Jump to content



Πως θα δουν τα Windows 7 64bit ολη την μνήμη??


xdoc

Recommended Posts

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply
Ορίστε και το screenshot ρε παιδιά

propertiesb.jpg

Φίλε μου.Δεν ξέρω αν η μητρική σου έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών ή chipset που τα windows το βλέπουν σαν VGA.Για να σιγουρευτείς.Άν ισχύει κάτι τέτοιο,πήγαινε στα BIOS και σκάλισε τις ρυθμίσεις.Τσέκαρε στο Chipset Setup ή όπου αλλόυ μπορείς να βρείς ρύμθιση σχετικά με ''On board VGA'' ή ''On Board VGA Shared Memory'' κάτι σχετικό με αυτό.Άν υπάρχει τότε απενεργοποιησέτο διότι από την στιγμή που έχεις ξεχωριστή κανονική κάρτα γραφικών δεν χρειάζεται.Είχα μια τέτοια μητρική και μου έτρωγε εξίσου RAM μέχρι που απενεργοποιήσα από το BIOS την ρύμθιση και πλέον την έβλεπε κανονικά ολόκληρη

Link to comment
Share on other sites

Τη περίπτωση του στραβωμένου pin δεν την έχω τσεκάρει. Αλλά αν συμβαίνει αυτό δε δημιουργεί και άλλα προβλήματα? Το λέω αυτό γιατί πραγματικά το μηχάνημα είναι από τα πιό σταθερά συστήματα που είχα. Για την onboard gpu που είπε ο gaster δεν μπορώ να βρω κάτι. Ορίστε το λινκ για τη μητρική:

GIGABYTE - Motherboard - Socket 1156 - GA-P55-US3L (rev. 1.0)

το manual της μητρικής υπάρχει για download στη σελίδα. Το διάβασα για άλλη μια φορά χωρίς να βρω κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε απ'ότι διάβασα και σε άλλα forums κάποιοι που είχαν αυτό το πρόβλημα,βγάλανε τον επεξεργαστή και είδαν ότι όντως υπήρχε στραβωμένο pin ή δεν είχε μπει καλά το ένα λόγο ίσως στραβώματος.Με το που το έστρωσαν και έβαλαν ξανά τον επεξεργαστή μετά το restart αναγνώρησε κανονικά ολόκληρη την μνήμη

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα τον επεξεργαστή, είδα όσο πιο προσεκτικά μπορούσα τα pin στο socket (μέχρι τώρα νόμιζα ότι το στραβωμένο pin θα το έβρισκα στη cpu και όταν είδα το λεία επιφάνεια του i5 κατάλαβα ότι μιλάμε για το socket) αλλά δεν είδα κανένα στραβωμένο pin. Αν και εδώ που τα λέμε και να έβρισκα, πολύ δύσκολα θα μπορούσα να βάλω χέρι για να το ισιώσω...

Έτσι μετά την επανατοποθέτηση και το reboot εξακολουθώ να είμαι με τα 2GB RAM...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. αντιμετωπίζω και εγω πρόβλημα με το ποσό των μνημων που αναγνωριζουνε τα windows.Εχω 6γιγα μνήμη εγκατεστημένη στο pc (3x2gb corsair). Χρησιμοποιώ Windows 7 64 bit και μια μου βρίσκει 4 γιγα και μια μου βρίσκει 6. Προσπαθώ να βρω λυση τις τελευταίες μέρες αλλα τίποτα.Δεν εχω περάσει το service pack 1 των windows ακομα και σκεφτόμουν μηπως περνώντας το διορθωθεί. Σκέφτομαι μήπως φταίει το λειτουργικό διοτι την μνήμη την βλέπει ολη κανονικά το σύστημα στο bios. Λίγη βοήθεια ι κάνα tip θα το εκτιμούσα.

συγνωμη για την απαντηση μετα απο τόσο καιρό αλλά ενδεχομένως να βοηθούσε να βγάλεις τον επεξεργαστη και να τον ξαναβάλεις. εγω στη διμή μου έτσι έκανα και δουλεψε. προσοχή όμως στα πινς! (ξέρω τι σου λέω)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ολες οι μητρικές κάνουν κάποιο ποσό μνήμης Hardware Reserve.

Αλλες 2MB άλλες 30MB.

Τσέκαρε τις ρυθμίσεις της μνήμης και δες αν υπάρχει κάτι σαν Memory Remap στο BIOS. Αν υπάρχει κλείστο. Επίσης κάνε LOAD BIOS + SETUP defaults.

Τσέκαρε τα Pins της MOBO. Επίσης VGA και των 2 εταιρειών λειτουργούν με HyperMemory και λοιπές μπούρδες αλλα γενικά τόσο πολύ amount μνήμης δεν δικαιολογείται έτσι.

Κάνε και UPDATE στο BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Χαλασμένη μνήμη δεν είναι. Έχω κάνει memtest. Άλλωστε και με το cpu-z οι μνήμες φαίνονται κανονικά.

BIOS update φυσικά και έχω κάνει και είμαι στο F7 που είναι και το τελευταίο update.

Memory remapping δεν υποστηρίζει η μητρική μου όπως μου απάντησαν από τη Gigabyte στο mail που έστειλα...

Όπως έγραψα και πιο πάνω τσέκαρα και τη περίπτωση στραβωμένου pin χωρίς να δω κάτι περίεργο.

Κάτι άλλο? :wall:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό μήπως είναι λάθος ρυθμίσεις των windows.

Λοιπόν πας μενού έναρξη> γράψε msconfig θα στο βγάλει ως προγράμματα ,το επιλεγεις θα ανοίξει ένα παράθυρο πας μετα ,εκκίνηση υπολογιστή>επιλογές για προχωρημένους,θα έχει box check's ξετσεκαρε το αριθμό επεξεργαστών και μεγιστη μνήμη μετά εφαρμογή και restart.

(αν είναι ξετσεκαρσμενα και τα 2 μην κανεις τίποτα και κλείσε το παράθυρο,τότε φταίει κάτι άλλο)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

μήπως ρε παιδιά τα τρώει η onboard κάρτα γραφικών? για κάντε disabled την on board κάρτα, κάπου θα έχει το bios και ρύθμιση για το πόσα να δεσμεύσει...

Δεν πιστεύω να έχει κανείς σας αλλάξει κανένα boot options? έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Το page file δεν νομίζω να φταίει. Το πήγα στα 8gb αλλά δεν έκανε διαφορά.

Μπορεί να φταίει η onboard κάρτα αλλά δεν έχω βρει την ρύθμιση στα BIOS.

Το onboard VGA setup memory δεν εννοείς; Δεν υπάρχει στις ρυθμίσεις του chipset setup...

To boot options τι διαφορά μπορεί να κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.