Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Το καλλίτερο στην όλη κατασκευή ήταν η στιγμή που ξεκόλησα τα σωθικά του. Η κατασκευή μου πήρε μια εβδομάδα (Αν και χρειάστηκε 1 μήνας περίπου σχεδίαση και ψάξιμο για τα υλικά)

Πολύ καλές εντυπώσεις μου αφήσαν τα Media Center, αν και χρησιμοποιώντας τα χάνεις την αίσθηση του PC. Πάντως κάνουν τη δουλειά για τα οποία προορίζονται, αν και μερικά πράγματα θέλουν διόρθωση. Το κορυφαίο από τα χαρακτηριστικά τους πάντως, είναι το Windows Dancer, σπουδαία χαζομάρα, αλλά αρέσει στην ανηψούλα μου.

post-2620-1416071997,5773_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης

ωραιος ο παιχτης...!!!!Τι γομαροψυχτρα ειναι αυτη καλε?

80Χ80 είναι, της Thermaltake 10 ευρω, την έβαλα για να στηρίζει τον ανεμιστήρα της Acousti, γιατί ο εργοστασιακός έκανε σαν παπάκι πειραγμένο.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιος παιχτη , μπραβο σου

καταπληκτικη δουλεια

οταν σχεδιαζα ενα υπολογιστη για το αυτοκινητο με inverter ειχα το προβλημα πως θα μικρηνω το υψος της καρτας γραφικων και του ηχου για να γινει η κατασκευη κοντη

αποτι βλεπω βρικες και εσυ την ιδια λυση με μενα

εχεις βαλει αν βλεπω καλα ενα ανταπτορα 90 μοιρων για το pci

καλα τα λεω?

για agp βρικες τετοιο ανταπτορα και που? χρονια ψαχνω και δεν βρισκω

επισης καλη μαγκια με το τροφοδοτικο , εγω εχω ενα 100 βατ μικροσκοπικο με μεγεθος 10χ8 ποντους , τελειο για τετοιες μαγκιες , δεν το δινω ποτε !!!

Link to comment
Share on other sites

αποτι βλεπω βρικες και εσυ την ιδια λυση με μενα

εχεις βαλει αν βλεπω καλα ενα ανταπτορα 90 μοιρων για το pci

καλα τα λεω?

για agp βρικες τετοιο ανταπτορα και που? χρονια ψαχνω και δεν βρισκω

επισης καλη μαγκια με το τροφοδοτικο , εγω εχω ενα 100 βατ μικροσκοπικο με μεγεθος 10χ8 ποντους , τελειο για τετοιες μαγκιες , δεν το δινω ποτε !!!

Που τα βρίσκετε όλα αυτά ;

Ήδη έχω βρει Video και ήθελα να κάνω μια από τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Highlander [Σήμερα, στις 13:32]

Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να βάλεις μητρική με VGA onboard ή καμια PCI VGA με TV.

για καρτα γραφικων δεν ξερω , και εγω αυτο ρωταω γιατι ποτε δεν βρικα ανταπτορα agp

παντως για Pci εχει κανει αυτο που ειχα κανει και εγω , εχει βαλει μετατροπεα 90 μοιρων και ετσι η καρτα ερχεται τουμπα και οριζοντια

αλλα για agp?

ασε που δεν βλεπω το agp να ειναι με ανταπτορα , ορθια φαινεται , μηπως εβγαλε το λαμαρινακι και μικρινε?

Onboard ουτε που να το σκεφτεσαι , 1ΜΒ shared memory εχει , δεν ειναι για τετοιες δουλειες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

παντως για Pci εχει κανει αυτο που ειχα κανει και εγω , εχει βαλει μετατροπεα 90 μοιρων και ετσι η καρτα ερχεται τουμπα και οριζοντια

Το θέμα είναι που το βρήκες.

Από που το πήρες ;

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Χρειάστηκε κάμποσο ψάξιμο για να βρω τα κατάλληλα υλικά γιατί ο χώρος ήταν πολύ περιορισμένος.

Η κάρτα γραφικών είναι μισού ύψους, (το PCB έχει ύψος 56 χιλ χωρίς να υπολογίζω το κομμάτι που μπαίνει στην υποδοχή της AGP) και αφήνει 1 χιλ απόσταση από το καπάκι.

