Jump to content



Να αναβαθμίσω ή να περιμένω?


ntemian

Recommended Posts

Σκέφτομαι αυτό το καιρό να αναβαθμίσω το pc της υπογραφής μου αλλά βλέπω οτι βγαίνουν καινούριοι επεξεργαστές απο intel και amd.

Αξίζει να περιμένω ή να αναβαθμίσω τώρα?

Να πάω σε amd Phenom II X6 1055T/ Phenom 955 και 870 chipset ή I5 760 και iH55?

Ποιός είναι καλύτερος συνδυασμός απόδοσης/κόστους?

Για κάρτα γραφικών εχω διαλέξει την gigabyte 6850 και μνήμες αυτές .

Χρησιμοποιώ το pc για επεξεργασία video,φωτογραφίας,ιντερνετ και παιχνίδια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις,

οτιδήποτε από αυτά που αναφέρεις θα είναι τεράστια αναβάθμιση σε σχέση με το σύστημα της υπογραφής σου. Μιλάμε για μετάβαση από μονοπύρηνο σε 4-6πύρηνο. Πάντως μην μπαίνεις στο τρυπάκι να περιμένεις πότε θα βγουν καινούριοι επεξεργαστές κτλπ. Την αγορά/αναβάθμιση θα την κάνεις όταν πραγματικά την χρειάζεσαι και καλύπτει τις ανάγκες σου.

Βλέποντας τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς θα σου πρότεινα τον 6πύρηνο AMD.

Οπότε:

1) Phenom II X6 1055T

2) Gigabyte 880GA-UD3H

3) Για κάρτα γραφικών κοίτα και την GTX460 1GB εκτός από την 6850.

Link to comment
Share on other sites

Ναι νταξ , η καλυτερη μερα για να αγορασεις υπολογιστη ειναι αυριο (οταν ερθει το αυριο , θα ειναι παλι το αυριο κλπ).

Κατ εμε δεν εχει νοημα να περιμενεις hardware (με εξαιρεση τις καρτες γραφικων).

δλδ αν βγει σε ενα χρονο οκταπυρηνος (που παλι οι 2 πυρηνες θα χρησιμοποιουντε οπως και τωρα :p) τι θα αλλαξει?

Η αν βγουν μνημες που τρεχουν στα 3?

Just do it.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα ήθελα να περιμένω να βγουν οι καινούριες πλατφόρμες και σίγουρα θα είναι καλύτερες αλλά δεν πρόκειται να αναβαθμίσω ποτέ έτσι.

Έχω διαλέξει AMD Phenom II X6 1055T ,Gigabyte GA-870A-UD3 ,Gigabyte Radeon HD 6850 ,Exceleram E30102A.

Τι λέτε για αυτήν την σύνθεση?Δεν θέλω να ξεπεράσω τα 600€ σε καμία περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

επειδή έρχεσαι από μονοπύρηνο, μόλις στήσεις το μηχάνημα και βάλεις τις εφαρμογές σου και γενικά βολευτείς, θα πεις καλά έκανα και άλλαξα...:p

Δεν έχει και πολύ νόημα να περιμένεις αφού έκανες την δουλεία σου με μονοπύρηνο, αν πας σε αυτά που κυκλοφορούν τώρα θα είσαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις; Σου έχει εμφανίσει κανένα από τα προβλήματα που ακούγεται ότι έχει;

Link to comment
Share on other sites

θα του προσφερει περισσοτερα απο 6πυρηνο σε επεξεργασια βιντεο και φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Αν το προς επεξεργασία αρχείο βρίσκεται στον SSD τότε θα ανοίγει γρήγορα αλλά στην επεξεργασία θα φτύνει αίμα ο άνθρωπος. Επειδή κι εγώ ασχολούμαι με 3Δ σχεδιασμό κλπ. έχω να πω ότι τον πρώτο ρόλο τον παίζει ο επεξεργαστής/μνήμη και μετά όλα τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή αργότερα θα πάρω και αυτόν τον ssd. Προτιμώ να πάρω ενα καλό σύστημα και εναν μέτριο ssd ,που έτσι κι αλλιώς θα είναι πιο γρήγορος απο οποιονδήποτε σκληρό.

Link to comment
Share on other sites

Αν το προς επεξεργασία αρχείο βρίσκεται στον SSD τότε θα ανοίγει γρήγορα αλλά στην επεξεργασία θα φτύνει αίμα ο άνθρωπος. Επειδή κι εγώ ασχολούμαι με 3Δ σχεδιασμό κλπ. έχω να πω ότι τον πρώτο ρόλο τον παίζει ο επεξεργαστής/μνήμη και μετά όλα τα υπόλοιπα.

ακριβως εκει θελω να καταληξω. τι να τον κανει τον ssd, οταν εχει μονο 2 πυρηνες επεξεργασιας?

σαφως εκει θα τον συμφερει ο 6πυρηνος...!! και η ΡΑΜ βεβαια!!

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα επεξεργασίας βίντεο και 240 πυρήνες να έχουν (που λέει ο λόγος) θα τους χρησιμοποιήσουν όλους αγαπητέ. Γι' αυτό σε αυτήν την περίπτωση λέμε "the more the merrier".

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.