Jump to content



[DIY] Powerbank απο παλια μπαταρια φορητου


Recommended Posts

καλημέρα 

πολύ ωραίο project.

Να σε ρωτήσω κάτι έχω και εγώ μία παλιά μπαταρία από φορητό παρατημένη εδώ και κάνα χρόνο. Για να μετρήσω σε κάθε   18650 μπαταρία τάση 3v πρέπει να την φορτίσω πρώτα? 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα, αν είναι αδεια τι θα μετρήσεις?

Αν δεν κανω λαθος τα 3 volt ειναι οταν η μπαταρια ειναι αποφορτισμενη, απο εκει και κατω μαλλον ειναι για πεταμα!

Ο φιλος unseen μετρησε 3,7 που αυτη εινει και η ονομαστικη ταση του cell λιθιου

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Χρήστο :T:

 

Να πω βέβαια στα παιδιά ότι η κολληση πάνω στις μπαταρίες, αν αυτές δεν έχουν λαμάκια, θέλει προσοχή με το κολλητήρι μην έχουμε κανα μπουμ.

Τρίψτε τις και λίγο με ένα γυαλόχαρτο αν σας δυσκολεύει το κόλλημα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Χρήστο :T:

Να πω βέβαια στα παιδιά ότι η κολληση πάνω στις μπαταρίες, αν αυτές δεν έχουν λαμάκια, θέλει προσοχή με το κολλητήρι μην έχουμε κανα μπουμ.

Τρίψτε τις και λίγο με ένα γυαλόχαρτο αν σας δυσκολεύει το κόλλημα.

Να συμπληρωσω οτι ειναι επικινδυνο να κολλησουμε τον ακροδεκτη της μπαταριας αν δεν εχει λαμακια. Εγω δεν θα το εκανα με λιθιου μπαταριες. Ισως με κολλητηρι με μεγαλη μυτη με μεγαλη θερμοχωριτικοτητα και οχι πανω απο 2 δευτερολεπτα!
Link to comment
Share on other sites

Τι έχω καταλάβει εγώ από τις (η)λιθίου.

 

Αν οι 18650 έχουν κυκλωματάκι προστασίας, πιθανόν όλες θα είναι πάνω από τα 3V μιας και το κύκλωμα θα τις έχει προστατέψει από υπερβολική αποφόρτιση. Αν όχι μπορεί να είναι και κάτω από τα 2V. Τώρα αυτό δεν ξέρω τι σημαίνει για την ποιότητα της μπαταρίας, αλλά και πάλι αν την βάλεις σε κάποιον φορτιστή για μπαταρίες λιθίου και την αφήσεις ώρα, ο φορτιστής θα στην φορτίσει και θα στην πάει μέχρι τα 4.2V όπου όλοι οι φορτιστές σταματάνε την φόρτιση. Αυτό ίσως να μην ισχύει με όλους τους φορτιστές, μιας και κάποιοι συμπεριφέρονται λες και δεν έχεις βάλει μπαταρία αν βάλεις κάποια με πολύ λίγα Volt, αλλά κάποιοι άλλοι θα τις φορτίσουν. Παλιά χρησιμοποιούσα ένα παλιό CF62 για να ανασταίνω τέτοιες μπαταρίες.

 

Από εκεί και πέρα ακόμα και αν ΟΛΕΣ οι παραπάνω μπαταρίες λιθίου δείξουν 3,7V, αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι είναι όλες καλές. Νομίζω ότι το καλύτερο που έχει να κάνεις κάποιος είναι να μετρήσει αυτές τις μπαταρίες ως προς το πόσο κρατάνε. Διότι μπορεί όλες να δείχνουν 3,7V και να φορτίζουν, μπορεί όμως η μία να μην μπορεί να φορτίσει το κινητό για πάνω από 5' και η άλλη να το φορτίζει για 30'. Οπότε θα πρέπει με κάποιο τρόπο να δοκιμαστεί και η κάθε μία ξεχωριστά και να μετρηθεί ο χρόνος που κράτησε κάποια συσκευή για παράδειγμα σε λειτουργία, ώστε στο powerbank να χρησιμοποιηθούν οι καλύτερες. Διότι αλλιώς μπορεί να βρεθείτε με ένα powerbank με τέσσερις 18650 μέσα των 2000mAh το οποίο όμως να αποδίδει λες και είναι των 1000-3000mAh. Άλλωστε και αυτές του εμπορίου, όλες 3.7V είναι και όλες καινούριες και γυαλιστερές είναι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλες κρατάνε το ίδιο.

 

Να προτείνω ως εναλλακτική για όποιον ζητάει κάτι σε μικρότερο μέγεθος το εξής powerbank που πήρα πριν μια βδομάδα από τον εν λόγω χρήστη/κατάστημα του eBay και το οποίο μέχρι στιγμής φαίνεται να είναι μια χαρά, αν και το μοντέλο που έχει o  unseen στο πρώτο post δείχνει εξαιρετική λύση για τα λεφτά του.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ανακύκλωση !

Χρήστο, κατ' ευθείαν στο πνεύμα της εποχής, πολύ ωραία πρόταση και εκτέλεση ! :)

 

Για το κόλλημα να υπερθεματίσω στα λεγόμενα περί προσοχής !

