Jump to content



Μπλε οθόνη


bleo8onhs

Recommended Posts

Έχετε ιδέα γιατί ένα μηχάνημα με win98 SE, PIII 500 με τντ μ64 16άρα κάρτα γραφικών, 128 MB RAM, gigabyte μητρική με ιντελ τσιπσετ, 10άρη σκληρό, cdrom και 128 soundblaster, (ΣΗΚΩΝΕΙ ΚΑΙ XP!!!!!!) μου πετάει στα καλα καθούμενα μπλε οθόνη.

Τα windows είναι καθαρή εγκατάσταση και έχουν μπει drivers για τη μητρική (από ενα cd του PC magazine με οδηγούς) για την κάρτα ήχου (από το ίδιο cd) και detonators 45.23 (από το ίδιο cd επίσης).

Στην αρχή το έκανε όταν άνοιξε ο screen saver, μετά το έκανε ενω είχε screen saver για κανα δίωρο.

Σκέφτομαι το φαινόμενο ζέστη, αλλά το καλοκαίρι τι θα κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόσφατα σε παρόμοιο μηχάνημα αντιμετώπιζα ίδιο πρόβλημα, αρχικά σκέφτηκα τις μνήμες.. αλλά δεν ήταν.. μετά σκέφτηκα την ethernet αλλά ούτε αυτή ήταν.. ε με πολύ ψάξιμο ανακάλυψα ότι έφταιγε η onboard κάρτα ήχου (chaintech κάτι η μητρική..) Την έκανα disable και όλα παίζουν υπέροχα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω φίλε να έχει κάρτα ήχου onboard. Δεν πρέπει να έχει τίποτα άλλο από τα βάσικά. Θα ψάξω αν υπάρχει καμία αναβάθμιση για το bios. Το είχα αφήσει να περάσει τη νύχτα ανοιχτό, και σε ένα έλεγχο που έκανα, το βρήκα με κολλημένο το screensaver (οχι μπλε οθόνη). Κάτι άλλο φταίει. Όσο το βλέπω τόσο κλίνω προς θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και γω ένα αντιστοιχο μηχάνημα με p3 στα 550 και μια mobo asus με τσιπσετ ιντελ.... Και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα... Τα χπ μια χαρά τα σηκώνει... αλλα σε παιχνίδια η τιποτα τετοια μετα απο λίγο τσουπ! μια μπλέ οθόνη... Εγώ πηστεύω ειναι προβληματικό το chipset γενικά αυτο που έχω βασικά ειχε φτιαχτεί για RAMBUS μνήμες αλλά η μοβο μου παίρνει SDRAM γι'αυτο γίνοται όλα.... Ειναι το 845 νομίζω... η μόνη ΄λύση ειναι αλλαγή μοβο... η πολή καλής ποιότητας SDRAM..

Link to comment
Share on other sites

Ναι bill, το screensaver τρέχει κανονικά ...τώρα.

Ρε το pc το θέλουν για εφαρμογή dos μέσα από τα 98 και αυτό επειδή δεν δουλεύει ο εκτυπωτής σε καθαρό dos (usb laser hp), τι να τα κάνω τα 2000?

’σε που θα είναι σε γραφείο και τα 98 τα έχουν αυθεντικά. Παίζει καμία άδεια για XP???? :D

Link to comment
Share on other sites

δες την διευθυνση μνημης που σου δινει στη μπλε οθονη, και κοιτα μετα τι "καθεται" στην διευθυνση αυτη καθως και τα dependencies που μπορει να υπαρχουν.

Πριν το κανεις δοκιμασε να ξηλωσεις οτι δεν ειναι ακρως απαραιτητο για να μπει στα 98, και δες αν θα κρεμασει ξανα

Link to comment
Share on other sites

....και το αλλο που πρεπει να κοιταξεις αμα εχει isa slot αν υπαρχει επιλογη απο το βιος να απενεργοποιησεις τελιως τα adress.......κανουν πολλα κουλα αυτες οι κολοisa......για τσεκαρε και την vga??......εχω ενα παρομοιο PIII 450@550 Slot1 με Αbit BH6II και δουλευει τελεια:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από fANiS_K

Παιδες οταν βγαζει

IRQ_NOT_LESS_OR_EQUAL ή καπως ετσι....τι φταιει(οι μνημες?) και γιατι?

Επειδη δεν αντεχουν το o/c?

Για καποιο αλλο λογο?

Ευχαριστω!!!!!

Αυτο το μυνημα ειναι συνηθως μνημες κατα 99%

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι...οταν εκανα πειραματα με τις μνημες μου εβγαζε συχνα αυτο...

Και κατω κατω ελεγε begin dumping physical memory και αρχιζε να μετραει...

Γιατι? Επειδη πιεζονται και δεν αντεχουν?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K

Παιδες οταν βγαζει

IRQ_NOT_LESS_OR_EQUAL ή καπως ετσι....τι φταιει(οι μνημες?) και γιατι?

Επειδη δεν αντεχουν το o/c?

Για καποιο αλλο λογο?

Ευχαριστω!!!!!

εμένα μου το έβγαζε αυτό όταν είχα probs με usb συσκευές, κυρίως με το %^*$νέτμοντ...

Link to comment
Share on other sites

λογικα εχει ρυθμησεις για της μνημες καταβασε τες λιγο αν δεν κανω λαθος ειχαν μια επιλογη clock-33 αν εκει δουλεψει θα παει λιγι ποιο αργα αλλα δεν θα κολαει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.