Jump to content



DSL και η απολυτη κοροιδια εις βαρος των Ελληνων.


Analyzer

Recommended Posts

Ενα εχω να πω και τιποτα αλλο.Ζω στην Γερμανια εχω DSL 768 FLAT και αυτο με κοστιζει ανεξαρτητα με το ποσες ωρες ειμαι συνδεμενος συνολικα 15 ευρω τον μηνα.Τωρα τι θελουν να μας πουν οι Ελληνικοι ISP οτι εχουν εισαγει μια εξωπραγματικη τεχνολογια και πρεπει να την πληρωσει τοσο ακριβα ο Ελληνικος λαος για την προμηθευτει? :mad: !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Aν το πάμε έτσι στην Σουηδία τα 2Mbit κοστίζουν 20 περίπου και στην Κορέα τα 20Mbit περίπου 15 Ευρώ. ’ρα και η Γερμανία στα μαύρα χάλια είναι....

Σοβαρά τώρα, από την στιγμή που το αγοραστικό κοινό είναι πολύ μικρό, δεν υπάρχει υποδομή και ο μοναδικός προμηθευτής έχει μεγαλύτερο συμφέρον να μην υπάρξει ADSL στην χώρα ( χρονοχρέωση αν δεν κάνω λάθος ) λογικό είναι να μην την προωθεί. Στις χώρες που το τηλέφωνο δεν έχει χρονοχρέωση αλλά μόνο σταθερό πάγιο το ADSL εξαπλώθηκε σαν πανούκλα αφού το πάγιο της σύνδεσής του προστέθηκε στου τηλεφώνου ( όσο μικρό και αν ήταν ) και έτσι κέρδισαν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι δε εγω δικαιωμα να παραπονεθω. η γραμμη ηταν ετοιμη την επομενη, και μου βγανει πιο φτηνα απο τις χιλιαδες ωρες στο pstn.

τωρα, για το αν εχει συμφερον ο μονοπωλης να μην υπαρχει adsl στη χωρα, δεν το ξερω. παντως συμφωνω οτι ειναι μια μικρη αγορα χωρις ιδιαιτερο ανταγωνισμο, οποτε ειναι αναμενομενο να ειναι ψηλες οι τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω να λέω για πολλές σελίδες... αλλά δεν αξίζει. Έχω κάνει αίτηση εδώ και 2.5 μήνες κι ακόμα περιμένω.. Όσο για την χρέωση, σίγουρα με συμφέρει αρκετά αφού αυτά που πληρώνω κάθε δίμηνο στον OTE για την ISDN είναι 30-40 ευρώ περισσότερα από όσο θα δίνω για την DSL...

Link to comment
Share on other sites

Στις 29 Απριλίου θα γίνει μια ημερίδα στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο. Το θέμα είναι το μέλλον του διαδικτύου στην Ελλάδα και θα είναι όλοι οι εμπλεκόμενοι εκεί. Από ISP θα είναι Tellas, Otenet, Forthnet. Μέσα από την οργάνωση της όλης φάσης συζήτησα αρκετά με πολλούς....

Το πράγμα είναι πολύπλοκο........ και παράλληλα απλό.

Όποιος θέλει μπορεί να έρθει στην ημερίδα(οργανώνεται από φοιτητές και όχι από κάποιον που τα "παίρνει"), να μάθει λεπτομέρειες και να "χώσει" στο τέλος live σε όποιον νομίζει...

Link to comment
Share on other sites

Γουστάρω.

I'll be there.

Αν και 29 Απριλίου ( τέλος διακοπών ) , θα έρθω 99%

Σημείωση:

Λίγο το κοινό της DSL στην Ελλάδα.

Αφού ρε φίλε βάζεις τέτοιες τιμές , ποιός περιμένεις να πάρει???

Να κόψουμε και το νερό , να μην φοράμε παπούτσια για να βάλουμε DSL???

Αν αντιθέτως ρίξεις τις τιμές , και πολύ περισσότερο κοινό θα έχεις , και θα μεγαλώσεις τα κέρδη σου.

ΒΑΛΤΕ ΜΥΑΛΟ ΡΕ ( δεν απευθύνομαι στους χρήστες του TheLab φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas [Σήμερα, στις 20:55]

Σημείωση:

Λίγο το κοινό της DSL στην Ελλάδα.

