Jump to content



Q9550 overclocking problem


intel_inside

Recommended Posts

γεια σας παιδια,θα ηθελα την βοηθεια σας,σχετικα με τον υπερχρονισμο του 9550,οτι και αν προσπαθησα,για καποιο λογο δεν παει με τιποτα παραπανω απο 361χ8,5 ακομα και ενα παραπανω δεν ανοιγει καθολου η βγαζει μπλε οθονες

μια βοηθεια για το τι μπορει να φταιει please :(

ΣΥΣΤΗΜΑ

μητρικη :ASUS P5QC 775

επεξεργαστης : core 2 quad Q9550 2.83 (τωρα τρεχει στα 3,07)

μνημες: 2x1 gb CORSAIR DDR3 1333 mhz (τωρα τρεχουν στα 1445 )

γραφικα:ATI RANDEON HD 4650

τροφοδοσια: 2 in 1 550 + 450 watt

OS: WINDOWS 7 ULTIMATE 64bit

293f3vd.jpg

2hxac14.jpg

2ecdczp.jpg

2u44y88.jpg

i4i728.jpg

οι θερμοκρασιες ειναι καλες μεχρι εδω

124bvgk.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν τον πειραξα μεσω bios γιατι για καποιο λογο που δεν καταλαβαινω τα ρευματα ειναι στο auto και δεν γινεται manual, αλλα ουτε και το fsb αλλαζει εκτος απο προκαθορισμενες τιμες με maximum ta 400,τον πειραξα με το προγραμματακι της μητρικης το allsuite

P45 και DDR3 ποτε δεν τα "πηγαν" καλα.

2 μητρικες εχω δοκιμασει.

Ουτε stock δεν δουλευαν οπως επρεπε..

οι μνημες ειναι το προβλημα δηλαδη?

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια

Link to comment
Share on other sites

δεν τον πειραξα μεσω bios γιατι για καποιο λογο που δεν καταλαβαινω τα ρευματα ειναι στο auto και δεν γινεται manual, αλλα ουτε και το fsb αλλαζει εκτος απο προκαθορισμενες τιμες με maximum ta 400,τον πειραξα με το προγραμματακι της μητρικης το allsuite

οι μνημες ειναι το προβλημα δηλαδη?

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια

Βασικα καλο θα ειναι να αφησεις στην ακρη τα προγραμματακια και να κανεις OC μεσω του BIOS.

Αν google-αρεις το μοντελο της μητρικης σου και το CPU σου θα βρεις αρκετα setup πιστευω για να ξεκινησεις απο καπου.

Για το σκελος Β. εγω προσωπικα δεν "συμπαθησα" το συνδιασμο P45+DDR3.

-αντιθετως με το Χ48+DDR3 που ηταν σταθεροτατη πλατφορμα-

Link to comment
Share on other sites

Βασικα καλο θα ειναι να αφησεις στην ακρη τα προγραμματακια και να κανεις OC μεσω του BIOS.

Αν google-αρεις το μοντελο της μητρικης σου και το CPU σου θα βρεις αρκετα setup πιστευω για να ξεκινησεις απο καπου

.αυτο κανει και το all suite της μητρικης,και μαλιστα εχει οριο 800 ενω στο bios 400.
Εβαλες το AI overclock tuner manual και δεν το παιρνει?
ακριβως το εβαλα manual και δεν το πιαρνει,οποτε δεν μπορω να πειραξω τις τιμες απο κει
Link to comment
Share on other sites

Περιεργο μου φαινεται να μην παιρνει το manual.Εγω θα δοκιμαζα κανα bios update παντως για να ειμαι σιγουρος.Βασικα παντως τα προγραματα για overclock μεσα απο windows δεν ειναι η καλυτερη λυση.Κανε κανενα update (προσεκτικα χωρις να καταστρεψεις την mb) και το ξανασυζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

οπως τα λεει ο leo ειναι....του τυπου p45+ddr3 δεν πανε καλα τα ακουω βερεσε...υπαρχουν bios για την μητρικη σου και μονταρισμενα...τσεκαρε και exremesystems για bios και ρυθμισεις..α και γιατι εχεις δυο τροφοδοτικα?υπαρχουν εκει εξω πολυ καλα επωνυμα 80+ τροφοδοτικα με τοσες ασφαλιστικες δικλειδες που ουτε ups χρειαζεσαι....

