Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Πάρα πολύ όμορφο το LianLi. Ότι και να λέμε το αλουμίνιο είναι κλασάτο, και καλύτερη απόδοση να μην έχει τα αξίζει τα χρήματα του. Σε κόψιμο μου θυμίζει Fractal Design.

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]56182[/ATTACH]

[ATTACH]56184[/ATTACH]

Άβαφο εσωτερικό/ελάχιστες δυνατότητες cable management σε υπερβολικές τιμές. Είναι καιρός να αλλάξει νοοτροπία και να συμβαδίσει με τον ανταγωνισμό γιατί βλέπω το "καράβι" να παίρνει κλίση...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω λογο να μην ειμαι ικανοποιημενος. ηξερα τι αγοραζα.

ισως να ηθελα λιγο πιο αθορυβους μπροστινους ανεμιστηρες για να ημουν 100%.

ποιος το χεζει το απολυτο cable management και το βαμενο εσωτερικο (big deal)...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω λογο να μην ειμαι ικανοποιημενος. ηξερα τι αγοραζα.

ισως να ηθελα λιγο πιο αθορυβους μπροστινους ανεμιστηρες για να ημουν 100%.

ποιος το χεζει το απολυτο cable management και το βαμενο εσωτερικο (big deal)...

ανάλογα τα γούστα. άλλοι τα σκάμε για να έχουμε παλιά κουτιά με μαύρα εσωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε lotos, εμένα μου αρέσει το κουτί σου, αν και θα προτιμούσα κι εγώ λίγο καλύτερο cable management, ειδικά για το 24πινο της μητρικής. :)

Εγώ θα γυρνούσα απλά ανάποδα τον ssd για να μην είναι σε πρώτη θέαση τα καλώδια σύνδεσης.

Επίσης, μου αρέσει που παίζεις fanless την cpu, αλήθεια ποιος είναι ο επεξεργαστής; (edit, τώρα το είδα, είναι ο 3770Κ)...

Αυτό όμως που μου τράβηξε περισσότερο από όλα την προσοχή, είναι το ότι έχεις συνδέσει τον ssd σου σε μία από τις δύο Sata 3 που ελέγχονται από το τσιπάκι της ASMedia, το ASM1061! :o

Lotos_zps2df27d93.jpg

Η ίδια η Asrock συστήνει στην Extreme4 να συνδεθεί ο δίσκος του μπουταρίσματος σε μία οποιαδήποτε από τις έξι υπόλοιπες Sata που ελέγχονται από το Z77 για μέγιστη απόδοση. Εσύ πώς αποφάσισες να χρησιμοποιήσεις τις sata που ελέγχονται από το ASM1061; Δεν έχεις μειωμένη απόδοση στα νούμερα που γράφει ο ssd;

Έγινε επεξεργασία από Zarko1
Link to comment
Share on other sites

Τα καλύτερα 30cents που έχω δώσει ποτέ ;). Front Panel Connector in action

attachment.php?attachmentid=56069&stc=1&d=1367004149μετάattachment.php?attachmentid=56070&stc=1&d=1367004156

Και εδώ το template για τα πινάκια που έρχονται απο το 600t

attachment.php?attachmentid=56072&stc=1&d=1367005247

Το βυσματακι αυτο δεν ειναι καποιο ιδιαιτερο, ειναι κοινο στους ηλεκτρονικους, μπορει να βρεθει ευκολα στα καταστηματα ηλεκτρονικων στην Ελλαδα (Φανος, Βενιερης, Μακριδης, Κατουμα κλπ) σε τιμες μικροτερες απο μισο ευρω. Αραγε γιατι οι κατασκευαστες κουτιων δεν βαζουν ενα βυσμα εκει αλλα πολλα μικρα που πρεπει να ψαξεις πως μπαινουν;

Link to comment
Share on other sites

Το βυσματακι αυτο δεν ειναι καποιο ιδιαιτερο, ειναι κοινο στους ηλεκτρονικους, μπορει να βρεθει ευκολα στα καταστηματα ηλεκτρονικων στην Ελλαδα (Φανος, Βενιερης, Μακριδης, Κατουμα κλπ) σε τιμες μικροτερες απο μισο ευρω. Αραγε γιατι οι κατασκευαστες κουτιων δεν βαζουν ενα βυσμα εκει αλλα πολλα μικρα που πρεπει να ψαξεις πως μπαινουν;

Γιατι ο καθε κατασκευαστης εχει διαφορετικη διαταξη στο header τις μητρικης

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια η Asrock συστήνει στην Extreme4 να συνδεθεί ο δίσκος του μπουταρίσματος σε μία οποιαδήποτε από τις έξι υπόλοιπες Sata που ελέγχονται από το Z77 για μέγιστη απόδοση. Εσύ πώς αποφάσισες να χρησιμοποιήσεις τις sata που ελέγχονται από το ASM1061; Δεν έχεις μειωμένη απόδοση στα νούμερα που γράφει ο ssd;

Εγω παντως σε οποια sata3 και να βαλω τον agility 3, δεν παιζει σε καμια ως σατα3 αλλα ως σατα2 και δεν ξερω το γιατι, φταει ο ssd ή η extreme4?

