Jump to content



Ποιός είναι πιο απατεώνας.......?


τακης

Recommended Posts

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply
Yanni απ'οτι λέει το παληκάρι η κάρτα δεν είναι αυτή του stock.

(Off topic αλλα....πως κανω πολλαπλή παράθεση?):red:

Υπήρχαν κάποια posts πριν μερικές ώρες - προφανώς τα παιδιά της ΔΟ καθάρισαν το thread - που άφηναν υπόνοιες ότι η κάρτα μπορεί να ήταν από τις προσφορές.

Link to comment
Share on other sites

παρανομο να το πουλήσεις σε άλλη αξια δεν έιναι κατα εμε......ηθικό όμως σίγουρα δεν είναι.

Τώρα με τις προσφορές που έχουν βγεί ο όποιοσδήπορε παέι να πουλήσει κάτι δικό του και τύχει να έχει βρεθεί το ίδιο προϊν σε πρόσφορα άμεσα γίνεται δακτυλοδεικτούμενος χώρις πρώτα να ρωτάμε τον ίδιο..όπως και να χεί το θέμα είναι αν σε συμφέρει εσένα με τα λεφτά που διαθέτεις να πάρεις αυτό που πουλάει, στην τιμή που το πουλάει........και όχι αν βγάζει κέρδος από αυτό......

και ξαναλέω ότι δεν συμφωνώ με αυτήν την πρακτική.....αν ήθελε ας άνοιγε μαγαζί !!!!:big_boss:

Link to comment
Share on other sites

To θρεντ καθαρίστηκε μόλις ξεκαθαρίστηκε από τον πωλητή πως η κάρτα ΔΕΝ είναι από στοκ χαους, και παίζει κανονική απόδειξη με τιμή αγοράς 380/390 (δεν θυμάμαι πόσα) ευρώ.

Οπότε όλα τα πόστ με εικασίες, και οι συζητήσεις γύρω από αυτά δεν είχαν πια βάση.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα απο την στιγμη που υπάρχει ηδη θεμα για το πλαισιο- προσφορες - κοροιδιες ουτε ξεχωριστα θρεντ χρειαζονται .Ασε που ετσι οπως παει θα κανουμε refresh και θα διαβαζουμε 5 στα 10 θρεντ για το πλαισιο . ++ οτι το θεμα δεν αφορα τον λαμπη καθως αλλο φορα αναφέρουν... . η γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

αυτή τη στιγμή υπάρχουν 3 ενεργά threads που αφορούν το πλαισιο... αυτό που ήθελε το πέτυχε...

μπαίνει καποιος στο Τι-Που-Ποσο και βλέπει παντού για πλαίσιο και πλαισιο κλπ... διαβάζει τα thread και του μένει η εντύπωση ότι παρόλο που το 90% των προσφορών δεν υπάρχει ίσως αν πάει στο πλαίσιο κάτι να βρει... ο στόχος επετεύχθει...οι πελάτες θα ξαναπάνε και ποιος ξέρει μπορεί τελικά ο πωλητής να τους πλασάρει κάτι άλλο...

ΥΓ: για να μην παρεξηγηθώ δεν το παίζω συνειδητοποιημένος καταναλωτής... και εγώ έχω αγοράσει από τις προσφορές του πλαισιού αλλά δεν πηρα και τα καταστήματα με τη σειρά... πήγα για συγκεκριμένο λόγο σε ένα κατάστημα και πέτυχα και 2 προσφορές που άξιζαν κατά τη γνώμη μου (μιας και χτίζω tower) και τις τσίμπησα... όπως και να χει ακομα και γω που γράφω τα παραπάνω έχω την εντύπωση ότι αν πάρω με τη σειρά τα καταστήματα κάτι θα βρω παρόλου που ξέρω ότι αυτός είναι ο σκοπός τους...:happy2:

Link to comment
Share on other sites

αυτή τη στιγμή υπάρχουν 3 ενεργά threads που αφορούν το πλαισιο... αυτό που ήθελε το πέτυχε...

μπαίνει καποιος στο Τι-Που-Ποσο και βλέπει παντού για πλαίσιο και πλαισιο κλπ... διαβάζει τα thread και του μένει η εντύπωση ότι παρόλο που το 90% των προσφορών δεν υπάρχει ίσως αν πάει στο πλαίσιο κάτι να βρει... ο στόχος επετεύχθει...οι πελάτες θα ξαναπάνε και ποιος ξέρει μπορεί τελικά ο πωλητής να τους πλασάρει κάτι άλλο...

