Jump to content



πως θα καθαρίσω τα κυκλώματα από την λίγδα;


jsmith6

Recommended Posts

Βρήκα ένα PC στα σκουπίδια. Δουλευεί και είναι Athlon XP. Μπορώ να του βρω καλή χρήση αλλά τα κυκλώματά του (motherboard, VGA, όλα) είναι μέσ'την λίγδα.

Υπάρχει τρόπος να τα καθαρίσω δίχως να κάνω ζημιά;

Μπορώ απλά να το βάλω σε νερό με Ajax μέσα; :p

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ειδικός "αφρός" για τέτοια πράγματα. Απλώνεις την "μπουγάδα" εκεί μέσα, και με ένα πανάκι μαζεύεις τον αφρό. Δεν υπάρχει θέμα για short curcuit μιας και ο αφρός αυτός εξατμίζεται πολύ γρήγορα και δεν αφήνει υπολείματα άλατα, τα οποία μπορεί να βραχυκυκλώσουν την μητρική κτλ.

Στο saturn είχα πάρει ένα τέτοιο με κανα τάλιρο, ψάξε εκεί που έχει καθαριστικά και για τις οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

Define λίγδα. Γενικά νεράκι και καλό στέγνωμα. Όχι αλκοόλ γιατί βγάζει και το βερνίκι της πλακέτας καμιά φορά.

Λίγδα = λάδι/λίπος + σκόνη.

Την απλή σκόνη φυσικά την βγάζω με πεπιεσμένο αέρα.

Okey παιδιά, αλλά το ονόπνευμα είναι αλκοόλ. Ό ένας μου λέει να βάλω, ο άλλος όχι, τι κάνω; :p

Θα δω μήπως υπάρχει κάπου ο αφρός.

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές οινόπνευμα καθαρό τόσο σε μνήμες RAM όσο και σε κάρτες γραφικών για καθαρισμό των επαφών....μπορώ να πω ότι δεν δημιουργήθηκε ποτέ πρόβλημα, ίσα ίσα που τα μέθυσα και πήγαιναν καλύτερα :p:tomato:

Link to comment
Share on other sites

καθαριστικό επαφών φίλε μου είναι σπρευ κοστίζει περίπου 7 ευρώ και το χρησημοποιούν στα ποτενσιόμετρα και οχι μόνο...

Αν το πάρεις θα ζητήσεις αυτό που δεν περιέχει λάδι.. κάνει πολύ καλή δουλειά.

EDIT: το βρήκα http://www.zorzosae.gr/index.php?target=products&product_id=30033

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.