Btw lotos πολυ λιτο και ωραιο το κουτι σου.

Link to comment
Share on other sites

το αλλαξα αλλα διαφορα δεν παρατηρησα να πω την αληθεια.

δυστυχως τα καλωδια του τροφοδοτικου ειναι μικρα οποτε και δεν μπορω να τα περασω απο πισω. τα εχω μπροστα και φαινονται ασχημα.

το κουτι ειναι αυτο που εψαχνα.

αλουμινο, θυρες usb 3.0 στο πανω μερος ΜΑΖΙ με το power / reset button, ελαχιστες θυρες για dvd rom, το τροφοδοτικο κατω, δυο μεγαλοι ανεμιστηρες μπροστα, χωρις φωτακια και παπαριτσες. απλο και elegant.

για τον φιλο που το σχολιασε , δεν χρησιμοποιω ανεμιστηρες στην ψυκτρα γιατι δεν βρισκω λογο. θερμοκρασιες με τετοια ζεστη παιζουν πανω κατω στο 35.

φυσικα χαμηλωσα και τις στροφες απο τους ανεμιστηρες και δεν ακουγεται τπτ απολυτως.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σε οποια sata3 και να βαλω τον agility 3, δεν παιζει σε καμια ως σατα3 αλλα ως σατα2 και δεν ξερω το γιατι, φταει ο ssd ή η extreme4?

Φίλε Stefanakos8, δεν βλέπω κάποιο λόγο γιατί να φταίει η Extreme4, η μητρική είναι δοκιμασμένη εξαντλητικά από χιλιάδες χρήστες σε όλο τον πλανήτη, και εγώ τουλάχιστον δεν έχω διαβάσει κάτι αρνητικό πέρα από το ότι σε κάποια (λίγα) κομμάτια είχε πρόβλημα με δύο από τα slot της μνήμης (πιθανότατα ψυχρές κολλήσεις).

Εμείς την χρησιμοποιήσαμε σε ένα pc που στήσαμε πέρυσι τον Νοέμβριο για το ατελιέ μας, και είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ μέχρι στιγμής. Με δύο 120άρηδες Samsung 830 σε raid 0 για λειτουργικό και προγράμματα, μας δίνει αυτά τα νούμερα:

as-ssd-benchPrimaryDisk14112012_zps84697bc1.jpg

Με τον 3570Κ στα 3,8GHz και 32GB μνήμη στα 1600MHz, καθώς και δύο Seagate Barracuda των 2TB πάλι σε raid 0 για αποθήκευση, τo pc είναι απίστευτα γρήγορο για τις ανάγκες ενός ατελιέ γραφικών τεχνών (InDesign, Photoshop, Corel κτλ.)

Για τον Agility 3 έχουν ακουστεί πολλά και διάφορα, αλλά καλύτερα άνοιξε ένα νέο θέμα, θα βγούμε off topic εδώ και θα μας κράξουν... :p

Link to comment
Share on other sites

εχω ξεκινησει εδω και λιγες εβδομαδες το εξης προτζεκτ με νεο pc:

- fractal design define r4 window arctic white

- xfx 850w

- maximus v gene

- i5 3570k

- 8gb 2133 mushkin

- gigabyte 7970oc

- benq xl2411t

- rgb led strips & switches & pots mod

- line 6 gx ενσωματωθηκε με ωραιο τροπο μεσα, καρφι η κιθαρα απ ευθειας :Ρ

- ihs removed

δουλευει ως εξης τωρα (στα 4500-4700 προς το παρον ο ι5) , περιμενω 7970 και τα υπολοιπα υδροψυκτα....:

removedihs.jpg

dsc1.jpg

DSC01680.JPG

DSC01685.JPG

DSC01690.JPG

DSC01691.JPG

DSC01692.JPG

DSC01693.JPG

DSC01684.JPG

dsc2.jpg

και οι πρωτες δοκιμες του παλιου hardware (αφου εφαγα τα μακαρονια με την εικονιζομενη κουταλα :upside: )

dsc4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.