Μπα μη το λες... Εγώ που δε πήρα πρέφα τις "προσφορές" του πλαισίου παρά μόνο χθες κι ετοιμάστηκα μες τη καλή χαρά να πάω να τσιμπήσω Lian li κουτάκι στα 50€, είπα να τσεκάρω και μία εδώ στο δελαμπ τι παίζει πρώτα και με το που διάβασα αυτά που διάβασα έκατσα στα αβγάκια μου κι ησύχασα

Link to comment
Share on other sites

και μενα καποιος μου εστειλε πμ για μια μητρικη που την πωλουσε bulk(εντελως τυχαια) 25 ευρω ενω στο στοκ χαουζ ηταν στα 6.5.

Αν και με βολευε, δεν την πηρα μονο και μονο για να μη του κανω τη χαρη

Link to comment
Share on other sites

και μενα καποιος μου εστειλε πμ για μια μητρικη που την πωλουσε bulk(εντελως τυχαια) 25 ευρω ενω στο στοκ χαουζ ηταν στα 6.5.

Αν και με βολευε, δεν την πηρα μονο και μονο για να μη του κανω τη χαρη

Εγώ θα έλεγα να ενημερώσεις την ΔΟ ποιος σου έστειλε πμ και να πάρει δρόμο από το forum, διότι άλλο το βάζω μια αγγελία - ακόμα και με ανεβασμένη τιμή και άλλο σπαμάρω τα μέλη του forum με πμς να δω ποιος θα τσιμπήσει.

Εγώ πάντως το ξεκαθαρίζω. Αν μου σταλεί πμ για πώληση προϊόντος στο άσχετο τον έχω καρφώσει χωρίς δεύτερη σκέψη. Υπάρχει και ένα όριο, υπάρχει και ένα subforum για αγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να ενημερώσεις την ΔΟ ποιος σου έστειλε πμ και να πάρει δρόμο από το forum, διότι άλλο το βάζω μια αγγελία - ακόμα και με ανεβασμένη τιμή και άλλο σπαμάρω τα μέλη του forum με πμς να δω ποιος θα τσιμπήσει.

Εγώ πάντως το ξεκαθαρίζω. Αν μου σταλεί πμ για πώληση προϊόντος στο άσχετο τον έχω καρφώσει χωρίς δεύτερη σκέψη. Υπάρχει και ένα όριο, υπάρχει και ένα subforum για αγγελίες.

ε, κοιτα.. αν ειχε βαλει αγγελια θα το εκανα διοτι παραβιαζει και ευθεως τους κανονες. Αλλα ειχα βαλει εγω "ζητηση" και μου εστειλε πμ οποτε.. νταξ, δε χαθηκε και ο κοσμος.

Απλα ενα παραδειγμα ηθελα να δωσω πανω στη συζητηση, δε με ενοχλησε ιδιαιτερα, απλα δεν ασχοληθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Το Πλαίσιο δεν είναι ιντερνετικό κατάστημα, απλά πουλάει και μέσω ιντερνετ. Ούτε νομίζω είναι νομικό θέμα το ότι δεν μπορείς να πάρεις μέσω ιντερνετ κάποια προϊόντα. Είναι πάντως ένα ερώτημα κατά πόσο είναι νόμιμο να διατηρεί προσφορές που (πλέον) δεν υπάρχουν για μέρες και σε εξευτελιστικές τιμές, τιμές κάτω του κόστους.

ρε παιδια, χαλαρώστε λίγο.

βλεπετε μια προσφορά, παιρνετε τηλέφωνο και ρωτατε.

1.αν δεν το σηκωσουν δεν ξαναπατατε εκει και ουτε ποτε

2. αν δεν το έχουν και πουν εξαντληθηκε δεν ξαναπατατε και φευγετε μακρια

3.αν πουν υπάρχει ή θα έρθει σε λιγο τοτε ΟΛΑ ΟΚ

ΞΕΚΟΛΕΙΣΤΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΡΕΜΗΣΕΤΕ....:beer:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, χαλαρώστε λίγο.

βλεπετε μια προσφορά, παιρνετε τηλέφωνο και ρωτατε.

