Jump to content



120mm fan προτασεις


sayan2

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα.

Αφού ψαχνόσαστε προς τα εκεί -και καλά κάνετε- δες τε και αυτόν,

(και προσοχή δεν είναι ο ίδιος με τον προηγούμενο:

http://www.svc.com/y720dcd-25t1-gp.html

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Για να καταλάβω: σε απασχολεί το θέμα "θόρυβος" ή όχι? Αν όχι, πάρε δύο Delta και έληξε. Τι ασχολείσαι με CoolerMaster και ιστορίες για αγρίους? Αν πάλι σε απασχολεί το θέμα "θόρυβος", παράτα τις γιαλαντζί λύσεις με τα φωτάκια και τα μπλιμπλίκια και κοίτα να βρεις ποιοτικά κομμάτια να κάνεις σωστά τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τους koolance μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι οι ανεμιστήρες είναι πραγματικές τουρμπίνες. Εγώ όταν τον σύνδεσα για πρώτη φορά (στα 12V) ο ανεμιστήρας σύρθηκε από την μια μεριά του γραφείου στην άλλη. :sarcastic:

Άρα τα cmf που αναφέρει, αντικατοπτρίζουν την αλήθεια, όμως στις 2200 rpm σου παίρνουν τα αυτιά.

Προσπάθησα λοιπόν με την βοήθεια αυτού εδώ του controler να του ρίξω τις στροφές εφαρμόζοντας 5V ή 7V, όμως με 5 ως 7 ο ανεμιστήρας δεν έλεγε να δουλέψει :red:. Ήθελε οπωσδήποτε 12V.

Τέλος πάντων, περιμένω από το εξωτερικό ένα controller μήπως και γίνει κάτι.

Στην megahalem δεν θα μπει καλά αυτός που κοιτά στις ram. Εγώ τον έχω πιάσει με δεματικά και τον έχω σηκώσει λίγο ποιο ψηλά γιατί βρίσκει στο 1ο slot των μνημών που έχω τις corsair. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τους koolance μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι οι ανεμιστήρες είναι πραγματικές τουρμπίνες. Εγώ όταν τον σύνδεσα για πρώτη φορά (στα 12V) ο ανεμιστήρας σύρθηκε από την μια μεριά του γραφείου στην άλλη. :sarcastic:

Άρα τα cmf που αναφέρει, αντικατοπτρίζουν την αλήθεια, όμως στις 2200 rpm σου παίρνουν τα αυτιά.

Προσπάθησα λοιπόν με την βοήθεια αυτού εδώ του controler να του ρίξω τις στροφές εφαρμόζοντας 5V ή 7V, όμως με 5 ως 7 ο ανεμιστήρας δεν έλεγε να δουλέψει :red:. Ήθελε οπωσδήποτε 12V.

Τέλος πάντων, περιμένω από το εξωτερικό ένα controller μήπως και γίνει κάτι.

Στην megahalem δεν θα μπει καλά αυτός που κοιτά στις ram. Εγώ τον έχω πιάσει με δεματικά και τον έχω σηκώσει λίγο ποιο ψηλά γιατί βρίσκει στο 1ο slot των μνημών που έχω τις corsair. :cool:

To 1 και μοναδικο κλιψακι που εχει η συσκευασια της megahalem μπορει να ποιασει το Koolance? Μπορεις να στειλεις μια εικονα της δικιας σου για να καταλαβω τι πατεντα εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

To 1 και μοναδικο κλιψακι που εχει η συσκευασια της megahalem μπορει να ποιασει το Koolance? Μπορεις να στειλεις μια εικονα της δικιας σου για να καταλαβω τι πατεντα εχεις κανει?

Με 25άρη fan είναι κάπως έτσι:

dsc00084b.th.jpg

Με 38άρι όμως προεξέχει και βρίσκει στις μνήμες:

dsc00129to.th.jpg

Την έχω πιάσει με δεματικά από τα πλάγια όπως φαίνεται παρακάτω:

dsc00131c.th.jpg

Ελπίζω να βοήθησα.

ΥΓ σορυ για τις χάλια φωτογραφίες. Είναι τραβηγμένες από κινητό (... η φωτογραφική είναι σε διακοπές αυτή την στιγμή:p).

