Jump to content



Ερώτηση σχετικά με Acer Aspire 5634 battery από ebay


Aligator21

Recommended Posts

Έχω στην κατοχή μου το Acer Aspire 5634.

Μετά από 2,5 χρόνια η μπαταρία του είχε φτάσει να κρατάει 10-15 λεπτά, έτσι αποφάσισα να αγοράσω μια από ebay.

Το Πάσχα που μας πέρασε, αγόρασα την μπαταρία και όλα ήταν μια χαρά. Κράταγε το λιγότερο 2-2.5 ώρες με νορμάλ χρήση.

Τον Αύγουστο λοιπό άρχισε να μου κάνει διάφορα κόλπα. Δεν κράταγε πολύ και έκλεινε πριν φτάσει η μπαταρία στο 3-5%, έκλεινε περίπου στο 60%.

Πλέον η μπαταρία μόλις φτάσει στο 76%, καπούτ!

Μέσο του BatteryCare (αλλά και άλλων software), βλέπω το εξής περίεργο...

Το Wear level της είναι μόλις 2,29% και από την συνολική χωρητικότητα των 51840 mWh, διαθέσιμα είναι τα 50652 mWh.

Τι στο καλό γίνεται; Γιατί ενώ το Wear level της είναι τόσοοο λίγο, κρατάει μόνο 15-20 λεπτά (περίπου);;

Να υποθέσω πως είναι τόσο αίσχος η μπαταρία και θέλει πέταμα; ή συμβαίνει κάτι άλλο;

Εδώ να σημειώσω πως η μπαταρία είναι 6 cells και παίζουν διάφορα σενάρια στο μυαλό μου...

1. Απλά είναι χάλια η μπαταρία (σκάρτα cells) και κρατάει τόσο λίγο

2. Μήπως κάποια κόληση έχει χαθεί (εάν η συνδεσμολογία των Cells είναι ανά ζεύγη) και έτσι δεν χρησιμοποιεί όλα τα Cells.

3. Να ανοίξω τις 2 μπαταρίες (original + ebay) και τα στοιχεία της ebay να τα βάλω στην Original, μήπως και η πλακετίτσα τα έχει παίξει;;;;

4. Κάτι άλλο το οποίο δεν έχω σκεφτεί;; :p

Άλλες ερωτήσεις :

1. Το νουμέρο 3 παραπάνω στέκει;;;

2. Πως στο καλό ανοίγει η μπαταρία;;;

Ebay μπαταρία

attachment.php?attachmentid=41146&stc=1&d=1287251419

Original μπαταρία

attachment.php?attachmentid=41147&stc=1&d=1287251426

post-1823-1416074637,1245_thumb.png

post-1823-1416074637,1632_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι απλα είναι χάλια η μπαταρία, οπως παρα πολλες που πουλανε στο ebay.

εχω παρει περιπου 10 μπαταριες απο ebay για διαφορα μοντελα και οι περισσοτερες μετα απο ενα διαστημα ειναι για πεταμα. Υπαρχουν βεβαια κ οι εξαιρεσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φορτισε φουλ την μπαταρια, μπες στο bios και αστο μεχρι να σβησει μονο του. 90% Θα σου διορθωθει. Α και εννοειται οι φορτησεις με σβηστο laptop. Επισης δοκιμασε να βαλεις καποιο προφιλ τυπου always on στα windows

Link to comment
Share on other sites

Φορτισε φουλ την μπαταρια, μπες στο bios και αστο μεχρι να σβησει μονο του. 90% Θα σου διορθωθει. Α και εννοειται οι φορτησεις με σβηστο laptop. Επισης δοκιμασε να βαλεις καποιο προφιλ τυπου always on στα windows

Δεν έχει διορθωθεί.

Το έχω δοκιμάσει και αυτό που λες.

Μέχρι και πλήρη φόρτιση και σύνδεση επάνω στην μπαταρία 2 ανεμηστήρια όλο το βράδυ να αποφορτιστεί τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.