1.αν δεν το σηκωσουν δεν ξαναπατατε εκει και ουτε ποτε

2. αν δεν το έχουν και πουν εξαντληθηκε δεν ξαναπατατε και φευγετε μακρια

3.αν πουν υπάρχει ή θα έρθει σε λιγο τοτε ΟΛΑ ΟΚ

ΞΕΚΟΛΕΙΣΤΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΡΕΜΗΣΕΤΕ....:beer:

Αν η ομάδα μου χάσει την Κυριακή, ούτε να ξεκολλήσω θα θέλω, ούτε να ηρεμήσω θα θέλω, ούτε να γίνω φίλαθλος άλλης ομάδας θα θέλω. Είμαι πελάτης του Πλαισίου, θέλω να συνεχίσω να είμαι πελάτης του Πλαισίου και θέλω το Πλαίσιο να συνεχίσει να είναι αυτό που ήξερα ως Πλαίσιο. Δεν θέλω να χαλάσει, δεν θέλω να κλείσει, δεν θέλω να με κοροϊδεύει. Τον Καρατάδε Τεχνόλοτζι θα τον κοιτάξω όταν θα έχω την σιγουριά ότι θα ικανοποιεί τις προϋποθέσεις που κάποτε ικανοποιούσε το Πλαίσιο και ταυτόχρονα όταν θα έχω διαπιστώσει ότι το Πλαίσιο του σήμερα δεν έχει καμιά σχέση με το πλαίσιο που ήξερα. Όταν για παράδειγμα το διαπίστωσα αυτό με το e-shop τους χαιρέτισα οριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν η ομάδα μου χάσει την Κυριακή, ούτε να ξεκολλήσω θα θέλω, ούτε να ηρεμήσω θα θέλω, ούτε να γίνω φίλαθλος άλλης ομάδας θα θέλω. Είμαι πελάτης του Πλαισίου, θέλω να συνεχίσω να είμαι πελάτης του Πλαισίου και θέλω το Πλαίσιο να συνεχίσει να είναι αυτό που ήξερα ως Πλαίσιο. Δεν θέλω να χαλάσει, δεν θέλω να κλείσει, δεν θέλω να με κοροϊδεύει. Τον Καρατάδε Τεχνόλοτζι θα τον κοιτάξω όταν θα έχω την σιγουριά ότι θα ικανοποιεί τις προϋποθέσεις που κάποτε ικανοποιούσε το Πλαίσιο και ταυτόχρονα όταν θα έχω διαπιστώσει ότι το Πλαίσιο του σήμερα δεν έχει καμιά σχέση με το πλαίσιο που ήξερα. Όταν για παράδειγμα το διαπίστωσα αυτό με το e-shop τους χαιρέτισα οριστικά.

Ετοίμασε μαντήλι και για το 2ο γίγαντα, τι άλλο πρέπει να κάνει για να το διαγράψεις ? (Εντελώς φιλικά :flower:)

Link to comment
Share on other sites

Ετοίμασε μαντήλι και για το 2ο γίγαντα, τι άλλο πρέπει να κάνει για να το διαγράψεις ? (Εντελώς φιλικά :flower:)

Κοίτα. Αυτό που κάνουν είναι γελοίο. Έχω αφήσει κάποιες σελίδες ανοιχτές και πραγματικά έχει πλάκα να κάνεις refresh και να βλέπεις κάποια προϊόντα να αλλάζουν ανάμεσα στα refresh από bulk (μπορείς να το παραγγείλεις online) σε "Μόνο στο τάδε κατάστημα" και ανάποδα. Το ποιο γελοίο το είδα σε επεξεργαστή όπου η τιμή του αλλάξε από 15.00€ σε 15.01€. Το γεγονός μάλιστα ότι ΔΕΝ προχώρησε η παραγγελία που έκανα μου δημιουργεί την εντύπωση ότι θα αρχίσουν να ρίχνουν από αύριο ή από Δευτέρα (προαποφασισμένα?) άκυρα του στυλ "Υπήρξε καθυστέρηση στην επεξεργασία της παραγγελίας σας λόγω προβλήματος του συστήματος. Δυστυχώς από την στιγμή που κάνατε την παραγγελία μέχρι σήμερα τα προϊόντα εξαντλήθηκαν".