Θέλουμε εντυπώσεις από την τσινουά βάση !! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Δικιο εχετε για τις κολλησεις, δεν σκεφτηκα να βαλω warning, ειμαι της σχολης 30 bar στο αιθυλενιο να βγει το benchmark :p

 

Για να τις κολλησω γρηγορα ωστε να μην ζεσταθουν απλα ρυθμισα το κολλητηρι στην ανωτερη θερμοκρασια και χρησιμοποιησα αρκετη σολντερινη. Παραπανω απο 5-10 δευτερολεπτα δεν χρειαστηκε η καθε κολληση. Το datasheet λεει operating temperature μεχρι +60. Στο χερι μου που τις κρατουσα απλα χλιαρες ηταν μετα την κολληση. 

 

@yanni Οι δικες μου ειναι unprotected. Εχει εδω μερικα χαρακτηριστικα.

 

Υγ. Link με πολυ μπαταριοκολλημα

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος οδηγός!

 

Να συμπληρώσω με τη σειρά μου τα αξεσουάρ για τέτοιες δουλειές που χρησιμοποιώ από ebay

 

Για να είναι πιο εύκολες οι συδέσεις μου χρησιμοποιώ πλακέ μεταλλικά solder tabs, όπως αυτά εδώ :

 

1) http://www.ebay.de/itm/131379734816?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

2) http://www.ebay.de/itm/170627509139?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Τις άκρες που θα κολλήσω τις περνάω πρώτα με καλάι για να κολλάνε πιο εύκολα και γρήγορα πάνω στο άκρο της μπαταρίας.

 

 

 

Υπάρχουν προστατευτικά αντίστοιχα με τα εργοστασιακά για τα άκρα των μπαταριών, για αποφυγή βραχυκυκλωμάτων όπως τα παρακάτω :

 

1)http://www.ebay.de/itm/321384842597?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

2)http://www.ebay.de/itm/221404318929?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

 

 

Για την μέτρηση της υγείας των cells χρησιμοποιώ πολυφορτιστή τηλεκατευθυνόμενων, μετράει την ακριβή χωρητικότητα με φόρτιση/αποφόρτιση ανάλογα με τον τύπο του στοιχείου.

 

Έτσι τα κατηγοριοποιώ ανάλογα με το level "υγείας" που διαθέτουν.

 

Για κόλληση με κολλητήρι, σημαντικός ο καθαρισμός/λείανση της περιοχής με ντουκόχαρτο, ώστε να πιάνει η κόλληση όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.

 

 

Η εξωτερική θερμοκρασία του στοιχείου μπορεί να είναι υποπολλαπλάσια από την εσωτερική, οπότε καλό είναι να προσέχουμε τον χρόνο κόλλησης και να μην

 

εφυσυχαζόμαστε από το τί θερμοκρασία αισθανόμαστε με το χέρι μας εξωτερικά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Χρήστο :T:

 

Να πω βέβαια στα παιδιά ότι η κολληση πάνω στις μπαταρίες, αν αυτές δεν έχουν λαμάκια, θέλει προσοχή με το κολλητήρι μην έχουμε κανα μπουμ.

Τρίψτε τις και λίγο με ένα γυαλόχαρτο αν σας δυσκολεύει το κόλλημα.

εκτος αυτου και λιγο σολντερινη καλης ποιοτητας ειναι απαραιτητη και πριν την κολληση η μυτη του κολλητηριου πρπει να καθαρισει πολυ καλα και με σολντερινη και με νερο και σφουγκαρι...

γενικα οποιος δεν εχει πολυ καλη εμπειρια σε κολλησεις υπο διαφορες συνθηκες η δεν εχει καλο κολλητηρι που να μπορει να βγαλει υψηλες θερμοκρασιες καλυτερα να μην ξεκινησει να κολλαει πανω σε τετοιες μπαταριες

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Αν το καλάι που θα χρησιμοποιηθεί είναι καλής ποιότητας, εμπεριέχει σολντερίνη αντίστοιχης ποιότητας μέσα του , οπότε μπορείς να αποφύγεις την επιπλέον σολντερίνη.

Προσωπικά χρησιμοποιώ κόλληση με τρεις "πυρήνες" σολντερίνης και  σπάνια χρειάζεται να χρησιμοποιήσω  ξέχωρα σολντερίνη και αυτό μόνο σε πολύ χοντρές κολλήσεις.

Για όλα τα άλλα η σολντερίνη της κόλλησης φτάνει, ακόμα και για το καθάρισμα της μύτης του κολλητηριού, την οποία καλό είναι όταν το σβήνετε να την καλαώνετε λίγο, την προστατεύει.

Επίσης κάτι που δεν ειπώθηκε  είναι ότι υπάρχει και καλάι το οποίο δεν περιέχει μόλυβδο και αυτό είναι καλό, αλλά λιώνει καμιά 30- 40 βαθμούς παραπάνω και αυτό είναι κακό ( :) ), οπότε καλά είναι να μην πάμε σε αυτό.

Βεβαίως δεν το βρίσκεις σε μικρές καλούμες γιατί είναι αρκετά ακριβότερο, οπότε μάλλον απίθανο είναι να πέσεις επάνω του (μιλάω για τον μη σχετικό).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.