Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

-Πάνω ειναι 3 ανεμιστήρες 2 εκ τον όποιον ειναι για το ψυγείο και ρουφάνε αέρα

-λιγα ειναι τα καλα κουτιά @nucleus :dance3::dance3::p:p

524519ca10a5404a9c3ac33.png

Έγινε επεξεργασία από panaras17
Link to comment
Share on other sites

ναι παρα πολυ καλο κουτι αλλα τα καλα κοστιζουν :fun: και εγω ειμαι της αποψης οι πανω ανεμιστηρες να φερνουν αερα μεσα και εγω ετσι το εχω.

Nαι αλλά γενικά ο ζεστός αέρας μετακινείται προς τα επάνω. Οπότε ένας 8/12αρης ανεμιστήρας πίσω δεν ξέρω τι ικανότητα έχει για αποτελεσματική εξαγωγή όλου του ζεστού αέρα από το κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλά γενικά ο ζεστός αέρας μετακινείται προς τα επάνω. Οπότε ένας 8/12αρης ανεμιστήρας πίσω δεν ξέρω τι ικανότητα έχει για αποτελεσματική εξαγωγή όλου του ζεστού αέρα από το κουτί.

Δεν σε νοιαζει. Mεσα δεν μενει μια φορα, αλλιως θα φουσκωνε σαν μπαλονι :D

Αφου ολοι οι υπολοιποι βαζουν, o αερας φευγει απο οπου βρει, και την παραμικρη οπη στο κουτι, με αποτελεσμα να εχεις λιγοτερη σκονη στο εσωτερικο ;)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=6UWob9KyaB4]#264 - Q&A: Positive or Negative Pressure (Computer Case) - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Qe-2ZqmSGug]Fortress FT01 PC case with positive air pressure part 2 - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

βαζω το χερι μεσα και ειναι κρυο.......;)

οταν βαζεις αέρα εχεις καλυτερες επιδοσεις-πιο πολυ σκονη και το ανιθετο.

το κουτι εχει τρύπες (Δες φωτο πιο πανω που πεφτουν στον τοίχο απ τα Led)

Και γενικα οι εξοδοι ειναι αρκετοί και μη ορατοι στο απειρο ματι :p (ανάλογά και το κουτί πάντα)

αυτα τα πειραματα με τα καπνογονα :p σου δειχνουν καλα πως κοβει βολτες ο αερας μεσα σε ενα κουτι με τους διαφόρους συνδυασμούς που υπαρχουν!

Link to comment
Share on other sites

γιατί δοκίμασες με καπνογόνο να βγάλεις άκρη ?

χαχαχα οχι πλάκα κάνω......

στο spoiler Πιο πανω αναφέρομαι που εχει μηχανή καπνού :p

για να δεις πως κινείται ο αέρας μεσα στο κουτί....

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω καταλαβει πως αν ολοι βαζουν αερα στο κουτι εχεις λιγοτερη σκονη.....εφοσον μενει λιγο παραπανω στασιμος ο αερας (εννοω δεν φευγει κατευθειαν οπως οταν εχεις εναν η παραπανω που να βγαζει)μεσα δεν καθεται και περισσοτερη σκονη?

Πιο λογικο μου ακουγεται να εχεις περισσοτερο σκονη οταν εχεις αρκετουσ να βγαζουν αερα...

Έγινε επεξεργασία από digitaltiger
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω καταλαβει πως αν ολοι βαζουν αερα στο κουτι εχεις λιγοτερη σκονη.....εφοσον μενει λιγο παραπανω στασιμος ο αερας (εννοω δεν φευγει κατευθειαν οπως οταν εχεις εναν η παραπανω που να βγαζει)μεσα δεν καθεται και περισσοτερη σκονη?

Πιο λογικο μου ακουγεται να εχεις περισσοτερο σκονη οταν εχεις αρκετουσ να βγαζουν αερα...

confused....

όταν βάζεις αέρα στπ κουτι απ έξω απ το περιβάλλον,απ το δωμάτιο σου πχ....υπάρχει σκόνη...σωματίδια στον αέρα...στο οξυγόνο και τα ''ρουφαει'' τα στελνει μεσα στον υπολογιστη..........και γεμίζεις σκονη τα καλουδια του υπολογιστή σου....

ισχύει και το αντίθετο.το κουτι ειναι κλειστο αντικειμενο και δεν ειναι αμεσα εκτεθειμενο σε σκονη......οπως ενα απλο αντικειμενο πανω στο γραφειο σου πχ...

οποτε εαν απο μεσε στελνεις εξω θα εχεις λιγότερη σκόνη......

γενικα

απο έξω προς τα μέσα--------->πιο πολύ σκόνη (καλύτερη απόδοση)

απο μέσα προς τα έξω--------->πιο λίγη σκόνη (χειρότερη απόδοση)

Link to comment
Share on other sites

confused....

όταν βάζεις αέρα στπ κουτι απ έξω απ το περιβάλλον,απ το δωμάτιο σου πχ....υπάρχει σκόνη...σωματίδια στον αέρα...στο οξυγόνο και τα ''ρουφαει'' τα στελνει μεσα στον υπολογιστη..........και γεμίζεις σκονη τα καλουδια του υπολογιστή σου....

ισχύει και το αντίθετο.το κουτι ειναι κλειστο αντικειμενο και δεν ειναι αμεσα εκτεθειμενο σε σκονη......οπως ενα απλο αντικειμενο πανω στο γραφειο σου πχ...

οποτε εαν απο μεσε στελνεις εξω θα εχεις λιγότερη σκόνη......

γενικα

απο έξω προς τα μέσα--------->πιο πολύ σκόνη (καλύτερη απόδοση)

απο μέσα προς τα έξω--------->πιο λίγη σκόνη (χειρότερη απόδοση)

Hmm,οκ το πιασα!! :T:

Link to comment
Share on other sites

0bc5e695616a4b7b9caa2f8.png

ευχαριστω τον @Κοπρίτη για την εξαιρετική δουλειά άλλη μια φορά!

δεν βάζω το πλαϊνό παράθυρο γιατί δεν χορταίνω να το βλέπω!!

Έγινε επεξεργασία από panaras17
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.