Link to comment
Share on other sites

οπως τα λεει ο leo ειναι....του τυπου p45+ddr3 δεν πανε καλα τα ακουω βερεσε...υπαρχουν bios για την μητρικη σου και μονταρισμενα...

Βερεσε ακουτα.

Εγω καταθετω την "μικρη" εμπειρια μου για οσο ασχοληθηκα με P45+DDR3.

Aς ξεκινησει να περναει νεοτερα -μοντερισμενα ή μη- bios και εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα με p45 χτυπαει ανετα 450fsb με τετραπυρηνο.Τωρα το προβλημα ειναι γιατι δεν αλλαζει ρευματα και οχι αν εχει ddr3.Γενικοτερα υπαρχουν ψιλοπροβληματα σε p45+ddr3 αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μητρικη δεν μπορει να κανει ο/c και μαλιστα αρκετα ικανοποιητικο!!(συνηθως το p45 παει παραπανω fsb απο p35/x38/x48)

Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα με p45 χτυπαει ανετα 450fsb με τετραπυρηνο.Τωρα το προβλημα ειναι γιατι δεν αλλαζει ρευματα και οχι αν εχει ddr3.Γενικοτερα υπαρχουν ψιλοπροβληματα σε p45+ddr3 αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μητρικη δεν μπορει να κανει ο/c και μαλιστα αρκετα ικανοποιητικο!!(συνηθως το p45 παει παραπανω fsb απο p35/x38/x48)

Εγω κομπλε ειμαι μεχρι 480.

Αλλα ειμαι DDR2.

Οπως και να χει ειμαστε εκτος θεματος.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,εχω κανει update στην τελευταια εκδοση του bios,τα δυο τροφοδοτικα ειναι απλα δοκιμη,και λειτουργουν μια χαρα,αλλα και με ενα πριν το ιδιο συνεβενε,τελικα εχει δικιο ο mod πιθανον να φταινε οι ddr3,απο τα logs και απ οτι προλαβαινω να δω στις μπλε οθονες μαλλον εκει εγκειται το προβλημα αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι,οσον αφορα το bios ναι μεν μ αφηνει να το κανω manual το AI overclock tuner ( μαλλον δεν το εξηγησα καλα πιο πανω) αλλα απο κει και περα το μονο που με αφηνει να κανω ειναι να πειραξω το fsb οπου εκει 4 προκαθορισμενες τιμες 200,333 το deafault, και 400 to maximum,απο κει και περα δεν μ αφηνει να αλλαξω ουτε τα ρευματα ουτε τιποτα αλλο,ειναι ολα στο auto και δεν αλλαζουν.ολα εκτος απο τα gtl οπου δινει τρεις τιμες 0,63 0,65 κλπ καθως και auto

thanks που ασχολειστε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που κοιτας ειναι το strap υποθετω και οχι το fsb.Μια αλλη τιμη ειναι το fsb που λογικα ειναι 333 απο default και τις τιμες τις βαζεις απο πληκτρολογιο.Απλα περνας απο πανω και γραφεις δηλαδη την τιμη που θες απο πληκτρολογιο.Το στραπ ειναι για να αλλαζεις τον διαιρετη ωστε να πας τις μνημες εκει που θες.Βασικα δοκιμασε καποιο strap για να πας ποιο χαμηλα τις μνημες γιατι blue screen μπορει να τρως και απο κει(266 strap an exei).

Link to comment
Share on other sites

τελικα τα καταφερα,ειμαι τοσο βλακας και αυτοματοποιημενος που δεν προσεξα οτι ελεγε <<by clicking>> γιαυτο δεν μπορουσα να αλλαξω τις τιμες,τελικα φταει κατι με τις μνημες

ισως τωρα μπορειτε να βοηθησετε

nnuwl0.jpg

εδω θα επρεπε να λεει 800 mhz

29kufs1.jpg

αναγκαστικα να αφησω τις μνημες χειροκινητα στα 1200 οπως βλεπετε γιατι στα 1600 κανονικα που θα πηγεναν δεν ανοιγε ο υπολογιστης,οποτε απλα θελω να μου πειτε μηπως μπορω να πειραξω χειροκινητα καποια απ τις τιμες που βλεπετε auto στα ρευματα ωστε να μην υπαρχει προβλημα και με τις μνημες

2eqcqyo.jpg

95q8hx.jpg

κατι που μπορω να αλλαξω εδω?

