Jump to content



(A64 overclock)... Ειμαστε λιγοι αλλα καλοί!


Vadergr

Recommended Posts

Μετα απο κατι μηνες οπου παιδευομουνα με τις αλλαγες στο pc μου, λεω να σας δειξω τα κατορθωματα μου.

Αντικειμενο πειραματος :p ενας a64 3000+ μαζι με shuttle an50r nforce3,1x512 ocz gold ddr500,slk948U,sapphire 9800pro aiw @420/360 ,enermax465 modded.

Ολα τα benches ειναι στα 2500mhz με 10χ250 και με τις μνημες 7-4-4-2.5 (πιστεψτε με δεν αλλαζουν τα timings) με εξαιρεση το 3dmark03 οπου ειναι στα 10χ245...

Να τονισω οτι ειμαι 100% σταθερος με 1.58v στα 2430mhz.Δεν εχω δοκιμασει παραπανω επειδη μολις σημερα πηρα την slk948.Με την default ψυκτρα ημουν καθημερινα 10χ234 με μολις 1.55v!!!1.50 θυμιζω ειναι το default ρευμα.

Μπορω να τρεξω 3dmark,sandra σε μεγαλυτερες συχνοτητες αλλα θελω να τεσταρω την σταθεροτητα του συστηματος πρωτα (ως γνωστον ειμαι λιγο χεστης! )...

Επειδη προσφατα εστησα το συστημα απο την αρχη δεν μπορεσα να τρεξω 3dmark01,pcmark ,κατι που θα γινει στο συντομο μελλον και θα τα παρουσιασω.

Μερικα συντομα συμπερασματα...

1)Η τωρινη πλατφορα για τους Α64 μονο ανωριμη δεν μπορει να χαρακτηριστει!Το pci lock δεν ενοχλει κανεναν αν το o/c γινει με τον σωστο τροπο.

2)Οι Α64 ανεβαινουν ΠΟΛΥ !!!

3)Η default ψυξη της Amd ειναι παρα πολυ καλη αυτην την φορα.

4)Υπαρχει σιγουρα διαιρετης μετα τα 233fsb (Υπαρχει περιπτωσει αυτο να ισοδυναμει με pci lock οταν γινεται χρηση του clockgen.Αυτο δεν το ξερει κανεις)

PS....

Χιλια ευχαριστω σε RootX,Helly,Dag,Trooper που μεσω p.m. ή τηλεφωνου με βοηθησαν να φτασω εδω ...

(Αυτος που εφαγε το περισσοτερο πρηξιμο στο τηλεφωνο ξερει ποιος ειναι και τον ευχαριστω ενα κλικ παραπανω)

post-38-1416070842,3512_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός Vader μπράβο :D.

H Νvidia δήλωσε σχετικά με το 150 και PCI lock ότι δουλεύει και είναι αποκλειστική ευθύνη τον κατασκευαστών που δεν ενσωμάτωσαν το κατάλληλο κώδικά στο BIOS ώστε να δουλεύει σωστά. Στο μέλλον ίσως τους φωτίσει ο παντοδύναμος και το φτιάξουν, ποιος ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ! πολύ καλές επιδώσεις!

Ειδικά αυτό το arithmetic θέλω να το βλέπω!

Αλλά μου τα χάλασε λίγο το multimedia όχι ότι δεν είναι καλό! Αλλά νόμιζα ότι θα μπορούσε να ήταν ποιο κοντά στον P4 3.2

Τέλος πάντων:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fantacid [Σήμερα, στις 00:26]

Χωρις να θελω να γινω κακος:...:

Με τον ταπεινο xp2600++

Δεν είναι θέμα κακίας

Πράγματι κάτι δεν πάει καλά

Να τι βγάζει ο δικός μου στο Sandra 2004..

Vadergr έχεις κατεβάσει το Sandra 2004?

΄Αν όχι, πρέπει!

post-258-1416070842,5607_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ώρες ώρες δε καταλαβαίνω τι στο καλό κάθεται και υπολογίζει το Sandra και μας τρώει το χρόνο. Αφού πάλι βάση τον Mhz αυτόματα τα δικά του θα βγάλει.

τεσπα, για ρίχτα ρε μάστορα να σε δούμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Τελος με αυτο που μου αρεσε πιο πολυ απο ολα. SuperPi... Εβγαλα και 35 στα 2500 με 9.5χ267 αλλα εφαγα ενα ωραιο μπλε και δεν μπορεσα να το σωσω και σιγουρα δεν το ξαναδοκιμαζω... Εδω ειναι 10χ251

Order is Restored! :devil:

post-38-1416070842,8375_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ρε Χρησταρα, σκιστε τους Intelαδες μπας και αλλαξουν γνωμη.

Παρα πολυ ωραια τα σκορ και εκπληκτικο o/c για αερα. Εστω και με την 948U(η οποια ειναι κορυφαια).

Αντε, για καμια υδροψυξη σε βλεπω, το ζηταει ο Αθλονας σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.