Όσο για τα PCI-risers αν κάνετε μια αναζήτηση θα βρήτε πολλά καταστήματα που πουλάνε, κυρίως όσα ασχολούνται με mini-itx, με τα οποία έχω κάνει πολύ πιο περίεργες κατασκευές. Στην ελλάδα πάντως μην περιμένετε να βρείτε, έριξα πολύ γέλιο με τις γκριμάτσες διαφόρων πωλητών όταν πήγα μια μέρα στη Στουρνάρα να ρωτήσω μπας και γλυτώσω τα ταχυδρομικά.

Πολύ συχνά αγοράζω από το http://linitx.com/. Έρχονται πολύ γρήγορα και δεν κοπανάει στα ταχυδρομικά.

post-2620-1416071998,0577_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για Highlander: αν ξεκινήσεις κάτι παρόμοιο να είσαι πολύ αποφασισμένος για λαμαρινοδουλιά. Αν βγάλεις από ένα βίντεο το εσωτερικό του το κουτί λυγίζει λές και είναι λαστιχένιο (τελος πάντων, όχι τόσο αλλά σίγουρα χωρίς ενίσχυση δεν μπαίνει PC εκεί μέσα)

Τα Media Center δεν συνεργάζονται με οποιαδήποτε κάρτα τηλεόρασης θέλουν συγκεκριμένες κάρτες φτιαγμένες για αυτά. Επίσης χρειάζεται να βρεις (πληρώσεις, κατεβάσεις, δανειστείς) και τον κατάλληλο mpeg decoder γιατί αλλιώς δεν παίζουν με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Highlander [Σήμερα, στις 16:09]

Το θέμα είναι που το βρήκες.

Από που το πήρες ;

καλα μου εφυγε η μαγκια , τι πατεντες ειναι αυτες

και νομιζα οτι δεν πωλουνται πλεον ,παρα μονο αν πεσει στα χερια σου απο τυχη

ΟΝΤΩΣ RISERS λεγονται , τι μου θυμισες !!!

που το βρικα ε? χεχεχε

αμα σου πω θα καραφλιασεις

δουλευα σε ενα μαγαζι που μας εφερναν και μεταχειρισμενα

σε καποια πολυ παλια πισι που τα καναμε καταστροφη βρικα τετοιους ανταπτορες

πηγαιναν για τα σκουπιδια κυριολεκτικα

και μαντεψε γιατι υπηρχαν αυτοι οι ανταπτορες

για να φερνουν τις καρτες τουμπα και να γινεται το πισι οπως τα παλια που ακουμπουσαμε πανω τις οθονες , δηλαδη οριζοντιο και οχι tower

τι εχουν δει τα ματια μου δεν φανταζεσαι...

παντως κριμα που δεν υπαρχει πηγη για τετοιου ειδους εξαρτηματα

εχω βρει και σε γερμανικο καταλογο παρομοια προιοντα

σημερα πιο ευκολα βρισκεις slleving kit παρα μια υποδοχη rs232 με καλωδιακι..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου αρέσουν κάτι παλιά κουτιά απο IBM 286.

Σκοπεύω, κάποια στιγμή, να φτιάξω ένα τέτοιο κάποια στιγμή με φουλ δυνατότητες και ψηφιακή ένδειξη της ταχύτητας, αυτό το ωραίο σύστημα που έδειχνε τη συχνότητα λειτουργίας του επεξεργαστή. Κάπου έχω και ένα floppy 5 1/4, θα το βάλω και αυτό.

Μπορεί κανένας να μου πεί έναν τρόπο να πατάω το turbo (αυτό το κουμπάκι που άλλαζε τη συχνότητα λειτουργίας) και να αυξάνεται το fsb;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξέρει κανένα μαγαζί online να πάρουμε LCD οθόνες ;

Δεν θέλω έτοιμες από smartlcd.

Θέλω να την φτιάξω μόνος μου.

Αφού λέω να κάνω reply σε όλα τα post του forum που αφορούν lcd modules αλλά θα με κράξουν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.