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω: σε απασχολεί το θέμα "θόρυβος" ή όχι? Αν όχι, πάρε δύο Delta και έληξε. Τι ασχολείσαι με CoolerMaster και ιστορίες για αγρίους? Αν πάλι σε απασχολεί το θέμα "θόρυβος", παράτα τις γιαλαντζί λύσεις με τα φωτάκια και τα μπλιμπλίκια και κοίτα να βρεις ποιοτικά κομμάτια να κάνεις σωστά τη δουλειά σου.

Φίλε Ερνέστο 'Εχεις κάποια πρόταση που να πετυχαινει μεγάλη παροχή , υψηλή στατική πίεση και χαμηλό θόρυβο;

Αν ναι θα σου είμαι υποχρεος γιατί και εγώ ψάχνομαι να πετύχω το τέλειο συμβιβασμό.

Μου φάνηκε οτι οι Cooler Master λόγω της διαμόρφωσης του πτερυγίου τους κάτι έχουν να δώσουν (για τα φωτάκια ποσώς ενδιαφέρομαι, αλλά οι συγκεκριμένοι λένε ότι δίνουν 20CFM και 3mm H2O παραπάνω από τους άνευ μπλιμπλικίων.

Αναμένω ιδέες.

Καλό ξημέρωμα!

Link to comment
Share on other sites

Μη δίνεις καμία βάση στο τί λένε, paramythation τα περισσότερα...

Θα γίνω για άλλη μία φορά γραφικός και θα σου προτείνω έναν εξαιρετικό από κάθε άποψη ανεμιστήρα (ο οποίος εκτός των real world δοκιμών) διαπρέπει και στην πράξη:

http://www.eworld.com.gr/front/details/609

Ναι, είναι πανάκριβος. Πέραν τούτου, δεν έχω λόγια για το συγκεκριμένο φουρφούρι!... Το μόνο σίγουρο είναι ότι κάνει top στις 1400+, όπου και λάμπει δια της ακουστικής του απουσίας χαρίζοντας ταυτόχρονα κορυφαία ψύξη στη Η50 μου.

dsc08162custom.th.jpg

σσ. Βλέπω έπεσε και η τιμή του κατά 0,5€ από το Γενάρη. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ερνέστο 'Εχεις κάποια πρόταση που να πετυχαινει μεγάλη παροχή , υψηλή στατική πίεση και χαμηλό θόρυβο;

Αν ναι θα σου είμαι υποχρεος γιατί και εγώ ψάχνομαι να πετύχω το τέλειο συμβιβασμό.

Μου φάνηκε οτι οι Cooler Master λόγω της διαμόρφωσης του πτερυγίου τους κάτι έχουν να δώσουν (για τα φωτάκια ποσώς ενδιαφέρομαι, αλλά οι συγκεκριμένοι λένε ότι δίνουν 20CFM και 3mm H2O παραπάνω από τους άνευ μπλιμπλικίων.

Αναμένω ιδέες.

Καλό ξημέρωμα!

Scythe Gentle Typhoon ΑΡ-14, κορυφή σε ψυγεία και cpu coolers λόγω του υψηλού static pressure που έχουν. Έχει ακετά μεγαλύτερο airflow από τους BeQuit αλλά και 1-1.5 dB πάνω στο θορυβο. Υπάρχει και ο δυνατότερος ΑΡ-15 αν θες κάτι παραπάνω σε airflow.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να αμφισβητώ τις αρετές των Scythe (ή να γνωρίζω με ακρίβεια τα τεχνικά τους), νομίζω ότι το απόλυτο συγκριτικό πλεονέκτημα των Bequiet έγγειται ακριβώς στο γεγονός ότι μπορεί "στα χαρτιά" να εμφανίζονται υποδεέστεροι, αλλά στην πράξη αποδεικνύονται οι καλύτεροι καθώς μπορεί κάποιος να τους τρέχει στην τσίτα χωρίς το παραμικρό ίχνος "ηχορύπανσης" (στην κυριολεξία βελούδινη λειτουργία εξαιρετικά ομαλή ροή/πολύ καλή έδραση πτερυγίων). Θα στοιχημάτιζα ότι οι Gentle Typhoon σίγουρα παρουσιάζονται πιο "θορυβώδεις", οπότε αν κάποιος έχει ζητηματάκι με το θόρυβο θα αναγκαστεί αν τους περιορίσει σε στροφές, άρα το θεωρητικό πλεονέκτημα σε airflow/whatever ισοφαρίζεται (για να μην πω υποσκελίζεται).