Αφού ρε φίλε βάζεις τέτοιες τιμές , ποιός περιμένεις να πάρει???

Να κόψουμε και το νερό , να μην φοράμε παπούτσια για να βάλουμε DSL???

Αν αντιθέτως ρίξεις τις τιμές , και πολύ περισσότερο κοινό θα έχεις , και θα μεγαλώσεις τα κέρδη σου.

ΒΑΛΤΕ ΜΥΑΛΟ ΡΕ ( δεν απευθύνομαι στους χρήστες του TheLab φυσικά.

Σύμφωνα με τον νόμο της αγοράς, μεγαλύτερη ζήτηση προωθεί μείωση τιμών. Μείωση τιμών δεν πηγάζει από το τίποτα.

Και σύμφωνα με την απλή λογική, η Ελλάδα έχει μικρό κοινό, ανεξάρτητα με τις τιμές. Αν οι τιμές μειωθούν πολύ δεν είναι δυνατόν να καλυφθούν τα έξοδα της υποδομής.

Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογώ τις υπερβολικά για μένα υψηλές τιμές. Αλλά μην τα θέλετε όλα έτοιμα και όλα χωρίς να κάνετε τίποτα από το τίποτα. Από όσο ξέρω μόλις 7 μήνες υπάρχει ADSL στην Ελλάδα. Δεν είναι δυνατόν να θέλετε 10Mbit στην ίδια τιμή μέσα σε λίγους μήνες από την στιγμή που το ADSL υπάρχει πολλά χρόνια σε άλλες χώρες για να πέσει στα σημερινά δεδομένα τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace [Χθες, στις 23:49]

Σύμφωνα με τον νόμο της αγοράς, μεγαλύτερη ζήτηση προωθεί μείωση τιμών. Μείωση τιμών δεν πηγάζει από το τίποτα.

Και σύμφωνα με την απλή λογική, η Ελλάδα έχει μικρό κοινό, ανεξάρτητα με τις τιμές. Αν οι τιμές μειωθούν πολύ δεν είναι δυνατόν να καλυφθούν τα έξοδα της υποδομής.

Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογώ τις υπερβολικά για μένα υψηλές τιμές. Αλλά μην τα θέλετε όλα έτοιμα και όλα χωρίς να κάνετε τίποτα από το τίποτα. Από όσο ξέρω μόλις 7 μήνες υπάρχει ADSL στην Ελλάδα. Δεν είναι δυνατόν να θέλετε 10Mbit στην ίδια τιμή μέσα σε λίγους μήνες από την στιγμή που το ADSL υπάρχει πολλά χρόνια σε άλλες χώρες για να πέσει στα σημερινά δεδομένα τους.

Θα συμφωνησω με τα παραπανω λεγομενα της Grace απλα να αναφερω οτι ο ολος ντορος για το ADSL δεν γινεται αποκλειστικα και μονο για τις τιμες, γιατι στις περισσοτερες των περιπτωσεων συμφερει να μεταβεις στην νεα τεχνολογια. Εκεινο που ενοχλησε ομως περισσοτερο απ'ολα ειναι οτι το ADSL οπως ειπωθηκε παρουσιαστηκε μολις πριν 7 μηνες οταν ακομα και στην Βουλγαρια -Ρουμανια υπαρχει εδω και λιγα χρονια. Και το αλλο ζητημα που μας εφερε στα ορια μας, ηταν οτι μας εδωσαν ISDN σαν την κορυφαια τεχνολογια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 00:07]

Και το αλλο ζητημα που μας εφερε στα ορια μας, ηταν οτι μας εδωσαν ISDN σαν την κορυφαια τεχνολογια.

Δεν μπορώ να πω ότι κανείς θα έπρεπε να έχει αντίθετη άποψη στο ότι η ISDN ΕΙΝΑΙ κορυφαία τεχνολογία. Για dial-up....:p

Nαί, παίζω με τον πόνο σας, έχω και το bandwidth και το δικαίωμα. :upside:

Link to comment
Share on other sites

Grace ισως ο πατερας σου εχει μετοχες σε καποιον ISP παντως το οτι πηγα Ελλαδα και δεν μπορεσα, δεν ειχα την υπομονη ουτε ενα mp3 να κατεβασω εχμ τι να πω.Ενω σε αλλες χωρες στον ιδιο χρονο κατεβαζουν τις τελευταιες ταινιες του Cinema.Ειμαστε λαος του 3ου κοσμου μηπως?Ενταξει το παραξυλοσα.Οτι πειτε παιδες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Analyzer [Σήμερα, στις 03:50]

