Jump to content



Οθόνη TFT 17''


lefteriz

Recommended Posts

Σκεφτομαι να αλλάξω οθόνη και να στραφώ σε μια 17αρα ΤFT.

Μερικές που έχω κατά νου ειναι Viewsonic VE700 (την έχω δει και live και μπορω να πω οτι με ικανοποίησε (http://www.viewsonic.com/products/lcd_ve700.htm )) και κάποια μοντέλα της Sony (HX73 ,S73 ?)

Η viewsonic ¨εχει 600ευρώ ενώ στερείται DVI και TCO03..

Τι λέτε ?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα μοντελα ειναι τα

-Viewsonic 171b/171s

-Sony X-73/HX-73

-Nec 1760NX

και φυσικα η νεα Samsung 172x που δυστηχως δεν υπαρχει ελλαδα:(

Για την VE700 δεν ξερω πολλα αλλα απο τους περισσοτερους εχω διαβασει οτι το dvi αξιζει οποτε δεν βλεπω τον λογo να μην δωσεις λιγα παραπανω(αλλωστε τι 600 τι 680) και να παρεις ενα καλυτερο μοντελο.Οθονη δεν αγοραζουμε καθε μερα;)

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια εδω

http://www.hardforum.com/showthread.php?threadid=723927

Προσωπικα θα πηγαινα για την Χ73 λογω εμφανισης(αυτην μαλλον θα παρω συντομα οποτε μπορω να σου πω εντυπωσεις τοτε)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lefteriz

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Εχω σχεδον καταλήξει ή στην Sony X73 'η την Viewsonic 171b.... θα κατέβω το απόγευμα να δω τιμές!

Σε καμια βδομαδα θα εχω την δικια μου Χ73 οποτε μπορω να σου πω εντυπωσεις τοτε

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την hx73 της sony και ειναι απλα αψογη! Πολυ καλο disign φοβερες επειδοσεις σε ταινιες παιχνιδια και οτι αλλο θελεις! Αλλα το κορυφαιο για αυτην ειναι οτι ρυθμιζει αυτοματα (αν το επιλεξεις) το brightnes αναλογα με τον φωτισμο του περιβαλοντος! Απλα τελεια! Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά....

Ακόμα δεν εχω αποφασίσει.....

Σκέφτομαι μια και θα τα στάξω και θα πάρω με δόσεις να ανέβω σε ίντσες και να πάω στις 19.... και είδα μια πολύ καλη της LG την 1910S... Έχει κανείς γνώμη γι αυτή την οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Εχε υπ'οψη σου οτι οι 17αρες με χαμηλο responce time το βγαζουν με οχι full χρωμα. Γι αυτο και καποιες με 20ms response ειναι καλυτερες για gaming απο οτι με 16ms.

Και εγω οταν πηρα TFT ημουν αναμεσα σε 17αρα ή 19αρα και τελικα πηγα σε 19αρα. Πηρα μια ΑΟC LM-919 απο το πλαισιο με 25ms (η οποια εχει πέσει στα 489 χωρις φπα τωρα :eek: ). Ναι υπαρχει ghosting αλλα μπορω και παιζω Far Cry υπερανετα. Οσο για τα dvd ειναι παρα πολυ καλα και η διαφορα της ιντσας ειναι αρκετη.

Προφανως και με μια 17αρα θα ημουν καλυτερα αλλα δεν παιζω μονο στο pc μου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε ρε παιδιά!

Καμιά σίγουρη γνώμη για 19άρα TFT. Εντάξει δεν είμαι τρελαμένος με παιχνίδια, παίζω που και που.

LG 1910S, Samsung 192V, Philips 19'' (δεν θυμαμαι μοντέλο) κλπ.??

Link to comment
Share on other sites

Να'μαι και γω στην αναζητηση TFT οθονης.

Υπαρχει πρακτικη διαφορα DVI και VGA analog; Ξερω την τεχνικη διαφορα τους, απλα θα ηθελα να πειτε αν ξερετε πρακτικα τι χανω/κερδιζω. Γιατι ψηνομαι για την πολη φτηνη LG 1715S. Εχει 16ms rt, 400 +ΦΠΑ και ειναι κουκλα, αλλα εχει μονο VGA εισοδο.

Τι λετε λοιπον για το DVI;+

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 12:49]

Να'μαι και γω στην αναζητηση TFT οθονης.

Υπαρχει πρακτικη διαφορα DVI και VGA analog; Ξερω την τεχνικη διαφορα τους, απλα θα ηθελα να πειτε αν ξερετε πρακτικα τι χανω/κερδιζω. Γιατι ψηνομαι για την πολη φτηνη LG 1715S. Εχει 16ms rt, 400 +ΦΠΑ και ειναι κουκλα, αλλα εχει μονο VGA εισοδο.

Τι λετε λοιπον για το DVI;+

εγω παντως δεν βλεπω καμια...σε vga την εχω,... βεβαια μπορει να εξαρταται και απο την οθονη...η και απο το κατα ποσο ΘΕΣ!!! να δεις διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Εχω την HX73 και ειμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Ειχα πριν 21 ιντσες και δε μου λείπουν. Εκτος απο το αρχικο (μικρο) σοκ της διαφοράς, οι 17 ιντες ειναι υπεραρκετές για παιχνίδια. Ghosting δεν υπάρχει και το μικροπρόβλημα με το μάυρο ειναι κάτι που το έχω συνηθίσει και δε με ενοχλεί πια. Δε βλέπω και ταινίες βέβαια... Αυτο που ειναι πολύ καλο στην ΗΧ73, ειναι οτι έχει 3 εισόδους (2 αναλογικά + 1 DVI) και έτσι εδιωξα έτσι και την δεύτερη οθόνη...’δειασε το γραφείο...:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.