Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

οπως βλεπεις στην φωτο...εχει εναν 14αρι κατω με φιλτρο..χωρις εξαγωγη απο πουθενα σχεδον για να ψυχει τους δισκους...και πανω δεν παιζει τιποτα για εισαγωγη αερα περα απο το σχεδον χαζο και ισως χειροτερο 12αρι που βαλανε πανω στο πλαισιο το καθετο για να ψυχει και καλα τις μνημες..επισης και ενα 12ρι στο πισω μερος για εξαγωγη..

με την πρωτη ματια που το δα...νορμαλ δεν υπαρχει airflow μεσα στο κουτι..με αποτελεσμα η 295 να ψηνεται...οπως και επισης ο 965 με την μπλακ καρφωμενη πανω και φαν διπλο πους πουλ..να ανεβαζει μυστηριες θερμοκρασιες με ελαχιστη ταση..

οποτε εβγαλα το 14αρι απο κατω που πνιγοταν διχως να αποδιδει καπου...το βαλα πανω και το κολλησα στα πρωτα 3 5.25 Bezels κατω ακριβως απο το dvdr..ετσι ωστε να εχω ινλετ φρεσκου αερα μεσα στο κουτι και κατα συνεπεια να κατευθυνω τον αερα σωστα μεσα στο κουτι ωστε να φτασει στο τελευταιο 12αρι στο πισω μερος και να γινει η αποβολη του ζεστου αερα...

μετα ξηλωσα το καθετο πλαισο που δεν ειχε νοημα σε καμια περιπτωση και απλα τσιμπησα τον 12αρι και τον εβαλα στο κατω μερος να ψυχει του δισκους...

γενικα το κουτι ειναι πολυ καλοφτιαγμενο ειναι φουλ αλουμινουμ παναλαφρο και με εξαιρετικο φινιρισμα..

απλα ισως η λιαν λι πρεπει να μελετησει ξανα το θεμα του αιρφλοου σε μερικα κουτια της γιατι ειναι απαραδεκτο..

συμπερασματικα ολο το hardware αναπνευσε σωστα..και οι θερμοκρασιες επανηλθαν σε λογικα επιπεδα που θα πρεπε να ηταν..

ναι και γω εχω "παρομοιο" κουτι .

και γω ξηλωσα την "κολωνα" αφου δεν εχει λογο υπαρξης.

Το 14αρι ομως επειδη εγω το θερω υπερ-χρησιμο το αφησα εκει που ειναι

και πανω στα 5.25 εβαλα ενα hdd cage coolermaster που ειχα με ενα 12αρη για intake

: )

edit:περνα και μια απο Multi Xtreme (η απο Πλαισιο αν και απο οτι βλεπω δεν υπαρχει στο site τη στιγμη που γραφονται αυτες οι γραμμες)

και παρε ενα Bezel για το dvd και εισαι "κομπλε"

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

και ομως bro κανει δουλεια το 14αρι μπροστα..μαλιστα τωρα ψαχνω να βρω κανα πιο δυνατο...για μπροστα και να επαναφερω το λιαλ λι στην θεση του κατω δλδ..

εντωμεταξυ εχω φαει τον κοσμο να βρω αυτο..νομιζω ειναι το ιδανικο...

αν και ετσι οπως το σεταρα..δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο αυτο το intake της lian li που δυστηχως περνει 12αρι

bz502b.jpg

Link to comment
Share on other sites

μετά από αρκετό καιρό ολοκλήρωσα και εγώ το κουτάκι μου .βέβαια πιστεύω πως χρειάζεται και λίγο φως ακόμα και σκέφτομαι να προσθέσω μερικά λεντακια τα όπια θα τα τοποθετήσω σε δυο βέργες plexi ώστε να φαίνεται οπός ι λάμπες φθορίου,

post-11768-1416073931,4887_thumb.jpg

post-11768-1416073931,5261_thumb.jpg

post-11768-1416073931,5448_thumb.jpg

post-11768-1416073931,5636_thumb.jpg

post-11768-1416073931,5818_thumb.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

μετά από αρκετό καιρό ολοκλήρωσα και εγώ το κουτάκι μου .βέβαια πιστεύω πως χρειάζεται και λίγο φως ακόμα και σκέφτομαι να προσθέσω μερικά λεντακια τα όπια θα τα τοποθετήσω σε δυο βέργες plexi ώστε να φαίνεται οπός ι λάμπες φθορίου,

Ωραιος . Θα μπορουσες - μπορεις να χτυπήσεις και κανενα σχεδιακι η και απλο καδρακι στα πλεξι με αμμοβολή , πιστευω θα εδειχνε καλύτερα .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια

Φίλε ATHENS 2004 τώρα σχεδιάζω το επόμενο στο όποιο θα υπάρχουν μερικά σχεδιακια αν και δεν είναι και εύκολη υπόθεση γιατί πέρα από αρκετά χρήματα χρειάζεται να έχεις και ελεύθερο χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και πρωτότυπη δουλειά :)

Γραφειάκι και PC όλα σε ένα νοικοκυρεμένα :p

Για αμμοβολή μπορείς να κοιτάξεις σε αυτοκόλλητη αμμοβολή και καλό θα ήταν να βάλεις και κανένα φιλτράκι στις εισόδους :)

Link to comment
Share on other sites

μετά από αρκετό καιρό ολοκλήρωσα και εγώ το κουτάκι μου .βέβαια πιστεύω πως χρειάζεται και λίγο φως ακόμα και σκέφτομαι να προσθέσω μερικά λεντακια τα όπια θα τα τοποθετήσω σε δυο βέργες plexi ώστε να φαίνεται οπός ι λάμπες φθορίου,

ισως θα πρεπε να μην εχεις τους ανεμιστηρες εισαγωγης στην ιδια ευθεια με της εξαγωγης,για να κυκλοφορει καλυτερα ο αερας σε ολα τα τμηματα

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι ι θερμοκρασίες από το EVEREST και δεν ξέρω εάν είναι καλές η όχι γιατί γνωρίζω ελάχιστα από pc.

Field Value

Sensor Properties

Sensor Type ITE IT8718F (ISA 290h)

Chassis Intrusion Detected Yes

Temperatures

Motherboard 25 °C (77 °F)

CPU 22 °C (72 °F)

CPU #1 / Core #1 29 °C (84 °F)

CPU #1 / Core #2 28 °C (82 °F)

Aux 25 °C (77 °F)

Seagate ST3320613AS 24 °C (75 °F)

Cooling Fans

CPU 2637 RPM

Voltage Values

CPU Core 1.17 V

+2.5 V 1.79 V

+3.3 V 3.34 V

+5 V 5.05 V

+12 V 11.97 V

+5 V Standby 5.11 V

VBAT Battery 3.04 V

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.