Grace ισως ο πατερας σου εχει μετοχες σε καποιον ISP παντως το οτι πηγα Ελλαδα και δεν μπορεσα, δεν ειχα την υπομονη ουτε ενα mp3 να κατεβασω εχμ τι να πω.Ενω σε αλλες χωρες στον ιδιο χρονο κατεβαζουν τις τελευταιες ταινιες του Cinema.Ειμαστε λαος του 3ου κοσμου μηπως?Ενταξει το παραξυλοσα.Οτι πειτε παιδες.

Ο πατέρας μου ήταν αγρότης για ακρίβεια.

Τώρα, την στιγμή που ΔΕΝ είσαι Ελλάδα, σ'αρέσει η κατάσταση έτσι που είναι εκεί που είσαι και τα συναφή, γιατί τρώγεσαι με την Ελλάδα; ’λλη η δική σου πραγματικότητα και άλλη αυτή. Αν ζούσες στην Αίγυπτο τα ίδια θα έλεγες; Και οι Κορεάτες γελάνε με τους Γερμανούς σε αυτόν τον τομέα, πιστεύεις μήπως ότι η Κορέα είναι πιο ανεπτυγμένη χώρα από την Γερμανία;

Ο καθένας με την τέχνη του. Βέβαια το ποιά είναι της Ελλάδας με έχει μπερδέψει λίγο αλλά θα υπάρχει, δεν μπορεί....:nothing:

Link to comment
Share on other sites

Yπομονή και μην χαλιόμαστε για τίποτα.. Ολα θα γίνουν.. Εδω στην ελλάδα ειμαστε πίσω αλλά ας δούμε ότι ειμαιστε ο πιο Αραχτός λαός στην Ευρώπη καθώς και ο λαός με τα πιο πολλά ιδιόκτητα διαμερίσματα . (ολοι εχουμε το σπιτακι μάς ενώ στο εξωτερικό απο τα 19-20 νοίκι ή υποθήκη. Στην αμερική παιζει ακόμα και υποθήκη στην υποθήκη ..)

Θα ερθει και το DSL. Οταν ο γερμανος εχει 2mbit με 15ε θα έχουμε και εμείς 512 με 30ε. Εμένα δεν με χαλάει το Ping κατω απο 50 ότι και να ναι το ίδιο ειναι...

Και στο κατω κάτω αν θέλαμε DSL ας ξυπνούσαμε .. Αν η ζητηση για ίντερνετ ήταν το 20% της ζήτησης για κινητα θα ήμασταν στην ίδια κατάσταση με το εξωτερικό. Ομως εκτος απο τους χομπίστες (εμάς) απο όλους τους άλλους που ξερουν τι ειναι αυτό το "ΙΝΤΕΡΝ έ Τ " οι περρισσότεροι το έχουν μόνο για να παιζουν στοίχημα ή counterstrike . Και οι μεν και οι δε βολεύονται απο τα νετ καφέ μια χαρά γιατι οι μεν με dsl θα παιζαν στοιχημα 24/7 και θα πεθαιναν απο ασητία και για τους δε CT χωρις να σπας τα @@ του αλλου μιλώντας απο την μια μεριά του νετ καφέ στην άλλη δεν γίνεται ..

Οπως ακουστηκε πιο πάνω μειωση τιμών χωρίς ζητηση ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ .. Στην γερμανια 80εκ στην Ιταλια 70εκ κατοικοι κτλ και παντου με υψηλότερο ποσοστο "χρησιμοποίησης ιντερνετ" απο εμάς . Εμεις 10 εκ που απο αυτους την υπαρξη του ιντερνετ γνωρζουν 100.000

Ε τι περιμένουμε ..

(Φυσικά συμφωνω παρ΄'όλα αυτά ότι το μωνοπόλιο του ΟΤΕ ειναι απαράδεκτο)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από skiabox

Για να δούμε τι θα κάνει ο καινούριος CEO του οτε.Απο τηλεπικοινωνίες δεν έχει ιδέα αλλά είναι καλός manager από ότι διάβασα κάπου.

’λλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.