Πέρα από τις παραφιλολογίες μου, μόνο μία δοκιμή τύπου Α/Β θα έβγαζε νικητή, αν ακι γενικά σε τέτοια επίπεδα ποιότητας (USC_vs_GentleTyphoon) δύσκολα αγοράζει κάποιος "φόλα"... Oπότε, το μόνο που έχει να κάνει ο φίλος μας είναι να εμπιστευτεί ένα όνομα και να κάνει την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να αμφισβητώ τις αρετές των Scythe (ή να γνωρίζω με ακρίβεια τα τεχνικά τους), νομίζω ότι το απόλυτο συγκριτικό πλεονέκτημα των Bequiet έγγειται ακριβώς στο γεγονός ότι μπορεί "στα χαρτιά" να εμφανίζονται υποδεέστεροι, αλλά στην πράξη αποδεικνύονται οι καλύτεροι καθώς μπορεί κάποιος να τους τρέχει στην τσίτα χωρίς το παραμικρό ίχνος "ηχορύπανσης" (στην κυριολεξία βελούδινη λειτουργία εξαιρετικά ομαλή ροή/πολύ καλή έδραση πτερυγίων). Θα στοιχημάτιζα ότι οι Gentle Typhoon σίγουρα παρουσιάζονται πιο "θορυβώδεις", οπότε αν κάποιος έχει ζητηματάκι με το θόρυβο θα αναγκαστεί αν τους περιορίσει σε στροφές, άρα το θεωρητικό πλεονέκτημα σε airflow/whatever ισοφαρίζεται (για να μην πω υποσκελίζεται).

Πέρα από τις παραφιλολογίες μου, μόνο μία δοκιμή τύπου Α/Β θα έβγαζε νικητή, αν ακι γενικά σε τέτοια επίπεδα ποιότητας (USC_vs_GentleTyphoon) δύσκολα αγοράζει κάποιος "φόλα"... Oπότε, το μόνο που έχει να κάνει ο φίλος μας είναι να εμπιστευτεί ένα όνομα και να κάνει την αγορά.

O AP-14 όπως είπα και παραπάνω είναι ένα λίγο πιο θορυβώδης από τον Bequiet αλλά υπάρχουν 5 διαφορετικοί GT's (από 500rpm έως 1850rpm) οπότε ο καθένας διαλέγει ανάλογα με τις απαιτήσεις του.

Εδώ ένα review του Bequiet με τον Scythe GT AΡ-14.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια.

Το θέμα με ενδιαφέρει γιατί σε ένα project που φτιάχνω,

(http://thelab.gr/showthread.php?p=1062809024#post1062809024)

έχω να "αντιμετωπίσω" σε όλες τις εισόδους αέρα φίλτρα κατά της σκόνης , και μάλιστα πυκνά.

Άν σε αυτό συνυπολογίσεις την σχετικά γρήγορη συσώρευσή της πάνω στα φίλτρα, τα πράγματα δυσκολεύουν ακόμα περισότερο , οπότε η καλή στατική πίεση είναι απαραίτητη.

Το σύστημα των αναμιστήρων θα το ελέγχει ένας έξυπνος fan controller, οπότε ίσως δεν είναι κακή ιδέα το να τοποθετηθούν ανεμιστήρες με μεγάλη πίεση (έστω και αν κάνουν θόρυβο), οι οποίοι θα δουλέυουν αθόρυβα σε λίγες στροφές , και μόνο αν τα πράγματα "ζορίσουν" , η τα φίλτρα "βρομίσουν" , τότε να "γκαζώνουν" προκειμένου να διατηρηθούν οι θερμοκρασίες χαμηλά, και ο θόρυβος δεν νομίζω ότι μέσα στον γενικό΄χαλασμό (βλέπε game rig), να γίνεται ιδαίτερα ενοχλητικός.

Σε αυτή τη λογική ταιριάζει καλύτερα ο Gentle Typhoon και μάλιστα απ' ότι είδα υπάρχουν και μοντέλα που βγάζουν μέχρι 150 CFM, 12,5 mmH2O.!!!

Ίδωμεν λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες για ψυγειο με πυκνα fins τι θα προτεινατε???Μιλαμε παντα για για τριπλο ψυγειο......:offtopic2: Ειδα αυτο το συγκριτικο

http://www.madshrimps.be/?action=getarticle&number=34&artpage=4160&articID=936

αλλα και παλι δεν ξερω ειλικρινα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδες για ψυγειο με πυκνα fins τι θα προτεινατε???Μιλαμε παντα για για τριπλο ψυγειο......:offtopic2: Ειδα αυτο το συγκριτικο

http://www.madshrimps.be/?action=getarticle&number=34&artpage=4160&articID=936

αλλα και παλι δεν ξερω ειλικρινα....