ΑΛΛΑ, το ότι το Πλαίσιο δεν μου έδωσε π.χ. την 5850 στα 15€ δεν σημαίνει ότι θα πάψω να το εμπιστεύομαι για τις φυσιολογικές αγορές μου. Απλά όταν θα μιλάω για σοβαρό μαγαζί που σέβεται τους πελάτες του ΠΑΝΤΑ ΔΕΝ θα μιλάω για το Πλαίσιο. Μου έχουν φερθεί σωστά σαν κατάστημα αλλά ένα κατάστημα πρέπει να είναι σωστό απέναντι στους πελάτες του πάντα, όχι κάποιες φορές ή έστω και τις περισσότερες φορές. Πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Εδω παραλίγο να φάτε το παληκάρι με την κάρτα, που δεν έφταιγε κ δεν νομίζω αυτός που τον έδωσε εδώ στο τόπικ να του είπε "Φίλε μου, χίλια συγνώμη, ημουν μ@λ@κ@ς".

Δεύτερον ελεύθερη αγορά δεν έχουμε?

Αυτό πως όμως ερμηνεύεται?

Υπάρχει ένα αντικείμενο το οποίο κοστολογείται ένα Α ποσό.

Είναι κάποιος που πουλάει αυτό το αντικείμενο, αλλά όχι στην τιμή του Α ποσού αλλά σε μια τιμή Β που αυτή αντιστοιχεί είτε κοντά στο Α ποσό, είτε στο διπλάσιο, είτε στο μισό, δεν έχει σημασία.

ΕΣΥ σαν καταναλωτής, αν ξέρεις ότι το αντικείμενο αυτό κοστολογείται στο Α το ποσό

κ το βρεις απο τον πωλητή στην Β την τιμή, είναι στην κρίση σου να καταλάβεις άν οντως αυτη η τιμή είναι ευκαιρία ή κλέψιμο.

Για να μην αναλύσουμε όλη την εμπορική στρατηγική, περι στοκ - ανακατασκευασμένα - ευκαιρίες κτλπ.

Αυτή είναι η δύναμη του καταναλωτή.

Η ΕΠΙΛΟΓΗ που έχει να διαλέξεις ποιο σε συμφέρει πιο πολύ.

Έτσι λειτουργεί η αγορά κ καλά κάνει κατα την άποψη μου.

Τώρα αν αντικειμενικά αν δω αγγελία

"Υπολογιστής πλήρες με δώρο CRT οθόνη + πληκ/γιο - ποντίκι 750 ευρώ.

Προλάβετε. Άρχισε η σχολική χρονιά. Ευκαιρία για τα παιδιά σας"

Δεν είναι παραπλανητικό? Είναι!

Αλλά αφού αυτός το πουλάει τόσο τι σημαίνει? Ότι πρέπει να το αγοράσω?

Στην κρίση σου είναι να διαλέγεις τι σε συμφέρει κ τι όχι.

Άμα είσαι τσάκαλος, φτιάξε τον ίδιο υπολογιστή με 100 ευρώ,

που κ απο εκεί θα έχεις ένα 20% κέρδος

κ όσο ο άλλος προσπαθεί να πουλήσει τον υπολογιστή,

εσύ θα έχεις δώσει 10 απο αυτούς κ θα έχεις βγάλει ένα καλό κέρδος.

Αυτό είναι το πρόβλημα. Ότι κάποιοι αναζητάν το γρήγορο κέρδος κ παντού θα υπάρχουν τουρκόγυφτοι, αλλά πριν πάρετε την απόφαση να αντιδράσετε σε μια αισχροκέρδια, ψάξτε να δείτε πρώτα τι συμβαίνει πραγματικά, απο το να σταυρώσετε κατευθείαν τον χριστιανό. Σε αντίθετη περίπτωση η καταγγελία έχει σκοπό εγωιστικό κ στόχο αυτο-προβολής.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, επειδη εδω μεσα λιγο πολυ ολοι ξερουν τι παιζει με την τεχνολογια και το hardware, το να βγαινω εγω σαν γυφτος (βαλε οποιο κοσμιτικο επιθετο θες) και πουλαω καρτα που εχω αγοράσει 200€ (βαση απόδειξης) στα 300€, ειμαι μεγας αυνάν, αδερφή του ελέους και ξιπασμένος μακάκας. Πραγματικα αμα με εβρισκα στον δρόμο εκτος απο το βρίσιμο που θα μου εριχνα θα μου εδωνα και ενα χερι ξυλο να ερθω στα ισια μου απο την αυνανία που με δέρνει.

Ο νοων νοείτο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.