34hf57s.jpg

οι θερμοκρασιες φαινονται καλες εως εδω

2safj8g.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιξε με το fsb strap to northbridge που λεει.Βαλε εκει καποιο αλλο διαιρετη 266 η 333 και τσεκαρε τι τιμες παιρνουν οι μνημες μετα.Στην προτελευταια φωτο βαλε cpu voltage manual.Επισης βλεπω στην τελευταια φωτο οτι εχεις 11,4v στην 12v το οποιο σημαινει οτι αν τρεξεις κανενα links(occt) το πιο πιθανο ειναι να φας restart.Τα 2 τροφοδοτικα που εχεις τα εχεις γεφυρωσει?Γενικοτερα δεν και πολυ καλη ιδεα να εχεις 2 τροφοδοτικα για πολλους και διαφορους λογους.

Link to comment
Share on other sites

Παιξε με το fsb strap to northbridge που λεει.Βαλε εκει καποιο αλλο διαιρετη 266 η 333 και τσεκαρε τι τιμες παιρνουν οι μνημες μετα.Στην προτελευταια φωτο βαλε cpu voltage manual.Επισης βλεπω στην τελευταια φωτο οτι εχεις 11,4v στην 12v το οποιο σημαινει οτι αν τρεξεις κανενα links(occt) το πιο πιθανο ειναι να φας restart.Τα 2 τροφοδοτικα που εχεις τα εχεις γεφυρωσει?Γενικοτερα δεν και πολυ καλη ιδεα να εχεις 2 τροφοδοτικα για πολλους και διαφορους λογους.

Όντως αυτό με τα δύο τροφοδοτικά δεν το συνιστώ ούτε γώ.

Προτιμότερο να έχει κάτι παραπάνω απο 12v αλλά όχι παρακάτω...

Link to comment
Share on other sites

Παιξε με το fsb strap to northbridge που λεει.Βαλε εκει καποιο αλλο διαιρετη 266 η 333 και τσεκαρε τι τιμες παιρνουν οι μνημες μετα.Στην προτελευταια φωτο βαλε cpu voltage manual.Επισης βλεπω στην τελευταια φωτο οτι εχεις 11,4v στην 12v το οποιο σημαινει οτι αν τρεξεις κανενα links(occt) το πιο πιθανο ειναι να φας restart.Τα 2 τροφοδοτικα που εχεις τα εχεις γεφυρωσει?Γενικοτερα δεν και πολυ καλη ιδεα να εχεις 2 τροφοδοτικα για πολλους και διαφορους λογους
ναι τα εχω γεφυρωσει γκρι και πρασινα καλωδια του 24πινου και εκιννουν και τερματισζουν ταυτοχρονα,δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα,μαλλον το speedfan δεν διαβαζει καλα γιατι πχ εδω βλεπουμε αλλα

θα ρυθμισω το northbrige καμμια ιδεα για τα ρευματα τι και ποσο να πειραξω...

21sy9s.jpg

Link to comment
Share on other sites

/θα ρυθμισω το northbrige καμμια ιδεα για τα ρευματα τι και ποσο να πειραξω.../

Αυτα πρεπει να τα κοιταξεις μονος σου γιατι καθε μητρικη εχει τα δικα της νουμερα(ακομα και ιδια μοντελα).Δοκιμασε μεχρι ποσα fsb μπορεις να φτασεις χωρις επιπλεον ρευμα στο northbridge και οταν φτασεις σε σημειο ασταθειας σιγα σιγα βαλε ρευμα μεχρι να εισαι σταθερος.Γενικοτερα για να κανεις ενα καλo overclock na κοιταξεις να εισαι stable στα bench-test με το minimum ρευμα.Αν δεν εχεις καλη ψυξη μην τον πεθανεις τον cpu(κοιτα θερμοκρασιες σε στρεσαρισμα).Τρεξε κανενα occt και για το cpu και για το power supply να δεις τι κανεις θερμοκρασιες και τι γινεται και στην 12v.Γενικοτερα με 450fsb στα 3825 η cpu θα πας.Καλο ειναι να κοιταξεις το thread με overclock του q9550 εκει θα βρεις νουμερα που χρειαζεσαι μιας και καταφερες να πειραζεις τα ρευματα κτλπ.Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.