Gentle Typhoon AP-15 :worship:
Link to comment
Share on other sites

6το συγκριτικο δεν προσφερει και τπτ αξιολογο

οι μετρησεις ειναι τελειως πλασματικες

δεν καθεται κανεις να ακουει εναν ανεμιστηρα απο αποσταση 1εκ...

ουτε το μηχανημα μετρησης airflow που χρησιμοποιειται δεινει σωστα νουμερα

επισης στα αρχικα σταδια της καμπυλης αποδοσης/θορυβο

αυτο δλδ που ενδιαφερει οσους κοιτανε και την ησυχια πλην της αποδοσης

το γραφημα ειναι τοσο πηγμενο που δεν βγαζεις ακρη με το ποιο ανεμιστηρακι κανει τι ακριβως

παρα μονο οταν φτασεις στα τελλειωματα των καμπυλων αποδοσης

Σε γενικες γραμμες εγω θα σου προτεινα το εξης

εφοσον ακουσες αυτον τον ανεμιστηρα και σου φανηκε τελειως αθορυβος

(τα db του σιγουρα δεν ειναι 19 αλλα μαλλον ~26)

και το ψυγειο σου στo cosmos θα εχει και ετσι κι αλλιως μια τριαδα αθορυβους 12αρηδες Coolermaster

σε διαταξη pull στο ψυγειο της οροφης να βοηθανε

μπορεις να επιλεξεις ευκολα ενα ψυγειο τυπου gtx υψηλης αποδοσης

και να τοποθετησεις ακομα μια τριαδα ανεμιστηρων σαν τους CM που ειδαμε πριν

η ακομα και Scythe Gentle Typhoon Fan 1850 rpm αλλα και S-FLEX Fan SFF21F - 1600 rpm

καποιο μοντελο δλδ με σταθμη εως 30db και αποδοση 60cfm+

και να εχεις ενα αποδοτικο κυκλωμα ικανο να στηριξει χαλαροτατα

και τον επεξεργαστη σου κλοκαρισμενο και μια 5970 με full cover waterblock

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμες εγω θα σου προτεινα το εξης

εφοσον ακουσες αυτον τον ανεμιστηρα και σου φανηκε τελειως αθορυβος

(τα db του σιγουρα δεν ειναι 19 αλλα μαλλον ~26)

και το ψυγειο σου στo cosmos θα εχει και ετσι κι αλλιως μια τριαδα αθορυβους 12αρηδες Coolermaster

σε διαταξη pull στο ψυγειο της οροφης να βοηθανε

μπορεις να επιλεξεις ευκολα ενα ψυγειο τυπου gtx υψηλης αποδοσης

και να τοποθετησεις ακομα μια τριαδα ανεμιστηρων σαν τους CM που ειδαμε πριν

η ακομα και Scythe Gentle Typhoon Fan 1850 rpm αλλα και S-FLEX Fan SFF21F - 1600 rpm

καποιο μοντελο δλδ με σταθμη εως 30db και αποδοση 60cfm+

και να εχεις ενα αποδοτικο κυκλωμα ικανο να στηριξει χαλαροτατα

και τον επεξεργαστη σου κλοκαρισμενο και μια 5970 με full cover waterblock

Ειδικα αυτο το τελευταιο με πετυχες σε αδυναμη στιγμη....Το απογευμα κοιταζα μπλοκ για την 470:dots:ειλκρινα η συγκινηση ηταν μεγαλη :cry:

Στο θεμα μας. Αυριο θα εχω στο καταστημα να δω τον 90cfm να δω θορυβο μιας και ενας στη δουλεια μου ειπε ππως κανει λιγο θορυβο αν και ειναι λιγο περιεργος σε αυτο το θεμα:dots:αλλα θα εχω την δυνατοτητα να τους ακουσω την στιγμη που θα κανω την αλλαγη στα κουτια. Κοιτα και οι scythe και καποιοι coolermaster φαινονται ιδανικη λυση. Θα δω αυριο και θα γραψω εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Χθες ετυχε και ακουσα coolermaster 20rb 3bn και δεν ξερω σε φασαρια δεν ακουστηκαν ενοχλητικοι αλλα ειχαν πολυ καλη ροη και πιεση αερα.... (Μιλαμε παντα μεσα σε case και τους ακουσα σε 50% και τερμα)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=WOT6yBXe3lw&fmt=34]YouTube - A12025-20RB-3BN-F1[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.