσω μόνο 1 dimm 4GB.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=18433]tasgial[/MENTION]

κανε ενα screenshot οπως σου λεει ο [MENTION=1298]WizarD[/MENTION] εχεις να χασεις κατι?

προσπαθουμε να σου βρουμε λυση επισης ειναι παραλογο αυτο που δεν αποθηκευει το maximum memory στα 4096

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.